Hlavní navigace

Síťová neutralita má v USA na kahánku, nejistota ohrožuje vznikající firmy

Jan Beránek 7. 5. 2014

Projekty, které budou postaveny na rychlém připojení k internetu, mohou mít výrazně ztížené podmínky. Připravují se na to i investoři, pro které to bude znamenat nová rizika.

Bitva o síťovou neutralitu pokračuje, ale ve Spojených státech to vypadá na výhru operátorů. Šéf americké regulační Federal Communications Commission (FCC) Tom Wheeler totiž podle svých vyjádření nevidí problém v tom, když si nechají operátoři od poskytovatelů obsahu platit za to, aby jejich data k zákazníkům proudila rychleji.

Wheeler se sice stále zaklíná tím, že nová pravidla nesmí omezit kvalitu připojení pro uživatele, nebo vést k vytvoření tzv. dvojrychlostního internetu, řada technologických firem mu ale odmítá věřit. Konkrétní návrhy regulace má FCC zveřejnit 15. května a o pět dní později je bude Wheeler obhajovat i před kongresovým podvýborem pro telekomunikace.

Američtí operátoři už ale zkouší od provozovatelů inkasovat peníze navíc. Videoslužba Netflix tak už uzavřela dohodu s Comcastem, a to hlavně proto, aby si zajistila vysokou kvalitu svého streamu. 

Zároveň ale šéf firmy Reed Hastings na svém blogu bojuje za neutralitu bez podobných mýtných poplatků. „Zákazníci už tak platí dost vysokou cenu za rychlé připojení, aby mohli dostávat obsah, který chtějí,“ tvrdí. 

Kriticky se k plánům FCC postavila mimo jiné také Mozilla, která tento týden úřadu poslala vlastní návrh řešení situace (PDF v angličtině).

Zpoplatňování běžných služeb

Kromě velkých technologických systémů se teď do diskuse zapojují i někteří investoři. „Pokud si firma bude muset připlácet za to, aby dostala rychlejší a spolehlivější konektivitu, čelí malé startupy v podstatě zničující konkurenční překážce,“ tvrdí Brad Burnham z Union Square Ventures. 

Novinka podle něj výrazně zkomplikuje inovace třeba na poli videa nebo médií. „Postihnout by to mohlo i byznys mobilních plateb nebo obecně platebních systémů, kde je třeba velmi rychlé internetové komunikace,“ komentuje Burnham návrh FCC. A dodává, že jeho firma se teď zdrží investování do startupů, které jsou na kvalitu připojení závislé.

Ozývají se i samotné startupy. "Síťovou neutralitu považuji za natolik fundamentální věc pro všechny uživatele internetu, že by se o tom vůbec nemělo diskutovat. Lobbying především ISP a mobilních operátorů je natolik silný, že existuje riziko postupného zpoplatňování běžných služeb, tvrdí Robert Prokeš z pražských Click2Stream, kteří jsou zatím prvním českým signatářem petice Startups for Net Neutrality.

Exploze videoslužeb

Investoři z druhé strany barikády, tedy ti, kteří investují především do poskytovatelů připojení, to vidí samozřejmě jinak. Podle nich je současná exploze videoslužeb nutí k velkým investicím do infrastruktury, a to bez výrazného nárůstu počtu zákazníků. 

Podle Gillise Cashmana z bostonských MC Partners dává příplatek vybíraný od Netflixu a jemu podobných služeb smysl. „Zatím jsme nenašli žádný jiný byznysmodel pro zaplacení investic do posílení infrastruktury,“ tvrdí Cashman. A je to právě Netflix a podobné streamovací služby, které leží operátorům v žaludku nejhlouběji. Ve špičce totiž dokáží zahltit až 30 procent celkového internetového provozu. 

Amerika se tak stává pokusnou laboratoří. V Evropě si je totiž zatím veškerý internetový provoz roven, alespoň podle dubnového rozhodnutí Evropského parlamentu. Definitivně vyhráno ale ještě není. A úplně jinak to vidí třeba v Rusku, kde si začínají tvořit vlastní internet podle vlastních pravidel

Zdroj: Talk of an Internet Fast Lane Is Already Hurting Some Startups

Našli jste v článku chybu?

9. 5. 2014 8:38

Ne, ale bdue vetsi sance, ze operatori zavedou vysokorychlostni infrastrukturu (prosim neplest s xDSL infrastrukturou) do dalsich oblasti ...

13. 5. 2014 11:54

Karel (neregistrovaný)

Ale zase obhajoba něčeno co nejde. ISP začal v nějakých mantinelech a teĎ s eje snaží změnit, protože špatně rozhodoval managment (potažmo špatně radili jejich odborníci). Nechat krachnout a jiný ho nahradí.
Vaše argumentace je směšná, ISP na malé vesnici nekonkuruje ISP na sídlišti, takže nelze "dotacemi na vesnici" obhajovat podnikání na sídlišti=demagogie.

Ve městě jao Praha, když krachne ISP, koupí někdo jiný jeho infrastrukturu a vlak jede dál. Jediný komu to může vadit je majitel firmy ne…


DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony