Názory k článku
Budou datové schránky pro všechny? A pro živnostníky povinně?

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 8:28 Nový

Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Naopak je myšlenka povinně zavést DS pro každý právnický subjekt velmi rozumná. Vzhledem k naprosto zprzněnému systému doručování nemá dnes občan šanci zajistit si, že mu bude důležitá zásilka doručena. Schránku lze velmi snadno vykrást, důležitý dopis nebo výzvu k vyzvednutí doporučeného dopisu lze omylem vyhodit s reklamním letákem. Adresát můžete být hospitalizováni v nemocnici po úraze. Můžete být na služební cestě .. a výzva např. z ČEZu o nedoplatku se mu do rukou nedostane. Aby se ochránil, tak si zavedet DS ale povinnost doručovat do ní mají jen orgány státní moci. ČEZ, Plynárenská atp. ne. Od nich už mu výzva do DS nepřijde. Do DS adresátovi přijde až výzva od soudu, že má zaplatit dluh i poplatky. A ze sedmi stovek platít najednou 5 tisíc. Kdokoliv po Vás může vymáhat peníze či penále za nějaké služby, by měl mít povinně DS, aby bylo občanovi umožněno chránit se před exekutorskou a justiční mafií, která zde operuje na základě ZÁMĚRNĚ zprzněné legislativy. Zpřístupnit DS pro každého občana není nic proti ničemu. Kdo o DS zájem má si ji aktivuje a odpadne nutnost podávat si žádost a stát někde frontu. Kdo nechce - aktivovat si ji nemusí. Náklady = 0. Jde jen o před-vytvoření účtu v systému a to nic nestojí. Kdyby záleželo na mě, tak budu prosazovat aby každému občanovi ČR byla ZDARMA vydávána občanka s chipem a elektronickém podpisem umožňujícím vyšší úroveň autorizace operací v systému DS a nejen v tomto systému. Takové opatření by umožnilo provádění např. voleb (jedna z možností) z pohodlí domova. Bylo by možné takto nominovat např. kandidáta na prezidenta a nikdy by se nestalo to co se stalo nyní s přezkoumáváním podpisů. Každý podpis by byl jednoduše důvěryhodně ověřen. Autor článku je zjevně velmi zaujatý a problematice nerozumí. Jinak by nemohl napsat ty bláboly co zde napsal.

Nemo
Nemo (neregistrovaný) 94.230.152.---
21. 1. 2013 8:46 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Volby po internetu se tak mohou stát výborným způsobem jak kupčit s hlasy, speciálně na komunální úrovni by se obchodování zjednosušilo a více skrylo oproti současnému stavu.

Martin Kalenda
Martin Kalenda (neregistrovaný) ---.jisvi.klfree.cz
21. 1. 2013 10:10 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

ač sám obětí volební manipulace bych se rád zeptal. o čem by se kupčilo? Jak na malých obcích osobní účast zajistí to že někdo nebude zištně (kupčeně) manipulovat s volbami?

Normálně dávali předvyplněné lístky (ne u nás) do ruky a šli kontrolovat že za plentou neměl jinou sadu a hodil to tam - ano mohl tam hodit prázdnou obálku otázka koho kdo to dělal za 2 kila to napadlo.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
22. 1. 2013 10:12 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pokud mají být volby věrohodné, je nutné, aby volební komise ověřila totožnost voliče a zaručila, že nebude moci hlasovat dvakrát a že do výběru kandidáta za plentou nebude moci nikdo zasahovat. Elektronicky toto zajistit nelze a pokud jde o ,,kontrolu" voličů ve volební místnosti, jde o selhání volební komise, měli zavolat policii a kontrolora nechat vyhodit.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 10:18 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Kupčit s hlasy lze u jakéhokoliv způsobu. Tomu lze předejít tak, že se při finálním kole voleb např. zřídí elektronický volební terminál ve volební místnosti, kde je přítomna komise. V tomto případě už kupčení není možné, neboť nelze předem dát za úplatu do obálky jeden hlas ale volič volí u terminálu s celé nabídky a ten kdo by koupil jeho hlas si jeho volbu nemůže ověřit. Riziko kupčení se tedy snižuje resp. zcela eliminuje. Elektronická volba navíc umožní zpětné ověření hlasu tj. výhradně uživatel, který hlasoval si dodatečně může ověřit, zda je v systému jeho hlas. To zamezí riziku manipulace s výsledky. Tzv. anonymní volba přesto zůstane nedotčena protože si výsledek hlasování voliče nebude moci zkontrolovat nikdo jiný než volič samotný. Dokonce ani administrátor volebního systému nebude mít k šifrovanému záznamu přístup.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 10:40 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Něco pro vaši informaci. Použití počítačů ve volbách může být podle Spolkového ústavního soudu protiústavní („Wahlcomputer-Urteil“). Pro vás jen shrnu, že důvodem byla nepřezkoumatelnost výsledků takových voleb.

Zatímco v dřívějších volbách byla případná manipulace s hlasovacími lístky či falšování volebních výsledků spojena se značným rizikem prozrazení, jsou programové chyby v softwaru či dokonce úmyslné falšování výsledků voleb prostřednictvím softwaru jen velmi obtížně zjistitelné. Toto riziko představuje ohrožení zmíněného principu veřejnosti voleb.

Běžte s tím do háje.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 10:58 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Spolkový soud se skládá z laiků, kteří věří nesmyslům jako Vy. Mnou popisovaný způsob je naopak dokonale přezkoumatelný. Nepřezkoumatelný je naopak stávající způsob voleb. Je to tedy přesně naopak.

Řekněte mi, kdo a jak bude tvořit volební SW ? Myslíte si opravdu, že by prošlo takové "zvěrstvo" ? No .. i když ? .. Asi to bude o tom jak bude zadáno zpracovaní toho systému a jak bude kód nezávisle kontrolován. Jak bude realizován dohled nad správou systému atp. Pokud vše nebude "ohlídáno" může vzniknou naopak falzifikátor voleb. Znovu se ptám . Opravdu myslíte, že by si to někdo lidově řečeno "lajznul" ?

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:03 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Myslíte si opravdu, že by prošlo takové "zvěrstvo" ? No .. i když ? .. Asi to bude o tom jak bude zadáno zpracovaní toho systému a jak bude kód nezávisle kontrolován. Jak bude realizován dohled nad správou systému atp.

Ehm... Registr vozidel, Drábkův nový počítačový systém na ÚP nebo základní registry vám nestačily? Opravdu se musíme spálit znova? A o tom, co by si kdo lajznul nebo nelajznul je úplně zbytečné se bavit, viz Henychovo ověřování petic.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:11 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pokud bychom použili empirii, pak bych Vám asi skutečně musel dát za pravdu. V této zemi bohužel nejsou tvořeny systémy, které mají pomáhat lidem tak, aby fungovaly účelně, efektivně, úsporně a bezproblémově ale tak, aby generovaly někomu tučné zisky. A tomu se pak uzpůsobuje funkčnost systému. A pak vzniká to čím je současná podoba DS. A proto ta nedůvěra k systémům. Špatný ale není koncept samotného systému, Špatný je způsob realizace. To není jen u DS. Opencard atp.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 11:14 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jenze toto zjisteni, ktere uz zname asi 15 let, nam od toho nesmyslu nijak nepomuze. Naopak kazdy dalsi podobny pokus ktery neni razne odmitnut (demonstrace milionu lidi, mezinarodni zaloby, prevrat ...) znamena ze "oni" vyhravaji a my opet prohravame.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:15 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

To se ale už dostáváme k jinému tématu. Zde bychom si zřejmě notovali :)

rr1
rr1 (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
21. 1. 2013 12:40 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

našel jsem příspěvek, kde s vámi plně souhlasím

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 12:53 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pise clovek, ktery vubec nema anung o tom, co musi splnovat volby a jak volby funguji ... Volebni SW muze byt jaky chce, me bohate staci, kdyz misto toho, co lidi natukaj odeslu to, co se mi hodi. Nikdo neni schopen to prepocitat/pro­verit. Musel by totiz vedle usporadat dalsi, papirove volby ... a porovnat to.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 14:04 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Když si pan X objedná z internetového obchodu zboží potřebuje ještě písemné potvrzení objednávky jinak přes web nic nekoupí. Inu. Proč ne ? Maníci na internetovém obchodě si zaťukají na čelo a když budou mít dobrou náladu tak mu potvrzení pošlou a k tomu přidají ještě kartičku s vytištěným králíčkem pro štěstí.. :)

A k volbám... Volební komise "nějak" přepočítá hlasy a napíše nějakou cifru. Jak, který z voličů volil se už zjistit nedá. Nikdo si už neověří, že při tom sčítání opravdu započítali jeho hlas. Už případy byly. Dotyčný hlasoval pro kandidáta XY a v jeho okrsku měl ten kandidát 0 hlasů. No jak se to mohlo stát ? Chyba? Záměr? To se už nikdy nezjistí. V elektronickém systému funguje adresná anonymita. To nejlepší z obou principů. Neanonymita totiž funguje jen pro voliče, kterého se týká a nikoho jiného. A stím je zde možnost ověření si vlastního hlasu. Žádná komise. Já sám mám možnost si kdykoliv ověřit, že v systému leží ten hlas, který jsem tam vložil.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 14:07 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Já sám mám možnost si kdykoliv ověřit, že v systému leží ten hlas, který jsem tam vložil.

Hmm, no za to si toho hodně koupíte. A teď mi prosím vás řekněte, jak budete prokazovat, že jste tam vložil hlas pro Frantu a ne pro Honzu. Adresná anonymita. :-)))))))

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 14:23 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Proboha komu byste to měl prokazovat ??? Blouzníte ? To ověření je tu přeci pro Vás. Vy zjistíte pochybnost a zpochybníte výsledek voleb. Udělají to třeba i další protože když je systém zmanipulován tak se problém nebude týkat jednoho člověka. Na základě stížností jsou zpochybněny volby a pokud bude stížností více tak se přezkoumá kód systému a třeba se pak volby zopakují. Kde vidíte rozdíl oproti papírovému řešení. Vytáhnete lístek .. ukážete na ten s ohnutým rožkem protože to je ten Váš a řeknete, že je uvnitř obálky lístek Zemana a ne knížete, kterému jste dal hlas. Jestli je to ale Vaše obálka a jestli jste opravdu dal do obálky lístek s knížetem .. to už je jen tvrzení. Tečka. Psal jsem o tom, že el. způsob je anonymní ale je zde možnost ověřit si svou vlastní volbu. Nepsal jsem, že má být el. systém neanonymní tj. že má nějaká komise koukat pro koho Franta Novák hlasoval.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 14:29 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Aha. A budete soudci vysvětlovat, že jste si vylosoval náhodně privátní a veřejný pár klíčů a že je to adresně anonymní. :-))) Já bych vám to rozhodnutí spolkového ústavního soudu ještě jednou zopakoval:

Nasazení elektronických volebních přístrojů je totiž ústavně souladné toliko tehdy, jestliže „jsou přezkoumatelné všechny podstatné kroky volebního rozhodování a zpracování výsledků způsobem, který je spolehlivý a nevyžaduje žádné zvláštní znalosti.“

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 14:40 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Co to pán povídá o losování klíčů ? :D ... Fakt se nechcete bavit raději o roubování třešní ? Tomu třeba alespoň trochu rozumíte ;)

A tu Vaši citaci Vám přeložím ještě do jiné řeči.

Použití informačních systémů pro potřeby elektronických voleb je nepřípustné protože o jejich nasazení budou rozhodovat analfabeti, kteří ničemu nerozumí a při posuzování by se orientovali asi tak jak se orientuje pan "Lemra lina" na diskuzích Lupy v ČR. Zpátky na stromy soudruzi :))))

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 14:49 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Nechtěl byste si o tom aspoň něco přečíst? Pro začátek třeba ten odkazovaný článek a diskusi k němu? Např. američtí soudruzi z Caltechu/MIT dospěli na základě amerických zkušeností k těmto poznatkům:


"The central finding of this investigation is that manually counted paper ballots have the lowest average incidence of spoiled, uncounted, and unmarked ballots, followed closely by lever machines and optically scanned ballots. Punchcard methods and systems using direct recording electronic devices (DREs) had significantly higher average rates of spoiled, uncounted, and unmarked ballots than any of the other systems.
(Zdroj).

Asi to jsou taky analfabeti. A u BVerfG jsou taky samí analfabeti, a vůbec všichni jsou analfabeti, jen ten pán s francouzským nickem diskutující v pracovní době z armádního počítače je ten pravý důvěryhodný expert, že. :-P

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 15:10 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ano .. o miliardách rozhodují analfabeti jejichž jediný zájem je si nahrabat. Pak to také dopadá přesně jako to dopadlo s DS. Platí to u nás a platí to i jinde. Já bych o tom mohl vyprávět romány právě z té Army :-) .. btw .. že elektronicky volit jde už prokázali např. Estonci

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 15:41 Nový

Estonci dokázali prd

celé vlákno

akorát, že oni jsou po totalitě stále totalitně vlastenecky smýšlející, takže si problémy nepřipouští.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 15:53 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ano. Chápu, že armádní mozky nepřezkoumatelnost volec, natož potom chybovost kolem 3% nezatěžuje. Rozkaz je třeba nejdříve splnit a pak si ůžete stěžovat, a zbytek jsou povolené ztráty.

No, končím debatu, tohle zjevně nemá smysl.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 16:09 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Dospěl jste od jakýchsi argumentů k zbytečným osobním urážkám :) .. Co dodat ? .. Myslím, že opravdu nemá smysl dál pokračovat. Přeji hezký den ;)

šarik
šarik (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
21. 1. 2013 17:18 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Když píšeš z army.cz, tak to znamená, že za mé peníze daňového poplatníka používáš mnou zaplacený výpočetní systém určený k jiným úkolům a ještě si ode mě bereš peníze nejen za to, že nic neděláš, ale ještě propaguješ hovadiny jako DS.

kdgjfgj
kdgjfgj (neregistrovaný) 176.61.42.---
21. 1. 2013 19:40 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

rozcilujte se jak chcete, ale ten pan ma samozrejme pravdu

I zpochybneni jen jednoho hlasu a nasazeni metod, ktere odradi byt jen jednoho volice, ktery by pri soucasnem system zahlasoval spravne, je totiz faktickou prekazkou pro nasazeni takovychto systemu

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
22. 1. 2013 10:16 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Dokonale zprzněný a dodnes koktající registr vozidel vám nestačí? A že by si to někdo ,,lajznul" o tm nepochybujte ani na vteřinu. Když si prezidentský kandidát a člen protikorupční vlády lajzne prohlásit v masmédiích, že uplácel, (trestní oznámení už bylo podáno), aby urychlil restituce...

JJ
JJ (neregistrovaný) ---.adsl.xs4all.nl
21. 1. 2013 12:22 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ráčejí prominout, ale není kupčení s hlasy samou podstatou demokracie? Proč by uplácení voličů z vlastních peněz mělo být špatné a uplácení voličů z veřejných peněz coby součást volebního programu ne?

Pokud se jedná o DS, tak nepřinášejí proti současnému stavu jen samá vylepšení. Vylepšení přinášejí v podstatě jen pro situaci, kdy má člověk někde napsané trvalé bydliště a jinde reálně trvale bydlí. A to ještě jen v případě, že se úřad řídí zákonem a do DS opravdu doručuje, což ani dnes není tak úplně pravidlem.

Pro někoho, kdo opravdu bydlí tam, kde má trvalé bydliště, ale často cestuje a je třeba několik týdnů mimo domov, jsou ale DS zhoršením. Pokud byl klasický dopis doručen fikcí, stačí adresátovi prokázat, že si ho nemohl vyzvednout, úřad udělá rollback a pokračuje se normálně dál. Pokud máte DS a vyberete si ji na druhém konci světa, tak je doručeno a hotovo. Vy sice víte, že Vám v ČR na něco běží lhůta, ale třeba z Hong Kongu či Austrálie se v podstatě cokoli s úřadem zařizuje blbě (včetně například toho, že byste na dálku někoho pověřoval aby jednal Vaším jménem). A dohadování se s úřadem bývá v takovém případě podstatně komplikovanějí.

Další věc, kde DS nijak zvlášť nepomohou a spíš to jen komplikují (byť relativně málo) jsou dokumenty opravdu dlouhodobé povahy (třeba my jsme při převodu nemovitosti pracovali s dokumenty z roku 1869). Obávám se, že tam má pořád klasická papírová format dokumentu navrch, takže všechno pěkně konvertovat...

admin . aura:23
21. 1. 2013 22:38 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

No jo, ale kolik těch papírů , které je opravdu potřeba konvertovat běžný člověk od ouřadu dostane ?....Podle mne na 50 různejch předvolání a upozornění , kde je jen podstatné abyste se to opravdu dozvěděl na jeden ke konverzi pro dlouhodonou potřebu.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 22:45 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Bohužel to, že nějaký (zdánlivě bezvýznamný) dokument zcela nutně potřebujete, to obvykle zjistíte, až když ho nemáte. :-) Vzhledem k "rychlosti" úřadů je to obvykle několik let, než se to vůbec dostane před soud.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
22. 1. 2013 13:10 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Nesouhlas. Než začnete něco plácat, měl byste si důkladně prostudovat zákon o volbách. Současný systém je blbuvzdorný až na jednu malou chybičku. Volební lístky bych domů nedával, jenom seznam kandidátů a kdo bude chtít jít k volbám, (a to by měl povinně každý, kdo od státu něco chce), dostal by lístky až ve volební místnosti, s těmi by šel za plentu, jeden vybral a ostatní zahodil do koše, za onou plentou umístěného. Zbytek ponechat jak je. Pokud jde o nula hlasů, když můj kandidát dostal ode mne minimálně jeden; volební lístek, upravený v rozporu s pravidly je neplatný, před sčítáním se vyřadí a po sečtení skončí v separátním pytli. Pro vaši informaci: Napytlují, zarchivují a sečtou se VŠECHNY volební lístky, tedy i ty, které měla komise k dispozici při volbách a které nebyly použity. A pokud jde o volební komise: každý politický subjekt, který se zúčastní voleb má právo na to, aby měl ve volebních komisích svého zástupce, což znamená, že pokud v daném místě kandiduje X stran, musí mít volební komise minimálně X + 1 členů. Pokud strany tuto možnost nevyužijí, ať nepindají o tom, že volby byly zmanipulovány.

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
22. 1. 2013 14:41 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jasně, pak by tento pátek stačili komise jen tříčlenné .-)
A na začátku voleb každý člen komise musí hodit vditelně lístek za svou stranu, aby to nebyl nastrčený trojan.

Jago
Jago (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
23. 1. 2013 8:22 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Dovolím si poopravit: Nepoužité hlasovací lístky a obálky se po skončení hlasování nepřepočítávají, pouze se před otevřením uren a sčítáním hlasů zapečetí a odloží, aby se s nimi nedalo manipulovat. A můžu vás z osobní zkušenosti ujistit, že členové volební komise se při tom navzájem zatraceně pečlivě hlídají.

jarin
jarin (neregistrovaný) ---.dkm.cz
21. 1. 2013 11:12 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Proti kupčení s hlasy se v elektronických volebních systémech používá mechanismus, že můžeš volit kolikrát chceš, ale platí pouze poslední volba. Takže si vybereš peníze, odklikneš co máš a druhý den zvolíš toho, koho opravdu chceš.
Jako větší problém vidím celkové zabezpečení průběhu voleb. Např. můžeš provést DDOS útok a tím znemožnit volbu pro velké množství lidí.

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 12:37 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Aha, a to znamená, že někde k mé identitě bude drženo koho jsem vlastně volil. no to pěkně děkuji, to prosím zpátky za plentu. Třeba u páteční volby presidenta tam nebude ani můj rukopis - není co kroužkovat, a protože bude koncem týdne mráz nebudou tam ani otisky prstů .-) (budu volit v černých brýlích a rukavicích jako správný mafián)

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 12:46 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Opravdu vůbec nerozumíte hlavním zásadám šifrování, že ? K vaší identitě bude drženo koho jste volil v zašifrované podobě tzn. že NIKDO JINÝ NEŽ VY SÁM (tj. držitel podpisového a potažmo šifrovacího klíče) nebude mít možnost záznam dešifrovat. Ani ten správce serveru ne !!! Public key, private key, asymetrické ověřování atd. STUDUJTE a pochopíte. Na mnoha kvalitních webech stejným způsobem ukládají Vaše uživatelská hesla. Ani zde je admin nevidí. Pokud heslo zapomenete nikdo Vám jej v otevřené podobě nepošle. Nejde to. Nedešifrují to bez Vašeho private key. Pošlou Vám dočasné heslo, přes které se dostanete k účtu a nastavíte si další své vlastní, které se opět zašifruje. Otevřené heslo ukládají na svých webech jen naprostí amatéři.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 12:57 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ne, to VY opravdu vubec nerozumite volbam ... rozbiju vam hubu a vy mi jeste rad ukazete, koho ste volil .... => proto se voli jak se voli, vime? Studujte a mozna za dalsich 1000 let pochopite, v cem spociva anonymita volby.

BTW: Japa se budopu ty "zasifrovany" hlasy scitat ...

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 13:11 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Vážený pane opravdu se před všemi lidmi, kteří se alespoň trochu orientují v této problematice ztrapňujete. Již naposledy opakuji, že tento systém umožňuje uchovat hlas vázaný na identitu šifrovaně tzn. zůstává NAPROSTO anonymní !!! Tak jak se volí těch Vašich 1000 se volí protože před 1000 lety neexistovaly nějaké počítače, IS a současné systémy šifrování. Na Vaše btw. odpovím zjednodušeně protože neznáte elementární základy a složitý popis by byl jen házení hrachu na stěnu. Máte čitelnou jedničku pro Zemana tj. informaci, že jste mu dal hlas a vedle ní je Vaše jméno v podobě HKJGF1225JHGH­KJ145555aještě­asi 500ruznychnes­myslnychznaku. V tom Vás nerozezná vůbec nikdo ale systém ví, že to zašifrované jméno do systému patří. Má cosi co se jmenuje public key a Vy máte private key. K dešifrování by systém potřeboval ten Váš private key, který máte na kartě v kapse. Pokud stále nechápete tak mi prostě věřte, že to jde .. :)

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 13:34 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

...že tento systém umožňuje uchovat hlas vázaný na identitu šifrovaně tzn. zůstává NAPROSTO anonymní !!!

No asi jsem ve škole chyběl, ale někdo zdá se více .-)

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 13:40 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ano. Nevíte o principech popsaného systému zhola nic. Mám k tomu ještě něco dodávat ? :))

saxicek aura:10

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Možná by to řešení muselo být trochu složitější (na základě ověření si vylosujete public/private key pair, kdy se neloguje identita a vylosovaný key pair - aby to bylo skutešně anonymní), ale jinak má Jean pravdu, že anonymní volba je řešitelná.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 14:11 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Hmm, to jsme to ale soudruzi zjednodušili. A ta snadná kontrola! :-)))))))))

Redmarx
Redmarx (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 23:36 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

naprosty souhlas, bohuzel naprosta vetsina lidi sifrovani nerozumi a tak si necha nakukat cokoli. Apropo s volebnimu software: staci to vyvinout jako open source a mate naprostou jistotu, ze k podfuku nedojde ani tam. Neexistuje nic bezpecnejsiho nez elektronicke volby, samozrejme pokud to nebudou delat amateri.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
21. 1. 2013 13:40 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Choval jsem jiste podezreni, ale ted to je potvrzeno - Jean Laroux je masibl.

A neco takoveho se odvazi rici o panu Peterkovu, ze problematice nerozumi :-(

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 13:44 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pan Peterka tomu opravu nerozumí a zjevně ani Vy :) Nic proti, na Lupě přispívá občas celá řada laiků a nedouků, kteří buď z neznalosti přenáší hloupé fámy nebo je k psaní článku vede nějaké politické zadání. No.. Já nerozumím třeba pojmu masibl. Halt nikdo není dokonalý :)

Poly
Poly (neregistrovaný) ---.102.broadband12.iol.cz
21. 1. 2013 14:41 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Nějak vás postrádám na letošním udílení cen Big Brother. Váš laik a nedouk Peterka tam ovšem byl: "...Na úvod ovšem byla vyhlášena také jediná pozitivní cena. Tu získal publicista Jiří Peterka za přínos v oblasti osvětlování technologické problematiky veřejnosti. Jeho články a publikace informují věcně o činnosti operátorů a státních institucí a týkají se i práv lidí na soukromí na internetu."
Vyndejte tu ruku z nočníku a do pana Peterky se opravdu nenavážejte, vypadáte vedle něj komicky.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 15:04 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Komicky vypadá někdo, kdo se opírá o nějakou autoritu a sám není schopen oponovat ani jeden argument ;) .. Ohledně udílení cen. Víte kolik směšných postaviček už dostalo nějakou tu cenu? Po některých dokonce pojmenovávají třeba letiště :) Článek pana Peterky nepřináší jediný věcný argument k tématu. Jde jen o zbytečné glosy, které vypovídají o neznalosti problematiky. Nechte si svou vlastní ručku ve vlastním nočníčku a pokud budete chtít něco příště říct, tak mluvte k věci a neztrácejte čas trapným a servilním projevem obdivu k jinému člověku. On se pan Peterka jistě obhájí sám pokud bude mít k mé kritice co dodat. Vás k tomu nepotřebuje.

Poly
Poly (neregistrovaný) ---.102.broadband12.iol.cz
21. 1. 2013 15:23 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Koukám, že jste snídal "vostrou" kaši. Ztrácení času není můj respekt k p. Peterkovi, ale debata s vámi. Čtu vaše příspěvky dost dlouho nato, abych věděl, že "jediný a správný" jste tu vy.
Pro vás je Havel směšný, pro mě morální autorita. Pro vás je Peterka nedouk, pro mě člověk s nadhledem, který daleko přesahuje váš obzor. Kdybyste stejnou energii, co vkládáte do téhle přiblblé debaty, věnoval tvorbě článků (věřím, že by vám na Lupě dali prostor), bylo by nám všem líp ;-)
Zatím se tu prezentujete jako arogantní hňup, který se bije v prsa "...já jsem to říkal první!", ale k dané problematice jsem tady od vás nečetl nic. Minul jsem nějaký váš zásadní počin na téma DS? Dejte odkaz, rád si počtu.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 15:40 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

On Vás snad někdo nutí ztrácet se mnou čas ? ;) Pokud Vám mé názory přijdou jako jediné správné, je to jen Váš problém. Ne můj.

K Havlovi a Peterkovi máme svůj postoj. Na rozdíl od pana Havla si pana Petrky mohu klidně vážit pro spoustu jiných věcí ale v otázce DS si myslím něco jiného než on a říkám také co. To je také přeci běžné.

Proč myslíte, že jsem arogantní? Pokud na někoho reaguji "vostře" tak je to vždy až v reakci na jeho způsob komunikace. Dovolím si připomenout, že v naší debatě jste to byl Vy, kdo první začal s invektivy a ručkou v nočníku, ne já. Jak se do lesa volá .. Na jednu stranu tvrdíte, že jsem se k problematice nezmínil a na stranu druhou čtete dlouho mé příspěvky. Divím se, že Vás baví číst příspěvky, které neobsahují argumenty :) Netvořil jsem systém DS a nemám žádný počin. Vy jej máte ?

Opakovaně Vás žádám abyste se vzdal pokusů o osobní útoky na mou osobu a sdělil nějaké své argumenty k tématu na které bych mohl reagovat. Slibuji, že budu reagovat pomocí argumentů a bez osobních invektiv. V opačném případě platí Na hrubý pytel hrubá záplata ... Je to pro Vás fér ?

Poly
Poly (neregistrovaný) ---.102.broadband12.iol.cz
21. 1. 2013 16:12 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Nedělejte ze sebe hlupáka:
"Na jednu stranu tvrdíte, že jsem se k problematice nezmínil a na stranu druhou čtete dlouho mé příspěvky."

Nic takového jsem nenapsal. Pro připomenutí: "...ale k dané problematice jsem tady od vás nečetl nic. Minul jsem nějaký váš zásadní počin na téma DS?"

Nebudu rajtovat na tom, že nemám na mysli "zmínku", ale nějaký článek, ani na tom, že vás neobviňuji z autorství systému DS, neboť jsem se ptal na počin (čti materiál, článek) na TÉMA DS.

> On Vás snad někdo nutí ztrácet se mnou čas ?
Nenutí. Říkal jsem snad někdy něco jiného?

> Pokud Vám mé názory přijdou jako jediné správné, je to jen Váš problém.
To mi rozhodně nepřijdou, ale vy je tak prezentujete.

> Divím se, že Vás baví číst příspěvky, které neobsahují argumenty.
Nebaví. Ale vy jste jako plevel (není to invektiva, jen metafora). Všude, kam se kouknu, furt vidím toho žabožrouta (opět metafora - nick -> Francouz -> žabožrout)

> Netvořil jsem systém DS a nemám žádný počin. Vy jej máte ?
To už jsme si snad vysvětlili...

> Opakovaně Vás žádám...
Žádáte mě poprvé. Doufám, že to tentokrát bylo bez invektiv.

> Je to pro Vás fér ?
Je. Ale když vy mě vážně nebavíte.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 16:22 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Takto to stačí. Beru to jako takové hezké uzavření naší polemiky bez argumentace :) Také Vám přeji krásný den.

jarin
jarin (neregistrovaný) ---.dkm.cz
22. 1. 2013 17:22 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Řeší se to tak, že celý volební systém musí být složen ze 2 nezávislých systémů. Do prvního systému se uloží zašifrovaný hlas podepsaný soukromým klíčem uživatele. Dešifrovací klíč pro hlas je v druhém systému, do kterého se po skončení volby pošle zašifrovaný hlas bez podpisu uživatele. Pokud by se někdo chtěl dozvědět, jak jsi volil, musel by mít přístup k oběma systémům, protože první systém nezná hlas uživatele a druhý nedokáže přiřadit hlas k voličovi. Myslím, že nabourat to je o dost složitější než když bych zkusil nainstalovat kameru za plentu, takže v tomhle bodě bych se až tak nebál. Spíš bych se bál těch útoků na znemožnění voleb, protože ty se na internetu běžně dějí.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 1. 2013 19:06 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A ty dva systemy bude provozovat jedinej dodavatel na jednom stroji ... ;D

Bylo to tu receno mockrat, ale znova (opakovani matka ...)

1) v pripade elektronickych voleb tak jako tak nelze umoznit volbu z domova, protoze tak nelze docilit volby osobni ani anonymni
2) v pripade nejakeho hlasovaciho zarizeni to bude znamenat, ze 1/2 z tech zhruba 1/3 lidi, co volit chodi, neodvoli, protoze si s tim nebudou vedet rady (a pomoc jim nikdo nesmi)
3) elektronicke volby nejsou prezkoumatelne. Pokud nekdo poda namitky proti papirovym volbam, daj se vzit ty papirky a prepocitat. V pripade elektronickych voleb neni jaksi co prepocitavat.

Ano, je jiste mozne upravit pravidla voleb, ale obavam se, z v nasem kocourkove by to dopadlo stejne jako vzdy - zcela katastrofalne.

admin . aura:23
22. 1. 2013 20:02 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ad 2) Myslím že i průměrný debil dokáže na dotykové obrazovce ťapnou na xicht svého oblíbeného politika.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
22. 1. 2013 20:48 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Hmmm, bohužel ale počítačové vyhodnocení tohoto úkonu průměrného debila celosvětově vykazuje cca dvou- až tříprocentní chybovost. Mnohonásobně vyšší, než u sčítání papírových lístků.

admin . aura:23
22. 1. 2013 23:48 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

???????? jako že by byla 3% chybovost v součtu kliknutí ? to si fakt děláte prdel nebo tomu vážně věříte ????!!!!!!!!

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
23. 1. 2013 0:01 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Když to zkoušeli v roce 2008 ve Finsku, dostali se k chybovosti více než 2 procenta. V USA "elektronická" hlasovací zařízení chybují ve 2-3 procentech případů (viz odkazy výše). Ještě něco?

admin . aura:23
23. 1. 2013 1:37 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

ehm...no i v normálních volbách někteří jednci nedokážou odevzdat platný hlas (buď nechtějí, nebo se spletou) to je jasné a co se týče "apparent performance issues" ... no co se zdá to je sen probudíš se a je den čili tvrdí že šlo možná o problémy s výkonem...já bych na to opáčil....nejděte mi jeden jediný e-shop, kde se z technických důvodů ztratí jediná objednávka.......no a nakonec to jejich śtavní soud stejně uznal jako platné volby.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
23. 1. 2013 15:11 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Zkus ti radši přečíst a pochopit odkazované, ať ze sebe neděláš ještě většího debila, než jsi (viz tvoje diskuse na téma IPv6).

admin . aura:23
24. 1. 2013 0:41 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Aha.....pán je rádobyodborník­.....no nic o IPV6 se můžeme pobavit jinde, tady jde o něco jiného....nicméně blbě si přeložit a vysvětlit článek a ještě s ním takhle blbě argumentovat ???? To může vážně jenom idiot.
Schválně si všimni co o tom prohlásil jejich ústavní soud.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
23. 1. 2013 9:22 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jiste, postrilejme vsechny duchodce, ve jmenu elektronickych voleb ... kolik % duchodcu umi bez problemu pouzivat mobil? Moc jich neznam, vetsinou se jim porizujou takovy, na kterych sou 3 tlacitka. Nadto chci videt, jak bude nekdo matlat 1/2 hodiny po display, nez si z tech 30+ moznosti vybere. A pak rekne "heh, ja se uklik" ...

admin . aura:23
23. 1. 2013 10:57 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Mno u nás v rodině používají důchodci mobil naprosto běžně a ani o jednoho se nebojím, že by si s elektronickou volbou neporadil. Ovšem na Vašm příkladu se začínám přesvědčovat o tom, že opravdu asi existují i podprůměrní debilové, kteří by něco takového nezvládli. No nic, doufejte že to doklepete s těmi papírovými volbami....a i kdyby ne tak si z toho nic nedělejte. To že pár opravdu velmi podprůměrných debilů volby nezvládne je v zásadě vůbec neovlivní.....tedy jestli vůbec ty naše demokratůrní volby něco ovlivnit můžou....

admin . aura:23
21. 1. 2013 23:04 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

No to je nesmysl a jen Vaše umanutí. Číhejte:
Před volbami vyhlásím, že za každý hlas nějakému tatarovi vyplatím XYZ Kč. Jakmile volby skončí, dorazíte ke mně (nebo já k Vám), hezky předemnou se přihlásíte do volební aplikace (při zadávání hesla si klidně zakryju oči) a na základě toho, že uvidím volbu XYZ Vám ty prašule vyplatím. Samozřejmě to bude všelijak konspirováno a podobně, ale to je při současném modelu také.

Nicméně osobně se domnívám, že s hlasy by klidně mohlo být kupčeno, protože nevidím rozdíl mezi kupčením prostřednictvím politických slibů převádění peněz od jedné skupiny ke druhé...což je praktické uplácení ale z cizího, před mnohem četnějším přímém nákupu hlasů za vlastní peníze.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
22. 1. 2013 10:22 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Je to jen další tunel na odsátí peněz daňových poplatníků do něčí soukromé kapsy. O něčem podobném bude čas uvažovat teprve tehdy, až bude 100% občanů, majících volební právo vlastnit počítač, bude s ním umět zacházet, čili budou umět víc, než jen surfovat po netu a přijmout odeslat mail a mít přístup ke kvalitnímu internetu.

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 8:47 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Kvůli tomu, že tady máme státem podporovaný mafianský systém vymahačů, nevidím důvod pro totalitní způsoby řešení.

Mne to mnohem více připomíná snahy o zavedení elektronických pracovních knížek, sociálních karet povinně propojenými s bankami atd. Přínos pro občana žádný, spíše odpudivý.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 10:26 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Je to přesně naopak než se Vám to zdá. Mít možnost zvolit si doručování na nepřetržitě dostupnou adresu a nařídit všem potenciálním Vymahačům pohledávek doručování na adresu (DS) kterou si občan DOBROVOLNÉ zvolí zamezí mafiánským praktikám. Napsal jsem schválně slovo DOBROVOLNÉ kapitálkami. Nikdo občanům DS nevnucuje a dokonce když půjdeme do důsledku není ani potřeba, aby si ji zřizovali právnické subjekty. Jen by měla být povinnost všech subjektů, které něco od občanů požadují použít DS při procesu vymáhání čehokoliv na ADRESE na níž bude občan k dosažení tj. na ADRESE (včetně té elektronické) kterou si občan dobrovolně zvolil. Ta povinnost pro VŠECHNY kontaktovat občana (v případě kdy mu hrozí nějaká újma) způsobem, který si sám zvolil, je alfou a omegou celé debaty.

Mareš
Mareš (neregistrovaný) 212.67.80.---
21. 1. 2013 13:03 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jako dočasné opatření to snad smysl má (než mafiáni přijdou na to, jak to zneužít proti nám). Jediným systémovým řešením současné situace by bylo zrušení tzv. fikce doručení - ale k něčemu takovému chybí politická vůle. Současnému mafiánskému režimu se totiž fikce doručení hodí do krámu úplně stejně, jako se hodila bolševikovi, když chtěl v nepřítomnosti soudit a odsuzovat emigranty.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 13:13 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Souhlasim.

Stejne tak nechapu, jak muze stat nutit soukrome subjekty (poskytovatele Internetu), aby neblokovali pristup na domeny datovych schranek. Uz ted existuji ruzne orgranizace ktere sestavuji blacklisty "zavadnych" stranek a jsou vyuzivany nekterymi poskytovateli (coz muze byt v danem miste zaroven i jediny poskytovatel). Co kdyz se tam objevi i datova schranka ?

Narozdil od Ceske posty, ktera ma zkratka ze zakona povinnost dopis dorucit a jediny technicky problem muze byt upadla postovni schranka.

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný) ---.jablonka.cz
21. 1. 2013 13:19 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Blbost, fikce doručení funguje běžně i jinde. Její zrušení by se nejvíc hodilo zločincům, protože by dopis prostě nepřebrali a nikdo by jim nic nemohl.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 14:17 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Lol ... na trestni pravo (prave na ty zlocince) se fikce doruceni nevztahuje ... ale to by nekdo musel tusit, o cem je rec.

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný) ---.jablonka.cz
21. 1. 2013 14:22 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Nemáme argumenty tak slovíčkaříme? Když někdo nezaplatí fakturu za odebrané služby, tak kdo je to? Ctihodný občan? ;)

l4m4
l4m4 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
22. 1. 2013 9:27 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Když nám někdo vyvrátí nesmysl, tak začneme blábolit ještě hůře?

Nezaplacení faktury per se není zločin. To nenamená, že neplatit faktury je v pořádku, ale znamená to, že máte guláš v pojmech.

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný) 193.165.245.---
22. 1. 2013 9:44 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Už druhý příspěvek a žádné argumenty, jen urážky. Není lepšího potvrzení, že mám pravdu, než toto :)

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
22. 1. 2013 10:30 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Viz trestní řád, § 64:

(2) Nebyl-li adresát zásilky, kterou je třeba doručit do vlastních rukou, zastižen, zásilka se uloží a adresát se vhodným způsobem vyrozumí, kde si ji může vyzvednout. Nevyzvedne-li si adresát zásilku do deseti dnů od uložení, považuje se poslední den této lhůty za den doručení, i když se adresát o uložení nedověděl, ačkoliv se v místě doručení zdržuje, nebo uvedenou adresu označil pro účely doručování.

...

Uložit doručovanou zásilku podle odstavce 2 nelze, doručuje-li se
a) obviněnému usnesení o zahájení trestního stíhání, obžaloba, návrh na potrestání, rozsudek, trestní příkaz nebo předvolání k hlavnímu líčení nebo veřejnému zasedání,

Filip Jirsák
22. 1. 2013 11:26 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Takže to platí jen při doručování poštou, u DS doručení fikcí platí i v tomto případě. (Nijak nehodnotím, zda je to správně nebo špatně.)

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 1. 2013 14:09 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ani nahodou neplati. Kde ste k takovy kravine prisel?

Filip Jirsák
23. 1. 2013 12:00 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

V zákoně o datových schránkách. Majitele datových schránek nelze nezastihnout a datovou zprávu nelze uložit, takže citované paragrafy TrŘ se na doručování datovými schránkami nevztahují. Nebo-li pokud to lze, odešlou se dokumenty přes DS, a pak už se doručování řídí zákonem o DS, protože TrŘ pro tento případ nemá speciální úpravu.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
23. 1. 2013 12:42 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Tresni rad zcela jasne rika, ze nelze uplatnit fikci doruceni (tecka), trestni rad vubec neresi, jestli se bude dorucovat papirove nebo elektronicky.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
23. 1. 2013 15:28 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

V tom, který jsem již citoval. Je-li vyloučeno náhradní doručení, tak je vyloučena i fikce doručení do DS. Pro extra blbé (Jirsák) to je napsáno i na webu ISDS - viz http://www.datoveschranky.info/obcan/


Nepřihlásí-li se do datové schránky osoba podle předchozího odstavce ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byl dokument dodán do datové schránky, považuje se tento dokument za doručený posledním dnem této lhůty; to neplatí, vylučuje-li jiný právní předpis náhradní doručení (například § 64 odst. 4 trestního řádu)

a § 63 TrŘ:
(1) Nestanoví-li tento zákon jinak, užijí se pro způsob doručování fyzickým osobám, právnickým osobám, státním orgánům, státu, advokátům, notářům, obcím a vyšším územně samosprávným celkům přiměřeně předpisy platné pro doručování v občanském soudním řízení.

Filip Jirsák
23. 1. 2013 16:29 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Nemůžete číst náhodné úryvky zákona. Začněte § 62, tam se dozvíte, že se přednostně doručuje do DS. § 63 sice píše „nestanoví-li tento zákon jinak“, ale tento zákon nikde nic o zákazu doručování přes DS nepíše. Takže se doručuje podle zákona o DS. Ten zná jedinou výjimku – náhradní doručení. A to sám nijak nedefinuje, a jiné zákony ho „definují“ jako uložení písemnosti, pokud adresát nebyl zastižen. Jenže při doručování datovými schránkami nelze adresáta zastihnout nebo nezastihnout a písemnost nelze uložit. Takže zbývá varianta, že se odesílatel sám o své vůli rozhodne vyloučit náhradní doručení přes DS, přestože k tomu nemá oporu v žádném zákoně.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
23. 1. 2013 16:31 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jirsáku, žvaň jen do toho, čemu rozumíš. Mezitím běž nastudovat ten export z Gimpu.

Méďa Béďa
Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz
21. 1. 2013 9:09 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Hm, výzva od ČEZu se mu do rukou nedostane? Předpokládám, že aby se dotyčný dostal do datové schránky, musí mít nějaké zařízení s přístupem k internetu, že? Proč si teda nezřídí ČEZ on-line (dříve VOK), tam by tu fakturu s nedoplatkem našel také? Dtto RWE, Veolia...

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 10:32 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Protože milý pane ten občan má smluvní vztahy s milionem institucí a zřizovat si ke každé z těch institucí individuální způsob komunikace je naprostá pitomost :) DS jakožto doručovací adresu si můžete zřídit a nemusíte (pokud nemáte třeba ten PC). Nikdo Vás nenutí dnes a nikdo Vás ani nechce nutit v případě diskutovaného návrhu. Zde budete mít připravenou DS ale aktivovat si ji nemusíte. Chcete dostávat poštu do schránky ? No fajn. Vaše věc. Proč byste Vy rád mluvil do svobodné volby lidem, kteří chtějí mít DS ? Já ji třeba mám a je to bezva věc. Cokoliv mi přijde od orgánů státní moci - o tom vím okamžitě. Přijde mi mail nebo SMS. Mám 100% jistotu, že se mi obsílka od soudu nebude nikde toulat a mě bude růst nějaké penále. Bohužel . a to mne opravdu štve jsou tu ještě ty právnické subjekty, které nejsou orgány státní moci a v jejich případě si nemohu být jist jestli mi neposlali něco co se někde nějak ztratilo. Chápete o čem je řeč ?

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 10:39 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Takze to neni 100%, tudiz k nicemu. Stale existuji pripady, kdy byli lide zamerne okradeni exekutory i presto, ze meli DS kterou pravidelne kontrolovali. Prinos nula.

Dale jsem zvedav, jak po deseti letech budete u soudu prokazovat platnost nejake elektronicke zpravy v proprietalnim formatu ZFO :-) V te dobe uz ji patrne nepujde ani nicim otevrit na dostupne technice. Jedine vse tisknout na Czechpointu za 30 Kc / strana A4. Uzasna uspora.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 10:52 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Opravdu nechápete ? NIC není 100% ní v případě kupčení s hlasy ale elektronický způsob při správně vybraném řešení garantuje nejnižší riziko. A to se přeci počítá ne ? O tom, že existují ty případy právě píši celou dobu. Pokud byli okradeni z důvodu nedoručení nějaké z upomínek, pak to bylo právě proto, že právnické subjekty cokoliv vymáhající tu povinnost doručovat do DS nemají. Ti klidně řekli, že Vám to poslali poštou a tečka. A co když jako takový podvodník nebudu chtít abyste to dostal a vzniklo Vám penále ? Pošlu Vám to poštou aby byl záznam a ukradnu Vám výzvu ze schránky. Totéž udělám s opakovanou výzvou. Naprosto snadné. Vy nic nedostanete a zaplatíte tisícové penále. Super ne ? V případě povinnosti doručovat do DS Vás takto nikdo nepodvede. Platnost časového razítka u pdf dokumentů neřešte. Tento nedodělek systému DS nyní řeší jiní a bude to vyřešeno. Za fungujícího systému zálohování a zejména ARCHIVACE db, můžete pak u soudu klidně dokazovat za 200 let. Žádný problém. Pokud jde o Czech point jeho úloha by byla zbytečná, kdyby měl každý uživatel podpisový certifikát. Pak by nepotřeboval vůbec nic tisknout. Jednoduše by to fungovalo tak, že by např. soud požadoval nějaký doklad - uživatel by něj požádal elektronicky příslušný úřad nebo instituci (např. katastr nemovitostí) - požadavek by podepsal svým el. podpisem a určil by, že má onen katastr doručit výpis v kopii ještě na soud tam a tam. A jelikož by to bylo důvěryhodně podepsané, tak by nebylo potřeba řešit oprávnění, cokoliv kde tisknout atp. Vše by běželo elektronicky. Czech pointy jsou tu jen proto, že ne všichni mají DS. Samozřejmě jsou tu stále ti co nechtějí. Žádná problém. Ti ať nadále běhají s lejstry a stojí fronty. Jejich věc. Nikdo jim nic nevnucuje.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 11:00 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

O jake archivaci je rec ? Vzdyt zprava zmizi za 90 dnu. A to PDF nejdriv musite z toho ZFO nejak dostat, ze :-)

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:14 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Já se proboha nebavím o současné zprzněné podobě systému DS :) Mluvím o systému, který se musí upravit tak, aby dával smysl. Pokud si najdete diskuze na toto téma tak 2 roky nazpět, tak zjistíte, že právě já jsem tu systém DS kritizoval nejvíce. A i přesto, že se mi vůbec nelíbí tento systém jak je nastaven nyní, vidím v něm stále velký potenciál. Plánované kroky viz. článek vnímám jako cestu k nápravě.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:30 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Já v tom žádný potenciál nevidím. Celý ten paskvil je dobrý tak leda na zrušení, ne na to, aby se spřáteleným firmám lily další miliardy. Až to zrušíme, tak můžeme outsourcovat např. funkční systém z Německa.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:33 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ach tak .. z Dojčlandu vítr vane :D .. tak nyní je už jasno ;)

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:35 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Šmarjá. Ja mluvím z pohledu uživatele. Pracoval jste někdy s De-Mail? To je asi jako porovnávat Trabant s Audi.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 12:15 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Co chcete ? Převzít ze zahraničí hotový systém? Říct, že miliardy investované do současného paskvilu zvaného DS byly vyhozeny zbytečně a vyhodit další miliardy na převzetí systému z DE ? Nejspíše ani v tomto případě se nevyhnete tomu, že na tom systému z DE bude chtít někdo parazitovat a prosadí si úpravy, které pak dokonalý systém znehodnotí. Myšlenka na nějaký systém z DE je pro mě naprosto nepřijatelná. Možná se můžeme tím systémem nechat inspirovat při úpravě DS ale něco přebírat je naprosto od věci.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 12:18 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Prectete si zkusenosti z Anglie v odkazu u meho jineho prispevku uplne dole. Zjistite ze zadny dalsi "system" krome standardniho emailu a HTTP/JS nepotrebuji.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 12:32 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ale vždyť systém DS měl být dle původní myšlenky totéž :) Takový mail s možností připojit přílohu a elektronický podpis a samozřejmě s definovanou povinností jej využívat orgány státní moci. K čemu by to jinak bylo, kdyby si soud a úřady mohli vybrat jestli budou posílat dokumenty poštou nebo pomocí DS ? K ničemu! Že to má nějaký závazný způsob ověřování identity a autentizace - potažmo autorizace je výsledkem nutnosti. Bez toho by systém nemohl být certifikován a nebyl by uznán jako platný způsob doručování. Co v tom vidíte jiného než mail ? Czech pointy ? Jejich důvod jsem již zmínil. Podle mne by byly za určitého řešení zbytečné. Co se týče platnosti časových razítek, tak u DS problém neleží. Ten leží trochu jinde. Resp. je to problém systému DS ale nejde o celkový princip. Jde o způsob implementace dílčího řešení. Já opravdu nevím co v systému DS hledáte za speciality. Vemte svůj DE systém, zasaďte ho do prosředí ČR v návaznosti na platnou legislativu a vznikne Vám z toho systém DS - možná jen s jiným GUI

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 12:38 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Znovu, prectete si to. Zjistite ze tam nepotrebujete ani nic takoveho jako DE mail. Staci proste obycejny email a postovni adresa (ne trvale bydliste, takovou pitomost tam ostatne nemaji). Nic dalsiho neni potreba. Nic.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 13:19 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Já ten Váš odkaz vedoucí na další diskuzi četl ale nejsem z toho moc moudrý. Jsou tam zmíněné jen jakési obecné principy. Vzbudil jste nicméně můj zájem a proto bych Vás požádal, abyste se pokusil nastínit jak je v tom jejich systému řešena důvěryhodnost identity uživatelů systému. Jak dochází k autorizaci operací ? Jak může adresát prokazatelně vědět, že zpráva pochází skutečně od toho kdo ji odeslal ?

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 13:55 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pokud jsem to spravne pochopil (nejsem autorem) tak nad ramec toho co je tam uvedeno nijak. Presto ten system funguje uz radu let.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 14:16 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Systémů, kde není ověřena identita tzv. důvěryhodně je mraky. Ani Vaše běžná mailovka neví, že jste to fakt Vy :) K této úrovni komunikace ani vyšší úroveň důvěryhodnosti identit potřeba není. U banky už by byl zřejmě problém, kdyby banka neměla naprostou jistotu, že s ní komunikujete Vy ale leckdy ji stačí třeba i ověření pomocí SMS. No proč ne ? Když ztratíte mobil tak to máte hlásit, že ? Já si myslím, že spousta druhů komunikace by ani v systému DS nepotřebovala certifikát a EJHLE ONA fakt ho nepotřebuje. Stačí login a heslo. Pokud je tu podpisový certifikát tj. ta nejvyšší úroveň zajištění důvěryhodnosti identity, pak to má svůj význam. U určitých zpráv prostě chce mít adresát takřka 100% ní (100% není nikdy) jistotu, že komunikuje s tím s kým komunikovat má. Je to moc složité ? No asi je .. ale má to opodstatnění. Systém, který spoléhá na nějaké loginy, hesla a SMSky není vůbec od věci. Klidně ať funguje když funguje a když takový způsob autentizace a autorizace pro dané potřeby stačí. Pokud ale máme něco na vyšším levelu tak nevidím jediný důvod to rušit. Opravit je potřeba ten legislativní a organizační bordel kolem. Ne samotný doručovací a ověřovací systém.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 12:31 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Co chcete ? Převzít ze zahraničí hotový systém?

Ano. Českého legislativního, programátorského aj. kutilství už bylo dost.

Říct, že miliardy investované do současného paskvilu zvaného DS byly vyhozeny zbytečně

Ano.

a vyhodit další miliardy na převzetí systému z DE ?

Nikoliv. Vyhazováním jsou pouze další investice do nefunkčního paskvilu.

Myšlenka na nějaký systém z DE je pro mě naprosto nepřijatelná.

Jistě. Hrozilo by totiž, že by to mohlo i fungovat, nehledě na to, že by "kámoši" přisli o zakázky.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 12:39 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A já Vám ještě jednou opakuji, že systém DS v principu není nic jiného než certifikovaný mail, který zde prezentujete. Ten Váš opěvovaný systém zasadíte do našich podmínek a vznikne Vám opět stejný paskvil. Vyhnete se podpisovým certifikátům a zavedete jednodušší způsob ověřování ? Ten ale nebude tak bezpečný. Systém DS není špatný z pohledu principu řešení ale z důvodu implementace na kterou je nabalena jistá zájmová lobby, která na systému vydělává - přesně jak Vy sám naznačujete. Ta se Vám napojí i na Váš systém z dovozu a další miliardy vyletí komínem úplně zbytečně. Myšlenka vašeho systému pro mě tedy není nepřijatelná z důvodu "parazitování". Je to pro mne nepřijatelné z důvodu vyhození dalších miliard zbytečně. Už to chápete ?

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 12:43 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ne, nechápeme. To, co je v Německu, prostě funguje. O několik řádů lépe než ten český paskvil. Nepovažuji za účelné do toho vrazit už ani halíř.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 13:19 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jenze veci v zahranici vzdy funguji jako celek. Ne jako tady, ze se prijme jen nejaka dilci cast (zpravidla ta, ktera se hodi nejake zajmove skupine) a tvrdi se "Vidite, ted to mam stejne jako v zahranici". Prdlajs ...

Stejne je to i s tim nemeckym systemem. Ten funguje jako celek, jde tedy o technicke i pravni reseni. V CR je ovsem paskvil oboje, takze pouhe nahrazeni technicke stranky DS by problem opravdu nevyresilo.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 14:19 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

V normalnim state se taky podobny veci zavadi postupne, ne pres noc, a dlouhodobe (roky) se testuji a jsou to kupodivu prave obcane, kdo urcuje, zda to ma nebo nema smysl, ne nejakej urednickej nedouk, kterej jim to vsem ve jmenu vyssiho blaha naridi.

rr1
rr1 (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
21. 1. 2013 11:12 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Nezlobte se, ale víte Vy vůbec, jaké jsou problémy dlouhodobé archivace dokumentů podepsaných elektronickým podpisem. A jaké jsou problémy s formáty po několika desítkách let?

A teď nemyslím podle výkladu Ministerstva vnitra a pana/paní Macka/Mackové, ale podle odborníků světové úrovně.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:16 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

To je asi marné vysvětlovat (viz "Czech pointy jsou tu jen proto, že ne všichni mají DS.") Ostatně, ať si dotyčný zkusí dnes otevřít něco vytvořené pomocí populárních DOSových editorů. (WordPerfect apod.) A to neuplynulo ani 20 let.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:20 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A víte třeba o tom, že se při archivaci důležitých dat v určitých systémech ukládá i SW potřebný k otevření aktuálních formátů dokumentů ? ;)

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:25 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A ukládá se tam taky image operačního systému, na kterém ten SW poběží? A taky se do archivu ukládá HW, který bude schopen ten OS spustit? A na jakém médiu to je celé uloženo? :-)

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:32 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A nemám Vám poskytnout placené školení ? :-)) Milý pane, pokud něco neznáte, tak to nezpochybňujte .. ztrapňujete se. Začněte raději studovat. Zdrojů jsou na webu mraky.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:38 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A co jako mám studovat? Že nic takového, co by zaručilo, že ten SW budu mít za dvacet let kde spustit, prostě neexistuje?

P.S. V USA si specializované firmy účtují 5 USD za přečtení jedné 5 1/4" diskety

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 11:50 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Nedavno jsem videl beckove sci-fi kde se pravilo: Nedari se nam navazat komunikaci, pouzivaji archaicky system zalozeny na floppy discich :-)

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 13:11 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A to jim ještě musíte věřit, že nějaký inteligentní systém vám nepředložil jen pravděpodobnou imitaci té diskety (tu domyslel byte apod.) Ostatně stejně dopadne i průběžná migrace. Kdo zaručí, že z migrované je to podepsané a to podepsané je přesně to zmigrované. Podpis je totiž nad hash původního dokumentu a né te migrace.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 13:03 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pise clovek, ktery nema ani tucha o potizich, jake resi uz dnes i spousta soukromych subjektu, ktere jsou nucene prevadet data do aktualnich formatu, coz je velice nakladne, a caso i velmi obtizne resitelne ...

Sam mam zakaznika, ktery stale jeste provozuje nekolik PC s DOSem, a desi se situace, kdy nektere po HW strance umre. Dneska se jeste da po bazarech/znamych/­... sehnat nejaky ten HW na kterem to pobezi, ale za dalsich 20 let ...???

Takze se tu neztrapnujte, zaplatte si to skoleni - i kdyz ve vasem pripade to zjevne nebude mit valny vliv.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 13:28 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A proč si jako ten soukromý subjekt jednoduše ty dokumenty nevytisknete než abyste je převáděl mezi formáty ? Proč si pro ty dokumenty v tištěné podobě nezajdete na úřad, kde je vydávají a nepožadujete lejstro a razítko ? :-) Co s tím má společného DS ? Ta ty dokumenty netvoří a ani je nemá povinnost dlouhodobě ukládat. Jen je posílá přes síť, abyste nikde nemusel stát fronty. Rozhodnete se sám. Chcete vytisknout a uložit jako papír tak uložte. Je to nějaká prkotina tak to přečtete a už se tím nezabýváte. Za těch Vašich 20 let ať zkouší shánět SW i HW ten úřad co lejstro zpracoval. Nebo snad budete chtít po poště aby Vám našla balík, který Vám před 20-ti lety poslala tetička z Austrálie ? Blbost ne ?

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 14:24 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

To co hulite ma asi silu co? O patro vejs tvrdite, ze otevrit stary dokument neni zadny problem.

BTW: Za nase dane si hledte prace, a nelezte do diskusi, kterym nerozumite. Ze je to v takovy srackach jakych to je, za to muzete prave vy a vam podobni.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 15:17 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Zkuste si taky zahulit. Třeba se Vám v té hlavě alespoň trochu rozsvítí. Ohledně otevírání dokumentů už mluvíte z cesty. Netrpíte nějakou poruchou čtení psaného textu ?

V takových sra..kách to je právě kvůli lidem, kteří nemají páru o informatice ale rozhodují o ní. Chtěli by rušit jeden poštovní systém, který je upraven podle špatné legislativy a nahrazovat jej jiným poštovním systémem, který napasují na stejnou legislativu a budou tam, kde byli předtím. Jenom ten poplatník daně zaplatí další miliardy ..

Rejpal
Rejpal (neregistrovaný) ---.33.broadband3.iol.cz
22. 1. 2013 2:10 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Tak já jenom na základě Vašich příspěvků v této diskuzi doufám, že v AČR o informatice nerozhodujete právě Vy...

Navíc jako daňovému poplatníkovi se mi nelíbí, že prostředky státního rozpočtu jsou Vaším prostřednictvím utráceny na vedení diskusí zde na Lupě.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 11:29 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A na cem ten SW za 10 nebo 20 let asi spustite ? Budete k nemu archivovat i dobove PC ? Dokonce vam temer jiste nepomuze ani image disku do virtualniho stroje, protoze architektura procesoru ktera se takto virtualizovala uz bude za nejakych deset let znama jen muzejnikum. Podivejte se jakym tempem dnes prichazeji zmeny. Pri trose stesti mozna nejaky nadsenec udela neco podobneho soucasnym emulatorum Sinclairu ZX Spectra :-) Na tom ale chcete stavet pravni platnost dokumentu ?

Papir se rozpadne ... po sto letech.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:40 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Zkrátím to. Jaká je délka lidského života ? Jaká je potřeba doby pro archivaci? Budete archivovat účtenky za nákup zboží 1000 let ? Způsob archivace se volí podle typu dat. Některá data nebudete za 20 let vůbec potřebovat. Jiná potřebujete uchovat pro příští generace. Za 20 let budete číst pdfka jako dosud na HW i SW, které budou držet podporu současných formátů viz. např. zde http://www.602.cz/reseni/dlouhodoba-cades-pades-xades-ltv-lta . Pokud potřebujete něco uložit na 100 let - vytisknete to. Pokud něco potřebujete uložit na 1000 let, tak to asi vytesáte na nějakou kamennou destičku, že ? Jak mimozemšťané přečtou du destičku s lidskými postavami, které jsme jim poslali ? Posíláme jim tak k tomu nějakou 386ku s Windows 2,11 ? :)) .. ještě potřebujete něco upřesnit ? ;)

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:44 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

No jiště, když to píšou soudruzi ze Software 602, tak to je určitě pravda. Oni tady přece zaručeně za 20 let budou. Na ty univerzitní pitomce, zabývající se dobou digitálního temna, vůbec nehleďme. Kupte si naše zaručené řešení od 602. :-))))

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 11:46 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Za 20 let tu velmi pravdepodobne zadna firma 602 uz nebude existovat :-))) Ohledne toho jak "budeme cist PDFka", podivejte se treba na film Metropolis. Extrapolace budoucnosti na zaklade historickych zkusenosti jsou vzdy usmevne a takrka vzdy spatne.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 12:23 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Myslím, že se proud této diskuze poněkud stočil někam, kam nemá a bavíme se o věcech, které jsou principu naprosto nepodstatné ;)

Já osobně zastávám názor, že by PŘÍLOHY zpráv v systému DS měly být archivované nebo min. zálohované po určitou dobu. Např. 3 roky a za 3 roky v pohodě dnešní soubory přečtete. Více není potřeba. Víte proč to není potřeba? Protože systém DS není určen k tvorbě dokumentů ale k jejich přenosu ;) Přenášené dokumenty s DLOUHODOBOU ARCHIVAČNÍ HODNOTOU vznikají jinde. V jiných systémech. Na úřadech atp. Pokud je odešlete (jejich el. podobu) prostřednictvím DS, pak je klidně můžete za 3 roky smazat a stejně zůstane originál krátkodobě či dlouhodobě archivovaný v místě vzniku. Např. na katastru nemovitostí. Na matrice atd. atd. To už ale není problém systému DS. O tu archivaci se starají jinde. Pokud bude např. za 15 let potřeba ten samý dokument, tak jej jednoduše vyžádáte na úřadě, kde vznikl a oni Vám jej zašlou AGAIN. No problém .. jak by řekl ALF

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 12:32 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pokud bude např. za 15 let potřeba ten samý dokument, tak jej jednoduše vyžádáte na úřadě, kde vznikl a oni Vám jej zašlou AGAIN.

Nepochybně. Např. v případě soudního sporu vám zajisté ochotně a okamžitě zašlou dokumenty, které poslouží jako důkazy proti nim. Sancta simplicitas...

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 12:54 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Budou zřejmě muset .. pokud tedy mají nějaká závazná pravidla pro ukládání a archivaci dokumentů. A pokud se dokument ztratí ? A co Vám brání si předmětný dokument nechat vystavit na papíru ? Nikdo Vám přeci elektronickým způsobem doručování nebere stávající způsoby. Umíte si představit, že by zmizel Váš záznam z registru nemovitostí nebo z matriky ? To už se snadněji ztratí listy vlastnictví na církevní majetek než takovéto dokumenty, které existují v systémech jako "živé".

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 13:00 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

S tim rozdilem ze dnes mi staci postovni schranka a dostanu papirovy dokument, ktery si jen ulozim. Dalsi naklady, zadne.

V pripade DS musim mit pocitac (se spravnym OS), pripojeni k Internetu a pak jeste bezet na Czechpoint kde dam 30 Kc za jednu stranu A4 (za tu cenu by to melo byt aspon na kridovem papire). Chapete tu nesmyslnost ?

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 13:37 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Já chápu co chcete říct :) Legislativní omáčka kolem systému DS zprostí úřad povinnosti Vám poslat papír a on má tedy alibi. Může vesele posílat jen pdf-ka, která nepůjdou za 20 let přečíst, že ? .. Jenže je to jedno ALE. Ten úřad co Vám to posílá má také povinnost to uchovat !!! Je už na tom úřadě jestli bude archivovat pdfka bez toho aniž by si zajistil čitelnost formátu po x letech nebo jestli ji nějak zajistí, jestli bude ukládat papír nebo jestli uloží pdfka a duplicitně i lejstra. Většinou úřady jedou u důležitých dokumentů v LEJSTRECH. Pokud tedy Vám úřad pošle něco v el. podobě není problém jít kdykoliv později ke zdroji tj. k tvůrci dokumentu a požadovat originál dokumentu. Klidně si umím představit i řešení, kdy zákon definuje, které konkrétní (důležité) dokumenty je po jejich el odeslání s pomocí DS nutno doručit i písemně. Já např. dostal stavební povolení do DS a ještě mi přišlo tištěné poštou. No Problem. To už ale není o DS jako takové ale o té omáčce kolem. DS je jen nástroj. To o čem se celou dobu hádáme je ta omáčka kolem a tu vidíte jako "bordel" Vy i já. Vy jen máte tendenci hledat příčinu problémů u nástroje.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 13:40 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pokud tedy Vám úřad pošle něco v el. podobě není problém jít kdykoliv později ke zdroji tj. k tvůrci dokumentu a požadovat originál dokumentu.

Tento blábol byl již několikrát v diskuse vyvrácen. Nevím, proč ho znova opakujete.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 13:55 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Tento argument nikdo nevyvrátil. Jen k němu bylo opakovaně napsáno několik neskutečných blábolů, které jsem spolehlivě vyvrátil já. Obdivuji Vaši vytrvalost opakovat naprosté nesmysly stále dokola :))

Zopakuji. Ten kdo vydává dokument má určitou odpovědnost ze zákona a ta se týká i ukládání vydaných dokumentů Se systémem DS a možností doručovat tyto dokumenty i elektronicky to nemá moc co dělat. Ztráta dokumentu v originále, který má povinnost zpracovatel uchovat je považována za pochybení úřadu a má vždy vážné důsledky. Pokud tedy úřad tj. zpracovatel dokumentu vykonává řádně svou úlohu, pak je dle zákonem stanovených podmínek dokument u zdroje přítomen a úřad jej má v přísně vymezených případech a dle zákonem definovaných pravidel povinnost poskytnout v ověřené kopii. To je ale ZNOVU OPAKUJI věc vztahu úřad vs. Adresát či dotčená osoba. DS je jen alternativní přeposílač el. podoby dokumentu. Nic víc. Pokud někdo na základě existence DS odejme úřadu povinnost vést písemnou (tištěnou) agendu není to OPĚT problém DS ale problém zákonem definovaných pravidel pro zpracovatele dokumentu. Sorry ale víc polopatě už to nejde. Tohle musí pochopit i naprostý .....

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 13:48 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Dukazni bremeno je vzdy na obcanovi ve sporu vuci statu. Dokument se na urade proste ztrati nebo bude neuplny. Pokud nemate v ruce "papir s razitkem" nemate sanci, dozvite se ze "Takovou informaci vam zde nikdo nemohl podat". Asi zatim nemate podobne zkusenosti se statni spravou, ja bohuzel ano.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 13:55 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ale to přece není ani o "občan vs. úřad". Negativní skutečnosti, jako např. neexistenci listiny, prostě nelze dokazovat, je na druhé straně, aby naopak prokázala, že ta listina existuje. Jestli je to úřad nebo soused Franta, je celkem jedno. Hodně štěstí.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 15:25 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A jakou roli v tom hrají DS jakožto IT řešení? Ten problém není přeci v IT systému ale v tom, že např, někdo řekne, že už se nebudou posílat papírové dokumenty a budou se posílat a archivovat jen PDFKA. To už jsou přeci ta pravidla kolem systému. A, že právě zde je ten zakopaný pes - na tom se předpokládám shodneme. Řešením tedy není rušit nějaký "paskvil" včetně toho nástroje ale zajistit správně procesy v systému. Tj. například legislativně ošetřit u důležitých dokumentů, aby Vám chodili i poštou s razítkem .. Ze stejného pohledu vnímám pozitivně snahu zavést povinnost pro doručování i pro právnické subjekty. řeší se tím potenciální potíže s doručováním různých výzev, které mohou v důsledku někoho poškodit. Občanovi se DS nenutí a podnikatel na DS také nemusí sáhnout pokud zrovna nechce po někom něco vymáhat.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 15:59 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Člověče, vy jste ale opravdu beznadějný případ. DS a obecně zhovadilá elektronizace za každou cenu v tom hraje tu roli, že já platím jako mourovatý 30 Kč za každou stránku, kterou potřebuju uchovat déle než tři měsíce. Ale to je jen takový detail oproti tomu, že - až ten slavný eGovernment dotáhneme do konce - tak bude stačit jedno kliknutí myší, abych toho otravného souseda připravil o barák. No to bude velká paráda, že... Fůůůůj papír, ať žijou DS a počítače. :-P

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 16:19 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Člověče zlatá. To co štve Vás přeci štve i mě a kdyby jste znal mé starší příspěvky na toto téma pak byste to věděl. O zbytečnosti Czech pointu a procesním zprznění systému DS jsem se tu vyjadřoval silně kriticky právě já sám. Czech pointy jsou zde jen proto, že je systém organizačně a legislativně nedotažený. Ne proto, že by byl v principu špatný systém elektronického zasílání dokumentů, který je za tímto účelem certifikován na národní úrovni. V základu technického řešení je systém DS tím samým el.pošťákem jako to mají v tom DE. To co vadí Vám i mě je to okolo a Vy nechcete pochopit, že když zahodíte DS tak vylijete z vaničky spolu s vodou i to dítě. Zahodíte jen tak miliardy a za další miliardy natáhnete jiné dítě do stejné vaničky a máte naprosto stejný paskvil co jste předtím odstranil. Opravdu to nechápete nebo jen nechcete pochopit ? Opravdu si myslíte, že lze instalovat nějaký jednoduchý DE systém a spolu s ním bez problému přepíšete veškerou související legislativu a nastavíte procesy v naprosto jiném prostředí ? Bože ! Takhle se vyhazují miliardy oknem. Já bych Vám mohl povídat romány o podobně vyhozených miliardách protože právě v IT pracuji. Systém DS byl zprzněn ! Nejde ale o technické řešení ale o to všechno související kolem ! To související lze pořešit a ostranit chyby. Vylejvat to dítě a pořizovat jiné opravdu nemá smysl.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 16:25 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Zelený mozek. Co k tomu říct. S CzechPointem to vůbec nesouvisí. Celá slavná PDFka jsou mi, vážený, úplně k hovnu. Náklady na jejich udržování v "platnosti" mnohonásobně překračují těch 30 Kč za stránku, které zaplatím na CzechPointu. Pořešit jde hovno. Ještě nikdo nepořešil, jak to PDFko někdo archivuje a zaručí, že ho přečte za 50 let a zachová si svou důkazní hodnotu (ten váš inzerát na služby firmy 602 byl v tomhle ohledu opravdu výtečný vtip.) Evidentně nechápe, jaká hurápitomost se tady prosazuje.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 16:41 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Vy asi opravdu nechápete, že ta pdfka Vám netvoří systém DS ale ten úřad, že ? Systém DS Vám je jen doručuje. To je marné .. Možná by bylo fajn kdyby se Vám v té hlavě alespoň troch zazelenalo ale kde nic není ani stáblo nevyroste .. nic napalat.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 22:03 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Zato vy mate zelenej vylizanej mozek ...

Pokud chci po urade nejakej dokument, tak nejspis proto, ze ho nejak nekde potrebuju pouzit ... jak pouziju za rok PDFko s neplatnym podpisem, to teda vazne nevim ...

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 23:33 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jistě. To je totiž zaručeně zadarmo. A vůbec nejlepší je, když pak chytrák za 20 let zjistí, že ten SW na přeznačkovaní měl fatální bug. :P

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 13:30 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Umíte si představit, že by zmizel Váš záznam z registru nemovitostí nebo z matriky ?¨

Umím si to představit velmi živě. Když se můžou ztratit záznamy o autě v registru vozidel, tak se stejným způsobem můžou ztratit z katastru nebo z matriky. Totální elektronizace katastru je šílená noční můra.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 14:26 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Na katastru se informace ztraci zcela bezne, neni ani zasadni problem si prisvojit nemovitost, co vic, pokud me skleroza neklame, je v behu novela, ktera vpodstate prohlasuje, ze co je v katastru je pravda. Tudiz pokud si nebudete den co den nechat delat vypis ... (a ani to nemusi stacit).

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 14:31 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jeste lepsi je, ze v okamziku kdy podvodnik proda vasi nemovitost treti osobe (ktera ji v dobre vire koupila) nemate uz sanci ji dostat od (usvedceneho) podvodnika zpet.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 12:33 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Uz vidim, jak vam bude urad zasilat dokument, ktery mluvi proti nim. Naopak urad dnes spoleha prave na to, ze ten dokument nemate.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 12:46 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Asi tak nějak. Zažil jsem naposledy před dvěma měsíci, když se tentýž úředník, který před cca 10 lety vydal stavební povolení, rozhodl na základě nového politického zadání z radnice tu samou stavbu odstranit jako "nepovolenou". Už vidím, jak z něj to stavební povolení mámím. No problem... :-)))

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 13:11 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pred 20ti lety existovalo pdf? Tak mi nejake ukazte ... ja vam prozmenu poslu trebas takovy jednoduchy format jako .602 .... a budu se kochat tim, jak budete hledat zpusob jeho otevreni.

A to si dnes jeste pomerne snadno zjistite, co ze to v tom asi tak je. Uz pred lety napr. v Nemecku resili, ze jejich obdoba STB ma ohromne archivy na magnetickych discich, a ac ty jednidky a nuly z toho precist lze, neexistuje uz temer nikdo, kdo by je umel taky interpretovat.

A vetsina lidi potrebuje kupodivu spoustu veci archivovat minimalne po cely svuj zivot.

kolemjdoucí
kolemjdoucí (neregistrovaný) 77.78.91.---
21. 1. 2013 13:22 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

pdf už před 20 lety existovalo, první specifikace je právě z roku 1993. A je to pochopitelně možné dnes otevřít.

Ale to je jen detail, jinak s vámi souhlasím. Staré formáty jsou velký průser. Sám mám dost starých věcí, z nichž občas něco skutečně potřebuju, a pečlivě si archivuji také instalačky sw, instalačky os a instalačky virtualizoačního sw a musím říct, že už se "těším" na dobu, kdy budu muset virtualizovat 20 let starý OS, do něj instalovat patřičně starý VMware a v něm mít ještě starší OS.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 14:03 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Z toho vyplyva jasna prevaha derne pasky. Pokud zachovate ASCII tabulku vytesanou do kamene, lze ji cist i bez dalsich zarizeni. Akorat to bude trochu pomalejsi :-)

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 13:19 Nový

Ano správně - to je totiž to řešení

celé vlákno

Dlouhodobé dokumenty, jako vlastnictví Karlštejna po babičce Karla IV. nesmím mít ve formátu zfo. Žádné migrace, kvallfikované konverze my věrohodnost neprokáží. Jedině tesat do kamene. A myslíte, že někdo neyvtáhne po 100 letech nějaké restituce či převody majetku?

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
21. 1. 2013 13:05 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Kvalitni papir vydrzi tisic let ... Bez papiru bychom dnes o svych predcich vedeli velke prd, nasi potomci nebudou schopni zjistit, co se v nasi dobe stalo za strasnou katastrofu, ze vsechny zaznamy jsou fuc ...

admin . aura:23
21. 1. 2013 23:25 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

To je otázka použitého formátu. Například textový soubor s hesly napsaný na mém úplně prvním noteboku (1MB RAM 20MB HDD) (http://it.wikipedia.org/wiki/Olivetti_Quaderno) mám myslím dodnes. Sice už uložený jako přílohu v KeyPassu ale pořád čitelný......
Máte pocit, že formát jako je Acrobat Reader nebude za 50let umět otevřít dnešní verzi ? Jenže tento program je právě k tomuhle účelu napsán. Takž je to více než nepravděpodobné.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 11:18 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Stejne tak na jakem mediu ma clovek takovy dokumenty vubec uchovavat. HDD nebo USB flashdisk maji zaruku dva roky, ani CD/DVD nezarucuje archivaci na deset let, coz je doba kterou musi napriklad OSVC archivovat prehledy pro socialku.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:23 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Papír se časem rozpadne .. :) Jistě víte, že existují média, která za rok nepřečtete a média, která mají životnost několik desítek let. Znáte tu českou firmu, která vyrábí "nezničitelná" DVD ? ;)

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:29 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Hmm, to už nám chybí jen výrobce nezničitelných DVD mechanik a počítačů, které budou mít ten správný konektor, kam to půjde vždycky připojit. Správně popsaný/potištěný papír (tím nemyslím termotiskárny) a informace na něm vydrží tisíce let, ovšem po nás tady nezbyde vůbec nic.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 11:36 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Neni to ani dvacet let zpet, kdy byl archiv jeste na derne pasce. Takovou zalohu dnes prectete v kazdem tabletu, ne ? :-)

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:39 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

No jistě, na to jsou přece ty čtečky QR kódů, no ni? :-)))

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 13:00 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ukončeme tuto zbytečnou debatu. Systém DS NEPOTŘEBUJE archivovat dlouhodobě. Není určen k tvorbě dokumentů s archivační hodnotou. Je určen ke komunikaci a přenosu. Tečka ;)

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 13:05 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pak ale neni plnohodnotnou nahradou. Stale zapominate, ze Ceska posta ma povinnost dorucit dopis kamkoli na uzemi CR a staci vam k tomu jen postovni schranka. Tento dokument je navic snadno a dlouhodobe archivovatelny.

Ted jej nahradite systemem, ktery vsechny tyto vlastnosti ztraci a navic jeste vyzaduje znacne naklady na strane prijemce. Nekterym prijem zprav dokonce znemozni diky zoufale dostupnosti Internetu v CR, podivejte se na mapu 3G pokryti. A ano, opet za to muze stat diky nefunkcnimu CTU.

Cele je to nesmysl.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 16:04 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

My si stále asi nerozumíme. DS z principu není náhradou jiných (dosavadních) způsobů doručování ale alternativou. Pokud si občan sám a dobrovolně nezřídí (alternativně neaktivuje) DS, tak ji nemá a všichni vůči němu fungují jako doposud. Pokud ji má tak jsou to zatím jen orgány státní moci, kdo mu musí doručovat korespondenci do DS. To přeci není ale VŮBEC nic proti ničemu. Představte si tu DS jako trvalé bydliště. Nebo jako jakousi hlášenou adresu na které budete k zastižení a kam se tedy na Vás mají obracet všichni ti, kteří Vám něco chtějí. Vy říkáte : TADY BUDU POKUD MI NĚCO CHCETE ! Prostě jde o upřednostnění DS pře fyzickou adresou, kde se vůbec nemusím zdržovat. Můžu cestovat .. být neustále v pohybu. Nežít s ex v místě kde mám stále trvalý pobyt. Cokoliv. A tak si zvolím DOBROVOLNĚ adresu, kde budu k zastižení. Takto si definovat pobyt mám přeci VÝSADNÍ právo já !!! Nikdo mi přeci nemá právo určovat kam má chodit má pošta. To já jsem ten svobodný občan a určuji to ! Chci to na fyzickou adresu do řitky .. NO OK. CHci to elektronicky do DS. No proč ne ! Jen ať to hezky posílají tam. A nejen orgány státní moci ale i podnikatelé co po mě něco chtějí. Když po mě nic nechtějí a chtějí jen poslat reklamu tak ať si ji hodí kam chtějí. Třeba do schránky, na dvorek nebo klidně ať ji s mým jménem nechají na náměstí. Ale pokud mi posílají upomínku tak ji SAKRA pošlou TAM KAM CHCI já a nebudou to házet na dvorek a říkat, že jsem to dostal. Chápete už tu logiku. V této vazbě je pro mne DS velkým přínosem. V té vazbě na stávající systém doručování. Klidně ať je místo DS něco jiného ale chci mít jistotu, že mi píše důvěryhodně ověřený subjekt a ne někdo kdo se za něj jen vydává a také chci aby mne kontaktoval tam kde si řeknu. A pokud to nechci poslat do fyzické schránky ale na virtuál, tak to panáček pošle po síti a hotovo. Chci toho tak moc ? Já se nechci vyhýbat doručení nějaké výzvy. Právě NAOPAK. Chci mít možnost být o své případné pohledávce informován.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 16:10 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

o já jsem ten svobodný občan a určuji to ! .. NO OK. CHci to elektronicky do DS. No proč ne ! Jen ať to hezky posílají tam. ... A pokud to nechci poslat do fyzické schránky ale na virtuál, tak to panáček pošle po síti a hotovo. Chci toho tak moc ?

Ale v tom vám ani dnes nikdo nebrání! Není žádný důvod povinně zřizovat DS kvůli tomu, abyste si vy do ní nechal doručovat. Tedy, samozřejmě krom toho důvodu, že za každou zřízenou DS si namastí nějakej matlal z 602 a dalších spřátelených firem kapsu, že.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 16:30 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ale jistě, že je ten důvod. VY říkáte, že jste tam a tam a ZDE budete s jakoukoliv korespondencí k zastižení. Pokud si zvolíte elektronickou schránku tak je to Vaše právo. TADY NYNÍ JSTE. Nikdo přitom nenutí ty podnikatele a úřady a povidery čehokoliv, aby Vám do el. schránky posílali nějaké výzvy. Tak ať Vám je neposílají když nechtějí ne ? :) Ale pokud se rozhodnou je posílat tak ať respektují smluvní ujednání s Vámi nebo Vámi zvolenou adresu byť je elektronická. Klidně ať si do smlouvy s Vámi dají, že s Vámi budou komunikovat na adrese té a té a není co řešit. Pokud to tam nemají a mají zde jen adresu TP pak to není jasně definovaný způsob komunikace a v tom případě ať hledají jestli nemáte DS. To je fér ne ? Myslím, že by podnikatelé měli mít povinnost uvádět v jakkoliv smlouvě způsob komunikace s klientem a klient by měl mít možnost zvolit si DS jako doručovací adresu.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 16:34 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Myslím, že se vám přehřál mozek. Váš komentář nedává sebemenší smysl. Pokud jste si s někým ve smlouvě dohodl způsob doručování a on to neplní, tak se toho domáhejte třeba u soudu. Nechápu, proč by kvůli tomu měl stát zřizovat každému DS.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 16:50 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

To, že to nedává smysl Vám je vcelku pochopitelné. Vám asi nedává smysl více věcí, že ? :) Pokud jste si s někým dohodl ve smlouvě způsob doručováni a on neplní své závazky vůči Vám, pak využijete stanovený způsob doručování k tomu abyste ho ze zákona VYZVAL !!! Až poté můžete něco vymáhat u soudu. DEBATA je o tom, kam poslat tu VÝZVU ! Vy tvrdíte, že občan nemá právo si stanovit, že tou adresou bude elektronická schránka ? Zákon zatím pro orgány státní moci stanovil, že ta elektronická schránka je primární. Má to logiku. A má to logiku i pro ty podnikatele. DS si na základě zákona budou muset tedy pořídit, ti kteří Vám budou chtít něco pro Vás závazného doručit. Zákon to definuje prostě jako povinnost DS mít a tečka. A je to tak správně. Je velkou chybou, že právnické subjekty tu povinnost ještě nemají. Předešlo by se mnoha podvodům.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 16:52 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

DEBATA je o tom, kam poslat tu VÝZVU !

Pošlete si ji tam, kam jste si to dohodl ve smlouvě.


Vy tvrdíte, že občan nemá právo si stanovit, že tou adresou bude elektronická schránka ?

Ne, nic takového netvrdím. Asi se vám opravdu přehřál mozek.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 16:55 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A ještě:


Zákon to definuje prostě jako povinnost DS mít a tečka. A je to tak správně. Je velkou chybou, že právnické subjekty tu povinnost ještě nemají.

Tady se pozná znalec. Pro právnické osoby jsou DS povinné od samého začátku.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 16:13 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

"Chci mít možnost být o své případné pohledávce informován."

Jenze presne k tomu soucasne DS prave neslouzi. Naopak jen prodrazuji (nutnosti tisknout) to, co bylo drive "zdarma" zaslanim dopisu. Vy stale popisujete jakysi laboratorni idealni stav, ke kteremu by slo soucasne DS mozna nejak priohnout. Ale o to nema nikdo ve state zajem, proto na to vsichni nadavaji.

Ostatne slo hlavne o to protocit nejake penize a zvysit cenu Ceske posty pred privatizaci. Nejake dobro pro lidi, to opravdu nikoho nezajima. To by slo technologicky vyresit daleko lepe a levneji.

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 13:22 Nový

Zrovna děrná páska není problém

celé vlákno

to je totiřž open formát. Ano stavba nové mechaniky něco stojí něco víc, ale pokud máte ve sklepě starý dálnopis nebo si tím přivydělá technické muzeum, je to na rozdíl od e-medií řešitelné.

Franta
Franta (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 19:32 Nový

Re: Zrovna děrná páska není problém

celé vlákno

Pozor, derna paska u dalnopisu byvala petistopa, zatimco u pocitacu osmistopa.

PetrS
PetrS (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
25. 1. 2013 3:04 Nový

Re: Zrovna děrná páska není problém

celé vlákno

Čtečku si staví trapní pojídači koláčů. Děrná páska je papírové médium, tak jde číst sama o sobě, aspoň dokud EU nezakáže Slunce pro nízkou účinnost. Potom ještě hmatem...
Ono i s těmi našimi papíry bude časem problém, zkuste dneska číst Husa v originále.

lojza
lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---
21. 1. 2013 11:37 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

existují papírové dokumenty staré desítky a stovky let a je možné je přečíst. DVD staré 50 let reálného času ze kterého by někdo něco po padesáti letech prokazatelně přečetl (a interpretoval, nejen konstatoval, že obsahuje neporušený záznam nějakých dat) ještě neexistuje a nějakou dobu existovat nebude.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
21. 1. 2013 14:00 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

... DVD staré 50 let reálného času ze kterého by někdo něco po padesáti letech prokazatelně přečetl ..."

Jestli to nebude tim, ze od stanoveni normy DVD prozatim 50 let neuplynulo :-)

aaa
aaa (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 13:06 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

aha, tak to jsem před týdnem opravdu nepotkal sestru - dvojče. No nějak jsem pochopil už tehdy.

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 13:02 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A nezdá se vám na tom něco v normálním nemafinaském státě špatně

...Ti klidně řekli, že Vám to poslali poštou a tečka. A co když jako takový podvodník nebudu chtít abyste to dostal a vzniklo Vám penále ? Pošlu Vám to poštou aby byl záznam a ukradnu Vám výzvu ze schránky. Totéž udělám s opakovanou výzvou. Naprosto snadné. Vy nic nedostanete a zaplatíte tisícové penále. Super ne ?

Ano takováto fikce doručení patří do sicilské právní soustavy...

admin . aura:23
21. 1. 2013 22:55 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

"...jsem zvedav, jak po deseti letech..." ... no a v čem by jako měl být problém. Stačí čas od času datové zprávy přepodepsat (viz např. http://www.lupa.cz/clanky/datove-schranky-na-ceste-k-dlouhovekosti/)
Dále přibyla funkce ověření datové zprávy, která zprávu ověří, že prošla ISDS v dané podobě i po expiraci certifikátů.
Takže když jste blbej, tak konvertujte..­.chytrý si občas zaktualizujou archiv:)

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 1. 2013 8:24 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Pise blb, kterej vubec netusi co pise ... kde je receno, ze za 30 let nekdo bude schopen neco overit?

admin . aura:23
22. 1. 2013 10:46 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

mno jak říkám....chytrej člověk si přeznačkuje jednou za čas archiv a blbeček trpící úzkostlivou představou, že za 30 let nepůjde něco otevřít či ověřit holt pracně a draho konvertuje....
BTW víte že v počátku automobilismu byla celkem rozšířená předtsava, že jízda rychlostí násobně vyšší, než dosáhne koňské spřežení může mít zdravotní následky ? :D

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 1. 2013 14:13 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Fakt mam rad idioty ...

Takze znova, kde mi nekdo garantuje, ze bude schopen za 30let overit elektronicky dokument? Pri znacne pravdepodobnosti, ze tou dobou bude davno existovat zpusob, jak takovy dokument podvrhnout?

Oni i prumerni debilove vedi, ze u papiru umime pomerne spolehlive zjistovat pravost i po staletich ... Fak chci videt, jak se bude zjistovat trebas stari tech jednicek a nul ... hmm... ale on pan admin nejspis umi rict, jestli ty bity vznikly vcera nebo pred 30ti lety ...

admin . aura:23
22. 1. 2013 16:04 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ano, pokud bude příslušná datová zpráva pravidelně přeznačkovávána aktuálním časovým razítkem a projde validací v systému ISDS lze i po XX letech její pravost i stáří zcela bezpečně ověřit.
BTW a o zfalšovaných papírových dokumentech jste už někdy něco slyšel ?
A jakpak se poznají ... přece díky nějakým jednoznačným markantům při porovnání s jinými nezpochybnitelnými dokumenty...no a v zásadě úplně stejně se dají poznat elektronické falzifikáty, neboť je třeba vyrobit takvou zprávu, která bude tedy jiná od té původní (jinak by falsifikát neměl smysl) a zároveň si nemůžeme tu zprávu vymodelovat úplně jakou chceme, protože musíme dosáhnout toho, aby měla stejný otisk jako ta pravá a zároveň aby dávala smysl který požadujeme. No a toho můžem docílit jedině přidáním nějakých tzv "bílých" znaků do textu - jedná li se o textový nebo PDF,DOC apod. soubor - což se dá velmi snadno objevit. Mírně jednodužší je situace u obrázků -tedy u oskenovaných papírů, protože s nimi se dá lépe manipulovat, ale i zde je možné analyzovat například podobné zprávy skenované ve stejném čase na stejném skeneru budou nést své markanty, které těžko udržíte v nové vymyšlené zprávě.
Ovšem chápu že tohle průměrný debil neví a proto se mu v dnešní době zdá že je mezi těmi jedničkami a nulami docela ztracený...:D

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 1. 2013 19:13 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

On system datovych zprav uchovava a pravidelne preznackovava vsechno co kdy pres nej proslo? Vazne? Aha, takze zase plk wo howne.

Uz ste nekdy slysel trebas o pismoznalectvi? Posuzovani stari papiru? Posuzovani stari pisma, pouziteho inkoustu ...???
Co z toho mam na shluku jednicek a nul?

Zprava zadny stejny otisk mit nemusi, proste si vyrobim soubor a podepisu si ho, trebas 20 let starym zpusobem a klicem (protoze je ta metoda davno prolomena). Dokazte mi, ze jde o falzum ... aha, ste vprdeli. Ze to bude poznat z obsahu? Lol ... rekneme ze sem dostal povoleni jezdit nekam traktorem ... a ja si pripisu, ze taky bagrem. Ono je nekde receno, ze neco takoveho sem pred 20ti lety nemoh dostat? ... heh ...

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
23. 1. 2013 9:23 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ano, debilove si mysli, ze shluk jednicek a nul nezle falsovat.

admin . aura:23
23. 1. 2013 10:47 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

I průměrný debil ví, že je to úplně stejně (ne)snadné jako falšovat jakýkoliv papírový dokument......

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 12:28 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Coz je zpravidla doma na Morave u rodicu, zatimco bydli v "trznim" najmu v Praze. Casto nacerno s nemoznosti prihlasit trvale bydliste. To je zase takove to ceske reseni. Proto zde ma tolik lidi hypoteky, najemni bydleni = prechodna ubytovna pro ty co maji byt jinde.

j AM aura:78
21. 1. 2013 12:32 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Hloupost, bydlím posledních cca 20 let v nájmu, celkem jsem se stěhoval 3x a ani jednou jsem neměl problém si přihlásit trvalý pobyt do bytu který mám pronajatý. Je třeba si neplést nájem a podnájem.

Mimochodem hypotéku tu má tolik lidí proto že bankám se podařilo lidi přesvědčit že musím mít vlastní byt. Bude docelůa prdel až po 20-30 letch splácení lidi zjistí že sice mají byt, ale dům je třeba rekonstrovat a sypat do ně další prachy a že kdyby si místo hypotéky spořili a byt koupili až před penzí byly by na tom lépe.

Martin V
Martin V (neregistrovaný) ---.235.broadband6.iol.cz
21. 1. 2013 20:53 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Můžete tu teorii o bydlení po podnájmech a koupení bytu z naspořených peněz před penzí rozvést ve výpočtu? Vždyť je to nesmysl :-D Nehledě k tomu, k čemu je mi dům, když mi na penzi stačí bydlet v malé chatce?
Asi nějak špatně počítám, ale platit nájem a spořit na dům + inflace, mi vychází hůř než neplatit nájem a splácet hypotéku + dům na penzi prodat a koupit něco malého a za zbytek si užívat.

j AM aura:78
22. 1. 2013 11:32 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Není to nesmysl, akorát nesmíte vycházet z předpokladu že nájem je dražší než hypotéka a že ceny nemovitostí porostou.

Navíc je třeba brát v úvahu že 30 let starý dům/byt bude potřebovat údržbu apod.

Martin V
Martin V (neregistrovaný) ---.235.broadband6.iol.cz
23. 1. 2013 13:04 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Z principu je nájem dražší než hypotéka. Ale klidně rozeberte variantu, že ceny nomovitostí budou klesat.
Asi jste zapomněl brát v úvahu, že i dům, kde jste v nájmu potřebuje údržbu a opravy?

ccc
ccc (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
22. 1. 2013 3:02 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Hloupost. V Praze si dávají zákaz přihlášení trvalého už i jako podmínku do smlouvy o nájmu. Nevíte, co čem mluvíte.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 1. 2013 8:26 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

To klidne muze, a 10x, stejne je takove ujednani neplatne.

admin . aura:23
22. 1. 2013 10:51 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Nojo, jenže k přihlášení podpis majitele potřebujete..­..takže jako jak ho k tomu donutíte....budete se soudně domáhat jeho podpisu ? ....no jsem na Vás zvědavý chytráčku za kolik let budete někde stát se soudním příkazem pro majitele nemovitosti, že Vás musí nechat přihlásti....­..nicméně myslím, že se mezi tím, najde fůra důvoů k ukončení nájemního vztahu ..... :)

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
22. 1. 2013 11:06 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

A proto hupky hupky do banky zmoulat cepici na hypoteku. Na ceskem "specifickem" trhu s byty jina varianta totiz neexistuje. Pokud tedy zrovna nemate jine oficialni bydleni u rodicu.

j AM aura:78
22. 1. 2013 11:37 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

K přihlášení trvalého pobytu potřebuju akorát platný OP + nájemní smlouvu, v případě že bydlím ve svém tak výpis z katastru.

A soudeit se s majitelem? Když to bude takový magor že dělá problémy svým nájekmínům tak se prostě odstěhuju, res. si majitele vybírám předem. Nájemník je pán, nájemník si vybírá.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 1. 2013 14:15 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Debil debilem zustane ... ze ...

Souhlas majitele vubec treba neni, nebot majitel do toho nema vubec co kecat. Viz ostatne vejs.

Tomik
Tomik (neregistrovaný) ---.nmskb.cz
21. 1. 2013 9:19 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jistě, není nic lepšího, než pokud komunikační trasu volebních hlasů zajišťuje ministerstvo vnitra - a adresně!

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 10:37 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

No pochopitelně. Zvláště když přihlédneme k tomu, jak kompetentní úředníci tak fungují. Že, Mr. Henych? :-P

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 10:39 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Co máte na mysli tím "adresně" ? Jako, že mají kontrolu o Vašem hlasu ? ;) Kdybyste alespoň tušil něco o základech asymetrické kryptografie pak byste věděl, že Vaše obavy jsou naprosto zbytečné. V takovém systému může dešifrovanou tzn. otevřenou podobu hlasu otevřít pouze volič, který volil. V systému je pro všechny ostatní včetně adminů hlas šifrovaný a tedy neviditelný. Nemají šanci zjistit jak jste volil. To máte jen Vy. Samozřejmě, že není problém takto šifrovaný hlas použít při součtu hlasů. Šifrovaná je jen vazba hlasu k Vaší identitě. Obrovskou výhodou této metody je zpětná ověřitelnost použitého hlasu v systému. Pokud si mohu třeba za půl roku od voleb ověřit, že tam je stále můj hlas a pokud tak může udělat každý, pak nelze db výsledku jakkoliv zmanipulovat. To by musela existovat "ostrá" db a vedle ní nějaká falšovaná, ze které se bude zveřejňovat zfalšovaný výsledek voleb. Takový způsob manipulace by byl ale neutajitelný.

rr1
rr1 (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
21. 1. 2013 12:47 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Věřím, že asymetrické kryptografii rozumím, a že POKUD bude dobře a bezpečně napsaná aplikace (solení atp) je to dobrá myšlenka, ale to pořád nechrání ty, jejichž přístupové údaje bude mit někdo k dispozici. A je jedno jestli to bude chyba systému (u MV je možné všechno ) nebo koncového uživatele.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 15:47 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Principem tohoto řešení je, že ty přístupové údaje resp. privátní klíč máte jen a jen Vy. Nikdo jiný !

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 16:02 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jistě. A určitě je zcela zaručeno, že ta data nejde rozšifrovat žádným jiným klíčem. Čestný pionýrský, na mou duši na psí uši na kočičí svědomí. :-P Asi tak stejně, jako bylo zaručeno, že data ze sčítání lidu nezneužijí nacisti k likvidaci Židů.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 16:37 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Ani ty poznámky mimo téma nezamaskují Vaši hrubou neznalost. Pokud jsou data zašifrována pomocí např. veřejného klíče z páru ke kterému patří i soukromý klíč uživatele, tak je prostě jiným klíčem než tím jedním privátním nerozšifrujete ani kdybyste se třeba po .... :)) Pokud vím tak byl sestaven speciální počítač, který poměrně dlouhou dobu dešifroval 128 bitový klíč a nakonec se vše po delší době zdařilo. U 256 bitové šifry je to vzhledem k současné technologii sci-fi a to už máme v používání ještě mnohem delší klíče. Bez hrubého útoku tj. fyzického ukradení privátního klíče to opravdu nejde.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 16:42 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

okud jsou data zašifrována pomocí např. veřejného klíče z páru ke kterému patří i soukromý klíč uživatele, tak je prostě jiným klíčem než tím jedním privátním nerozšifrujete ani kdybyste se třeba po .... :))

No jistě. A proto již tuším od Windows 2000 dává MS možnost vytvořit k šifrovaným datům recovery agent klíč, který data obnoví, když uživatel ten svůj ztratí. Viz zde.

Use the recovery agent's private key to recover data in situations when the copy of the EFS private key that is located on the local computer is lost.

No, a teď mi, vy armádní moudro, prosímvás sdělte, jak a kdo zaručí, že k těm datům nebude existovat jiný klíč než zrovna ten váš jediný. Hmmmm... To jsou moudra.

Franta
Franta (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 19:38 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

To je ovšem záměrně, je to dáno použitým MS algoritmem. Kvalitní šifrovací algoritmy, ať symetrické či asymetrické, rozhodně nemohou mít a nemají zadní vrátka. To by je nikdo nepoužíval.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 19:50 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Evidentně jste nepochopil, o co jde. O backdooru vůbec není řeč. Prostě existuje víc klíčů, každý z nich to rozšifruje nezávisle na sobě. To samé používá např. LUKS.

rr1
rr1 (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
22. 1. 2013 9:42 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Víte, jaké jsou problémy s mobilitou privátního klíče? Buď to máte na kartě a tím pádem není problém kartu půjčit, předat jiné osobě nebo ji ukradnout, zkopírovat, atd. Nebo máte přímo zálohu certifikátu (pfx, ..), který obsahuje jak privátní, tak veřejnou část a tím jste opět pánem daného uživatele.

Je jen otázkou času, kdy se to začne zneužívate ve velkém.

Tomas
Tomas (neregistrovaný) 178.248.252.---
26. 1. 2013 11:26 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Problem neni v kryptografii a jedinecnosti hlasu. Problem je v koncovy aplikaci u provozovatele scitani.

Nic nebrani tomu, ze sice budete mit system ktery zpetnne poskytne obcanovi jeho hlas, aby si mohl overit ze pro koho hlasoval.

Nicmene overeni, ze jeho hlas byl v koncovem zarizeni opravdu realne secten nikde nema.
Vystupni data scitani muzou byt aplikaci generovana nebo upravena dle zadan.

Jde o to ze na s realnymi volebnimi listky musite zmanipulovat tisice volebnich komisi kde na regulernost zaverecneho scitani hlasu dohlizi v kazdem okrsku dva az deset lidi.

Tyto data z okrsku jsou zasalna na Statak a ve vysledku jsou pak zverejnena a videt. Jinymi slovy muzete byt klidne i osobne pritomen scitani vaseho hlasu a hlasu vasich spoluobcanu z okrsku (kdyz se nechate zvolit do komise).

Naopak v pripade scitani elektronickou cestou vam staci podpplatiti a zmanipulovat malinke mnozstvi lidi u kocnoveho scitaciho zarizeni. (Programator aplikace, obsluha atd.)

Ve vestinovem systemu a v prvnim kole je mozna alespon zakladni kontrola typu, ja jsem hlasoval pro "nejakyho exota" v obci XY s poctem obyvatel 10 a muj hlas tam neni!

Ovsem specialne v druhem kole senatnich a prezdientskych voleb, jako mame ted, si nemuzete ani namatkove overit jestli hlasy a scitani nejsou manipulovanym protoze to probiha centralne na jednom miste a pod dohledem par lidi, navic skryte v binarnim kodu, nad jehoz behen a neni kontorola.
Cili vite kulovy. Syetem rad vrati vas zasifrovany hlas zaptky a rekne "Ano volil jsi X nebo Y". Ovsem na scitaci algorytmus nevidite.

Samzorejme je mozne falsovat i nyni v listkovem systemu soucet, ale je to zatracene tezke, protoze to scitani je decentralizovane, laicky primitivni az jednoduche (zadne skryte algorytmy), overitelne (protokoly o volebni ucasti a o scitani) a pod verejnym dohledem tisicu lidi z volebnich komisi, kam muzou obe strany delegovat a mit sve zastupce aby na to dohledli.

Toto vse v pocitacovem systemu nejde.

Filip Jirsák
27. 1. 2013 11:30 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

V elektronickém systému voleb můžete na konci zveřejnit seznam „majitel anonymního voličského průkazu č. 63e1549b7609f­7dd1aeb792a7227fb­49 hlasoval pro kandidáta č. 1, majitel průkazu č. ac1b05534da11­95861b7b676960d94c7 hlasoval pro kandidáta č. 5“ atd. Sečtení hlasů si tedy může ověřit každý, stejně jako se každý volič může přesvědčit, že jeho hlas byl započítán. Když na to přijde, i těch elektronických volebních komisí může být více a je tedy možné to sčítání hlasů decentralizovat. Ale vzhledem k tomu, že by si každý mohl ověřit správné započítání svého hlasu (což dnes nemůže), nebylo by to podle mne ani potřeba.

-OB-
-OB- (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
21. 1. 2013 9:57 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Hm, zastávat se DS, které jsou systémovou mrtvolou, může asi jen na věci zainteresovaný člověk. Tak jak je snadné vykrást schránku, tak tak snadné je vykrást datovou schránku. Ty vaše argumenty jste snad musel "nastudovat" z materiálu starého 20 let, tedy z dob internetového dávnověku… Podívejte se, jak se to dělá jinde, například v Německu…

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 10:44 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jak sleduju příspěvky a nápady dotyčného, tak mě napadlo ono známé "Nebezpečnější než blbec je už jenom blbec zapálenej pro věc." :-)

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:25 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Jak tak sleduji Vaše chabé pokusy o argumentaci ,tak zjišťuji, že když někdo není schopen argumentovat pustí se do osobních útoků ;)

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 11:04 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Možná byste se divil ale systém DS schránek tak, jak byl zpracován já osobně kritizuji od samého počátku. Je zde mnoho nedodělků vyžadujících nesmyslné záplatování a zbytečné výdaje. Právě z toho důvodu se ze systému stává "mrtvola". To nic nemění na faktu, že systém DS je v principu velmi užitečná záležitost. Byl by, kdyby byl dotažen do konce o což se teď odpovědní konečně snaží. Co si myslíte o internetovém bankovnictví např. ? Zde přeci také používáte přístupové certifikáty do systému a komunikujete elektronicky. Ve své podstatě jde o něco podobného jako jsou DS. Patří internetové bankovnictví do internetového dávnověku ?

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 11:09 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

"Zde přeci také používáte přístupové certifikáty do systému a komunikujete elektronicky."

S jednim drobnym rozdilem - DOBROVOLNE. A take jej mohu kdykoli zrusit nebo prejit k jine bance.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:34 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Popravdě, celé té myšlence vůbec nerozumím. Elektronický podpis tady už máme. DS se zavedly, protože se vůbec neujal, jednak protože Pepa z Dolní Lhoty s tím neumí pracovat a nikdy nebude, druhak kvůli opět specifické zprzněné české implementaci.

Jean Laroux
Jean Laroux (neregistrovaný) ---.army.cz
21. 1. 2013 15:51 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

No vždyť i DS můžete mít jako občan dobrovolně a to se nezmění ani pokud schválí navržené úpravy. Jedinou změnou co se týče nedobrovolnosti jsou ti podnikatelé. A i ti podnikatelé ji nakonec nemusí používat pokud zrovna nebudou chtít s něčím VYMAHATELNÝM otravovat toho občana.

rr1
rr1 (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
21. 1. 2013 10:38 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Dobrý den,
dovolím si s Vámi nesouhlasit ve dvou věcech. Pana Peterku už dlouhodobě považuji za člověka znalého věci v případě datových schránek. I když se to někomu nelíbí, datové schránky nejsou všemocné a rozhodně ne domyšlené do konce (viz případy finančních úřadů na konci roku).

Chcete jednoduchý příklad, jak to zmanipuluje soud, exekutor, ČEZ, a další?

Příklad: jste dlužník a soud či exekutor (tady nevík kdo) vám má dát vědět, Vy ale máte datovku, takže si jste jistý, že bydliště nerozhoduje. Dotyčnému stačí, aby k výzvě přiložil složenku ("v dobré víře" samozřejmě) a už nemusí posílat datovku, ale musí to jít v listinné podobě a klidně na starou adresu nebo kamkoliv jinam (o doručovací adrese přeci exekutor neví, že?)

Za druhé elektronizace nic neřeší, dokud nebudou lidé vzděláni v bezpečném použití internetu. A to rozhodně nejsou. Takže to skončí tak, že za chvíklu se bude kupčit s přihlašovacími údaji do datovek ve stovkách a bude to ještě horší než teď.

j AM aura:78
21. 1. 2013 12:22 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Když budu na služební cestě, dovolené, v nemocnici tak mně je výzva doručená do DS platná stejně jako papírový dopis - nepřečtu si ji a platí fikce doručení.

rr1
rr1 (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
21. 1. 2013 12:33 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

tady to zas není pravda, doručení se dá zpětně zneplatnit, jakmile prokážete dané skutečnosti, což by měly být všechny Vámi vyjmenované skutečnosti

VfB
VfB (neregistrovaný) 188.122.212.---
21. 1. 2013 15:41 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Proč volit polovičaté řešení s chipovou ID kartou? Všechny očipovat a basta!

admin . aura:23
21. 1. 2013 22:25 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

Neblábolte páté přes deváté. Článek je o automatickém zřízení DS každému a Vy voláte po úplně jiné funkčnosti. Automatické zřízení DS každému je pitomost a krom meganákladů to nikomu nic nepřinese. Zřízení DS je otázkou 10 maximálně 20 minutové návštevy CzechPOINTu a do 3 dnů Vám přijdou poštou přihlašovací údaje (pokud je kam) jinak si je myslím můžete vyzvednout osobně. Takže to není nic složitého a může jí mít každý. Já jsem si jí právě z Vámi uvedených důvodů pořídil jako OSVČ i fyzická osoba a mám tedy schránky dvě.
Co se týče toho požadavku o vymáhání ze strany ČEZu, O2 a DPP a jiných co rádi s 500 Kč dluhu vyrobá 30ti tisícové problémy ... ANO s tím s Vámi souhlasím, ale o tom článek nebyl a psát kvůli tom že pan Peterka píše bláboly je z Vaší strany přinejmenším pitomé.
No a pokud se cítíte takovou ovcí, že pro Vás je jedna až dvě návštěvy CheckPointu překážkou ve zřízení DS, pak jste u mne s prominutím DEBIL.

Vilibald Vosahlo
Vilibald Vosahlo (neregistrovaný) ---.starnet.cz
21. 1. 2013 23:24 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

v čem by byl (respektive bude) "přínos" je naprosto jasné - čouhá to z toho na první pohled jako sláma z bot.
Pro ideální tunel s co největším vejvarem je totiž třeba splnit základní kriteria:
- akce musí být jako rozšíření něčeho, co nemůže dělat nikdo jiný než původní autor (byl použit nějaký nenahraditelný a stupidní software - třeba jakýsi Filler)
- počet uživatelů by měl být co největší a pokud možno ze zákona (počet duší x fixní suma - krásná násobilka při kalkulaci ceny akce)
- ale zárověň je třeba minimalizovat datové toky (ideální by bylo co nejvíc lidí, na něž se to musí nadimenzovat, ale nikdy to nepoužijou - neběhají data, pro provozovatele je pak klídek, tabáček )
- čím víc osob a dat, tím bude vyšší hodnota databáze až to někdo vykrade nebo naboří
- když to bude dostatečně velké, tak se budou muset najmout další úředníci, papíroví čerti a pro vysloužilé politky vzniknou nové trafiky.
...................
Takže wo tom to je - opět tunel, stejně jako třeba slavná akce s registrem vozidel.

Chlap s mozkem
Chlap s mozkem (neregistrovaný) ---.49.broadband5.iol.cz
9. 2. 2013 18:19 Nový

Re: Nesouhlasím s článkem

celé vlákno

To, že jste ovce, si nechte pro sebe. Třeba by se mohly také zřizovat koncentráky, to je také fyzicky možné. A kdo bude chtít, ten tam půjde. Třeba Vy. A pak jsou tady lidé, kteří na nějaké informační systémy z vysoka kašlou a navíc vědí, že to ke kvalitě života vůbec nepřispívá, každé zavedení nového informačního systému produkuje informační hnůj. Doporučím Vám prostudovat si teorii chaosu, minimálně si pusťte Jurský park. To byste mohl pochopit i Vy.

MiK
MiK (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz
21. 1. 2013 8:44 Nový

Podraz

celé vlákno

Kdo tak moc stojí o to, aby se nalévaly peníze do mizerného špatně zajištěného projektu? Vždyť to celé je stejně tak mizerně zabezpečené proti nežádoucímu proniknutí, jako přístup do diskuse. Jenže zatímco u diskuse v podstatě o nic nejde, u datových schránek jde o žití mnoha lidí.

pavel
pavel (neregistrovaný) ---.244.broadband5.iol.cz
21. 1. 2013 10:11 Nový

Re: Podraz

celé vlákno

to me poucte, ja bych se potreboval podivat do schranky sve zeny; to by me vazne zajimalo, jak to jde, a myslim, ze ne jenom me...

.
. (neregistrovaný) 78.136.130.---
21. 1. 2013 10:26 Nový

Re: Podraz

celé vlákno

To že něco jde, ještě neznamená, že by to měl vědět každý :-)

Kdysi dávno byl ve webovém rozhraní cross site sctipting. Oběť je nalogovaná, dostane maila, klikne na odkza, máte session webové aplikace. Nebo se spustí u oběti javascript co něco za ní něco nakliká a pak vám to pošle (třeba seznam zpráv v inboxu). To bylo těsně po spuštěním. Už by to tam být nemělo, nemám do toho přístupa doufám že ho nikdy mít nebudu (a nezajímá mne to).

Doufejme že tento úspěšný pokus o rozvácená důvěryhodnosti koloběhu právních dokumentů v historicky krátké době skončí tam, kde je nyní např. portál veřejné správy a podobné útoky na státní peníze pod záminkou IT projektů.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 13:33 Nový

Re: Podraz

celé vlákno

Jeste snazsi by bylo podvrzeni DNS. Jiste, uvedomely obcan si ma vybrat poskytovatele co podporuje DNSSEC (tomu prece kazdy rozumi) ... co vsechno jeste "ma udelat", aby se dostal na uroven toho obycejneho dopisu ?

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 10:28 Nový

Re: Podraz

celé vlákno

Jak je to vubec s placenim tech "komercnich" zprav pres DS, ktere stoji tusim 17 Kc ? Znamena to, ze kdyz se vam nekdo nabori do DS a pres web service rozhrani programove odesle pres noc treba 10 000 komercnich zprav, rano dluzite statu 170 000 Kc ? Lze to alespon nejak zablokovat ?

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 13:29 Nový

Re: Podraz

celé vlákno

No vzhledem k tomu, že si službu musíte aktivovat včetně toho způsobu placení, tak se to týká jen těch, co si sami dobrovolně otevřeli vrátka.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 13:39 Nový

Re: Podraz

celé vlákno

Pokud tomu http://www.ceskaposta.cz/cz/sluzby/datove-schranky/postovni-datova-zprava-id29096/ spravne rozumim, sluzbu lze okamzite aktivovat v pripade prozrazenych pristupovych udaju do DS ? Zadny dalsi potvrzovaci kanal nez DS zrejme neni.

JKL
JKL (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 8:48 Nový

Datové schránky ZRUŠIT!

celé vlákno

Tak za prvé by se současné datové schránky provozované poštou a technicky zajištěné (OMFG!) Telefónicou měly zrušit!

Viděl jsem například na Internetu rozsudek, kde proti Telefónice vypovídalo několik zaměstnanců, kterým TO2 neplatila část mzdy a ještě jim vyhrožovala výpovědí, když to oznámí a slavná TO2 na to reagovala tak, že "zákon sice porušili, ale není to nic významného a tak je všechno a odmítají cokoliv řešit, naopak oni se ještě cítí poškození" :-D.

Dokážu si představit živě a v barvách, jak taková firma přistupuje ke správě ISDS a jaké další základní zákony nebo ústavní práva považují za "nepříliš významné".

Rád bych i v ČR měl obdobu Německého De-Mailu, aby byl jednak systém pro stát zdarma a uživatel si mohl vybrat které společnosti s licencí svěří provoz svého e-mailu s právní platností.

Způsob, kdy se místo ISDS použije normální e-mail rozšířený jenom o funkce potvrzení doručení, odeslání, časová razítka a podpisy, přičemž ho může provozovat KDKOLIV, kdo projde certifikací a na trhu tak bude existovat mnoho subjektů, je asi opravdu nejlepší.

Navíc to teoreticky umožňuje (to ale zatím nemají ani v Německu), že když provozovatel e-mailu získá tuto certifikaci, tak jako "právně platnou" může teoreticky aktivovat jakoukoli již současnou e-mailovou schránku... Což by bylo asi nejlepší řešení. Uživatelé by mohli dál používat normálně svůj e-mail a jenom by se jim rozšířil o funkce, které vyžaduje ISDS.

Martin Kučera
Martin Kučera (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 10:08 Nový

Re: Datové schránky ZRUŠIT!

celé vlákno

Ano, De-Mail je krásný příklad, jak se to dělat MÁ a ISDS ještě lepší příklad, jak se to dělat NEMÁ a jak se to běžně dělá v tomhle zkorumpovaném banánistánu.

Monopol, vysoké ceny, navyšování počtu uživatelů...

Pavel (R) aura:96
21. 1. 2013 9:03 Nový

V této podobě ne

celé vlákno

DS je dobrý nápad a zvažoval jsem, že si ji jako občan i živnostník zřídím. Mít jistotu, že mne důležitý dopis nemine a zároveň se nemuset plácat s každou blbostí na poštu je fajn. Bohužel to, co bylo nakonec zřízeno je paskvil. Počkám na další pokus.

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
21. 1. 2013 9:31 Nový

Ona hlavně nefunguje naivní představa, že stačí schránku jen zřídit

celé vlákno

Ona se také musí ta plynárenská a energetika o té mé adrese dozvědět. A to už je pak skoro jako když nahlásím novou adresu. Problém je, že já nevím kam všude mám tu adresu nahlásit, tedy kolika subjektům mohu díky různým fíglům dlužit. Oni zase obvykle nemohou ze zákona do registru obyvatel. Takže mi mohou vesele a rádi posílat nejraději na neplatnou adresu.

A až jim tu adresu všude nahlásím, tak na rozdíl od emailu bude možné sestrojit cennou databázi osobních dat od mnoha společností propojené už nikoliv přes rodné číslo, ale přes adresu datové schránky. Skvělý a nenápadný.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 14:09 Nový

Re: Ona hlavně nefunguje naivní představa, že stačí schránku jen zřídit

celé vlákno

To je stejne nahoda. Zatimco v tomto pripade nemohou do registru obyvatel (neslo by se pak vymlouvat na zaslani na neexistujici adresu), v jinych pripadech ruzne registry vystavuji vasi adresu i vcetne data narozeni (drive i rodneho cisla) vsude mozne. To jsou nahody ...

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
22. 1. 2013 8:28 Nový

Re: Ona hlavně nefunguje naivní představa, že stačí schránku jen zřídit

celé vlákno

Jasne, a proto ji vsechny financaky po novem roce zmenily ... takovy plk muze napsat opravdu uber blb.

MB
MB (neregistrovaný) ---.mepnet.cz
22. 1. 2013 8:39 Nový

Re: Ona hlavně nefunguje naivní představa, že stačí schránku jen zřídit

celé vlákno

Ano rovných 199 adres. Ale nejen finačáky, ona i policie se v Praze přeorganizovala, předtím tuším celní správa.

Na druhé straně já nechci se všemi si dopisovat přes jeden jednoznačně dohledatelný identifikátor. Emailových adres mohu mít víc.

Ondřej Surý aura:80
21. 1. 2013 9:27 Nový

Používání DS ze strany OVM

celé vlákno

Bohužel situace je taková, že za dobu, co jsem měl zřízenu datovou schránku, tak mi do ní ani jednou nepřišel dopis od OVM, vždy to poslali naprosto nesmyslně poštou, a to včetně odpovědí na zprávy, které jsem jim zaslal přes DS.

Jediná světlá výjimka je Česká televize, kde jsem s nimi přes DS vesele komunikoval o vrácení přeplatku.

Takže až budou povinně využívat DS alespoň OVM, tak můžeme uvažovat o tom, že by se stávající systém mohl někam rozšiřovat.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 10:59 Nový

Re: Používání DS ze strany OVM

celé vlákno

Asi tak nějak. Jinak můžu pouze poradit, ať si tu poštu nevyzvedáváte. Pak nebudou mít účinně doručeno. :-)

rr1
rr1 (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
21. 1. 2013 11:14 Nový

Re: Používání DS ze strany OVM

celé vlákno

Budou, pokud to povaha dokumentu neumožnila její zaslání přes datovku. Občas je to riziko si to nevyzvednout.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 11:32 Nový

Re: Používání DS ze strany OVM

celé vlákno

Pod "povahou dokumentu" si narozdíl od úředníka nepředstavuji "nemáme skener/neumíme s ním pracovat/trvá to moc dlouho."

v.sp
v.sp (neregistrovaný) 81.90.250.---
21. 1. 2013 12:15 Nový

Re: Používání DS ze strany OVM

celé vlákno

A proč vlastně není povinné v takovém případě poslat do DS zprávu "posíláme vám něco obyčejnou poštou na adresu ..." ? Např. s právem podat námitku, že použitá adresa je nesprávná?

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 12:31 Nový

Re: Používání DS ze strany OVM

celé vlákno

Protoze by pak neslo tak snadno okradat lidi.

Lemra lina
Lemra lina (neregistrovaný) 188.75.132.---
21. 1. 2013 12:33 Nový

Re: Používání DS ze strany OVM

celé vlákno

To by bylo moc logické, chápejte. :-)

rr1
rr1 (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
21. 1. 2013 12:37 Nový

Re: Používání DS ze strany OVM

celé vlákno

tady je dané zákonem, zbytek no comment .. to je politika. Pokud by to bylo posláno dnes, tak si nejsem jistý, že by to bylo správné, nebo by to dokonce někdo nemohl napadnout jako spam.

Rozhodně je to ale dobrá myšlenka.

Jan Angwelovič
Jan Angwelovič (neregistrovaný) 194.228.80.---
21. 1. 2013 14:29 Nový

Re: Používání DS ze strany OVM

celé vlákno

Bohužel musím potvrdit. Za dobu co mám datovou schránku mi přišla 3x upomínka o zaplacení odpadů, ovšem se složenkou - takže to nepočítám.

Mimo to mi ovšem přišly dvě výzvy, jedna z MěÚ Litvínov a jedna z Katastráního úřadu. Obě poštou, do DS nic. Paní z MěÚ se mi po mém dotazu omluvila, na katastr jsem už ani nepsal. :-(

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 10:22 Nový

Zaplat nebo ti aktivujeme datovou schranku !

Takto by v budoucnu mohlo vypadat vydirani zivnostniku :-) Zase uz neco sileneho, co nejde vratit zpet. Pokud by alespon existoval jasny vyklad, ze zrizenim DS jsou veskere pravni dusledky dokumentu zaslaneho jinym zpusobem jednoznacne neplatne. Ale to v Bananistanu samozrejme ne, prinos tedy zadny, pouze dalsi zbytecne starosti.

Dale nechapu jakym zpusobem se presne rozlisuje, ktera zprava patri fyzicke osobe OSVC a ktera teze osobe jako "normalnimu" cloveku ? V pripade ze ma osoba zrizenou i dobrovolnou DS. Predpokladam ze OSVC ma potom dve DS ?

O tom jak snadno a bezelstne (!) funguje elektronicka komunikace s urady napriklad v Anglii se muzete docist v komentarich zde http://www.podnikatel.cz/clanky/tiskopisy-na-socialni-pojisteni-se-od-roku-2013-pouze-elektronicky/nazory/ (prispevek z 9. 1. 2013 22:05) Vypada to jak z pohadky ;-)

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz
21. 1. 2013 19:44 Nový

Datové schránky jsou naprosto bezcenné

celé vlákno

Nejlepší by bylo celý projet DS zrušit a ne se snažit násilím nutit lidi si je pořizovat. Ostatně tyhle aktivity samy jednoznačně vypovídají o tom, že DS jsou zcela bezcenný šmejd.
Osobně jsem toho názoru, že šmejdům, kteří tento projekt prosadili a vytvořili, by se měly zabavit veškeré majetky, aby se alespoň zčásti zaplnil tunel, který takto vznikl. To je asi jediný rozumný způsob, jak celý tento projekt ukončit.

Proč jsou bezcenné: Protože nic nezaručují, dokumenty v nich mají omezenou trvanlivost. Oproti papírovým dokumentům jsou dokumenty posílané přes DS téměř bezcenné.
Proč to nenaprogramovali pořádně, aby měly trvanlivost dostatečně dlouhou, např. sto let a déle, to prostě nechápu. A pokud tvůrci tohoto systému věděli, že to z nějakých principiálních důvodů nejde, nebo to prostě neumějí pořádně naprogramovat, pak je jejich vina, že něco takového vůbec protlačili do používání. A měli by za to zaplatit.

Je to, pochopitelně, obrovský kšeft pro Software 602, který by nejspíš bez DS už dávno zkrachoval. Je to obrovský kšeft i pro Mrkvosoft, protože celý ten projekt je dělaný tak, aby byl plnohodnotný přístup k DS pouze z jejich OS. I tohle, tj. používání proprietálních a obskurních řešení, je důvod, proč DS jednoznačně odmítat.

Pochopitelně, za podstatně menší prostředky by se dalo zřídit státem garantované datové úložiště (něco jako elektronický státní notář), kde by se daly dokumenty uložit a stát by garantoval jejich originální znění a jejich uložení na neomezenou dobu (tj. průbežné přehrávání na nová média atd.). Nicméně na tom by se nedaly rejžovat tuny peněz, včetně těch 30 Kč za vytištěnou stránku.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 1. 2013 20:02 Nový

Re: Datové schránky jsou naprosto bezcenné

celé vlákno

"Je to obrovský kšeft i pro Mrkvosoft, protože celý ten projekt je dělaný tak, aby byl plnohodnotný přístup k DS pouze z jejich OS"

A to jako cim ? Serverova strana neni Microsoft technologie. Ze 602 napsala ten zbytecny paskvil predevsim pro Windows je logicke, ovsem za to Microsoft take nemuze. Ten jej ostatne do tohoto projektu nijak neprosazoval. Zase snaha si kopnout, klasika.

Bylo by humorne u kazdeho prispevku ukazovat, z jake platformy dotycny pristupuje :-)

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz
22. 1. 2013 9:19 Nový

Re: Datové schránky jsou naprosto bezcenné

celé vlákno

Mě nezajímá, na jaké technologii DS běží. Mě zajímá, že bez Windows nemám k tomuto šmejdu plnohodnotný přístup. Doma i v zaměstnání mám jen Linux.
Pochopitelně, pro Linux existují podobná, a na rozdíl od DS i funkční a spolehlivá, hotová řešení, takže by nebylo třeba utrácet desítky? stovky? milionů za "vývoj" bezcenného šmejdu.

petík
petík (neregistrovaný) ---.dataserver.cz
21. 1. 2013 20:43 Nový

Co by potřebovaly datové schránky?

a) provozovat by je měl stát - bez České pošty, která si na nich mastí kapsy - za ty peníze, které z nich má Česká pošta by mohl stát provozovat tisíce serverů;
b) každý zpráva by měla být opatřena časovým razítkem - jinak se může stát, že po zneplatnění podpisu - se stane nedůvěryhodnou a neprokazatelnou
c) stát by měl zajistit trvalou archivaci všech zpráv, které sám vydá - i kdyby měl být přístup ke starším zprávám, než např. 2 roky nějak zpoplatněn


Datovou schránku nemám, tak doufám, že nekecám :-)

Pokud chcete mít nezvratný důkaz, že jste listinu obdržel v konkrétním znění, tak si ji musíte dát na poště vytisknout (ověřitelným způsobem) za nemalý poplatek nebo ji minimálně opatřit za další poplatek časovým razítkem a mnohonásobně zálohovat.

Pokud schránku nemáte, tak dostanete papírový průkazný dokument zadarmo

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
22. 1. 2013 13:23 Nový

Re: Povinnost PC

celé vlákno

Jistě. A určitě se toho někdo co nevidět chytí.

Petr Zajíček
Petr Zajíček (neregistrovaný) ---.blue4.cz
22. 1. 2013 21:52 Nový

Nebezpečný dynamický biometrický podpis

Lidi spíš než nad DS byste měly zpozornět na konci Peterkova článku a uvědomit si, že ten šmejd Smejkal se snaží znovu protlačit svůj byznys do zákona. Určitě je navrhovatelem zákona MV a Smejkal to má jako platbu za své "nestranné" posudky pro vládu obecně, sčítání průměrů u voleb prezidenta je toho příkladem.

Tohohle člověka by měli už konečně zavřít nebo ho alespoň vykopnout, protože přes ty svoje kecy si nevidí ani na špičku nosu.

pojke
pojke (neregistrovaný) ---.72.broadband13.iol.cz
26. 2. 2013 16:25 Nový

takže konec tajnému hlasování?

to bude větší kontrola, než byla za komoušů ..... a že tehdy špehovali na každém kroku ...