Hlavní navigace

Bojkot narážel na absenci vize

Ondřej Neff 20. 11. 2001

5x Internet proti monopolu: Dva momenty na Bojkotu překvapují -- nedostatek vize ze strany SPT Telecomu a nevyužitá šance ISP. Dnes mají dialupisté večer hodinu Internetu za Kč 15,60, a přitom se Bojkot mohl prosadit jen náhodou -- nic zajímavějšího se totiž tou dobou nedělo. Alespoň tak to vidí Ondřej Neff -- nejznámější osobnost protestu.

Bojkot byl výborný (vymyslel ho Patrick Zandl) a bez něho by internetový tarif nebyl. Konal se v „mediálně příznivé“ chvíli, protože v té době se nic pořádného v Česku nedělo, a média rozmazala tuto jinak marginální záležitost. Dobře se stalo. Dva momenty v celé té věci byly pro mne překvapující.

Během těch jendání jsme všichni, Ivo (Lukačovič – pozn. redakce), Patrick i já, opakovali v mnoha obměnách: mobilní telefonie je na vzestupu, k čemu vám ty dráty budou? Udělejte velkorysý krok a připravte se na datový přenos, otevřete se veřejnosti a udělejte z ní internetující = vaše dráty používající, a za použití platící, veřejnost. Bohužel, snad kromě Michala Čupy jsme mluvili do zdi. Ten to asi chápal a však taky z Telecomu odešel. Připomenu, že tehdy byl Internet ještě novinka, byl v módě, a ten obrovský zájem publika o novou araktivní věc se mohl marketingově podchytit, k prospěchu všech: Telecomu, veřejnosti, celé společnosti. Nestalo se tak. Ten nedostatek prozíravosti, ta absence sebemenší špetky náznaku čehosi co by se vzdáleně podobalo vizi, to mě u tak vysoce postavených lidí překvapilo. Přitom nebylo těžké budoucnost rozpoznat – to muselo být jasné i našemu psovi Bartovi, že lidi nebudou chtít telefonovat, jsouce přivázáni za ucho ke zdi.

Co mě vysloveně zklamalo, byl postoj ISP. Dodnes si kladu otázku, jestli to ti lidé dělají jako byznys nebo jestli je k tomu někdo přinutil přiložením pistole k hlavě. Když byl nový tarif prosazen, když pak jsme bojkotovali Davida Stádníka (na to se už zapomnělo, ale my jsme mu skutečně nechali poslat několik tisíc dopisů, na které by byl musel odpovědět, ti lidi by zase odpověděli a remcali by atd.) a tarif byl uskutečněn, ISP zahájili akce, nad kterými kroutím dodnes hlavou, součástí byl například bojkot Internet OnLine. Oni, místo aby z tarifu udělali vítězství a marketingový tahák a řekli lidem – lidi, vyhráli jsme, je tu nový tarif, pojďte se připojit, místo toho nový tarif zpochybnili, podtrhli ho, podrazili ho, stejně nic na Telecomu nevyvzdorovali, jenom lidi votrávili a z vítězství udělali prohru. Vzpomínám si na tiskovku, kde čarovali s grafem poměru peněz a impulzů – tak tenhle argument jsme položili na stůl v Olšanské Besselovi Kokovi pod nos asi tak deset minut poté, co Miroslav Řezníček odprezentoval návrh nového tarifu, jen co to naše kalkulačky dokázaly vynásobit. Všichni to věděli. O tom celé to jednání bylo. A lidi z ISP půl roku později vytáhli tuhle věc jako bůhvíjaký vynález na tiskové konferenci a slečny od novin si to psaly do notýsků a koulely bojovně očima. Dodnes nad tím kroutím hlavou.

Dneska je to už jedno, lidi nejsou přivázaní za drát ke zdi, když telefonujou. K čemu klasické telefony jsou, nevím. Já ho nepoužívám. Na Internetu jsou prý dva miliony lidí u nás, chvála bohu. Takže to, co bylo tenkrát na kopci Svatého Kříže, to je historie. Trochu legrační, zdá se mi. 5× Internet proti monopolu je celotýdenní šňůra článků věnovaná třetímu výročí Bojkotu, což byla zřejmě první a poslední akce, která dokázala uživatele českého Internetu (alespoň názorově) sjednotit v boji proti tehdejší cenové politice SPT Telecom. O pohled do minulosti a budoucnosti jsme požádali pět lidí, kteří tehdy měli na vývoj situace zásadní vliv: Patricka Zandla, Ondřeje Neffa, Michala Čupu, Pavla Jirouška a Borise Bělousova.

Anketa

Jak je to tedy? Vyhráli jsme před třemi lety, nebo prohráli.

Našli jste v článku chybu?

21. 11. 2001 11:22

Indigo (neregistrovaný)
Vážený pane Neffe,
děkuji Vám za hezký příspěvek. V jednom místě bych si však dovolil s Vámi nesouhlasit a myslím si, že jste podlehl jisté iluzi.
Naznačujete, že Michal Čupa odešel z Telecomu mj. kvůli nesouhlasu s internetovou politikou. Pravda je ale taková, že byl prostě a jednoduše přeplacen konkurencí a o žádných "vyšších úmyslech" podle mne nemůže být ani řeči.

21. 11. 2001 11:01

MK (neregistrovaný)
Posli mi e-mailem, kterymi. Nebot vykonne jsem za to byl zodpovedny ja :-)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: I život bez cukru může být sladký

I život bez cukru může být sladký

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky