Hlavní navigace

BonusWeb -- jak se vydělává na předplatném?

Mirek Zeman

Jsou tomu takřka dva měsíce od chvíle, kdy BonusWeb jako první zpravodajský server zavedl předplatné. Jak pokračuje tento experiment, jehož výsledky jsou svým způsobem zásadní pro celý český Internet? Kolik má BonusWeb předplatitelů, jaké jsou denní přírůstky a na kolik si vydavatel přišel?

„Make a pilgramage to the past with me.“ – Yuumura Kirika, Noir

Za týden tomu bude přesně měsíc od okamžiku, kdy BonusWeb jako první server na českém Internetu zavedl regulérní předplatné za obsah zpravodajského charakteru. O motivech není vůbec pochyb. Herní magazíny se trápí s nedostatkem inzerce a herní servery na tom jistě nebudou o mnoho lépe (viz BonusWeb: S kůží na trh). Pokud dnes chcete na BonusWebu neomezený přístup k downloadům a stránky bez reklamy, musíte sáhnout do peněženky. K dispozici jsou i prémiové články, i když pohled na data jejich vydání naznačuje, že se exkluzivních materiálů na pravidelné denní příspěvky nedostává.

Když jsem před měsícem na stránkách Lupy o zavedení předplatného na BonusWebu psal, říkal jsem, že projektu fandím, ale dle mého názoru má několik zásadních úskalí. Za hlavní považuji skutečnost, že ve světě si na předplatné troufly zatím spíše servery ekonomického rázu s přívaly exkluzivních materiálů a tzv. „profesními čtenáři“. Jejich počet je zásadní měřítko, protože jakmile je něco za peníze, většina fanoušků exkluzivitu oželí, ale profesní čtenář je kupříkladu burzovní makléř kupujícího The Wall Street Journal. Prostě je potřebuje k životu just now. Ovšem suma lidí, kteří k životu potřebují česky psané informace z herního průmyslu je minimální.

Podle zdrojů blízkých vydavateli BonusWebu (oficiální data budou k dispozici až v září) se má situaci tak, že BonusWeb má v současné době přibližně 230 předplatitelů. Od tohoto čísla je nutné odečíst bartery, dárky a „firemní předplatné“, jakým disponuje kupříkladu firma Illusion Softworks v rámci vzájemných dobrých vztahů. Z těch zbývajících tvoří 18,5 procent měsíční předplatné, 25,5 procent několikaměsíční předplatné, 43 procent roční předplatné a 13 procent roční předplatné „+“. Pro BonusWeb to znamená příjem několika desítek tisíc korun, přičemž denně přibývají dva až pět předplatitelů.

Celá statistika je dosud zkreslena třemi významnými faktory: počátečním náporem, probíhajícími prázdninami a osamocením na trhu. Jediné probíhající prázdniny přitom mohou do čísel promluvit ve prospěch BonusWebu, protože velké procento potenciální cílové skupiny s dostatečným technickým zázemím (studenti) odjelo na čtyři měsíce mimo civilizaci a vrátí se až počátkem října. Nejdůležitější je osamocení na trhu znamenající nekonkurenci v předplatném. Jinými slovy: Zatím si ještě čtenáři nemusí vybírat, zda svoji pětistovku investují do BonusWebu, Doupěte, games.tiscali.cz či libovolného serveru v libovolném oboru.

To je velký a nediskutovaný problém předplatného obecně. Toto dilema měly řešit mikroplatby nebo Subscription Foundation. Druhý jmenovaný bude sotva kdy realizován a první jmenovaný neslouží svému původnímu účelu. Jasná výhoda mikroplateb oproti předplatnému je, že můžete internetový obsah konzumovat formou jednohubek. Ale nikdo z poskytovatelů se k tomu neodhodlal. Jedna část s vědomím, že neposkytuje dostatečně exkluzivní obsah a druhá část s vědomím, že dostatečně exkluzivní obsah poskytuje, avšak omezenému okruhu čtenářů, kteří nejsou s to vytvořit potřebnou kupní sílu, resp. platit částky odpovídající jejich nízkému počtu.

Navíc se jaksi zapomnělo, že mentalita lidí je napřena směrem „normální je neplatit“. V České republice je oproti zahraničí nízký počet předplatných tisku a ostatní klíčová média (rádio, televize) jsou zdarma. Jistě můžete namítnout, že na sdělovací prostředky teoreticky plnící společenskou úlohu přispíváme, ale ruku na srdce: Kolik z nás by koncesionářské poplatky neplatilo, kdyby jim to neukládal zákon? Opět se tedy potvrzuje stará pravda, že lidé na reklamu nadávají, nemají ji rádi, ale na druhou stranu ji raději překousnou, než aby sáhli do vlastní kapsy. Spolehlivě ověřeno v první polovině minulého stolení při zavádění rozhlasu ve Spojených státech.

Anketa

Je předplatné průchozí cesta financování internetového obsahu?

Našli jste v článku chybu?

31. 7. 2002 12:34

Pavel (neregistrovaný)
Bohuzel netusim, na kterou cast meho prispevku jste reagoval... Vy jste tvrdil, ze na webu bude za chvili VSECHNO placene. Ja oponoval, ze placene budou akorat sluzby s pridanou hodnotou, a to jeste ne vsechny.

30. 7. 2002 19:52

im@point.cz (neregistrovaný)
Protiřečíte si. Vždyť sám píšte, že čas jsou peníze a kdo chce mít čas rád zaplatí. Nebo se snad pletu?
DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí