Hlavní navigace

Britský operátor EE spouští wi-fi calling, další bude Vodafone

 Autor: EE
David Slížek

Zatím jen na vybraných telefonech a s několika háčky. Britský EE spustil záložní volání přes wi-fi v místech, kde není mobilní signál.

EE wi-fi calling propaguje jako službu, která má pomáhat především uvnitř domů, kde vypadává mobilní signál. „Nedávná studie domácí konektivity zjistila, že čtvrtina lidí v UK aspoň jeden den v týdnu pracuje z domova a 20 % z nich během dne ztratí připojení,“ pomáhá si trochu krkolomnou statistikou. Nejméně jeden pokoj bez signálu mají ve svém obydlí více než 4 miliony Britů, tvrdí firma v tiskové zprávě.

Volat přes wi-fi se ale nedá jen doma, nýbrž třeba také ve stanicích londýnského metra, které jsou pokryté wi-fi sítí, láká operátor. Tolik marketing. 

Wi-fi calling už podle názvu funguje tak, že se volání nebo posílání SMS uskutečňuje přes wi-fi síť. Hovor přitom probíhá stejně, jako když jde přes mobilní síť a používají se klasická telefonní čísla. 

Zákazník EE k volání nepotřebuje žádnou aplikaci, jen telefon, který technologii podporuje. U operátora, který wi-fi calling nabízí, si pak stačí službu aktivovat – v případě EE stačí esemeska. V praxi by tak volající uživatel neměl rozdíl vlastně vůbec poznat. Podobné služby už v Británii nabízejítřeba O2 nebo Three – k volání přes wi-fi ale zákazník potřebuje speciální aplikaci.

Operátor službu nabízí zatím jen na vybraných telefonech (Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 Edge, Microsoft Lumia 640). Britský operátor ale vyjednává s dalšími výrobci smartphonů – podle TechRadaru by tak wi-fi calling od EE měl brzy umět také iPhone 6 a iPhone 6 Plus, HTC One M9 nebo Samsung Galaxy S5.

Součást tarifu

Pokud vám nejde na rozum, proč vůbec operátor volání přes wi-fi nabízí, jeden z důvodů je skrytý v tom, jak se za službu platí. Zatímco volání přes různé VoIP služby jako je Skype, Viber či WhatsApp je (v základu) zdarma, za wi-fi calling si operátor účtuje stejné peníze jako klasické mobilní volání.

Voláte tedy sice přes wi-fi (což má řada lidí spojeno s voláním zdarma), ale přitom utrácíte volné minuty a SMS ze svého tarifu. Platí to samozřejmě i třeba pro hovory do ciziny.

Vadou na kráse je také to, že wi-fi calling neumí přepínat mezi mobilní a wi-fi sítí. Pokud při volání přecházíte z místa na místo (třeba z pokoje do pokoje) a ztratíte připojení, hovor se přeruší, byť byste zrovna měli k dispozici mobilní signál. Což může být problém třeba v okamžiku, kdy necháváte svůj smartphone automaticky připojovat k dostupným wi-fi sítím.

Řešení téhle mouchy má přinést až technologie Voice over LTE (VoLTE), která přepínání mezi mobilní a wi-fi sítí zvládá. EE i britský Vodafone (který mimochodem také oznámil svou wi-fi callingovou službu) ji chtějí spustit ještě letos v létě.

Do VoLTE se chtějí pustit i čeští operátoři. O2 už ukončil testování a s komerčním provozem VoLTE počítá do konce letošního roku. „Volte je v pilotním provozu a spustíme ještě letos,“ potvrdil také Lupě Lukáš Hrabal z T-Mobilu. A český Vodafone se připojil k velkému pilotu své skupiny v Německu, Velké Británii a Holandsku.

Našli jste v článku chybu?

10. 4. 2015 0:04

...třeťak VoIP operátoři (možná jen někteří?) umožňují nastavit si k VoIP lince CLIP pro odchozí hovory, takže se volanému zobrazuje, že mu voláte z nastaveného čísla...

10. 4. 2015 21:09

Rád bych tak taky fungoval, ale na několikadenní pobyt se mi nechce studovat místní nabídky včetně různých špeků. Znáte nějaký tip kde se přehledně dozvědět co v nějaké zemi je nejvýhodnější (na krátký pobyt) pořídit pro Internet a připadně další služby?

Podnikatel.cz: Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí