Hlavní navigace

Bouřlivé změny v Internet Servisu

Marek Antoš 3. 3. 2000

Tento týden se na Lupě již podruhé věnujeme českému trhu s Internetovou reklamou. Důvodem je převratný vývoj v Internet Servisu, zřejmě druhé největší Internetové mediální agentuře u nás, který opustilo několik klíčových zaměstnanců. Jaký bude mít tato skutečnost vliv do budoucna?

Internet Servis je společnost, která před několika lety vznikla odštěpením původní sekce v EUnetu Czechia, která se věnovala tvorbě WWW stránek, a v současné době je součástí holdingu ICZ, který sdružuje řadu významných IT firem. Postupem doby se Internet Servis poněkud rozkročil a poskytuje vedle web-designu také další služby, mimo jiné i v reklamní oblasti. V loňském roce měl podle odhadů v reklamě obrat 10 milionů korun, což ho řadí na poměrně slušné druhé místo za agenturou M.I.A.

Celé reklamní oddělení v průběhu dvou let vybudoval Peter Podolinský, který dříve působil v agentuře MARK/BBDO, takže měl odpovídající zkušenosti. Až donedávna byl také jeho jediným členem, což i jeho konkurenti vzhledem k výkonům Internet Servisu hodnotili s obdivem. Na přelomu roku se ovšem situace změnila: do Internet Servisu přešlo kompletní obchodní oddělení ze Seznamu (David Matyáš, Stanislav Vojta) a reklamní oddělení přijalo novou identitu divize Clickworx. Budoucnoust se zdála být růžová.

Minulý týden však přišlo vystřízlivění. Již na začátku týdne se začala šeptandou šířit informace o tom, že Clickworx opouští všechny tři klíčové postavy, včera byla tato informace potvrzena i oficiální zprávou, rozesílanou Internet Servisem. Podle Internet Servisu byli tito pracovníci přistiženi „při neoprávněném jednání s třetí stranou o prodeji části aktivit naší společnosti.“ Z tohoto důvodu Internet Servis opustil vedoucí reklamního oddělení Peter Podolinský, podle zákulisních zpráv jsou na odchodu také Vojta s Matyášem, ale oficiální oznámení o jejich osudu mlčí. Vedoucí reklamního oddělení je od nynějška Petra Červenková, která měla dříve na starosti především komunikaci se servery, nikoliv však s klienty.

Obě strany sporu zveřejnily svá stanoviska, v kompletním znění je najdete například v Pressu namodro (zde Podolinský a zde IS). Podolinský se netají tím, že hodlá vybudovat vlastní Internetovou mediální agenturu a vzhledem k jeho zkušenostem by se mu to podle mého názoru skutečně mohlo úspěšně podařit. Naproti tomu Internet Servis sice prohlašuje, že s Internetovou reklamou nehodlá skončit, osobně si však myslím, že se Clickworx bude z této rány vzpamatovávat jen velmi obtížně a Internet Servis tak fakticky přijde o své místo na trhu. Je navíc důležité si uvědomit, že reklama byla pro něj vždy jen určitou „přidruženou výrobou“, hlavní těžiště jeho činnosti tkví skutečně v tvorbě stránek.

MIF16

Jedno je však jisté: na poli Internetových mediálních agentur můžeme velmi brzy očekávat velmi zajímavé zvraty. Jak jsem již tento týden zmiňoval v článku o M.I.A., na trh vstupují noví hráči z řad velkých mediálních agentur (např. Run Interactive), lecčehos bychom se však mohli dočkat i od některých Internetových firem: něco připravuje i Marko Zekič a podle dostupných informací jeho vazby na Mobil server nemusí být tak zpřetrhané, jak by se mohlo zdát.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje