Hlavní navigace

Bude navždy Internet zadarmo?

Michal Krsek 3. 7. 2001

Tak jako všude jinde v kapitalismu se i v přístupu k Internetu střetávají zájmy poskytovatelů a zákazníků. Zatímco poskytovatelé by nejraději zpoplatnili takřka cokoliv, co na Internetu je, zákazníci by naproti tomu nejraději všechno zadarmo. A protože tady nemáme velkého bratra, který by stanovil ceny direktivně, je třeba je stanovit poptávkou a nabídkou.

Ale spor o poplatky netrvá pouze v oblasti stanovení jejich absolutní výše. Jde také (a čím dál víc) o stanovení výpočtu těchto poplatků. Podotýkám, že jde o celkové poplatky, tj. jak za používání telekomunikační sítě (například modem), tak připojení k Internetu.

Je celkem znám názor, že zpoplatnění paušálem výrazným způsobem motivuje zákazníky k připojení a využívání služeb. Na druhou stranu také poskytovatelé potřebují pokrýt svoje náklady a vytvořit přiměřený zisk (neboť ten po nich chtějí jejich akcionáři). Dostáváme se tak do stádia, kdy případný paušál definovaný garantovanou šířkou pásma je obtížně akceptovatelný zákazníky (vysoká cena).

Na druhou stranu zpoplatňování podle doby připojení je skoro vydírání zákazníků (také je možno ho vidět především ve státech, kde stále není řádně rozvinut telekomunikační trh) a zpoplatňování podle přenesených dat je pouze derivátem takového přístupu. Představa, že sedím u filmu distribuovaného přes Internet a deset minut před koncem ho vypínám, protože bych přečerpal základní objem, je také nesmyslná. Navíc instalované aplikace mohou způsobit pěkný vítr v peněžence. Nejen (proklínaný) Microsoft distribuuje nové verze svých produktů především po Internetu a nové verze mohou mít řádově stovky megabajtů. A to pomíjím sousedovic Pepíka, který využitím nějaké díry ve vašem systému dokáže způsobit přenos řádově gigabajtů denně.

To, co je cílem dnešního eWorkshopu, se dá pojmenovat jednoduše: Nalezení alternativního modelu zpoplatňování. Tento model bude zákazníky motivovat k využívání Internetu a zároveň přinese telekomunikačním společnostem nějaký ten dolar.

Nebudeme se zabývat motivačními slevami u modelu zpoplatňování přenesených dat (tj. za první gigabajt zaplatíte tisíc, a druhý až desátý pětistovku), ale zkusíme najít klady a zápory jiných modelů.

Jednou z možností je dohoda mezi poskytovateli připojení a poskytovateli obsahu. Pokud já, jako telekomunikační operátor udělám dohodu s Warner Brothers na distribuci jejich videoarchívu přes moji síť (je jedno, kdo vystaví fakturu), můžeme oba dosáhnout slušného multiplikačního efektu. Samozřejmě jako operátor mohu zpřístupnit film v archívu jinou rychlostí než běžný comodity Internet, což povede k tomu, že uživatelé budou motivováni k tomu, aby sledovali zpoplatněnou verzi firmu (a nestahovali ji z pirátských serverů).

MIF16

Druhou možností je zpoplatnění úzkých (=drahých) míst v topologii. Proč by nemohli uživatelé komunikovat v rámci jedné čtvrti (či malého města) rychlostí, která odpovídá možnostem optického vlákna, kterým jsou připojeni? Kapacita v úzkém místě může být regulována pomocí QoS mechanismů.

Nějaké další modely či shození ze stolu aktuálních ? Nepřítel nás, zákazníky, sleduje a pokud vymyslíme efektivní model, třeba ho použije do svých vysokorychlostních analýz.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?