Hlavní navigace

Budou domény o polovinu levnější?

Mirek Zeman 25. 7. 2001

Zatím ne, ale nejedná se o takovou utopii, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na poslední valné hromadě sdružení CZ-NIC přišla s tímto návrhem společnost AliaWeb a překvapivě neprošel pouze o dva hlasy současné ceny podle jejího odhadu několikanásobně převyšují příjmy, které by byly potřeba pro správu národní domény.

Když byla na Lupě v březnu tohoto roku zveřejněna studie Dana Lukeše Jsou české domény příliš drahé?, v jejím závěru se nacházela anketa, ve které přibližně 54 procent hlasujících odpovědělo, že se jim ceny za registraci doménového jména v českém adresním prostoru zdají být nepřiměřené. Stejného názoru je rovněž společnost AliaWeb, která na poslední valné hromadě správce domény nejvyšší úrovně .cz CZ-NIC předložila návrh, aby s platností od 1. září 2000 došlo k 50procentnímu snížení veškerých poplatků – tj. ze současných 1.600, resp. 800 korun (registrace/ob­novení) na 800, resp. 400 korun. Současná pravidla CZ-NIC ovšem zakládají právo technického správce národní domény (KPNQwest) vědět o změnách 120 dní předem, takže datum bylo nakonec změněno na 1. ledna 2002.

Nikoho asi nepřekvapí, že návrh nebyl schválen. To konečně vyplývá ze samotné podstaty CZ-NIC, jehož vznik v minulosti inicioval tehdejší EUnet (nyní již zmíněný KPNQwest), aby sloužil jako ochranný „deštník“ při zavádění nepopulárního zpoplatnění registrace/obnovení domény, které tedy stejně jako nyní technicky zabezpečoval. Jak ovšem vyplývá ze zápisu valné hromady, neprošlo snížní cen domén o pouhé dva hlasy – osm bylo pro, sedm proti a tři se zdrželi hlasování. Konkrétních výsledků se samozřejmě můžeme pouze dohadovat. Proti byl nepochybně KPNQwest a zpřátelné společnosti (typicky ICZ). S „sabotérům“ pak patří zřejmě ještě budoucí kandidáti na technickou správu národní domény, neb by se sami připravili o snadný zdroj příjmů.

Hlavním důvodem, který AliaWeb k tomuto kroku vedl, byly podle jeho vlastních slov neustále se zvyšující příjmy, které se v poměru 15 procent ku 85 procentům dělí mezi CZ-NIC a KPNQwest. Uvážíme-li, že počet doménových jmen v doméně .cz dosáhl včera čísla 105.458 a fakt, že každý měsíc v průměru přibude 3.000 nových domén, velmi snadno se dostaneme přes částku 100 milionů korun (stačí nově registrovaná doménová jména vynásobit 1.600 korunami, výsledek odečíst od celkového počtu domén a toto číslo následně vynásobit 800 korunami). AliaWebem odhadované náklady na technickou správu národní domény přitom činí 20 milionů korun. Vyjdeme-li z odhadu loňského příjmu KPNQwest 80 – 85 milionů korun, pohyboval by se čistý zisk mezi 60 – 65 miliony.

Odpůrci snížení poplatků za registraci/obnovení domén argumentují, že cena v tomto případě musí splňovat tři faktory: musí odpovídat nákladům, musí mít regulační charakter a musí korespondovat se standardem. Pokud by se odhady AliaWebu blížily skutečnosti, i snížení cen na polovinu by stále ještě představovalo dostatečný zisk (velmi dostatečný). Návrh na snížení poplatků rovněž nepodrývá jejich regulační (rozuměj „antispekulantský“) charakter, protože cena 800, resp. 400 korun je na hromadný nákup domén stále ještě příliš vysoká. Relevantně tak vyznívá pouze srovnání se zahraničními zeměmi, které Českou republiku řadí do jakéhosi „mainstreamu“. Představu si ostatně můžete udělat sami prostřednictvím již zmíněné studie.

Je však třeba si uvědomit, že technická správa národní domény není chov drobného domácího zvířectva a náklady na správu národní domény nerostou lineárně s počtem doménových jmen. Což znamená, že pokud se komerčně vyplatilo provozovat doménový prostor s 50.000 doménami, doménový prostor se 100.000 doménami se vyplatí provozovat dvojnásob. Mezi chovem 50.000 a 60.000 druhů drobného domácího zvířetstva je z hlediska nákladů poměrně značný rozdíl, ovšem mezi technickou správou 50.000 a 60.000 domén je z hlediska nákladů rozdíl zanedbatelný. Nehledě na to, že řada věcí, která by byla poměrně nákladná (jako kupříkladu umístění nameserverů) je pravděpodobně „vybarterovaná“. Zkrátka a dobře – současné ceny několikanásobně převyšují skutečné náklady.

Našli jste v článku chybu?

6. 8. 2001 14:28

Michal Kubeček (neregistrovaný)
Výrok "stát je nejhorší hospodář" je nepravdivý jednoduše proto, že existují daleko horší hospodáři. Například zmiňovaný V. Stehlík. Pod státním vedením Poldovka padesát let jakž takž fungovala, v některých oborech (např. speciální oceli pro kloubní náhrady) patřila dokonce ke světové špičce. Pan Stehlík ji dokázal za pár let naprosto zlikvidovat.

3. 8. 2001 15:04

MK (neregistrovaný)
Dobry den,
pokusim se reagovat konkretne a pak to zobecnim. Je otazkou, co si predstavujete pod pojmem "komunikace". CZ.NIC ma v tuto chvili zcela otevreny list forum-l (odkaz na webu www.nic.cz), kam mohou byt posilany namety. Ten list je bohuzel jiz delsi dobu mrtvy. Jiz jsem nekolikrat psal, ze pokud ma nekdo problem s tim poslat pripominky do listu, muze je poslat na moji adresu (odstrante "nospam") a mohou byt poslany do listu mym jmenem - zatim zadne nadorazily.

Existuji pripominky z lis…


Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: 5 přírodních tipů na bolest v krku

5 přírodních tipů na bolest v krku

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu