Hlavní navigace

Bouře v misce rýže

Vojtěch Bednář

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, se jednou velký a mocný Google vzbouřil proti velké a mocné administrativě, které se říkalo komunistická. Lidé, kteří žili na druhé straně mlhy (my), tomu přisuzovali skoro až magické důsledky.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Google chce zkrotit čínského draka, vykřikoval minulý čtvrtek titulek na Lupě. Zahraniční firmy musí dodržovat zákony, oponovala nesměle zprávička tentýž den. Možnost, že by vyhledávací gigant opravdu opustil jeden z nejperspektiv­nějších trhů, protože tam po něm chtějí jednak, aby cenzuroval část výsledků vyhledávání, a jednak se možná pokusili nabourat do účtů pár disidentů, zburcovala nejen Lupu, ale česká i světová média a dokonce zahýbala cenami akcií, dlužno podotknout, že ve prospěch tamějšího nejvýraznějšího konkurenta www.baidu.com. Odtud (míněno střed kontinentální Evropy) vypadá věc tak, že Google po letech trápení se s požadavky Číňanů na filtrování Internetu a po poslední pomyslné třešničce na dortu došla trpělivost a rozhodl se k nebývalému: přesvědčit Číňany o tom, že Internet se cenzurovat nemá a že disidenti se online šikanovat taky nebudou – nebo odejít. Mají se však věci právě takto?

Když jsem se věcí pokoušel před přibližně šesti roky zabývat poprvé, snažil jsem se poněkud drze poukázat na kulturní rozdíly mezi Čínou a západní Evropou. Rozdíly, které se projevily mnohokrát v minulosti dávné i docela nedávné, které vedly již k několika válkám, a které stojí i za současným nedorozuměním. Pokusím se o to i dnes.

Bez ohledu na to, zda Google nakonec z říše středu odejde nebo ne (sázet se, vsadil bych se, že ne, a že se bude filtrovat vesele dál), je celá záležitost z pohledu, který my nevidíme, totiž Číňanů, marginální až úsměvná. Číně nevládnou komunisté, neboť tamější vláda má komunistický pouze a jedině název (proto nám připadá odporná). Za tímto názvem se skrývá pokračování tradic čínského vládnutí v nacionalistickém a autoritářském duchu. Tedy přesně tak, jak se v Číně vládlo před stem, dvěma sty, tisícem, čtyřmi tisíci let. S tím, že k tomuto vládnutí patří cenzura (jen tak mimochodem, cenzoři byli tradičně nejen lidé, kteří vybírali, co se má lid dozvědět, ale i na co má být upozorněno vedení) a řekněme zvýšený zájem o politické oponenty, je nezbytné se smířit, neboť respektování tradic našich partnerů patří k nejlepším zásadám Evropského konzervatismu. Domnívat se, že Google proto, že mu možná vládou najatý hacker nabourává účty disidentů, se stavem věcí jakkoli pohne, je naivní. Ne proto, že jde o komunisty. Proto, že jde o jinou, odlišnou, s námi nekompatibilní kulturu.

To, co vypadá odtud jako vzpoura velkého hodného Google proti velkým zlým komunistům, a v čem mediálně tak moc fandíme velkému hodnému, je ve skutečnosti vzpoura zahraniční firmy, kterou Číňané (a nejen jejich vláda) berou jako nerovnoprávného služebníka proti legitimní reprezentaci země. Tato legitimní reprezentace se nám nemusí líbit, ale to nemění nic na faktu, že legitimní zůstane.

Závěr? Vzpoura Google proti drakovi je bouře v misce rýže. Google buď ničeho nedosáhne a poté, co aférka vyzní do ztracena, bude pokračovat ve stávající praxi (75 %), nebo bouchne pěstí do stolu a odejde (24,9 %), aby se pak pokusil (neúspěšně) vrátit na trh koupí Baidu, nebo skutečně něco změní (zbytek do sta). Každopádně bychom to ale neměli brát jako souboj dobra a zla. Tedy přinejmenším, chceme-li i zítra chodit v čínském tričku, jíst čínské nudle z čínského talíře a u zvuku rádia made in China tisknout svobodomyslné pamflety na v Číně vyrobené tiskárně.

Našli jste v článku chybu?

18. 1. 2010 8:27

cinsky disident (neregistrovaný)
Pane Bednar, cara Mikulase ci jeho cisnkeho kolegu Pchu-ie by Vas clanek mnoho nenadchl, prece jenom mezi absolutistickou monarchii a komunistickou totalitou je docela vyrazny rozdil. A to i pro posledniho provincniho vesnicana. Nevim, jestli jste nekdy byl v Cine, ale z vlastni zkusenosti Vam mohu rict, ze je tam komunismus nejhrubsiho zrna - mimo jine i organizace v bunkach. Vas nazorovy extrakt je vysmechem vsem cinskym disidentum, kteri namisto soupani backor u stolku s internetem riskuji sv…

18. 1. 2010 7:37

VfB (neregistrovaný)
škoda že v třicátých letech minulého století ještě pan Bednář nebyl redaktorem Lupy, docela bych si přečetl článek, že ten Hitler není tak špatný chlap a máme akceptovat koncentryční tábory jako takovou rozkošnou libůstku německých fašistů, jsme přece demokraté a nebudeme někoho hned odsuzovat jen proto, že spaluje některé své občany ve velkém v pecích....
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček