Hlavní navigace

Blíží se konec monopolu?

František Fuka

Americký stát Massachusetts rozhodl, že od ledna 2007 musí být všechny státní elektronické dokumenty uchovávány v "otevřených formátech", jejichž definice je veřejně dostupná každému a není zatížena žádnými licenčními komplikacemi. To pochopitelně vylučuje standardní DOC a XLS formáty od Microsoftu. Tudíž se mu to pochopitelně velmi nelíbilo.

Počátkem letošního roku se Microsoft „podvolil“ a prohlásil, že upraví licenci svých XML formátů pro Office tak, aby byla v souladu s požadavky státu Massachusetts a byla skutečně „open“. Nejde totiž o to, zda soubory vytvořené v Microsoft Office lze přečíst v jiném softwaru (například Open Office to zvládá velmi dobře), ale zda je zaručeno, že to půjde vždy a vždy to bude legální. A v tom se kupodivu skrývá jádro pudla.

I upravená licence formátů Microsofu totiž stále nevyhovuje požadavkům na „otevřenost“. Přístup k formátům Office může mít nyní každý, ale až poté, co si vyžádá (zdarma) licenci od Microsoftu. Takže pokud chci napsat program, který s dokumenty Microsoftu pracuje, musím si vyžádat od Microsoftu licenci a dostanu ji. Není ovšem jisté, jestli tomu tak bude na věky věků a jestli za to Microsoft nezačne chtít peníze, nebo si to zcela nerozmyslí. I když tedy může někdo tvrdit, že něco takového Microsoft nikdy neudělá, faktem zůstává, že tato licence rozhodně není kompatibilní s GNU General Public Licence (GPL), a tudíž například není možné vytvořit GPL software, který by s „otevřenými“ formáty Microsoftu manipuloval. A to kupodivu stačilo státu Massachusetts k tomu, aby nedávno licenci Microsoftu označil s definitivní platností za nevyhovující! (Že by tam někdo aktivně používal Linux?)

A nejen to. V Massachusetts se rozhodli, že všechny státní dokumenty musí být v konkrétním formátu Open Document, který je sice standardizovaný a zcela otevřený, ale zatím ho žádná aplikace plně nepodporuje. Jako první ho bude zřejmě podporovat nová Open Office a Microsoft se jasně vyjádřil, že Microsoft Office ho podporovat nebude! Důvod: Formát Open Document podle slov Microsoftu (MS) nepodporuje všechno to, co uživatelé MS Office vyžadují. I pokud je to pravda (což já nevím, protože rozhodně od svých kancelářských aplikací vyžaduji asi tak setinu toho, co umožňuje MS Office nebo Open Office), Microsoft to mohl změnit v rámci příprav formátu. Ale debat o formátu Open Document se vůbec nezúčastnil, přestože tento vznikal v konsorciu OASIS, jehož členem Microsoft je.

Závěr? Za rok a čtvrt bude muset státní správa Massachusetts zcela přestat používat Microsoft Office. Samozřejmě, do té doby má ještě Microsoft dost času nechat zodpovědné členy státní správy zemřít při nešťastných autonehodách, koupit si celý stát Massachusetts, nebo – nedej bůh – dokonce implementovat Open Document formát do MS Office.

Spíš si ale myslím, že Microsoft sází na to, že v Massachusetts bude mít v roce 2007 problémy se všemi těmi DOC dokumenty z jiných států a budou muset kapitulovat. Ale je to takový příjemný sen, že něco podobného jako v Massachusetts udělají i v jiných státech a zemích. Štve mě totiž, že musím titulky k filmům odevzdávat ve formátu DOC (exportuji ho z Open Office) a z titulkovací společnosti mě upozorňují, že mají chyby při importu do svého softwaru a že si „mám radši pořídit Word“.

Našli jste v článku chybu?

25. 9. 2005 7:48

Kaa (neregistrovaný)
Nechapu proc se musi titulky k filmum predavat v doc formatu, to uz snad jim to muzete rovnou predavat v bitmapovem formatu primo pro DVD .. ;-)
PS: citim s vami, nejhorsi je srazka s blbcem .. ;-(
cim stupidnejsi vec pozaduje, tim vic na ni trva ..
bohuzel to je zivot ..


25. 9. 2005 7:43

Kaa (neregistrovaný)
ehm, takz MS nevyda implementaci OpenDoc formatu do Office 2003 kterou jiz delsi dobu vyviji ?? kua , to jsem zase neco prosvihl ...
Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka