Hlavní navigace

Budeme platit za hypertextové odkazy?

Mirek Zeman

British Telecom má práva na samu podstatu Internetu. Závěrem minulého týdne přinesla zahraniční média zprávu, že britský telekomunikační obr je vlastníkem patentu 4.873.662, zaručujícím majiteli práva na hyperlinky neboli hypertextové odkazy. Budeme tedy za odkazy na internetových stránkách nyní muset platit?

British Telecom má práva na samu podstatu internetu. Závěrem minulého týdne přinesla zahraniční média zprávu, že britský telekomunikační obr je vlastníkem patentu 4.873.662, zaručujícím majiteli práva na hyperlinky neboli hypertextové odkazy. Budeme tedy za odkazy na internetových stránkách nyní muset platit?

Podle vyjádření British Telecom byla žádost o patent podána roku 1976 ve Spojených státech a patent byl uznán roku 1989, což dává společnosti možnost zpoplatnit hypertextové odkazy jako intelektuální vlastnictví. Na pohled zaujme předvídavost managementu BT – hypertextové odkazy v roce 1976, ale ve skutečnosti je British Telecom spíše byrokratický moloch (podobný svému českému protějšku), který si dává patentovat každou maličkost z obavy, aby stejnou myšlenku někdo nepoužil o několik let později v neprospěch společnosti. O této skutečnosti mj. svědčí i fakt, že patent byl objeven až při rutinní kontrole dalších 15.000 patentů British Telecom.

Obdobnou cestou vykročil počátkem tohoto roku rovněž internetový portál Amazon, který posílil svou pozici na trhu patentováním vlastní technologie „One Click Ordering“ a ať již tento postup Amazon zvolil ze strachu či z úmyslu poškození konkurence, po značných protestech ze strany obchodních partnerů a uživatelů na vymáhání patentu nikdy nedošlo – přestože Amazon ve svém patentovém tažení nadále pokračuje. To však není případ British Telecomu, neboť britská společnost se minulý týden obrátila na několik největších amerických poskytovatelů internetového připojení s žádostí o zaplacení licencí.

Když koncem osmdesátých let nastal v Americe internetový boom, vytvořily se určité standardy pro tvorbu internetových stránek, které v zásadě přetrvávají dodnes. Mezi jeden z těchto standardů patřilo i používání obrázků formátu GIF, jehož kompresní technologii měla patentovanou společnost Unisys. Jakmile Unisys zaznamenal, že jeho kompresní formát je zdarma používán k tvorbě internetových stránek, rozhodl se soudně vymáhat zaplacení licence v hodnotě 5.000 dolarů.

Snaha o vymáhání licence vedla k veřejnému bojkotu společnosti, který na dlouhou dobu poškodil obchodní jméno Unisysu a do dnešní doby jej mnozí uživatelé Internetu – zejména z řad uživatelů Linuxu – ignorují. Výsledkem celého procesu bylo pouze vytvoření alternativního grafického formátu PNG. Právníci odhadují, že škoda na dobrém jméně a obchodní pověsti British Telecom by po uplatnění patentu byla nevyčíslitelná a zřejmě by i výrazně přesáhla případný zisk. Američtí poskytovatelé internetového připojení by museli zakoupit licenci pro 15 miliard stránek, z nichž každá obsahuje v průměru 52 odkazů, což by mohlo vést k ochromení celého internetového odvětví – jehož jsou Spojené státy hlavním motorem – a následně zpomalení růstu internetové ekonomiky, což by zřejmě mělo negativní celosvětový dopad na téměř všechna další odvětví.

Tato skutečnost se zatím týká pouze Spojených států. Roku 1976 byl návrh na patent podán ve všech zemích, ale pouze ve Spojených státech platí registrace až do roku 2006. Původní podoba internetu se začíná vytrácet a společnosti typu British Telecom se z tohoto média snaží udělat pouze dvojrozměrný byznys, který ve své oficiální podobě začíná svým způsobem ztrácet na zajímavosti. Nechápu tedy, jak se takové společnosti mohou pozastavovat nad skutečností, že se jejich stránky stávají terčem DDoS útoků, když na druhé straně berou pod nohama půdu lidem, kteří Internet vytvořili, aby na ní postavili internetové obchody apod. Trochu to připomíná kolonizaci USA bílým mužem. To je v tomto tisíciletí již podruhé…

Mirek Zeman

Našli jste v článku chybu?

30. 6. 2000 22:54

Vojtěch Kment (neregistrovaný)
Podle Wired:
http://www.wired.com/news/politics/0,1283,37095,00.html
odkud je asi převzatá i tahle Lupí zpráva, má BT patent na toto:

"an information handling system in which information is derived from a computer at a remote point and transmitted via the public telephone network to terminal apparatus."

Což vzhledem k tomu, že termín "Veřejná telefonní síť" má velmi
dobře definovaný technický význam, a vzhledem k tomu, že v Internetu již bude brzy využívání PTN zane…


28. 6. 2000 9:34

Michal Kubeček (neregistrovaný)
Správně. U nás to naštěstí možné není. V Evropě také ne, ale v USA ano. To je přesně důvod, proč problémy s šířením programů jako PGP a SSH jsou jen v USA (myslím, že i v Kanadě). U nás by si totiž žádná vy... firma jako RSA nebo Unisys patentovat algoritmus resp. datový formát nemohla. Pokud chcete něco udělat pro to, aby to tak zůstalo, podívejte se na http://petition.eurolinux.org
Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu