Hlavní navigace

Budeme mít ministerstvo informatiky?

Edvard Kožušník 20. 6. 2002

Povolební vyjednávání je v plném proudu a zatím probíhá převážně za zavřenými dveřmi. Na veřejnost se přesto dostala zajímavá zpráva o tom, že se v rámci jednání pracuje i s ministerstvem informatiky, které by mělo být nově vytvořeno. S myšlenkou na jeho zřízení ostře polemizuje Edvard Kožušník.

Osobně mě po volbách překvapila slova místopředsedkyně ČSSD Marie Součkové, která při dotazu, zda se bude měnit počet ministerstev, odpověděla: „Zachováme status quo, ale je možné, že dojde k přerozdělení. Některé ministerstvo by se třeba sloučilo a jiné by vzniklo. Třeba jsme již říkali, že bychom udělali ministerstvo informatiky.“

Jak vlastně fungují ministerstva

Řeknu to laicky a zjednodušeně. Některá ministerstva od daňových poplatníků vybírají peníze. Všechna potom peníze přerozdělují a spotřebovávají. Aby to nebylo jen o penězích, všechna také něco regulují. Budu-li vycházet z těchto funkcí, zmiňované ministerstvo by vlastně jen přerozdělovalo, regulovalo a spotřebovávalo. K tomu, aby mohlo ministerstvo tyto kompetence vykonávat, samozřejmě potřebuje zákony a další předpisy. Ty dnes nemá a trvalo by alespoň rok, než by takový zákon prošel celým legislativním procesem. Máme tu sice kompetenční zákon, ale ten by asi neřešil odbornou část. Problém je samozřejmě i ve finanční oblasti: uvažované ministerstvo potřebuje rozpočet, který však pro letošní rok nemá.

ÚVIS kam s ním?

Podstatnou roli v našich úvahách o ministerstvu informatiky hraje Úřad pro veřejné informační systémy (ÚVIS). Je totiž jediným místem, kde by „papírově“ mohlo vzniknout. ÚVIS má pro zajištění své existence velký trumf: díky zákonu 365/2000 Sb. o veřejných informačních systémech veřejné správy, je prakticky nezrušitelný a má zrovna takové kompetence, jaké by nové ministerstvo potřebovalo. Bylo by jistě zajímavé znát názor současného předsedy tohoto úřadu, Jiřího Krumpa, na potřebnost ministerstva informatiky.

Koho se to všechno týká

Sektor informačních technologií se v ČR vyvíjel tak jako všude na světě – tedy živelně. To ale neznamená, že se tento segment neusazuje. Pokud v oboru působíte delší dobu, jistě zjistíte, že se potkáváte stále se stejnými lidmi. Dopředu víte, jaké velké projekty se chystají a jaké firmy za nimi stojí – zkrátka takový „malý český IT rybník“. Nové ministerstvo by nějakým způsobem více či méně ovlivňovalo dodavatele, ostatní ministerstva, která mají vlastní resortní informační politiky, krajské informatiky a jednotlivé informatiky měst a obcí. To jsou skupiny, které určitě z nového úřadu mít radost nebudou, protože se jim zvýší náklady nebo pracovní agenda. Existují samozřejmě i skupiny, kterým by ministerstvo mohlo přinášet nějaké výhody – občané a někteří politici. Zvláště v případě prvně jmenovaných by pak jakýkoliv přínos měl smysl: dosud jsem se však nedostal dále než k teoretickým úvahám, co by jej mohlo představovat.

Státní síťové služby

Zkusme se na celou věc podívat ještě z jedné stránky. Ministerstvo by mohlo regulovat nebo – chcete-li jemněji – ovlivňovat Internet. Ten je nepochybně příkladem síťové služby a když se podíváme na historicky starší služby tohoto druhu, které stát ovlivňuje, okamžitě zjistíme, že každá z nich (telekomunikace, železnice, rozvod elektřiny) zpravidla představuje problém – v ekonomické, politické či sociální rovině. Nechápu tedy, proč si chce nová vláda zadělávat na takový potenciální problém.

Podpora ano, ministerstvo ne!

Rád bych zdůraznil, že se plně stavím za veřejnou podporu tzv. informační a znalostní společnosti, zejména pokud jde o vzdělávání v oblasti nových technologií. Zemím dnes ve světě globální konkurence přináší bohatství ten, kdo vymýšlí, a nikoliv ten, kdo vyrábí. Vymýšlí ten, kdo je vzdělaný – a to je ta správná „sociální“ investice. Nevěřím však, že by ministerstvo informatiky něco nového vymyslelo, maximálně bude vyrábět vyhlášky a spotřebovávat rozpočet na platy úředníků.

Anketa

Myslíte si, že bychom měli mít ministerstvo informatiky?

Našli jste v článku chybu?

22. 9. 2003 11:47

Laďa (neregistrovaný)
Ahoj
No spíš bych potřeboval poradit já.Jak jsi tam psala že jsi zapla to DMA. Já mám taky SIS5513 a mám tam XP.Ale DMA mě nejede no nejede nejede DMA5 tedy UDMA100 jede mě jen DMA2 a nevím jak to yměnit nikde jsem nenašel nic co bych zaplnul. V XP mam nastaveno používat DMA ale on jede jen na DMA2 a to není moc rychle.Disky jsou rychle a ty by měli valit v pohodě. Ona když tam dam unix tak to fachčí v pohodě 25Mb/s ale pod těma XP to jede 2Mb/s
Dik

26. 6. 2002 18:50

Zzen (neregistrovaný)
A jeste bych si dovolil doplnit dva faktory, ktere myslim lidi mimo FI zajimaji:

* rychlost (ci pomalost), jakou IS funguje - hlavne pri zatezich se to stava naprosto nesnesitelne

* zda IS vubec funguje (nebo-li celkovy uptime) - ten autori dle meho nazoru znacne nadhodnocuji, realita neni zrovna ruzova

To jsou prave dve veci, ktere na IS nejvice kritizuji (a vymluvy neprijimam).





Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU