Hlavní navigace

Blogger jako urážka

Pavel Houser 14. 6. 2004

Lupa patří k médiím, která věnují značnou pozornost světu blogů. Takže hned úvod tohoto článku začneme provokativním citátem: "Slovo blogger používám, pokud chci někoho urazit." Tuto větu vyřkl František Fuka v rozhovoru pro měsíčník Business World. Je skutečně na blogování něco nového a zajímavého, co tu před deseti lety nebylo

Celý výrok Františka Fuky, odpověď na otázku „co si myslíte o bloggerech?“, doslova zní:

Většinou to slovo používám, pokud chci někoho urazit. Když je někdo tak neuvěřitelně gramotný, že si dokáže psát deník, a nevadí mu, že ho čtou jiní, je to jeho věc, ale nevím, proč bych ho za to měl obdivovat a proč by se tomu mělo dneska říkat „blogování“, když to existovalo od samotných začátků Internetu (kdy se tomu věnovali především lidé, jejichž myšlenky bylo zajímavé sledovat).

Nebudeme zde dále rozebírat, koho měl konkrétně František Fuka na mysli a kdo mu leží obzvlášť v žaludku – celý rozhovor, v němž dojde na filmy, osmibitové hry i nošení kravat, si lze přečíst v právě vycházejícím červnovém Business Worldu (konec reklamy); na tomto místě se pouze k Františku Fukovi přidám a taktéž vyjadřuji ve vztahu k bloggingu naprosté nepochopení. Opravdu se jedná o nějaký „fenomén“, opravdu je na tom něco zajímavého?

V první řadě pokus o vyjasnění pojmu. Blogem rozhodně nemyslím tematické e-ziny, i kdyby je celé měl psát jediný člověk. Odborné elektronické časopisy jsou prostě „specializované“ projekty jako každé jiné a jako takové mohou samozřejmě za určitých podmínek také vydělávat. A stejně tak samozřejmě na sebe mohou nabalovat zájemce o danou oblast a tak přinášet podněty pro realizaci celé řady zajímavých projektů.

Pokud se budete v Horní Lhotě náruživě (a současně amatérsky) zabývat luštěním starověkého krétského lineárního písma A, hrozí vám nejspíš doživotní osamění. Pokud budete číst tematické „blogy“ nebo sami nějaký takový „blog“ založíte, asi na tom nezbohatnete, nicméně je zde šance najít podobně postižené kolegy (snažím se vyhnout úděsně působícímu slovu komunita). Protože Internet spojuje lidi bez ohledu na geografická omezení (blablabla), přispívá ke vzniku nejrůznějších subkultur, které tak získají minimální „kritický“ počet participujících.

To všechno tady ale už bylo v počátcích Internetu – byly zde emailové či usenetové diskusní skupiny, byly zde domácí webové stránky. Nakonec není moc jasné, oč je specializovaný webový e-zin lepší než diskusní skupina – pokud tedy pomineme, že jde lépe zpeněžit.

Oproti domácím webovým stránkám mají zase blogy snadnější možnost aktualizace – uživatelé dostávají vesměs k dispozici jakési publikační/redakční systémy. To je ale nejspíš jediná skutečná změna, na kterou by se dal celý tento „fenomén“ redukovat. Možná si nějaký software-house myslí, že nabídkou blogovacího řešení dokáže vydělat. Nejdříve ho snad nabídne zdarma a pak zpoplatní? Lze mít ale oprávněné pochybnosti o úspěšném výsledku takového kalkulu, a to i ve vztahu k investorům. Doba, kdy měla databáze elektronických pohlednic cenu v miliardách dolarů jen proto, že si je docela dost lidí posílalo sem a tam, je už nejspíš pryč.

Kdybych chtěl být k blogům spravedlivý, napadá mě přece jen jejich možná výhoda oproti diskusním skupinám, existujícím už před deseti lety. Na Internetu je více lidí, obsah je snáze prohledávatelný, subkultury se tedy vytvářejí jednodušeji, lidé se spíše potkají. Ani to však není úplně jisté. Nejprve by to chtělo zjistit, zda obsahu náhodou (i díky blogům) nepřibývá rychleji než uživatelů. Pokud tomu tak je, snad dojdeme k závěru, že pravděpodobnost, že na vaši stránku/blog někdo narazí, je dnes ve skutečnosti menší než v minulosti.

Ale hlavně: Pokud pod pojmem blog myslíme především nějaký soukromý deníček, pak se nabízí otázka, proč by ho vůbec někdo měl vystavovat na Internetu a někdo jiný číst. Skutečně je nějak zajímavé, co se přihodilo panu X? Nebo co si pan X myslí o fenoménu Y? Svět podle slečny Z? Ochota vyjadřovat se ke všemu, emotivní reakce psané v první osobě, dopředu zhruba stejně předvídatelné jako pavlovovské reflexy – to jsou blogy.

Bizarně na tom působí právě kombinace sebestředného narcismu (nic proti tomu), exhibování určeného vnějšímu světu a neschopnosti mít alespoň nějaký inteligentní zájem (pak by se blog přemístil do kategorie tematických/od­borných projektů).

Není třeba vypočítávat na tomto místě blogy vzbuzující obzvláštní žaludeční nevolnost. Každý má jistě seznam vlastní. V některých případech ovšem rozum až zůstává stát – nedávno se mi v emailu objevila pozvánka na křest sebraných spisů jakéhosi bloggera. Této akce se přitom měly zúčastnit „přední osobnosti české blogovací scény“ (nebo jak to tam bylo přesně formulováno). Předstírání – ať už sobě nebo druhým – nějaké elitnosti či kvality působí v tomto ohledu asi stejně věrohodně, jako kdyby se někdo oháněl tím, že patří mezi přední návštěvníky sídlištní umakartové knajpy. Tohle že jsou nějací opinion leaders? (Aby bylo jasno, dotyčnou knihu jsem nečetl a může být klidně rozumná – to, co mě dostalo, byly ty „osobnosti české blogovací scény“ v tiskové zprávě).

Jinak řečeno – zřejmě někoho baví si psát deník s poznámkami o tom, jak se včera vyspal. Budiž. Zřejmě to někoho baví vystavovat na webu. Budiž. Možná dokonce někoho baví číst si o tom, jak se někdo jiný včera vyspal. Možná kolem nějakého blogu existuje skupinka pěti lidí, kteří pak spolu chodí na pivo. No jo, ale to jsme zase u jádra věci – jak se to všechno pak liší od toho, kdyby si všichni v emailovém klientu vytvořili pro danou skupinu adres alias „pivní parta“? Je to věc uzavřená do sebe, nezajímavá pro kohokoliv jiného, byť se ta pětice navzájem poplácává po ramenou a ujišťuje o opaku. Při pohledu z vnějšku je to jen trapný sebeklam.

Souhlasím s Františkem Fukou. Nepochopil jsem a stále nechápu, kde se v bloggingu nachází jakýkoliv fenomén či zajímavý trend, co je na té záplavě lidí bez inteligentních zájmů tak cool, aby o tom všem musel psát ještě někdo jiný.

Anketa

Píšete a čtete weblogy?

Našli jste v článku chybu?

8. 7. 2008 12:02

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Hele lidi nevim co pořád někdo něco řeší. Pokud se to někomu nelíbí tak ať to prostě ignoruje a nehaní. TO je taková ta CZ specialitka, že to co není pro mě je hned špatný. A čemu vůbec nerozumim je názor toho p. F. nebo jak se to... Pokud se mu to nelíbí a čte to a následně hodnotí, je to jako kdyby člověk trpící závratí lezl na horskou dráhu a pak se hrozně divil, že se mu to nelíbilo... domnívám, že je to dobrý způsob jak zabít čas, může to někoho i naplňovat, nikoho jinýho tím neprudí narozd…
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?