Hlavní navigace

Bitcoin v ohrožení? Skupina „těžařů“ získala 51% podíl na výkonu sítě

 Autor: Isifa
David Slížek 16. 6. 2014

Předpoklad, že jeden subjekt nikdy nebude vládnout nadpolovičním výkonem potřebným pro schvalování transakcí, se s rozvojem těžařských „poolů“ začíná otřásat.

  • Doplnění 16.6. 22:15 – doplněno vyjádření GHash na konci textu

Mladá virtuální měna Bitcoin prochází dalším milníkem, který podle některých názorů může ohrozit její existenci. Poprvé v její historii totiž skupina tzv. těžařů sdružených do tzv. mining poolu dosáhla na určitou dobu nadpolovičního podílu na celkovém počítačovém výkonu potřebném k potvrzování transakcí. 

Zabezpečení celého decentralizovaného systému je přitom postaveno právě na předpokladu, že k takové situaci nikdy nedojde. Subjekt s nadpolovičním podílem na celkovém výkonu totiž teoreticky může síť zcela ovládnout. Mohl by například odmítat potvrdit transakce konkurenčních těžařů, vymáhat vyšší poplatky nebo i utratit stejné bitcoiny vícekrát.

Bitcoin a mining pooly 

Aby jednotlivé transakce (nákupy a prodeje) platily, musí získat potvrzení. Ta „vydávají“ právě těžaři, kteří prostřednictvím početního výkonu svých počítačů „soutěží“ v tom, kdo jako první vyřeší složitý matematický problém. „Vítěz“ potvrdí platnost transakcí a za odvedenou práci dostane odměnu v podobě bitcoinů. Pokud je těžařem jednotlivec, který má k dispozici třeba jen svůj domácí počítač, jsou jeho šance na získání bitcoinů velmi malé. Proto se těžaři začali sdružovat do tzv. mining poolů, které spojují výkon jejich strojů – šance na úspěch je tak mnohem větší. Z českého pohledu je zajímavé, že u počátku mining poolů byl mining.bitcoin.cz, za kterým stojí český vývojář Marek „Slush“ Palatinus

Mining poolu GHash se v uplynulých dnech podařilo přes nadpoloviční hranici přehoupnout – podle odhadů se dostali na 51 %. Podle dvojice výzkumníků z americké Cornell University se tak v posledních dnech stalo několikrát, vždy na krátkou dobu – nejdelší období jeho dominance dosáhlo asi 12 hodin (podíly se ale dají jen odhadovat – u relativně velkého procenta hashů je totiž například poměrně těžké určit, kdo za nimi konkrétně stojí).

51% podíl samozřejmě automaticky neznamená, že by se stalo něco špatného nebo ilegálního. Neexistují také žádné důkazy o tom, že by GHash svou sílu nějakým způsobem zneužil. Obavy z narušení jednoho z pilířů, na kterých decentralizovaná měna stojí, ale přetrvávají. Zmiňovaná dvojice z Cornellu dokonce mluví o tom, že síť zažívá svůj Armagedon.

Navrhuje také, že by měl systém projít podstatnou změnou, která by podobnému nebezpečí do budoucna zabránila. To by ale v podstatě znamenalo založení zcela nové měny, která by si mohla (ale nemusela) zachovat historii transakcí i identitu Bitcoinu.

Kdo se chová logicky

Na tak radikální řešení bitcoinová komunita zřejmě nebude ochotná přistoupit. Zatím to totiž vypadá, že je schopná se s potenciálním nebezpečím vyrovnat sama. Provozovatel jednoho z největších těžařských center BitFury oznámil, že z GHashe stahuje velkou část svého výkonu a že je připraven stáhnout další. Podíl GHashe tak klesnul na současných asi 36 % (podle odhadu serveru Blockchain v době psaní této zprávy – i toto číslo je ale potřeba brát s velkou rezervou).

Je pravda, že pokoušet se o ovládnutí systému je vlastně nelogické – u měny, která stojí a padá se svou decentralizovanou podstatou, by to totiž zřejmě vedlo ke kolapsu a ztráty by nakonec postihly všechny – včetně dominantního hráče.

Tento předpoklad je ovšem založen na dalším přepokladu: že se všichni hráči chovají logicky a že se jim dá věřit. A to nemusí být vždycky sázka na jistotu: koneckonců i zástupci GHashe ještě před několika měsíci v tiskové zprávě uklidňovali (PDF), že se o překonání 50% hranice nikdy nepokusí. K současné situaci se zatím nijak nevyjádřili.

Doplnění 16.6. 22:15 – GHash (respektive představitel sesterské burzy CEX.io) už vydal své vyjádřeníAlex Kerya v něm tvrdí, že by se GHash nikdy neúčastnil žádného útoku zněužívajícícho nadpoloviční většinu výkonu sítě. Zároveň ale protestuje proti tomu, že by pool měl být trestán za svůj úspěch. „Požadavky, aby uživatelé přestali využívat naše služby nebo přešli na konkurenční řešení, nepřispívá k podpoře inovací,“ argumentuje.

EBF16

„Uvědomujeme si možnou hrozbu, kterou by mohla představovat entita se zlými úmysly, pokud by získala dostatek zdrojů ke zneužití 51% scénáře, ale zároveň souhlasíme se stanoviskem Bitcoin Foundation, že každé takové zneužití nebo útok by byly jednoduše rozpoznatelné a velmi jednoduše by se proti nim dalo bránit. Transparetní povaha blockchainů umožňuje každému bezprecedentní možnost podobné chování zjistit a nahlásit,“ dodává.

Současná situace podle vyjádření poškozuje nejen firmu, ale i bitcoinovou měnu. Aby se nalezlo preventivní řešení, které by hrozbu 51% útoku zabránilo, navrhuje Kerya diskusi klíčových hráčů na trhu, kteří by o něm měli kolektivně rozhodnout.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Chystá se smršť legislativních novinek

Chystá se smršť legislativních novinek

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Dva měsíce na EET. Budou stačit?

Dva měsíce na EET. Budou stačit?

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko