Hlavní navigace

BSA: míra softwarového pirátství v Česku mírně klesla

Jiří Macich ml.

Podle organizace BSA míra softwarového pirátství v České republice meziročně klesla o jeden procentní bod. Dle její studie je tedy u nás nelegálně používáno 38 procent počítačových programů. V předchozích dvou letech se míra softwarového pirátství držela na 39 procentech. Česká republika se tedy i nadále pohybuje mezi třiceti zeměmi světa s nejnižším počtem nelegálně užívaných programů (tj. bez potřebné licence či v rozporu s ní). V rámci EU porážíme i země počítané k těm vyspělejším. Míra…

Podle organizace BSA míra softwarového pirátství v České republice meziročně klesla o jeden procentní bod. Dle její studie je tedy u nás nelegálně používáno 38 procent počítačových programů. V předchozích dvou letech se míra softwarového pirátství držela na 39 procentech. Česká republika se tedy i nadále pohybuje mezi třiceti zeměmi světa s nejnižším počtem nelegálně užívaných programů (tj. bez potřebné licence či v rozporu s ní). V rámci EU porážíme i země počítané k těm vyspělejším. Míra softwarového pirátství například ve Francii činí 41 procent, ve Španělsku 42 procent a v Itálii dokonce 48 procent. Alespoň tedy podle statistik ze studie, kterou pro BSA prováděla analytická společnost IDC ve 110 zemích světa.

BSA si neváhá tuzemský pokles softwarového pirátství připsat jako svůj úspěch a to i přesto, že forma jejího působení v České republice je minimálně diskutabilní. Pokles pirátství je důsledek dobré práce policie a protipirátských kampaní BSA, které se zaměřují zejména na firmy. K poklesu pirátství podle studie přispěly i legalizační akce výrobců softwaru, uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA v České republice. Podle něj ale situace v domácnostech brání rychlejšímu poklesu míry softwarového pirátství a bude prý potřeba užší spolupráci s vládními orgány. (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
12. 5. 2009 14:46
MoB (neregistrovaný)
Naše číslo vycucané z prstu je lepší než jejich číslo vycucané z prstu. Ó jak krásný mi nyní připadá celý svět! LOL, ROTFL a zase LOL.
12. 5. 2009 21:29
:-) (neregistrovaný)
Zajímalo by mě jak je na tom BSA s placením pokuty 300 000Kč, jestli ji hodlá platit a kdy? Aby třeba zase mohla normálně působit v ČR a nejen posílat peníze advokátní kanceláři, kde se nechá zastupovat a Hlaváčovi, který o ní mluví :-))) -- Jinak "pokles" pirátství není způsoben ani prací Policie ani prací BSA - pokled pirátství je způsobený razantním ZVÝŠENÍM PODÍLU NOTEBOOKŮ na trhu, který už silně překonává desktopy! A vzhledem k tomu, že 95% prodaných notebooků už má přímo v zákl…