Hlavní navigace

Britové pustili Uber do Londýna. Jeho služba prý zákony neporušuje

Jan Beránek 4. 7. 2014

Uber dostal v Londýně zelenou. A to i přesto, že se proti americké službě spojili taxikáři nejen z Londýna a zaplavili britskou metropoli svými vozy.

Taxikářské protesty tak evidentně nezabraly. Podle časopisu Time to úředníci oznámili během včerejška. Jde o první průlomové rozhodnutí, kterým se štěstěna v Evropě začala trochu přiklánět na stranu amerického startupu. 

Argument britských taxikářů je postavený na chybějícím taxametru. Uživatelé Uberu si totiž vystačí s chytrým telefonem. O tom, jestli mobil může nahradit taxametr, musí ještě rozhodnout britské soudy, ale pro Uber je vítězstvím hlavně to, že jeho podnikání v Londýně bylo oficiálně uznáno jako legální. 

Rozhodnutí přichází pár týdnů po masových taxikářských protestech. K protestu britských taxikářů se připojili i jejich berlínští a pařížští kolegové. Výsledkem bylo ale spíš jen zvýšení zájmu o služby americké firmy. Podle serveru The Next Web zvýšila demonstrace počet zakázek Uberu v Londýně víc než osminásobně. 

Boj na více frontách

Uber není v Británii jedinou novou službou, která se stala terčem hněvu klasických taxikářů. Už na konci května zaútočili londýnští řidiči na kanceláře taxiaplikace Hailo

Válčí se ale nejen v Británii. V lednu na její řidiče ve Francii útočili pařížští taxikáři – neobešlo se to bez prořezaných pneumatik. A to tam od ledna platí zákon, podle kterého přepravní služby bez taxikářské licence nesmějí vyzvednout zákazníka dříve než 15 minut od přijmutí objednávky.

V Bruselu Uber narazil se svou ride-sharingovou službou. Když bude přistižen, čeká ho pokuta deset tisíc eur, tím pádem pravděpodobně konec v metropoli země Vlámů a Valonů. Trumfy drží zatím i berlínští taxikáři, kterým pomohl tamní soud. Ještě ale nemají úplně vyhráno

Uber se v současné době rozhlíží po českém trhu. Během minulého víkendu proběhly pohovory s uchazeči o tři pozice, které plánuje firma v Praze otevřít. Finální rozhodnutí ale padne až po pečlivém prozkoumání tuzemských podmínek.

„Pokud sem přijdou s limuzínovou službou a nebudou plnit legislativu o smluvní přepravě, tak je mohou potkat protesty nejen od taxikářů, ale nedivil bych se reakci i od samotného magistrátu,“ tvrdí Ondřej Krátký z tuzemského taxiagregátoru Liftago

Problémy i doma

Ačkoliv to může vypadat, že největší komplikace Uberu klade Evropa, není to úplně pravda. Tahanice totiž firma zažívá i v domovských Spojených státech, kde působí v 78 městech. Před dvěma týdny podobnému protestu jako Londýn čelil i Washington, D.C

Taxikáři chtějí docílit toho, aby se zákazy nevztahovaly jenom na Uber, ale na všechny podobné služby obecně. V USA totiž Uber bojuje ještě s konkurenčním Lyftem, se kterým rozjel po taxikářském způsobu cenovou válku. Proti taxikářům a úřadům ale stojí společně. 

Oba startupy přitom teď narazily v Pittsburghu, kde místní úřady nepustily jejich řidiče na ulici, dokud si neudělají řádnou registraci jako ostatní taxikáři. Sedmnáctimiliardový Uber už to ale zná. Stopku už dostal například ve Virginii nebo v Novém Mexiku. A podobně jako na severu narazil třeba v Kalifornii. 

Pojištění jako bič

„Kalifornie je prvním státem, který vytváří pro toto odvětví podmínky, které dávají zákazníkům větší možnost výběru. Nebudeme však akceptovat větší možnost výběru, na úkor bezpečnosti spotřebitelů,“ stojí v prohlášení komise (kompletní znění zprávy, PDF, 238 kB), která má ve městě na starosti dopravu.

Mimochodem kalifornští zákonodárci debatují o zpřísnění podmínek pro služby typu Uberu a Lyftu, co se týče pojištění. Zákon představila demokratická politička Susan Bonillová v reakci na úmrtí šestileté dívky, kterou loni o Vánocích srazil na přechodu v San Francisku řidič Uberu. Měl sice osobní pojistku, ale Uber se odmítl připojit k platbě odškodnění, protože v době nehody nebyl v automobilu žádný pasažér. Návrh předpokládá, že řidiči jezdící pro Uber a Lyft by museli mít komerční pojištění, které by mělo pojistné plnění alespoň 1 milion dolarů.

V reakci na sílící tlak ze strany taxikářů a úřadů začal Uber ve velkém investovat do lobbistů, kteří mají firmě pomoci obměkčit tamní politiky. A výsledky se už dostavují. Colorado se začátkem června stalo prvním americkým státem, který povolil službám typu Uberu činnost na svém území, aniž by musely dodržovat stejná pravidla a podmínky, jako vozidla taxislužby.

Našli jste v článku chybu?

4. 7. 2014 17:46

jirik (neregistrovaný)

Přesně tak. Licence jsou už dnes přežitek. Po meste jezdí autem každy trouba a je na mě, jestli si ho dle hodnoceni vyberu a bude dražší (lepe hodnoceny) a nebo levnější (mamlas co se neorientuje).

4. 7. 2014 14:06

Ada (neregistrovaný)

Josef Svejk:

"Disciplína, vy klucí pitomí, musí bejt! Jinak byste lezli po stromech jako vopice! … A není to pravda? Představte si park, řekněme na Karláku, a na každým stromě jeden voják bez disciplíny! Z toho jsem měl dycky největší strach. "

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon