Hlavní navigace

Bude se český Internet také scvrkávat?

Martin Kopta 10. 1. 2002

V prosinci bylo v generických doménách zaregistrováno méně domén, nežli jich bylo zrušeno. Komentátoři tento jev označují jako scvrkávání Internetu a prorokují, že tento trend bude probíhat ještě během prvních měsíců tohoto roku. Scvrkávání brzy čeká i českou doménu, ve které od března začnou ve velkém zanikat spekulativní domény.

Prosincová Netcraft Web Survey ukázala velmi zajímavý trend. Poprvé v historii Internetu počet nově registrovaných domén začal klesat – v prosinci více domén zaniklo, než vzniklo. Pokud by šlo o lidstvo, hovořilo by se o vymírání populace. Vymírání může mít několik důvodů a ne vždy se hned podaří zjistit, který je tím převládajícím. U internetových domén je však důvod jasný.

Nejedná se o důsledek teroristických útoků na Ameriku, dokonce v tom nemá prsty ani hospodářská recese – domén začíná ubývat, protože dobíhá dvouletý registrační cyklus, který začal ještě v době boomu dot.com průmyslu. Právně před dvěma lety mnozí podnikatelé začali hromadně spekulovat na růst ceny internetových domén a investovali své jmění do zajímavých doménových jmen. Bublina internetového zázraku ovšem loni na jaře splaskla, a už tak mizerný obchod s doménovými jmény začal upadat. Spekulanti se proto rozhodli registrace mnoha domén již neobnovit. Podle magazínu EuroPe's tak na konci roku zaniklo na 182.000 website. Trend, který zahraniční weby označují jako „scvrkávání Internetu“ (Internet starts to shrink), bude pravděpodobně pokračovat až do letošního jara.

Podobná situace se dá očekávat i v českém doménovém prostoru. Od letošního března totiž začnou platit nová pravidla pro registrci domény druhé úrovně v ccTLD .cz, která značně omezí pole pro podvodné spekulace. V současnosti podle studie, kterou v jiném dnešním článku cituje Marek Antoš, jen pět největších držitelů registrací domén obsadilo 6.573 doménových jmen, za které nejsou uhrazeny registrační poplatky. Celkový počet opakovaně neuhrazených domén je ovšem mnohem větší.

Představu o počtu spekulativních domén si můžete udělat na základě statistik generovaných na serveru CZ.NIC, správce české ccTLD – počet domén rušených z důvodu nezaplacení registračního poplatku neustále stoupá; v prosinci počet již dosáhl 4.691 a počet domén zrušených z technických důvodů dosáhl 4.884, přičemž počet nových domén byl jen 15.814. Zároveň na 1.926 doménových jmen nebylo po roce existence obnoveno. Jelikož obměna spekulativních domén trvá přibližně čtvrt roku, pak za posledního čtvrt roku zmizelo na 13.138 domén pro nezaplacení registračního poplatku.

MIF16

V období od března do konce května zanikne podstatná část českých domén – mnohdy velmi zajímavého znění. Během několika měsíců pak pravděpodobně budeme svědky toho, že počet nově registrovaných domén nepřesáhne počet domén zrušených a počty dmén se z nynějších 117.383 sníží podle některých odhadů na 109.000 až 105.000. I český Internet se tedy bude scvrkávat. Znamená to ale pro internetovou komunitu nějkou újmu? Na rozdíl od situace v doménách generických nikoli. Úbytek registrovaných domén bude signálem čistě pozitivním.

V současnosti totiž 8.000 až 12.000 domén je registrováno, aniž je jakkoli využito. Uvolnění blokovaných domén může fungovat jako pobídka pro vznik nových internetových služeb – ty totiž budou moci být poskytovány pod snadno zapamatovatelnými názvy. Kromě toho bude uvolněno mnoho názvů, které spekulanti obsadili poté, kdy jejich původní držitelé pro neznalost opomněli zaplatit registrační poplatek nebo registraci zapomněli prodloužit – to se bude týkat především firemních domén.

Anketa

Až se po prvním březnu uvolní některé domény, budete je registrovat?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Sat novinky: ČT24 ve staré Digi TV CZ

Sat novinky: ČT24 ve staré Digi TV CZ

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů