Hlavní navigace

Britové pustili Uber do Londýna. Jeho služba prý zákony neporušuje

Jan Beránek 4. 7. 2014

Uber dostal v Londýně zelenou. A to i přesto, že se proti americké službě spojili taxikáři nejen z Londýna a zaplavili britskou metropoli svými vozy.

Taxikářské protesty tak evidentně nezabraly. Podle časopisu Time to úředníci oznámili během včerejška. Jde o první průlomové rozhodnutí, kterým se štěstěna v Evropě začala trochu přiklánět na stranu amerického startupu. 

Argument britských taxikářů je postavený na chybějícím taxametru. Uživatelé Uberu si totiž vystačí s chytrým telefonem. O tom, jestli mobil může nahradit taxametr, musí ještě rozhodnout britské soudy, ale pro Uber je vítězstvím hlavně to, že jeho podnikání v Londýně bylo oficiálně uznáno jako legální. 

Rozhodnutí přichází pár týdnů po masových taxikářských protestech. K protestu britských taxikářů se připojili i jejich berlínští a pařížští kolegové. Výsledkem bylo ale spíš jen zvýšení zájmu o služby americké firmy. Podle serveru The Next Web zvýšila demonstrace počet zakázek Uberu v Londýně víc než osminásobně. 

Boj na více frontách

Uber není v Británii jedinou novou službou, která se stala terčem hněvu klasických taxikářů. Už na konci května zaútočili londýnští řidiči na kanceláře taxiaplikace Hailo

Válčí se ale nejen v Británii. V lednu na její řidiče ve Francii útočili pařížští taxikáři – neobešlo se to bez prořezaných pneumatik. A to tam od ledna platí zákon, podle kterého přepravní služby bez taxikářské licence nesmějí vyzvednout zákazníka dříve než 15 minut od přijmutí objednávky.

V Bruselu Uber narazil se svou ride-sharingovou službou. Když bude přistižen, čeká ho pokuta deset tisíc eur, tím pádem pravděpodobně konec v metropoli země Vlámů a Valonů. Trumfy drží zatím i berlínští taxikáři, kterým pomohl tamní soud. Ještě ale nemají úplně vyhráno

Uber se v současné době rozhlíží po českém trhu. Během minulého víkendu proběhly pohovory s uchazeči o tři pozice, které plánuje firma v Praze otevřít. Finální rozhodnutí ale padne až po pečlivém prozkoumání tuzemských podmínek.

„Pokud sem přijdou s limuzínovou službou a nebudou plnit legislativu o smluvní přepravě, tak je mohou potkat protesty nejen od taxikářů, ale nedivil bych se reakci i od samotného magistrátu,“ tvrdí Ondřej Krátký z tuzemského taxiagregátoru Liftago

Problémy i doma

Ačkoliv to může vypadat, že největší komplikace Uberu klade Evropa, není to úplně pravda. Tahanice totiž firma zažívá i v domovských Spojených státech, kde působí v 78 městech. Před dvěma týdny podobnému protestu jako Londýn čelil i Washington, D.C

Taxikáři chtějí docílit toho, aby se zákazy nevztahovaly jenom na Uber, ale na všechny podobné služby obecně. V USA totiž Uber bojuje ještě s konkurenčním Lyftem, se kterým rozjel po taxikářském způsobu cenovou válku. Proti taxikářům a úřadům ale stojí společně. 

Oba startupy přitom teď narazily v Pittsburghu, kde místní úřady nepustily jejich řidiče na ulici, dokud si neudělají řádnou registraci jako ostatní taxikáři. Sedmnáctimiliardový Uber už to ale zná. Stopku už dostal například ve Virginii nebo v Novém Mexiku. A podobně jako na severu narazil třeba v Kalifornii. 

Pojištění jako bič

„Kalifornie je prvním státem, který vytváří pro toto odvětví podmínky, které dávají zákazníkům větší možnost výběru. Nebudeme však akceptovat větší možnost výběru, na úkor bezpečnosti spotřebitelů,“ stojí v prohlášení komise (kompletní znění zprávy, PDF, 238 kB), která má ve městě na starosti dopravu.

MIF16

Mimochodem kalifornští zákonodárci debatují o zpřísnění podmínek pro služby typu Uberu a Lyftu, co se týče pojištění. Zákon představila demokratická politička Susan Bonillová v reakci na úmrtí šestileté dívky, kterou loni o Vánocích srazil na přechodu v San Francisku řidič Uberu. Měl sice osobní pojistku, ale Uber se odmítl připojit k platbě odškodnění, protože v době nehody nebyl v automobilu žádný pasažér. Návrh předpokládá, že řidiči jezdící pro Uber a Lyft by museli mít komerční pojištění, které by mělo pojistné plnění alespoň 1 milion dolarů.

V reakci na sílící tlak ze strany taxikářů a úřadů začal Uber ve velkém investovat do lobbistů, kteří mají firmě pomoci obměkčit tamní politiky. A výsledky se už dostavují. Colorado se začátkem června stalo prvním americkým státem, který povolil službám typu Uberu činnost na svém území, aniž by musely dodržovat stejná pravidla a podmínky, jako vozidla taxislužby.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů