Hlavní navigace

Blokování reklamy v iOS 9? Zatím mnoho povyku pro nic

Daniel Dočekal 21. 9. 2015

Je tak trochu úsměvné sledovat paniku, kterou vyvolal příchod blokování reklam v Safari na iOS 9. Nic moc se totiž nestalo a nestane.

Blokování reklam v iOS 9 je v zásadě plně v režii Applu a je zatím velmi omezené. Nepředstavujte si něco tak pokročilého a „inteligentního“ jako jsou blokátory inzerce ve Firefoxu či Chromu. Tady jde jenom o velmi primitivní filtraci, bez možnosti zasahování do obsahu stránky a řady dalších věcí, které jsou jinak v prohlížečích běžně dostupné.

Přitom právě možnost blokovat reklamu (a v zásadě i další obsah) je na mobilním připojení jednou z cest, jak ušetřit data. Přístup vydavatelů, kteří několik posledních let navyšují objemy i mobilních stránek, se totiž velmi rychle dokáže postarat o vyčerpání FUP. Blokování může pomoci i výdrži baterie. Nelze se tedy divit tomu, že uživatelé možnost blokovat vítají.

Výsledek je ten, že v App Store najdete desítky blokátorů reklamy a nejstahovanější z nich (Crystal) hlásí přes sto tisíc stažení během prvních dvanácti hodin (v té době byla aplikace zdarma). Není také divu, že se řada tvůrců těchto aplikací snaží využít počátečního zájmu, získat uživatele a jméno a hlavně příjmy.

Nemám z toho dobrý pocit

Kolem blokátorů je veselo – tvůrce toho původně nejpopulárnějšího po několika dnech velmi úspěšného prodeje (jak velmi přesně nevíme, protože Apple čísla neříká a úspěch se dal odhadovat pouze podle z pozic na žebříčcích v App Store) svůj blokátor z obchodu stáhl.

Marco Arment pak na blogu vysvětlil, že to udělal kvůli tomu, že mu došlo, jaké škody může způsobit vydavatelům a webům (viz Just doesn’t feel good). 

A pokud byste chtěli snad lamentovat a Marca Armenta nějak řešit, tak prosím pěkně: tenhle člověk toho má za sebou víc než dost na to, abychom ho brali vážně. Případně viz též The App Store's Leading Ad Blocker Just Took Down His App Out of Guilt.

Nepropadejte panice

Prostě: pořád tady máme pár stovek tisíc stažení versus pár stovek milionů uživatelů zařízení od Applu (jenom v USA je podle comScore přes 80 milionů aktivních uživatelů iPhonu), z nichž dost blokátory nebude moci použít – třeba už proto, že část z nich ani na iOS 9 nepřejde. Jaký je důvod propadat panice?

Nestačí-li vám předchozí matematika, tak co třeba ještě to, že blokace inzerce funguje pouze v Safari. Uživatelé jiných prohlížečů se tady nepočítají (byť ti mají jiné možnosti). A co hlavně, blokování inzerce neprobíhá v aplikacích (ani v Safari otevřeném uvnitř aplikace), což je možná jeden z nejpodstatnějších argumentů. Čas trávený v prohlížeči se totiž počítá v procentech, zatímco doba v aplikacích v desítkách procent (podle země od 50 až přes 80 procent).

Propadat panice asi není třeba, ale možná je vhodný čas se opravdu důkladně zamyslet nad tím, jestli je nutné, aby jedna stránka „internetových novin“ znamenala stahování megabajtů dat. Jestli je opravdu nutné, aby byla obalena inzercí ze všech stran a všechny neobsazené inzertní pozice zaplňovaly tolik známé reklamy na podvodné hubnutí a jiné vychytávky.

MIF16

Při přemýšlení navíc ještě nezapomenout na to, že lidé blokují reklamy i z dalších dvou důvodů: ochrany soukromí před vlezlým sledováním. A z důvodu bezpečnosti, protože inzertní sítě ochotně pouštějí do oběhu cokoliv, včetně kódu napadajícího počítače.

Otázkou zůstává, jestli se chytnou za nos ti, kteří by měli, nebo prostě budou jenom mluvit o tom, že je blokování reklam připravuje o příjmy a nic konstruktivního nedělat. 

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?