Hlavní navigace

Bojkot v číslech

Marek Antoš 18. 11. 1998

Celý český Internet včera krásně „zežloutl“, drtivá většina serverů se připojila k Bojkotu. Získali jsme některá zajímavá čísla, která dokumentují rozsah Bojkotu. Kolik serverů se připojilo? Kteří poskytovatelé? O kolik klesl provoz na domácích linkách? O kolik méně lidí se připojilo?

Podle oficiálních zpráv se Bojkotu zúčastnilo zhruba 950 míst v českém Internetu. Záměrně jsem použil slovo míst – jednalo se totiž o širokou škálu od velkých serverů (Seznam, Atlas, Pes, Mobil) přes firemní stránky až doslova po stránky jednotlivců. Musím přiznat, že pohled to byl impozantní. Procházel jsem dnes nejrůznější stránky českého Internetu, abych zjistil, jak vypadají – a v drtivé většině případů mne vítaly žlutomodré stránky Bojkotu.

K Bojkotu se nakonec připojila i řada poskytovatelů. Podle Hynka Meda, který si dal tu práci a dal dohromady přehled největších bojkotujících šli do Bojkotu naplno následující poskytovatelé: Bohemia.Net, CZCOM, GTS CzechNet, INEC, InWay, OASA, Telenor ČR a Telenor Internet. Alespoň bannery na svých stránkách umístil CESNET, PVT naproti tomu zveřejnilo podpůrné prohlášení své tiskové mluvčí. Další velcí poskytovatelé však alespoň z pohledu návštěvníka Bojkot přešli bez povšimnutí.

Zajímavý je i přehled politických stran, které se Bojkotu zúčastnily – ČSSD, KDU-ČSL, US. Je samozřejmě dobře, že alespoň tyto strany Bojkot podpořily (ovšem je ještě stále před volbami, že…). U všech třech je to však zároveň dosti úsměvné – místopředseda ČSSD a její ministr financí Ivo Svoboda inkriminované zvýšení podepsal, zástupci obou zbylých stran zase kdysi zvedli ruku pro „dybatizaci“ SPT TELECOMu.

Nejzajímavější jsou však čísla, která se mi podařilo získat od některých poskytovatelů připojení. Provoz na českém Internetu dnes podle nich zaznamenal významný pokles. Zhruba 60–80 % zákazníků, kteří se připojují přes komutovanou linku, „zůstalo doma“ (poněkud vybočuje jen GTS, které hlásí „jen“ 30–40 procent pokles). Pokud jde o zákazníky na pevných linkách, pokles provozu byl podstatně nižší (ostatně jich se Bojkot netýkal), přesto u většiny poskytovatelů zaznamenatelný. Pokud jde o domácí provoz, drtivá většina poskytovatelů hlásí pokles zhruba na polovinu, InWay dokonce na 30 % a OASA dokonce na pouhých 10 % obvyklého stavu! Faktem je, že i kdybyste byli včera chtěli, mnoho byste si toho na českém Internetu nepřečetli. Pokud jde o zahraniční provoz, pokles hlásí jen někteří, nejvíce PVT, kde šlo o 30 procent – obecně však nebyly v tomto ohledu zaznamenány velké rozdíly.

SPT TELECOM ústy své mluvčí Dany Dvořákové oznámil, že provoz na jeho vlastní službě připojení k Internetu, Internet OnLine, poklesl zhruba na jednu polovinu oproti jiným dnům – to by tedy bylo o něco méně než průměr u ostatních poskytovatelů. Pokud jde o celkový pokles telefonních hovorů, zatím nebylo oznámeno nic – jasněji by mělo být asi zítra. Vzhledem k tomu, že SPT TELECOM udává, že volání do Internetu tvoří zhruba 2 % všech hovorů, osobně bych si tipl, že pokles bude v řádu několika procent – ne všichni Internetisté bojkotovali, ale na druhou stranu bojktovala i řada lidí mimo Internet, osobně jsem jich přesvědčil hezkou řádku.

Zdá se vám to málo? Pro SPT TELECOM jde nepochybně o komický pokles příjmů, nicméně pro mne je to obrovský úspěch. Do Bojkotu se skutečně zapojila více než polovina lidí, kteří se k Internetu připojují po telefonních linkách – a to není málo.

Marek Antoš

MIF16


Starší, související články:

* O Bojkotu a občanské společnosti
* Jaká by byla inflace, kdyby se počítala jen podle telefonu?
* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!
* Víte, proč SPT TELECOM musí zdražovat?
* Když bojkot, tak Bojkot

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?