Hlavní navigace

Boj o zadní vrátka v šifrování pokračuje. Zapojil se i prezident Obama

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Daniel Dočekal 14. 3. 2016

Podle Baracka Obamy není možné, aby naše telefony byly černými skříňkami a pro stát je nutné do nich mít možnost přístupu.

Americký prezident Barack Obama sice na konferenci SXSW přímo nekomentoval aktuální soudní při FBI vs Apple, ale zároveň se vyjádřil ve smyslu, že sice chceme silné šifrování, ale zároveň je nutné přijít na to, jak je kdykoliv prolomit, pokud je použijí „ti špatní“.

Jeho výroky jsou v zásadě odpovědí politika, který dává i nedává za pravdu oběma stranám. Co je ale podstatné, nevylučuje variantu, že každé šifrování a každá ochrana dat mají mít zadní vrátka. V Techdirt.com to komentují poměrně ostře: podle nich jde o ignorantský přístup.

Co Obama nezmínil a co by jistě bývalo vhodné zkusit zjistit: proč tedy sám používá ve svém úřadu šifrovanou komunikaci? Proč nepoužívá mobilní telefon, který kdokoliv může odposlouchávat a získat z něj informace? Protože zadní vrátka zůstanou zadními vrátky jednou provždy. A pro každého.

Černá nebo bílá?

Je nebezpečné se domnívat, nebo se snažit vyvolávat dojem, že prolomitelné šifrování bude nástrojem, který zázračně vyřeší všechny případy terorismu a vůbec všech dalších zločinů. V realitě se stane to, že pokud případný zločinec bude vědět, že mu telefon neposkytuje dostatečnou ochranu, prostě ho nebude používat. Nebo si do něj pořídí odpovídající ochranu, do které žádná zadní vrátka nepovedou.

Pokud připustíme kryptografii se zadními vrátky, vytváříme prostě kryptografii zranitelnou a kdykoli napadnutelnou. Bez ohledu na to, jestli nějaké „originální klíče“ někudy unikly a budou zneužity. Sám fakt, že systém má zadní vrátka, povede k pokusům o to, jak je využít. Kryptografie v takovémto případě přestane být kryptografií.

Paradoxem Obamových výroků je nakonec to, že tvrdí, že není možné k problému přistupovat z absolutistického úhlu pohledu. A snaží se vyvolat dojem, že považujeme své telefony za fetiš, kterého si ceníme nade vše:

So the question now becomes that, we as a society, setting aside the specific case between the FBI and Apple, setting aside the commercial interests, the concerns about what could the Chinese government do with this, even if we trust the US government. Setting aside all those questions, we're going to have to make some decisions about how do we balance these respective risks. And I've got a bunch of smart people, sitting there, talking about it, thinking about it. We have engaged the tech community, aggressively, to help solve this problem. My conclusions so far is that you cannot take an absolutist view on this. So if your argument is „strong encryption no matter what, and we can and should in fact create black boxes,“ that, I think, does not strike the kind of balance that e have lived with for 200, 300 years. And it's fetishizing our phones above every other value. And that can't be the right answer.

O žádnou posedlost a povýšení „nad všechny ostatní hodnoty“ zde ale nejde. Ve skutečnosti nemá současný spor o šifrování s telefony nic společného a je otázka, jestli Obama jenom odvádí pozornost, vrtí psem, nebo ukazuje zásadní neznalost.

Celý spor FBI vs Apple, všechna ta snaha získat zadní vrátka, není ve skutečnosti ani politickou ani společenskou otázkou. Jde čistě o technologii. Protože prostě šifrování má být šifrování a není možné vytvořit kočkopsa, který šifruje jenom formálně a jehož ochranu může někdo (jedno kdo) snadno zvrátit.

MIF16

Není to nakonec ani otázka ochrany soukromí, protože to je jenom jedním z mnoha aspektů, kde se šifrování uplatňuje. Jde o zásadní otázku toho, jestli šifrování bude bezpečné, nebo nikoliv. A je zcela jedno, pro jaká data vlastně bude použito. 

Buď. A nebo.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?