Hlavní navigace

Brňáci chtějí levnější volání. Radnice vyzývá operátory, aby nabídli „firemní“ tarif pro místní

Jan Beránek

Neomezené volání a 5 GB dat za tři stovky měsíčně pro občany jedné čtvrti. To je představa radních z Brna-střed.

Z brněnského Baru, který neexistuje přijeli do pražské Kavárny, co hledá jméno. Názvy podniků do jisté míry mohou ilustrovat dobrodružství, do kterého se pouští radní brněnského centra. Rozhodl se, že zkusí nechat vzniknout speciální tarif pro obyvatele své čtvrti. Nic takového zatím neexistuje a cesta k tomu bude zřejmě také hledáním.

"Čeští operátoři berou koncové zákazníky na hůl a je to nefér,” tvrdí radní Svatopluk Bartík, který se tak zařadil do zástupu kritiků cenové politiky tuzemských operátorů. 

Představa radnice, pod niž spadá devadesát tisíc Brňanů, se cenově pohybuje kolem tří set korun za neomezený tarif s 5GB datovým balíčkem. A s ročním úvazkem. „V Polsku to jde, v Rakousku také, tak nevidíme důvod, proč by to nešlo u nás. U nás určitě nemůže být problém v kopcích nebo stromech,“ tvrdil na tiskové konferenci Bartík. Taková nabídka ale pro rezidentní zákazníky neexistuje. Respektive je k dispozici, ale v cenách přesahujících tisíc korun a ještě s dvouletým úvazkem.   

Bartík, který s kolegou Matějem Holanem proslul bojem proti hazardu, se tak zakousl do nového tématu. „Politická reprezentace má povinnost pozitivní diskriminace obyvatel s trvalým bydlištěm – a my se toho chceme dopustit,“ tvrdí.

Nechci slevu zadarmo

Vymyšlené to mají tak, že chtějí operátorům nabídnout k dispozici cílenou reklamu prostřednictvím městských novin až s devadesáti tisíci obyvateli centra Brna výměnou za speciální tarif a informační textové zprávy pro Brňáky zdarma. Radnice by neměla být ani virtuálním ani šedým operátorem, smlouvy by si noví majitelé lokálního tarifu uzavírali s operátorem sami. Snaží se tedy jít opačnou cestou, než kterou město soutěží třeba ceny energií.

Operátoři proti tomu budou možná namítat, že správa tisíců zákazníků je administrativně náročnější, než když u firemních tarifů řeší veškerou komunikaci s jedním člověkem. Detailnější vyjádření zatím ale žádný z nich neposkytl.

Operátorům by ale touto dobou měla do datových schránek doputovat výzva, kterou schválila rada města. Na odpovědi bude radnice čekat do 7. prosince. „Konzultovali jsme to jak s právníky, tak s ČTÚ a s ÚOHS, a mělo by to být v pořádku,“ tvrdí Bartík. Veškeré dokumenty zveřejnila radnice na webu.

Na rozdíl od právníků je předseda telekomunikačního úřadu Jaromír Novák zdrženlivý. „I když mohu uvést, že se dokáži ztotožnit s cíli Vámi navrhované aktivity, musím Vás informovat, že tato výzva nemůže být s ohledem na působnost ČTÚ předmětem jeho posuzování,“ tvrdí ve svém dopise Novák. K otevírání případných obálek s nabídkami bude ale přizván i radní ČTÚ Ondřej Malý, který však bude mít jen poradní hlas a nebude moci hlasovat. 

Podle Bartíka by nabídky mohlo reálně využít až k deseti tisícům lidí. Celý projekt by fungoval tak, že Brno-střed by uzavřelo smlouvu s operátorem, ve které by byla definována nabídka pro konečné spotřebitele, a Brňané by pak uzavírali smlouvu přímo s operátorem, který by se měl podle výzvy zavázat k tomu, aby tarif nabízel minimálně v jedné pobočce v centru města. 

Operátoři se zatím drží zpátky. „Pokud městská část Brno – střed vypíše veřejnou zakázku podle zákona o veřejných zakázkách, rozhodneme se o naší účasti v ní stejně jako v jakékoli jiné zakázce,“ reaguje Markéta Kuklová z Vodafonu. Podobně se na detailní rozbor nabídky odvolávají i O2 a T-Mobile. „Rádi bychom poskytli vyjádření, nicméně v tuto chvíli neznáme podmínky soutěže. Nemůžeme proto komentovat, zda se jí zúčastníme,“ dodává mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Otevírání diskuse…

Už je docela tradičním postupem, zaobalit nezvyklé nápady do hávu „otevírání diskuse“. Bartík se nebrání ani případné námitce, že jde spíš o politický marketing. „Ano, je to politický marketing, ale - všechno, co dělá každý jeden ze 60 tisíc českých zastupitelů, je politický marketing,“ tvrdí radní s tím, že budou rádi, když v případě úspěchu inspirují i ostatní města či městské části. 

Rozdíl mezi nabídkami pro firmy a koncové zákazníky je totiž markantní. A snad každý už na nějaký zázračný tarif narazil. Samotná radnice Brno-střed má tarif za 273 korun měsíčně za neomezená data a volání. 

Diskuse o tomto rozporu se vede už dlouho. Zaklínadla operátorů ale často obsahují slova „specifický trh“. Na to naráží ale i u regulátora. „Většina provozu je postavena na globálních službách a aplikacích, takže na našem trhu nic specifického není,“ vysvětlil na letošní konferenci Mobile Internet Forum předseda ČTÚ Jaromír Novák s tím, že vzhledem k výhodnějším neveřejným nabídkám mohou mobilní internet naplno využívat především korporátní zákazníci, kdežto ti rezidentní ho mohou s nízkými příděly spíš jenom tak zkoušet. 

Anketa

Měla by města nebo městské části vyjednávat svým obyvatelům podmínky u operátorů?

Našli jste v článku chybu?

9. 11. 2016 21:35

fd (neregistrovaný)

Omyl, samosprava je tu od toho, aby zajistovala sluzby, ktere je !vyhodne! zajistit hromadne a ktere vyuzije vetsina.

Tzn ze stejneho duvodu si kazdy nekope extra privod vody z vodarny, nebo plynu z plynarny. A jelikoz trh mobilnich operatoru je zcela nekonkurencni (minimalne co se maloobchodnich zakazniku tyce), a prislusny regulator nekona, je zcela namiste, ze se angazuje samosprava.

Jsou zde jine, daleko horsi pripady, kdy se dokonce utraceji statni penize za veci, ktere nezajimaji a nejso…

9. 11. 2016 14:57

mendrit (neregistrovaný)

Určitě dobrý nápad, někdy nechápu kolik chudí lidi dokáži vysolit za "trochu lepší tarif". Když ten kdo se snaží víc má lepší nabídku za 1/4 nákladů.
Hlavně ty "středověké" FUP limity a ceny za MB jsou šílené.


Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá