Hlavní navigace

Bude Prima nabízet internetové služby?

David Litvák 30. 3. 2001

Bez většího ohlasu se na internetové stránce serveru Českých novin objevila zpráva s titulkem "Dvořák: Prima může nabídnout služby telekomunikačního charakteru." Tento titulek sice shrnuje slova ředitele televize Prima Martina Dvořáka přinejmenším nepřesně, i tak se ovšem jedná o velmi důrazný podnět k zamyšlení.

Bez většího ohlasu mezi internetovou veřejností se na webu Českých novin objevila zpráva s titulkem „Dvořák: Prima může nabídnout služby telekomunikačního charakteru.“ Tento titulek sice shrnuje rozhovor, který ředitel TV Prima Martin Dvořák poskytl týdeníku Euro, přinejmenším nepřesně, i tak se však jedná o důrazný podnět k zamyšlení.

Pokud se podíváte přímo na web Eura, najdete pasáž věnovanou propojování Internetu a televizního vysílání až zcela dole. Nový ředitel Primy se o tomto tématu dokonce ani nerozhovořil sám od sebe, takže nejspíš nejde o tahání trumfů z rukávu dříve, než tak učiní konkurence. A protože se jedná o muže se zkušenostmi z oblasti telekomunikací, dá se také předpokládat, že se nejedná o podobné plácnutí do vody, jakých předvedl ředitel konkurenční televize ve svém PR pořadu už nespočet. Martin Dvořák vidí budoucnost v propojování televizních, internetových a telekomunikačních služeb, to vše v úzké souvislosti s digitalizací televizního vysílání nebo s případnými dalšími technologickými novinkami. Dokáže si tedy představit, že Prima bude nabízet: „nejenom program, ale i další služby, dejme tomu internetového a telekomunikačního charakteru.“

Z rozhovoru tedy jasně vyplývá, že Prima „může“ podobně služby nabídnout třeba někdy, neplánuje to však zítra ani v dohledné době. O konkrétní náplni této nabídky má pan ředitel momentálně asi stejně mlhavou představu jako většina čtenářů tohoto článku (bez urážky! :-). Vždyť možností jsou spousty – od interaktivní televize ovládané dotykovou obrazovkou nebo hlasem přes nejrůznější modely přídavných zařízení až po vstup na trh standardních ISP s nabídkou nejrůznějších výhod a přidaných hodnot pro své diváky. Zkrátka od „futurologických“ vizí až po plány držící se při zemi a realizovatelné třeba hned zítra.

Jisté je, že podobnou cestou se nakonec budou muset vydat všechny domácí televize, jejich kroky se budou lišit načasováním i mírou entuziasmu. Vladimír Železný svého času co nejdéle tvrdil televizním divákům, že stereofonní vysílání je tu jen od toho, aby z nich tahalo peníze za nové a hlavně dražší přijímače – dnes Nova vysílá v podstatě jen stereo nebo duál. Obdobný postoj určitě zaujímá i k vysílání širokoúhlému, neřku-li digitálnímu – ve zkušebním nočním vysílání ovšem už jeho kumpanie vesele širokoúhlý formát zkouší.

S Internetem si dodnes nedokázala pořádně potykat žádná z televizí, i v omto směru nejprogresivnější z nich, Česká televize, ztrácí na weby svých zahraničních kolegů několik let. Webové prezentace PrimyNovy působí dojmem, že jsou svým provozovatelům na obtíž (a být ředitelem kterékoli z nich, fackovala by mě hanba za účast ve výměnném reklamním systému Mr. Lin(x) – opět bez urážky, pane Linxi! :-). Konečně obrat WWW stránek TV3 k textovému nudičství je pro mě zcela nepochopitelnou záležitostí…

Neoddiskutovatelnou skutečností ale zůstává, že pokud by jakákoli ze tří „velkých“ televizí skutečně začala nabízet i internetové služby, nestačili bychom se divit. Že jsme tady v České republice na nové technologie a nejnovější hračičky pořádné ujetí, je už obecně známo, boom mobilní telefonie je toho nejpřesvědčivějším důkazem. Bohužel, internetové firmy (ať už provideři nebo poskytovatelé obsahu či jiných služeb) si zatím nemohou dovolit obdobnou reklamní masírku, finančně i jinak zainteresovaná televize by tedy byla vyloženě požehnáním.

Při sledování strejcovského přístupu komerčních televizních subjektů k Internetu člověku ovšem dojde, že v dohledné době se dočkáme leda tak teleshoppingové nabídky Ken Hom Internet PC, z kterého jde mailovat i si na něm prohlížet „webovské stránky“, což je báječné. To vše i s reprobednami za třicet tisíc, prvních pět tisíc objednávek obdrží i podložku na myš z mikrovlákna, co se neošoupe, a sbírku sprostonárodních pís­ní.

Našli jste v článku chybu?

30. 3. 2001 19:00

Jan Bartoš (neregistrovaný)
a rád se na něj občas podívám. Hlavně když jsem mimo republiku, tak musím říct, je novácký web prakticky nenahraditelný. Mailové adresy redakcí mi nijak neschází, neměl jsem ani důvod jim zatím psát.

30. 3. 2001 11:42

jirka (neregistrovaný)
Nemyslím si, že by webové prezentace Primy či Novy měly vydělávat peníze.. Spíše se jedná o perfektní prostor pro doplnění vysílání, hlavně poskytnutí informací, anotací atd. Bylo by rozhodně pro budoucnost užitečnější, kdyby NOVA investovala do webové prezentace, než do topícího se měsíčníku (či co je to) ANO (či jak se to jmenuje).
Pokud ale na webu NOVY nenajdem ani e-mailové adresy jednotlitých redakcí, pak je to s proklamovanou snahou soudruha Železného o "ovládnutí pole internetu&quo…
DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: 5 přírodních tipů na bolest v krku

5 přírodních tipů na bolest v krku

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?