Hlavní navigace

Britský operátor EE spouští wi-fi calling, další bude Vodafone

 Autor: EE
David Slížek 8. 4. 2015

Zatím jen na vybraných telefonech a s několika háčky. Britský EE spustil záložní volání přes wi-fi v místech, kde není mobilní signál.

EE wi-fi calling propaguje jako službu, která má pomáhat především uvnitř domů, kde vypadává mobilní signál. „Nedávná studie domácí konektivity zjistila, že čtvrtina lidí v UK aspoň jeden den v týdnu pracuje z domova a 20 % z nich během dne ztratí připojení,“ pomáhá si trochu krkolomnou statistikou. Nejméně jeden pokoj bez signálu mají ve svém obydlí více než 4 miliony Britů, tvrdí firma v tiskové zprávě.

Volat přes wi-fi se ale nedá jen doma, nýbrž třeba také ve stanicích londýnského metra, které jsou pokryté wi-fi sítí, láká operátor. Tolik marketing. 

Wi-fi calling už podle názvu funguje tak, že se volání nebo posílání SMS uskutečňuje přes wi-fi síť. Hovor přitom probíhá stejně, jako když jde přes mobilní síť a používají se klasická telefonní čísla. 

Zákazník EE k volání nepotřebuje žádnou aplikaci, jen telefon, který technologii podporuje. U operátora, který wi-fi calling nabízí, si pak stačí službu aktivovat – v případě EE stačí esemeska. V praxi by tak volající uživatel neměl rozdíl vlastně vůbec poznat. Podobné služby už v Británii nabízejítřeba O2 nebo Three – k volání přes wi-fi ale zákazník potřebuje speciální aplikaci.

Operátor službu nabízí zatím jen na vybraných telefonech (Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 Edge, Microsoft Lumia 640). Britský operátor ale vyjednává s dalšími výrobci smartphonů – podle TechRadaru by tak wi-fi calling od EE měl brzy umět také iPhone 6 a iPhone 6 Plus, HTC One M9 nebo Samsung Galaxy S5.

Součást tarifu

Pokud vám nejde na rozum, proč vůbec operátor volání přes wi-fi nabízí, jeden z důvodů je skrytý v tom, jak se za službu platí. Zatímco volání přes různé VoIP služby jako je Skype, Viber či WhatsApp je (v základu) zdarma, za wi-fi calling si operátor účtuje stejné peníze jako klasické mobilní volání.

Voláte tedy sice přes wi-fi (což má řada lidí spojeno s voláním zdarma), ale přitom utrácíte volné minuty a SMS ze svého tarifu. Platí to samozřejmě i třeba pro hovory do ciziny.

Vadou na kráse je také to, že wi-fi calling neumí přepínat mezi mobilní a wi-fi sítí. Pokud při volání přecházíte z místa na místo (třeba z pokoje do pokoje) a ztratíte připojení, hovor se přeruší, byť byste zrovna měli k dispozici mobilní signál. Což může být problém třeba v okamžiku, kdy necháváte svůj smartphone automaticky připojovat k dostupným wi-fi sítím.

WT100

Řešení téhle mouchy má přinést až technologie Voice over LTE (VoLTE), která přepínání mezi mobilní a wi-fi sítí zvládá. EE i britský Vodafone (který mimochodem také oznámil svou wi-fi callingovou službu) ji chtějí spustit ještě letos v létě.

Do VoLTE se chtějí pustit i čeští operátoři. O2 už ukončil testování a s komerčním provozem VoLTE počítá do konce letošního roku. „Volte je v pilotním provozu a spustíme ještě letos,“ potvrdil také Lupě Lukáš Hrabal z T-Mobilu. A český Vodafone se připojil k velkému pilotu své skupiny v Německu, Velké Británii a Holandsku.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst