Hlavní navigace

BonusWeb chystá placenou verzi!

Marek Antoš

Už delší dobu se v českém Internetu vedou vzrušené akademické debaty o placení za obsah, s výjimkou dobrovolných mikroplateb se však k ničemu nedospělo. Od slov k činům však nyní hodlá přejít společnost Mobil Media, vydavatel nejčtenějšího herního webu u nás -- BonusWeb bude mít od června placenou verzi.

Na rozdíl od českého Internetu, kde je odjakživa skoro všechno zadarmo, se ve Spojených státech s placeným obsahem koketuje už poměrně dlouho. Zvýšenou intenzitu tyto snahy nabraly po splasknutí internetové bubliny, kdy se náhle řada společností musela vážně zamyslet nad tím, z čeho se vlastně chtějí uživit. Velké servery přitom stále hledají optimální rovnováhu mezi bezplatnou a placenou částí, což není právě jednoduché. Typickou cestou zpravodajských webů je uzavření archívu, Yahoo! zas pro změnu velmi drasticky omezilo uživatele svého freemailu a velkou část takzvaně nadstandardních služeb vyhradilo jen pro platící.

Úvahy o vybírání poplatků za přístup k obsahu se zhruba před rokem přelily i do českého Internetu. Významnou měrou se o to podle mého zasloužil nástup mikroplatebního systému ILikeQ – náhle se totiž zdálo, že je možné placení zavést bez nějaké zvláštní námahy a zejména bez velkých nároků na příslušnou logistiku, hlídaní bankovních převodů apod. Zřejmě nejvýraznějším výsledkem první vlny nadšení bylo spuštění dobrovolných příspěvků na serveru Root, který byl vzápětí následován také Intervalem, Lupou a Mobilem. Všimněte si, že jde ve všech případech o relativně odborně laděné weby, až na Mobil navíc s úzkou a cílenou čtenářskou skupinou. Přesto se dá na základě přehledu vybíraných částek poměrně přesvědčivě říci, že tyto platby provozovatelům serverů nic hmatatelného nepřinesly – průměr příspěvků na jeden článek je zřejmě pod jednou korunou, což věru není honorář, se kterým by se většina autorů spokojila. V zásadě se tak potvrdila naše tehdejší slova o tom, že jde o zajímavý doplněk, od kterého však nelze očekávat žádný velký ekonomický přínos.

Nejnovější zprávy z BonusWebu jsou však něco zcela jiného: žádné dobrovolné platby, ale placená část se zcela jasně definovanými výhodami oproti ostatním! Podle pátečního článku Zdeňka Polácha, který je cosi jako superšéfredaktor všech technických médií Mobil Media, bude tato novinka na BonusWebu zavedena od 1. června, tedy zhruba za měsíc. Základní část BonusWebu – články apod. – bude i nadále dostupná zadarmo, platit se bude jen za nadstandardní služby. Pod těmi se přitom rozumí například přístup k exkluzivním materiálům s předstihem, lepší přístup k downloadům, výhradní přístup k archívu s návody ke hrám apod. Platící čtenáři budou mít také tříprocentní slevu do GameStore, což je internetový obchod se hrami, který provozuje rovněž Mobil Media.

Na rozdíl od dosavadních pokusů českých webů BonusWeb nepočítá se zavedením mikroplateb za „jednotlivé úkony“, mělo by jít spíše o klasické předplatné. Klíčová je nepochybně cena, která zatím údajně nebyla definitivně stanovena – předběžně se však hovoří o 50 korunách za měsíc, resp. 500 korunách za rok.

Zbývá jediná otázka: koupí si to vůbec někdo? BonusWeb je určen převážně pro mladé a velmi mladé čtenáře, kteří jsou jaksi automaticky vnímání jako nepříliš majetní. Je zřejmé, že většině z nich bude i nadále stačit neplacená verze, případně zkusí přejít ke konkurenci; v českém Internetu existuje řada dalších herních magazínů, alespoň mému pohledu laika se však zdá, že nejsou obsahově tak bohaté jako BonusWeb. Podle NET PROJEKTu má ovšem BonusWeb něco přes 230 tisíc návštěvníků měsíčně: pokud by si jej předplatil jen každý dvacátý z nich, znamenalo by to roční příjem ve výši bezmála šest milionů korun. Samo o sobě to sice není žádný velký zázrak, troufám si však tvrdit, že jde o částku podstatně převyšující reklamní příjmy BonusWebu; o inzerci na tomto typu serverů je totiž malý zájem. Jedenáct a půl tisíce předplatitelů přitom není nijak nemožné číslo: tištěných herních časopisů se každý měsíc prodají desítky tisíc.

Pozice BonusWebu je do určité míry specifická, a tento druh předplatného má u něj proto větší šanci na úspěch než u jiných webů. Přesto bude velmi zajímavé sledovat, jak se tomuto průkopnickému pokusu povede: Mobil Media již nyní naznačují, že to v případě úspěchu zkusí i na svých dalších serverech, a inspirovat by se jistě nechali i ostatní. Z mého pohledu je důležité, že je v tomto případě splněna základní podmínka, a to jasně definovaný přínos a výhody, které čtenář za své peníze dostane. Myslím si proto, že by to mohlo fungovat – a držím palce.

Anketa

Domníváte se, že pokus BonusWebu o zpoplatnění obsahu bude úspěšný?

Našli jste v článku chybu?

4. 5. 2002 10:00

RoS (neregistrovaný)
Ja mam ten dojem, ze mikroplatby uz davno a davno funguji a to na vsech webech bez rozdilu.
Jen to ma takovy maly hacek, penize inkasuje nekdo jiny a jsou to urcite pekne sumicky :)
Mam tim na mysli poplatky, ktere plati clovek za to, ze muze mimo jine cist weby. Takze poplatky ISP nebo telekomunistum (ten zejmena).
Proc vymyslet neco noveho sloziteho, kdy by mel ctenar posilat na vsechny strany halere a desetniky. Ten prece plati vyse uvedenym. A ti si masti kapsu na tom, ze nekdo jiny vyrab…


3. 5. 2002 11:01

Patrick Zandl (neregistrovaný)
Nevím, jestli je vaším zvykem na výstavách prdět, ale jsem rád, že tam Vreco dělal něco jiného, například rozdával vizitky a dělal články.
Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: 7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU