Hlavní navigace

Bojíte se Googlu, že vás bude šmírovat na ulici?

Jan Handl 9. 5. 2009

Street View od Googlu je perfektní věc. Technologický gigant zmapuje nějaké město a vy si ho pak můžete prohlížet v pohodlí pokoje. Někomu ovšem mapování měst vadí kvůli porušení soukromí.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Panoramatické fotky zajímavých míst nejsou rozhodně novinkou. Před Google Street View (což je aplikace na mapách Googlu) tu byl třeba projekt Norc, na kterém se Pražané s rozmazanými obličeji mohou poznávat ještě dnes. Jakmile ale začal Prahu mapovat Google, zvedla se bouře nevole – přece nás ten Google nebude fotit na ulicích? Jako by nestačilo, že o nás ví skoro všechno. Tedy to, co samo zadáme…

Já osobně se na Street View z Prahy těším, bude to asi trochu něco jiného, než výše zmíněný Norc. Pražané se na blozích a v diskuzích chlubí, že viděli Google auto, jak snímkuje pražské ulice. Někteří se bojí, aby náhodou nebyly „vyfoceni“ v nějaké nedůstojné pozici (všichni si pamatujeme na aférku se zlodějem nebo močícím opilcem). Trochu zapomínají na to, že jejich soukromí už tak ohrožují tisíce permanentně pracujících kamer, ať už státních nebo soukromých. Kamery v obchodech, policejní kamery, kamery bezpečnostních agentur, kamery sledující dopravní situaci – to všechno je také snímá a mnohdy nikdo netuší, co se děje s nasbíraným materiálem.

Měli bychom si uvědomit, že při procházce Prahou nás snímají desítky, možná stovky kamer. Co je proti tomu jeden průjezd auta od Googlu? Můžeme namítat, že se snímky Googlu se mohou dít nějaké nepravosti, někdo je může zneužít. Možná. Ale kamery obchodních domů a snad i kamery policie se dají zneužít mnohem pravděpodobněji.

Na téma policejních kamer je dobré přečíst si článek na iDNESu, který problematiku policejních kamer objasňuje a definuje jasný rozdíl mezi kamerami policejními a těmi ostatními. O těch ostatních totiž občan musí vědět, pro policejní kamery to neplatí. Takže v praxi můžete být sledováni celou cestou do práce, aniž byste o tom měli nejmenší ponětí. Jak jsou záběry policejních kamer dostupné, koneckonců dokladují snad stovky nejrůznějších „uniklých“ videí, které se dají přehrávat na Internetu. Ano, i policisté jsou lidé, a když už se video nebo fotka nedostane ven oficiální cestou (do médií), tak ho policista ochotně poskytne kamarádovi výměnou za pozvání na panáčka.

Na každém projektu si pesimista najde věc, kterou bude kritizovat. Pokud budeme Street View brát jako nástroj na prohlížení zajímavých míst na světě, neměl by být problém. Když někam cestujete, prohlédnete si cestu do hotelu. Jde tedy o službu, která může například trochu pomoci cestovnímu ruchu. Praha bude na Street View k prohlížení prý do konce roku. Počkejme si tedy na zveřejnění obrázků, věřím tomu, že se určitě ozve dost lidí, kterým se něco nebude líbit. Tak to prostě je a nedá se s tím nic dělat.

Našli jste v článku chybu?

9. 5. 2009 8:47

gemi (neregistrovaný)
Opravdu by mi nevadilo, kdyby se můj xicht vyskytoval na některé z těchto fotografií a vždycky mě fascinují paranoidní lidé, kteří přeceňují význam své osoby a vidí v tom jakési nebezpečí. Jó, pokud někdo na veřejností kálí, močí či souloží (aniž by se třeba obtěžoval skrýt za nějaké křoví), pak holt musí počítat s tím, že bude viděn. Argumenty takových individuí o ztrátě důstojnosti jsou zcela liché, protože nemůžou přijít o něco, co nikdy neměli. Pokud mě tedy Google s touto službou "nača…

10. 5. 2009 0:30

:-) (neregistrovaný)
To už jste takto postiženej narodil, přišlo to samo s věkem nebo jste byl do takového stavu vychován? :-DDDD

Homologaci nepotřebují - homologaci potřebujete jenom u výrobků určenému k dalšímu prodeji :-) Navíc se jedná o zcela standardní automobil, který všechny povolení má v pořádku. Navíc zařízení pro fotografování nepřekračuje rozměry ani vahou limity pro maximální náklad vezený na streše - policie nemá auta Googlu proč stavět!

Jediné, co to musí splňovat, tak to musí být uchycené a schvále…Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu