Hlavní navigace

Brusel formálně obvinil Google, kromě vyhledávání měl zneužít i Android

 Autor: Isifa
David Slížek 16. 4. 2015

Americká firma v Evropě čelí hned dvěma antimonopolním sporům s Evropskou komisí. V obou jde o údajné zneužívání jeho dominantní pozice na trhu [AKTUALIZOVÁNO].

Zneužívá Google svou dominantní pozici k potlačování konkurence, nebo se jen stal obětí vlastního úspěchu a závisti? Evropská komise se po pěti letech neoficiálního vyšetřování přiklonila k první variantě. 

Eurokomisařka, odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová dnes oznámila, že Google oficiálně čelí obviněním hned ve dvou samostatných šetřeních. EK firmě zaslala tzv. prohlášení o námitkách, kterými odstartovalo oficiální vyšetřování.

První se týká zobrazování výsledků vyhledávání. Podle EK totiž Google ve výsledcích hledání:

…soustavně upřednostňuje svůj vlastní srovnávací produkt (aktuálně pojmenovaný Google Shopping), a to například tím, že tuto aplikaci na obrazovce zvýrazňuje, čímž může uměle odvádět pozornost od srovnávacích služeb svých konkurentů a omezovat je v soutěžení na trhu.

Počínání Googlu podle EK poškozuje uživatele, kteří tak nemusí najít vždy nejrelevantnější výsledky. „Aby společnost Google takové počínání napravila, podle předběžného stanoviska Komise by neměla mezi svou vlastní srovnávací službou a srovnávacími službami svých konkurentů nijak rozlišovat,“ uvádí EK.

„V případě Googlu se obávám, že společnost nespravedlivě zvýhodňovala svou vlastní službu pro porovnávání obchodních nabídek, a antimonopolní pravidla EU tak porušovala. Nyní má příležitost přesvědčit Komisi o opaku. Pokud by však šetření naše obavy potvrdilo, musela by společnost Google čelit právním důsledkům a změnit způsob, jakým v Evropě podniká,“ prohlásila Vestagerová.

Google teď bude mít deset týdnů na to, aby se k obvinění vyjádřil a požádal o formální slyšení.

Zneužitý Android

V hledáčku antimonopolních právníků uvízl i mobilní operační systém Android. Komise chce v samostatném řízení prozkoumat, jestli Google nezneužívá rozšíření Androidu pro potlačení konkurenčních služeb a aplikací.

Android je opensourcový systém, který může kdokoli používat a vyvíjet zdarma, konstatuje EK. Většina výrobců zařízení jej ale používá ve spojení s různými proprietárními aplikacemi Googlu (tedy těmi, které mají uzavřený kód). A na ně musí s Googlem uzavírat licenční dohody.

Podle EK je problém, že firma v těchto dohodách po výrobcích smartphonů a tabletů s Androidem vyžaduje exkluzivní předinstalování svých vlastních služeb, čímž poškozuje konkurenční aplikace. Podle Komise navíc Google poškozuje konkurenci i tím, že své aplikace na Android distribuuje v balíčcích s jinými službami.

Komise chce také prozkoumat, jestli Google výrobcům nebránil ve vývoji konkurenčních verzí Androidu (Android forks).

Google: konkurence vzkvétá

Google obvinění okomentoval ve dvou článcích na svém blogu. Argumentuje v nich stále stejně: jak můžeme poškozovat konkurenty, když čísla ukazují, že se jim daří lépe než kdy dříve? 

„Firmy jako Axel Springer, Expedia, TripAdvisor a Yelp tvrdí, že zahrnování specializovaných služeb (Google Flight, Mapy, Google Local atd.) do výsledků vyhledávání podstatně poškodilo jejich podnikání. Ale jejich návštěvnost, obraty a zisky (stejně jako prezentace pro investory) ukazují zcela jinou skutečnost,“ píše Amit Singhal, Senior Vice President pro Google Search.

Obrat Yelpu podle něj za poslední čtyři roky vyrostl o 350 %, TripAdvisor tržby za stejnou dobu zdvojnásobil, Expedia je zvýšila o 67 % a nedávno investorům reportovala, že zaznamenala ze služby Google Hotel zvýšenou návštěvnost.

V oblasti nakupování, na které EK založila svou námitku, pak Google podle něj hraje jen malou roli a konkurenční služby jako Amazon nebo eBay mají obrovský náskok v návštěvnosti.

Android i bez Googlu

Google nevidí žádná pochybení ani u Androidu. Operační systém je zdarma pro všechny, argumentuje Hiroshi Lockheimer, viceprezident pro vývoj Androidu. A ve smartphonech jsou vedle služeb od Googlu předinstalované i aplikace, které jim přímo konkurují, jako je třeba Facebook, Amazon nebo Microsoft Office, dodává.

Smlouvy, které Google uzavírá s hardwarovými partnery, jsou podle něj uzavírány dobrovolně, a pokud by výrobci chtěli, mohli by používat Android zcela bez služeb Googlu. Své aplikace navíc podle něj do smartphonů předinstalovávají i Microsoft (Windows Phone) nebo Apple (iOS).

Smluvní omezení pak podle něj zajišťují například to, že systém není příliš fragmentovaný do řady verzí a uživatel si může být jistý, že aplikace budou fungovat na celém spektru různých zařízení.

Našli jste v článku chybu?

15. 4. 2015 17:28

Koubi (neregistrovaný)

Google je autorem vyhledávání a dlouho i autorem Androidu. Má právo si služby upravovat a diktovat si podmínky. Žijem ve svobodném světě a měl by mít právo se svým majetkem nakládat, jak uzná za vhodné! A vy máte právo a dokonce i možnost přejít ke konkurenci.

15. 4. 2015 23:30

Dan (neregistrovaný)

No ano, tak je to správně :).

To je jako kdybyste po McDonalds chtěl, ať zákazníky povinně informuje o tom, že za rohem je zdravější restaurace :-D.

Nebo kdyby například O2 dostalo nařízeno, že jako dominantní operátor musí na svém webu při ověřování dostupnosti Internetu zákazníka informovat i o nabídkách konkurence a místních WiFi poskytovatelů :-).

Je celkem logické, že na vlastním webu se konkurence nezmiňuje, případně nevyhledává.

Nakonec nikdo vás nenutí používat zrovna Google. Používe…

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky