Hlavní navigace

Názory k článku Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

 • 9. 3. 2012 19:25

  pavel koutský (neregistrovaný) ---.aim-net.cz

  ale my víme, že je to v pořádku... Distributor také musí z něčeho žít...
  Co do toho taháte půjčky? 30% marže nemá nic společného s lichvou...
  Pokud někdo knihu kterou vydám dostane k maximu čtenářů a potenciálních zákazníků tak si těch 30% prostě zaslouží...

  Mě prostě přijde, že se Vám nechce platit, protože vám přijde normální brát plody cizí práce zadarmo. A to pak žádný argument nemá cenu. Ale chtěl bych vás zaměstnávat, pochybuju, že tvoříte fyzické produkty, spíše bude vaše práce stejne abstraktní jako tvorba příběhů, nebo jejich edistribuce a pokud vám nevadí dělat zadarmo, dejte vědět :) práci vám najdu hned...

 • 9. 3. 2012 8:38

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

  ona se elektronická kniha musí skladovat, převážet do obchodů, řeší se remitenda? Tak nevykládejte, že rozdíl je jen v tisku.
  Jako zákazníka mě neschopnost minimalizovat náklady opravdu nezajímá a není pro mě argument. Možná byste měli zkoušet prodávat eknihy na disketách třeba přes alzu a distribuce by vyšla levnějc, místo abyste živili specializované distributory s malými obraty a tedy potřebou vysoké provize, aby se uživili.
  Doma mám papírové knihy, které byly jednou koupeny a přečetli je třeba 4 lidi. Vzhledem k tomu, že podmínky eknih podobný přístup zakazují je zde předpoklad většího počtu prodaných kopií v čase (každý z těch 4 si musí koupit vlastní). Pokud nedokážete všechny tyto zákazníky oslovit (při čtvrtinové ceně a prodeji všem čtyřem bysti byly na svém jako při prodeji jedné papírové knihy), je to opět chyba vydavatelů.

 • 9. 3. 2012 10:02

  ivoszz (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Lidi, kteří se neumí poučit z historie jsou odsouzeni k jejímu opakování. Možná byste si měli nastudovat posledních 10 let fonografického a video průmyslu. Tak dlouho nám různí ředitelé tvrdili, že CD a DVD nemohou zlevnit, až se nakonec prodávaly za 40 Kč. Ale už bez nich, jinou cestou a vydělal na tom někdo jiný.
  Ano, pokud přistupujete k obchodu s e-knihami jako k obchodu s papírovou knihou, prostor pro zlevnění moc není. ale vsadím se, že s tímhle přístupem za 10 let vy už v tomhle byznyse nebudete a knihy tu polovinu budou stát, respektive i míň. Ano, papírová kniha bude luxus. Ale e-knihy si budou lidi vydávat z velké většiny self publishingem pod nějakou velkou značkou. zbytek bude marginální nebo státem regulovaný (schválené učebnice). A možná to nebude za 10 let, ale dříve. Vzhledem k našemu zpoždění, až se uvolní stavidla, hrkne to sem jako povodeň. A jediné co po tom zbude budou zkrachovalí vydavatelé.
  Dalším ukázkovým příkladem je prodej a distribuce mobilního SW.

 • 9. 3. 2012 9:59

  VfB (neregistrovaný) 188.122.212.---

  Většina lidí jde cestou nejmenšího odporu a pokud jim warez scéna nabídne nejen lepší kvalitu, tak pohodlnější "nákup" , bezproblémovou konzumaci (narážím na bordel před filmy u originálních DVD) a svobodu ve výběru, kdy, kde a na čem mohu obsah konzumovat, tak zvolím warez. A když budu chtít být morální, tak si dílo pořídím u warez a poté koupím z legálních zdrojů ale konzumovat budu tu warez variantu, protože je to pohodlnější. Otravovat platícího zákazníka protipirátskými výsměch platícím zákazníkům.

 • 9. 3. 2012 7:36

  VfB (neregistrovaný) 188.122.212.---

  protože si knihu z iTunes na čtečce stejně nepřečtou, model prodáme vám obsah ale jedině když budete mít jediný námi schválený přehrávač, či námi vyráběné zařízení je cestou do pekel, zákazník nechce být za to že, se rozhodl za obsah platit ještě šikanován tím, že jej prodejce omezuje v tom, jak bude s obsahem nakládat, škoda že toto nechápou ani velcí prodejci knih a zkoušejí to na zákazníky s různými Wooky
  jediná schůdná cesta je svobodné nakládání s koupeným obsahem a nemyslím tím, volné šíření ale tím, že knihu si mohu stáhnout jakýmkoliv webovým prohlížečem (až už z počítače nebo čtečky, či tabletu) a přečíst si jen mohu na jakémkoliv zařízení (ať už v počítači nebo mobilu, tak na čtečce nebo tabletu), lidé si nechtějí mít několik různých čteček proto, že každé knižní vydavatelství bude prodávat tu svoji a jejich knihy na ničem jiném přečíst nepůjdou
  ideální by mohlo být sociální DRM (digitální ex libris s údaji o majiteli) na několika místech v knize, editovat již vytvořený e-book není zdaleka žádná triviální věc, např. u e-booků vytvořených nejznámějším sw Calibre je to Mission Impossible i pro poměrně zdatného uživatele počítače

 • 9. 3. 2012 8:46

  rock (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Jenže s papírovou knihou dostávám možnost s výtiskem do jisté míry disponovat; už jen to, že ho mohu (legálně !) po přečtení prodat dál za klidně >50% původní ceny, definuje sumu, kterou jsem ochoten zaplatit za ebook, se kterým nesmím nakládat vůbec nijak.

 • 10. 3. 2012 0:32

  Jiří (neregistrovaný) ---.e-brno.net

  Fascinuje mě, jak se zástupci knižního průmyslu rozhořčeně staví proti pirátům a rozdělují si procenta s tím, jak jsou nutní korektoři, distributoři a marketing. A jak chtějí zavádět DRM v zájmu svých práv a brutálně tím omezit má práva.

  Ale co jste pro mě, jako pro čtenáře, udělali? Lobujete u politiků, ať dořeší právní otázky elektronických knih v nějaké rozumné formě? Ne! Kde je nabídka knih, které bych si mohl koupit? Nikde.

  A ten možná největší problém - Jaká je kvalita prodávaných e-booků? Mizerná! Koupil jsem si u Kosmase knihu Tahle země není pro starý. Tedy nevím, zda to není nějaký důmyslný "zlepšovák" autora, ale kniha je naprosto bez uvozovek, které by vyznačovaly přímou řeč (a že je ji tam požehnaně) a oddělovaly věty postav v dialogu. Nedá se to skoro číst!

  Další případ (tentokrát u palmknih myslím) je u knihy Kvantová teorie nikoho nezabije. Notoricky známá Einsteinova rovnice vyjadřující vztah mezi energií a hmotou je vysázena takto: "E=mc2". Jistě, téměř každý ví, že tam má být "c2", ale co až bude nutné psát o Planckově konstantě a redukované hodnotě Planckovy konstanty? To obě označíme jako "h". Místo π budeme vídat v textu "pi"? A co rozdíl mezi operátorem součinu a kartézského součinu? Taky jedno?

  Všichni chtějí jenom dělit zisky a omezovat práva čtenářů, ale přitom na čtenáře (tedy zdroj peněz) zvysoka kálí. Dostali k dispozici technologii zadarmo. Neziskovky a dobrovolníci z celého světa vytvořili specifikace, formát a nástroje. Samotní piráti často odvedou mnohem lepší práci a zadarmo. Vydavatelé toho nejsou schopni ani za peníze.

  Takže nejdříve, vydavatelé, něco udělejte, peníze a důvěru si zaslužte. Ale obávám se, že restrikcemi si, tedy alespoň mou, důvěru a mé peníze nezasloužíte.

  U Palmknih a Kosmase zůstanu a budu je podporovat nákupy (i když kvalita je často horší), protože uznávám jejich snahu jít proti starým strukturám a bariéry odstraňovat. Ale v případě jména Fraus (a několika dalších) si dělám uzel na kapesníku a moje peníze jen tak neuvidí, pokud nezmění své názory.

 • 9. 3. 2012 8:04

  Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) 78.136.151.---

  Prosím, přečtěte si ten kousek článku ještě jednou. Tvrdím, že má být nákup JEDNODUCHÝ jako v iTunes, nikoliv že jediná cesta je v iTunes.

 • 9. 3. 2012 9:45

  Veterán (neregistrovaný) ---.159.broadband6.iol.cz

  Rád bych upozornil, že oni nenávidění piráti také převádějí do el. podoby i knihy třeba ze třicátých let v kvalitě, kterou pomalu nedosahují oficiální vydavatelé u nových knih. Jejich zásluhou tak dochází i opětovnému zájmu o již celkem pozapomenuté autory a zároveň tak umožňují přístup ke knihám, které v papírové podobě již seženete jen zázrakem v antikvariátu, a které jsou najednou dostupné v digitální podobě.

 • 9. 3. 2012 9:52

  VfB (neregistrovaný) 188.122.212.---

  Já také reaguji na "obchodní model" iTunes, který je "přes browser nenakoupíš". Nákup v iTunes možná je jednoduchý ale jedině pokud máte nainstalovaní iTunes, mnohem jednodušší je možnost nákupu přímo z prohlížeče, bez nutnosti instalace otravného software navíc.

 • 9. 3. 2012 11:35

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

  To že má Apple nebo Amazon nějakou marži není argument. Vašim průměrným zákazníkům by zase přišlo normální mít stejnou životní úroveň jako zákazník na které cílí Apple a Amazon. A taky jí nemaj.
  BTW podle zprávičky na Lupě byl Apple obviněn z kartelu a umělého navyšování cen u knih.

 • 9. 3. 2012 10:15

  VfB (neregistrovaný) 188.122.212.---

  nevím zda to, že díky e-book warez možná pár lidí několik lidí nekoupilo papírovou knihu ale namísto toho si stáhli e-book, několikrát nevyváží to, že díky e-book warezu a kindle se spousta lidí vrátila ke čtení, pozoruji na sám na sobě a jelikož jsem čtení opět propadl (nečetl jsem někiolik let, protože jsem neměl čas chodit do knihovny ani do knihkupectví + pořídil jsem si internet domů) a po nákupu kindle jsem přečetl několik desítek knih v elektronické podobě a pár něco málo i v "analogové" protože kniha buď nebyla dostupná jako e-book, či se mi nechtělo čekat (Pražský hřbitov), takže v mém případě knihkupci díky pirátům ode mně dostali více peněz než před nástupem e-booků

 • 9. 3. 2012 12:18

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Protoze neexistuje konkurencni trh.

  Priklad, ano? Vezmemez Viewegha - ma (predpokladam) smlouvu s vydavatelem, ktery je jedinym prodejcem jeho dila => nikdo jiny legalne jeho knizky prodavat nemuze.

  Vezmes trebas Batu. Kdokoli si muze dojet do fabriky nakoupit jeho boty a za libovolnou cenu je prodavat.

  V prvnim pripade neexistuje tlak konkurence (prave kvuli nesmyslnemu a zastaralemu AZ), jedinou konkurenci jsou prave "pirati". Ale je prece jednodussi brecet jak sou ti pirati zli - tedy dokud vydavatel vydelava (jinak by tu uz nebyl).
  Ve druhem pripade sice taky muzete brecet, ze ta svina vedle neprodava s 50% ale jen s 25% marzi, ale kazdy se vam leda tak vysmeje.

 • 9. 3. 2012 23:48

  jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz

  GOOD! pokud na tom vydavatelé nemají šanci vydělat, pokud to pro ně není zajímavé a nebudou to logicky dělat - nechť prosím přestanou žvanit pindy o tom, jak jim kopírováním e-knih vznikají škody, a řeknou to narovinu: nemáme šanci na tom vydělat a tedy nebudeme e-knihy dělat - dělejte si je kdo chcete a jak chcete, pro nás to není zajímavé.

 • 9. 3. 2012 8:45

  Makovec (neregistrovaný) ---.150.broadband15.iol.cz

  V čem spočívá cena knihy? V hmotnosti papíru a odpisech tiskárenského stroje, nákladech na naftu pro její rozvoz do knihkupectví a nebo poštou?

  A nebo v... obsahu?

  U knihy o programování: máte (můžete mít pokud je ekniha dobře udělaná) k vlastnimu obsahu i přidanou hodnotu vyhledávání v textu, thoho že vám nezabírá místo v tašce a v tom že nemusíte dvakrát přemýšlet jestli a kterou si ssebou dneska vezmete. Vezmete si všechny. A když nětkterou zapomenete, tak si jí prostě znovu stáhnete a nainstalujete do čtečky.

  Ale ani toto není ten úplně správný argument: tím je prostý fakt že jakkoli náklady hrají v kalkulaci ceny svojí roly, cena je nakonec primárně určená tím jakou hodnotu pro zákazníka prodávaná věc či služba má. Proto neexistuje žádný důvod aby některé eknihy nestály polovic co jejich papírové verze, a jiné třeba dvojnásobek. Hledat nějaký vzoreček pro výpočet ceny eknihy z její papírové verze (všimněte si že nepíšu "originálu") nemá valný smysl, protože trh takhle nefunguje.

 • 9. 3. 2012 9:24

  Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz

  Kolikrat chcete, mozna se vam splni zazracne prani a stane se to po 1000cem opakovani pravdou. Ja sem autor a nevidim nikoho koho bych jeste potreboval k vytvoreni e-knihy a vystaveni na webu ke stazeni a precteni. Asi vas to zarazi ale zvladnu to sam. :-)

 • 9. 3. 2012 9:40

  Veterán (neregistrovaný) ---.159.broadband6.iol.cz

  Je dobré, když Váš text přečte někdo cizí. Najde chyby, které Vy sám v textu nevidíte, což je zcela běžná věc.
  Nic to ale nemění na faktu, že korektura hladkého textu pak vyjde na cca. 3 000,- Kč a sazba e-knihy obdobně. Již při prodeji tisíce kusů jsou pak tyto náklady šest korun, k tomu přidejme marži webového obchodu a zbytek jde pro autora. Kniha by pak skutečně měla stát kolem stovky a autor (pokud se nejmenuje Paroubek) by dostal mnohem víc, než od dnešních nakladatelství.
  A pro případ DPH doporučuji si webovou prodejnu založit třeba v Anglii, kde je na knihy sazba nula a díky EU je nákup bez cla i dodanění DPH.

 • 9. 3. 2012 14:56

  FerryH (neregistrovaný) 212.27.206.---

  Dovolím si doplnit myšlenku:
  "Celá mediální masáž a kampaně ... mají jediný cíl. Zvýšit negativní percepci podvědomého vnímání veřejnosti..."

  ... ovšem účinek na veřejnost a hlavně na mládež je přesně opačný, než bylo kampaní zamýšleno! Stále větší a větší procento veřejnosti chápe nebo podvědomě jedná právě opačně...
  A čím déle ta kampaň trvá (připomeňme že už minimálně 10 let!), tím více a větší procento populace považuje tzv. "pirátství" okolo autorských děl za něco naprosto standardního, ba dokonce za něco snad nutného a logického...
  Skoro bych řekl že tu pomalu a jistě vzniká nové paradigma!

  Vidíme to dnes a denně a to nejen na internetu. A novinkou kolem fenoménu " pirátění ebooku" je jen to, že se k té mladé generaci ve velice masivním měřítku připojila i starší část populace. A až v nebývale velkém měřítku také seniorská generace!!
  To by mělo být pro držitele AD velice varovný signál ... zdá se, ze ztrácí i tu poslední oporu v té vrstvě veřejnosti vždy nejkonzervativnější a nejméně podléhající "módním trendům".
  To je smutný dopad celé té zrůdné a nesmyslné kampaně a hlavně neschopnosti držitelů autorských práv a těch co s těmito AP obchoduji, se nějak rozumně přizpůsobit - a hlavně v ROZUMNÉM čase - nové situaci ...

 • 9. 3. 2012 15:39

  phi (neregistrovaný) ---.systinet.com

  pokud se minimalizace nakladu povede konkurenci, tak bude smulu hlavne vydavatel :/

 • 10. 3. 2012 18:18

  pc (neregistrovaný) 109.80.21.---

  Pirátství neexistuje, existuje jen přirozená potřeba lidí sdílet duševní statky (a profitovat z nich ať už jako jednotlivci nebo jako skupina). Pirátství je jen "cejch hanby" kterým se najednou cejchují lidé co sdílejí, protože právě digitální éra umožnila lidem sdílet ve velkém a bez kontroly vlastníků nebo jiných hlav pomazaných. Dle současné normy jsme piráti tak či onak úplně všichni. Kolektivně se styďme a sypme si popel na hlavu, uvalme na sebe kolektivní daň z lidství a z každého třetího nadechnutí. Plaťte prosím u nejbližšího kolektivního správce vlastníků vědění a kultury, protože všechno co víte přece víte díky někomu jinému, tak mu zaplaťte že vám umožnil být tím, čím jste, má přece nárok na spravedlivou odměnu i dlouho po své smrti. A k čertu s volným trhem, ať žije monopol! Tak je to přece spravedlivé, hodnota věci přece není odvozena od nabídky a poptávky, ale taková jakou určíme my, protože jinak se to dělat nedá (rozuměj museli by jsme se změnit nebo zkrachovat). Ještě že Shakespeare netvořil ve 20. století, protože vám můžeme nabídnout 100 tisíc remaků a variací jeho díla aniž by jsme mu museli něco platit, ale vy nám za tyhle odvozeniny platit budete, a nejlépe za každé kouknutí nebo přebalení, a to už navždycky protože kopírovací monopol si vždy včas prodloužíme.

 • 10. 3. 2012 18:24

  admin.

  nojo..jenomže to ti nikdo z nich neřekne, spočítaj si svůj vejvar na tištěné monopolizované knize, a zasněj se kolik by vyvařili, kdyby si ti knihu se stejny vejvarem stáhlo 100x více lidí na netu......a začnou berčet

 • 12. 3. 2012 14:58

  Flasi (neregistrovaný) 86.61.206.---

  Ale to je zásadní rozdíl mezi truhlářem co dělá pro někoho a truhlářem, co dělá sám na sebe. A tak to vážená paní funguje prakticky ve všech oborech.
  Buď jsem zaměstnanec (nebo třeba i OSVČ, ale fakticky dělám jako zaměstnanec), potom nemám žádné starosti kromě svého vlastního řemesla, ale taky je to holé uživení.
  Anebo řeším ke svému řemeslu i daně a smlouvy a faktury - pracuji na sebe - a pokud jsem šikovný, tak se mám o dost lépe, než se má zaměstnanec.
  Už to tu v diskuzi zaznělo - fullservis je (téměř) vždycky nevýhodně drahý. I pro zaměstnance, i pro hosta v hotelu, i pro spisovatele.

  Když je někdo geniální vynálezce, tak musí vynalézat na sebe, aby z toho něco měl. A to je způsob, jak to ve světě funguje. Vynálezci si založili firmu a zbohatli výrobou a prodejem svých vynálezů. Anebo ten vynález vymysleli jako něčí zaměstnanci a umřeli chudí a většinou i neznámí. Ale zase měli fullservis :-)
  Myslíte, že kdyby Sergej Brin a Larry Page udělali geniální vyhledávač jako zaměstnanci např. Altavisty, že by za to dostali něco víc, než roční prémie?
  Netvařte se, že spisovatel je v principu jiné řemeslo, než je truhlář, lékař, konstruktér, nebo programátor, kteří - pokud chtějí peníze, tak si servis dělají sami, nebo si ho sami najmou, ale práci dělají sami za sebe.
  Jestli chce spisovatel servis a nechce/neumí si ho udělat sám, tak ať si ho proboha NAJME - tak jako všichni. A ne, že se nechá najmout tím servisem. Anebo ať si proboha nestěžuje, že je jeho práce sotva k uživení.

 • 9. 3. 2012 10:58

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Pokud se bavime o tom, kdo ma smulu, tak predevsim vydavatel - je to on kdo chce penize. A bud nabidne neco prodejneho za akceptovatelnou cenu nebo krachne.

 • 9. 3. 2012 11:18

  Pavel Koutský - freetimepublishing (neregistrovaný) 78.108.106.---

  ano mYslíme si, že marže 30% je normální. Všichni distributoři elektronického obsahu mají +- stejnou (Apple - 30%, Amazon 30-70%, atd.)

  Osobně si myslím, že by se každý měl držet toho co umí:
  Autor - tvorbě příběhu
  Redaktor, editor - řemeslné práci na tom příběhu
  sazeč - dojmu ze čtení
  Grafik - vizuální podobě příběhu
  Vydavatel - souhře, úkolování, investování, správě, propagaci a podpoře všech výše zmíněných osob.
  Distributor - zajištění můstku mezi hotovým produktem a potenciálním klientem.

  Ve chvíli, kdy jeden člověk bude dělat toto všechno, bude výsledný produkt stát za ho*no...
  Prostě každý ať dělá co mu náleží a hlavně si myslím, že by za to všichni měli dostat zaplaceno...

  Autoři, alespoň ti, co se aktuálně prodávají (neřeším grafomany, kterých je plný internet a diskuse ;), se o žádnou z těch výše uvedených prací starat prostě nechtějí a nebudou, oni chtějí tvořit příběhy a to dá sakra práci...

 • 9. 3. 2012 11:45

  lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz

  to delaji dobre kdyz neposlouchaji, ale jak to souvisi s knizkama?

 • 9. 3. 2012 12:16

  Michal Breškovec

  Příliš tu poznámku nechápu, myslíš (rozhodně necítím potřebu aby mi někdo vykal, pokud ty ano, klidně se ozvy), proč ty knihy zatím nenabízejí levněji?

  Stejně tak se můžeme zeptat, proč vydavatelé hudby stále prodávají předražená CD, ačkoliv trh už je někde jinde, proč vydavatelé filmů stále dokola inkasují za totéž (jen v o generaci vyšší obrazové a zvukové kvalitě) čím dál vyšší částky, atd. A odpověď je jednoduchá - copyright - oni mají na dané dílo a autora monopol, to znamená že nemají konkurenci. Tento monopol je státem posvěcený a zajištěný a i kdyby neprodali jediný kus, stále budou dostávat peníze od kolektivních správců, kteří nám je vytahají z kapes na poplatcích za média, datová úložiště, tiskárny, kopírky, ale i obyčejný kancelářský papír.
  Co tedy nutí monopolistu, aby snížil cenu? V oblasti knižních, hudebních a filmových děl a samozřejmě také software, jsou to piráti, kteří působí jako důležitý regulační faktor. Pokud by nebylo pirátů, ceny všech zmíněných komodit (smím li to tak nazvat) by dnes byly ještě výrazně vyšší.

  Ačkoliv nevěřím ve všemocnost neviditelné ruky trhu, tak snahou každého systému je dostat se do rovnováhy, protože to je pro něj nejvýhodnější (nejméně energetický náročný) stav. Pokud na jedné straně vznikla nerovnováha způsobená neadekvátním nastavením copyrightu, je logické, že se vyskytl element, tedy piráti, který tuto nerovnováhu ruší.

 • 9. 3. 2012 8:28

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Realita, kterou vetsina nechce stale pochopit.

  Na (papirove) knize se jeji cena sklada ze 3 zakladnich casti po +- 1/3.

  "vznik knihy" (tisk, sazba, korektura ... a autor samo)
  distribuce (skladovani, remitenda ...)
  prodej (marze knihkupce).

  U e-booku odpada prodej(naklady na prodej po netu jsou proti kamenakovu o rad, ci spise dva jinde), distribuce a samozrejme tisk.
  Tudiz (zcela logicky) ocekavam (a nejen ja) ze e-book (bez jakychkoli omezeni, DRM a dalsich sragor) bude stat +- maximalne tu 1/3 papiru.

 • 9. 3. 2012 8:36

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Maly detail, pokud si e-book koupite na placce, tak jej samozrejme vlastnite ... (i podle soucasne legislativy).

  Problem vidim prave v tom, ze se tu jista lobby snazi chranit jakysi soubor jednicek a nul jako nesmirne cenny majetek, dokonce mnonem vic, nez je chranen majetek fyzicky (pokud nekomu seberu mobil a flaknu snim o zem, tak mu zacaluju maximalne hodnotu toho mobilu), ale zaroven se snazi omezit nakladani s timto majetkem naprosto zasadnim zpusobem vuci fyzickym vecem. A to proste nikdo nehodla akceptovat.

  Nehlede na to, ze autorska prava tady nikdo neporusuje - pravem autora je byt uveden jako autor, rozhodne neni pravem autora rozhodovat o tom, jak nekdo nalozi se souborem jednicek a nul.

  Navic mate pomyleny pristup k pravum vubec, protoze kazdy ma jen takova prava, jake mu protistrana prizna. Pokud se budeme bavit ciste hypoteticky v intecich funkcni demokracie, tak autori rozhodne nemaji priznana prava omezovat sireni svych zverejnenych del - jednoduse proto, ze jim to vetsina neprizna.

 • 9. 3. 2012 13:42

  MURK (neregistrovaný) ---.digitalniservis.cz

  "Nejvíc by měl dostat autor, pak korektor a pak zbytek vydavatel a distributor. A to tu mluvím o poměru tak 80-85 : 5-10 : 5-10 : 2-5"

  Ze ktere dimenze jste prisel? Ne, nesmejte se. To je vazne minena otazka!

  Mejte papirovou knihu za 500 Kc. Jeji naklady na vydani jsou rekneme 300 tisic (budu se drzet pri zemi). Vyda se v nakladu 3000 ks a proda vsechno! Autor dostane 400*3000 = 1,2 milionu. Nakladatel ma tech vasich 10 % (za predpokladu, ze distribuce spolkne tech FANTASTICKYCH 2-5 %.)

  Skvely byznys jste vymyslel! Nakladatel prodelal 300 tisic (náklady na vydani) a navíc jeste zaplatil statu ze sve kapsy 150 tisic. Vysledkem je, ze kniha se vubec nevyda a autor nedostane vubec nic a umre hlady.

  Prosim vas, co vas nuti ze sebe delat naprosteho blbce? Je to tim patkem?

  Chcete dat vice penez autorum? Zacnete u sebe a nabidnete vydavatelum distribuci jejich knih za 2 %. Kdyz prodate mesicne knihy za milion, máte z toho hruby prijem 20 tisic mesicne. Skvele! Jste nejlepsi. Neni to pro vas ale moc penez? Penize prece kazi charakter!!

 • 9. 3. 2012 13:49

  Garfield (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Po přečtení tohoto postu už mám celkem jasno, kdo je tady mimoň, nezpůsobilý pro život v reálném světě :-).

 • 9. 3. 2012 9:32

  DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz

  Nezlobte se, ale právě Váš nepřátelský názor oddaluje nějaký kompromis mezi "autory a vydavately e-knih" a mezi čtenáři.
  Je dobré si uvědomit, že trh pracuje na principu, nejprve poptávka a pak nabídka. Ne obráceně. Tedy ne dlouhodobě obráceně.

  Dělat výroky typu typu: "vydavatele to nezajímá" a "máš smůlu" opravdu k porozumnění nepovedou.

 • 9. 3. 2012 9:45

  DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz

  Promiňte,
  ale proč by měl distributor dostat za prodej knihy 30% a proč vydavatel 130-150 ze 750?
  Nejvíc by měl dostat autor, pak korektor a pak zbytek vydavatel a distributor.
  A to tu mluvím o poměru tak 80-85 : 5-10 : 5-10 : 2-5
  Autor - za námět, za napsání, za prvotní korekturu
  Korektor - úprava
  Vydavatel - organizace, komunikace s distributory
  Distributor - zveřejnění, prodej

  Tímto autorovi žádné peníze neberu. On zkrátka nepřijde. Tady bojujou o život jiní.

 • 9. 3. 2012 12:10

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Protoze prohlizec mate v mobilu, pdacku, pccku, televizi, ... => jde o univerzalni nastroj.

 • 12. 3. 2012 13:42

  thr

  Nezlobte se, ale zrovna vaše knihy jsou učebnicovým příkladem oblasti, kde by se pro ebook daly náklady ořezat zásadně. Je to čirý text, kde pro čtečku nemusíte řešit nic jiného než enter na konci odstavce, jinak naopak všichni ocení, když se do formátu nikdo nebude vrtat a nechá čtečku, ať si to zalomí sama podle zvoleného písma. Takže sazbu lze prakticky ignorovat.
  Co se týče korektur, tak je to více méně jen o gramatické, kde navíc dvě třetiny práce udělá spellcheck (tu zbývající třetinu ale nezlehčuji, sám se tím občas zabývám a tak vím své).
  O nějaké odborné a faktické redakci nemůže být řeči, tedy aspoň nevím, že by existoval specialista na odolnost upírů proti různým zbraním atd. :-))) Asi neuškodí, když tu knihu někdo přečte, aby se podíval na případné nelogičnosti v dějové linii, ale to by se určitě dalo řešit i po linii známých či fanoušků, určitě byste našla pár lidí, kteří by tohle udělali jen pro dobrý pocit.
  A kromě toho zbývá už snad jen ilustrace na titulní stránku...

  Jasně, nijak neshazuji přínos nakladatele pro prodej atd., ale vůbec nejsem přesvědčen o tom, že by v případě knihy vašeho typu nebyla úspora nákladů při elektronickém selfpublishing tak velká, že by váš výdělek nakonec spíš nenarostl.

  Opakuji - píšu u situaci u jistého typu literatury, u odborných věcí či u děl s vyššími nároky na sazbu (hodně ilustrací, grafů, atd.) už to bude jinak, tam náklady, které by se musely vynaložit i u selfpublish, hrají podstatně větší roli a ve výsledku by tady tedy přínos už asi nebyl žádný.

 • 9. 3. 2012 13:34

  Michal Krsek

  Pozor, pobyt na Havaji neni zas tak nakladny. Je tam pomerne dost kempu a kdyz se smirite s ponekud jednotvarnou stravou z fast foodu, tak bude porad nejdrazsi letenka.

 • 9. 3. 2012 9:23

  Michal Breškovec

  Srstka ve 42. minutě hovoří o tom, že ten "nehmotný" obsah má "nějakou" cenu. Ano, to je pravda, ale jaká je ta cena, kdo ji určuje a co je vlastně ta cena?

  Zde vidím ten problém - autoři a vydavatelé si myslí, že oni stanovují cenu, ale právě zde je ta nejzásadnější změna. Pokud kniha byla spojena s tou fyzickou podstatou (papírem), pak to tak skutečně bylo, vydavatel určil ceny a trh ji buď přijal (prodalo se dostatečné množství) nebo ne (a knihy se skartovaly, nebo šly do výprodeje).

  Pokud už máme jen tu nehmotnou podobu, pak cenu díla stanovuje čtenář / zákazník, protože jej může (relativně snadno, v závislosti na schopnostech) získat neoficiálně. A cenu té knihy stanovuje z užitku (v ekonomickém smyslu), který mu to dílo přineslo, případně očekává, že mu přinese.

  Tento užitek je pochopitelně individuální, čímž se i cena stává individuální a právě to je jádrem sporu. Vydavatelé se bojí ztráty kontroly nad tvorbou cen. Oni nechtějí pochopit, že díky technologiím mohou vlastně vydělat mnohem více než dosud, že se jim otevírají neuvěřitelné možnosti, jaké tu dosud nebyly, ale aby se tak stalo, musí změnit svoje myšlení, musí se zbavit dogmat a stará paradigmata se musí změnit na nová.

  Dejte lidem snadný, levný a nerestriktivní přístup k dílům a oni vám dají vydělat. To není žádná utopie, nebo domněnka, takto to prostě už funguje. Ano změna myšlení je často to nejtěžší v životě lidském, bývá to bolestivé, ale nyní nutné, nebo vás prostě kolo dějin převálcuje.

 • 9. 3. 2012 10:48

  bez přezdívky

  A to si mislite, ze distributorska marze 30% je normalni??? A to jeste u elekronicky distribuovaneho obsahu?

  To je asi vtip, ne? To je potom tezke jit s cenou dolu, kdyz by kazdy chtel marzi 30%...

 • 9. 3. 2012 12:02

  Michal Breškovec

  Tak ony by se jistě "nevracely" protože historicky tak nikdy nebyla vnímána (ostatně o tom je i můj příspěvek). Ale zkus se na chvilku zamyslet nad důsledky, které by něco takového způsobilo. Domnívám se, že dopady na rozvoj kultury, společnosti, vzdělanosti, vědy a techniky atd. by byly katastrofální. Ostatně doporučuji přečíst odkazovanou Lessigovu knihu, není zase tak dlouhá a dobře se čte.

 • 9. 3. 2012 12:33

  Michal Breškovec

  Skutečně snadno? Které, ty etablované, kteří mají dlouholeté smlouvy se stávajícími vydavateli? To asi těžko. Ty neznámé, kterých čekají zástupy na svou příležitost, jistě snadno, ale ty čeká ještě dlouhá cesta k úspěchu, ale právě pro ty jsou možnosti internetu dar z nebes, jen se jich chytit.

 • 9. 3. 2012 13:55

  Michal Breškovec

  To právě nejde, pokud by autor měl na dílo nehmotné povahy stejná práva jako na díla hmotné povahy, pak si neumím představit jak by to fungovalo. To jako, že by třeba napsal knihu a tu by prodal spotřebiteli, tedy přenesl by na něj kompletní vlastnická práva, takže jen tento by spotřebitel by byl oprávněn prodat tuto kniho zase dále atd. Nebo jsi to myslel jinak?

 • 9. 3. 2012 8:10

  ondra.kl (neregistrovaný) ---.vamoz.cz

  "Jiří Vlček: Připadá mi ale zvláštní, že piráti nabízí výpalné za to, že nebudou šířit nějaké knihy, ačkoliv jim nepatří".

  Jenže tak to není. Poté co knihu legálně nabydu tak mi patří - ten konkrétní kus, tak konkrétní kopie. Jiná věc ovšem je že kopírovací monopol omezuje moje vlastnická práva.

  Pan Vlček by měl pravdu jen tehdy když bych si nekupoval knihu, ale uzavřeli jsme smlouvu o pronájmu / práva užívání.

 • 9. 3. 2012 8:40

  ge0 (neregistrovaný) 212.11.119.---

  Bry den,

  z chuti dotoho a pul je hotovo. V dnesni dobe, kdy autor si muze celou knihu napsat poloautomaticky zkontrolovat a vydat s pomoci svobodneho softu mi prijdou nektere nazory (vydavatelu?) velmi vesele.

  Jeste pred par lety nam do hlav ze vsech stran znelo, jak je vynucene monopolni postaveni nadnarodnich korporaci spatne. Je snad monopolni kopirovaci monopol najednou prospesny? Mohl by nejaky uceny zastance tohoto tvrzeni podporit sve tvrzeni necim jinym nez jen svym "selskym" pohledem pripadne strilenim do neznama?

  Prosim nazyvejme veci pravymi jmeny. Kdyz si na svou flashku stahnu knihu, tak autorovi/vydavateli nic nemizi. Neda se tento cin nazvat kradezi. Naopak, pokud jsem pak postaven pred soud a odsouzen, je mi zabaven (ukraden) nejaky majetek. Jen proto, ze mnoho lidi neko nazve piratem/zlodejem, tak to neznamena, ze dany kona moralne zlou cinnost, naopak, se mi zda, ze je az podezrele jasne, kdo je vlastne "zlodej". Zadny "novodoby pirat" nebrani autorovi/vydavateli sve dilo jakkoli dale prodavat nebo vydavat, jsou to naopak tito, kteri omezuji osobni vlastnictvi nekoho jineho. Aneb Zlodej krici, chytte zlodeje.

  Je zajimave, jak je mozne vytvorit iluzi vlastnictvi nekde, kde zadna neni, dochazi pak k zajimavym paradoxum, kdy se napriklad jedna entita da ukrast vice nez jednou...

 • 9. 3. 2012 8:55

  Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---

  Rozporujete pouze (z větší části mediální) zkratku.
  Krádež je skutečně něco jiného. Správný název je "porušování autorských práv"

 • 9. 3. 2012 8:59

  ge0 (neregistrovaný) 212.11.119.---

  porusovani aturskych prav na kopirovaci monopol?

 • 9. 3. 2012 9:10

  lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz

  jakou investici potrebuje do eknihy kdyz vydava tu samou v papiru? prosim poucte nas.

 • 9. 3. 2012 9:14

  Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Kolikrát se ještě musí říct a napsat, že autor není jediný, kdo na knize pracuje a že dar autorovi neřeší situaci?

 • 9. 3. 2012 9:20

  Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz

  Kdo cte na plazi, v cekarne, v autobuse, tak ma ctecku nebo si knihy pujcuje za pausalni poplatek v knihovne. A cekam ze elektronicka knihovna obslouzi vic ctenaru s mensimy naklady = nizsi cena. Ostatne bych veril i ve funkcnost modelu kdy by to cele zaplatila reklama na tom webu. Ten model nefunguje pouze z duvodu legislativy, kdy nemuzu nabizet jednou koupenou publikaci na webu dal za mnou (provozovatelem) urcenou cenu. Knihovny take neplati autorum, za kazde zapujceni knihy. Ale uznavam ze papirova kniha se neda pujcit v jednom case 1000lidem, proto den dobrovolny dar. Nebo piste knihy za honorar a ne za procenta z prodeje, kdyz nakladatel neni schopny zajistit prodej.

 • 9. 3. 2012 9:39

  Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tak si tu diskusi poslechněte. Zvlášť u odborných publikací to prostě platit nemůže, pracují na nich velké kolektivy autorů. A můžu se zeptat, kolik lidí si vaši publikaci tak stáhne, když si ji takhle sám uděláte a vyvěsíte na web? A kolik vám za ni zaplatí?

 • 9. 3. 2012 9:41

  Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz

  Napisu tu i jak a ZDARMA. Kdyz si otevru pujcovnu knih(pro tento pripad na webu), tak v ni chci mit lukrativni tituly. Pokud o nekom vim ze pise knihy, ktere lidi radi ctou, tak mu rad zaplatim jednorazovou platbu za napsani knizky, pro moji pujcovnu. Podle zanru a obsahu zobrazim nejakou kontextovou reklamu a na proklikach urcite neprodelam. Pokud bych byl vydavatel nabidnu i prodej papirove varianty knihy. Stejne jako moznost nejakeho daru/spropitneho pro autora jako motivaci aby se snazili vazne psat to co lidi zaujme.

  Problem je pouze v tom ze nemohu takto nalozit se soucasnymi tituly, protoze je jiz vlastni nejake nakladatelstvi. Tudiz moje knihovna nema knizky = nikdo neprijde = nejsou penize = nezaplatim autora aby me neco dalsiho napsal. Jediny kdo to tedy muze udelat je vydavatel, pripadne nekdo s kapitalem na odkup prav (myslim ze levnejsi by bylo koupit celeho vydavatele).

 • 9. 3. 2012 9:55

  Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz

  Jak sem psal, nepovazuju se za autora, ktery pise tak dobre, aby si za to nechal platit. Tudis pro me nema cenu ani investovat do reklamy a moje knizky si tak stahlo celkem 71 unikatnich downloaderu. Uprimne ani neverim ze slo o lidi.
  A nesouhlasim s tim ze na odbornych publikacich pracuji spousty lidi. Jedna se o soubor znalosti, jejichz vyzkum je placeny jinde a ktere jsou zdarma publikovany v odbornych casopisech, rozumej bez naroku na honorar autora. Ze je pak nekdo veme a sepise do knihy je chvalihodne, ale je to autor jako kazdy jiny. Pokud jde o atlasy, slovniky ... tak uz z principu obsahu je nebudu prece nabizet v knihovne k zapujceni, ale pouze k prodeji v tistene podobe a ikdyz tam mozna budou nejake straty z kopirovani, tak budou zanedbatelne, udelat kopiji atlasu neni zas tak lehke, ostatne z toho vyplivaji i zvysene naklady.

 • 9. 3. 2012 10:19

  bez přezdívky

  Mějme server který nabízí následující službu:

  1. Server uchovává bloky dat o velikosti 128 kilobajtů a jejich MD5 hashe. Libovolný uživatel může získat libovolný blok dat tak, že zadá do adresy MD5 hash bloku (třeba http://dejmi.to/data/base64/md5/6211d7e768156951c095ab474add9b92) a následně tento blok obdrží.

  Při prvním startu serveru je vytvořena množina náhodných bloků pomocí pseudogenerátoru náhodných čísel či dokonce hardwarového generátoru TRNG.

  2. Uživatel může na server nahrát blok libovolných dat S o velikosti 128KB, který je zpracován následujícím způsobem:

  Jsou náhodně vybrány libovolné dva již uložené bloky X1 a X2 a s těmito je blok dat S zkombinován pomocí operace xor do bloku Z:

  Z = S xor X1 xor X2

  Blok S je zahozen a blok Z je uložen na server a je pro něj vypočítán hash md5(Z). Blok Z tedy může stáhnout kdokoliv kdo zná md5(Z).
  Uživateli je vrácen seznam následujících hodnot:

  md5(Z), md5(X1), md5(X2)

  Server neukládá datum uložení bloků. Hodnoty jsou seřazeny podle abecedy pomocí běžných knihovních funkcí porovnávajících podle ASCII hodnoty znaků, nelze tedy určit ani pořadí uložení bloků na server tak, že md5 posledního bloku by byla na konci seznamu.

  Toto je všechno, co služba dělá, nic víc, nic míň. Může být tato služba nelegální?

 • 9. 3. 2012 10:28

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

  můžeme zkusit postoupit ještě o krok dál. Uživatel si stáhne nejdřív X1 a na server nahrává S xor X1. Může být počínání uživatele nelegální?

 • 9. 3. 2012 10:38

  Krakonoš je vůl (neregistrovaný) 178.248.248.---

  Koukám, ty jsi fakt pako. V PDF??? To je formát pro čtečky, mobily naprosto nevhodný. Krakonoši, kup si střelivo nebo lano a jdi se konečně zahrabat.

 • 9. 3. 2012 10:56

  Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---

  No zrovna podle cestinarske kvality tohohle prispevku ti korektora vrele doporucuji. Knizku s takovouhle frekvenci chyb bych prestal cist po dvou strankach. (Tudis, straty, vyplivaji, kopiji)

 • 9. 3. 2012 10:59

  pc (neregistrovaný) 109.80.21.---

  To je samozřejmě velmi snadno řešitelné.

  1. Ne všechny publikace vznikají za těchto podmínek (problém vyřešen subdodavatelsky, autor si místo "účetní firmy" - vydavatele s korektory najme přímo "účetní" - korektora).
  2. Vědecké publikace vznikají jako vedlejší produkt výzkumu placeného jinak, tady naopak vydavatelé parazitují jak pijavice protože vlastní "zavedený publikační kanál" a diktují si podmínky jaké se jim zlíbí. Autoři je nepotřebují vůbec, mohou si vytvořit vlastní kanály které budou fungovat za přijatelnějších podmínek.
  3. Učebnice (to jediné zaznělo na panelu). Místo papíru bude stát nakupovat přímo obsah. Klidně vyplatí 5-10 milionů vydavateli za dobrou učebnici kterou si pak rozdristribuuje na školy jak je státu libo (zadarmo - platíme daně, nebo třeba v rámci školného, možností je celá řada). Nevidím důvod, proč by měl stát platit za papír když je to pro něj nevýhodné. Vydavatel je podnikatel jako každý jiný, a nese podnikatelské riziko a musí mít správný fungující obchodní záměr a model. Stát není povinen zajistit fungování modelu jaký se podnikateli hodí. Stát má být pouze spravedlivý a poctivý vůči všem občanům.
  4. Ostatní odborná literatura - opět je to věc autorů, možností jak realizovat a vydělat je mnoho. A to i bez monopolu trvajícího 100 a více let. Monopol 10 let od vydání? proč ne. I po skončení monopolu může autor na knize vydělávat, v tom mu nikdo nebrání, a nechci slyšet že to nejde - protože jde (a živých důkazů je neurekom).

 • 9. 3. 2012 11:04

  Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz

  Ano, ja to psal hned jako duvod. :-) Sem si toho vedom. Staci precist prvni komentar co sem napsal.

 • 9. 3. 2012 11:06

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Pokud umite prehlaskovat tech par slov vyse, tak zjistite, ze vydavatel z tistene knihy nedostane ani o korunu vice, tedy placate naprosto z cesty a mimo realitu. K vydavateli se dostane prave ta 1/3. A z te se musi umorit naklady na vse kolem knihy - tedy jeji tisk, korektura, autor, zisk vydavatele ... e-book se netiskne, tudiz i pri 1/3 cene na tom jsou vsichni lip, nez pri prodeji papiru.

  Realita je takova, ze pokud bude knizku prodavat sam autor a na vydavatele se vykasle, tak ma dve varianty - prodavat ji za tu +- 1/3 a dostat od kusu o rad vic nebo jit s cenou jeste niz a byt na tom financne stejne.

 • 9. 3. 2012 11:12

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  Teď dávám do e-formy jeden ze svých starších titulů. Protože to mám v TeXu, tak není problém to zalomit na A4 (= čtení na obrazovce), A6 (= Kindle a spol.) a A8 (= Nokia - některé smartphones zvládnou tu A6). Je to čistě nastavení jednoho parametru v hlavičce souboru a potom proběhnutí a řešení problematicky dělitelných slov, kterých je pár na A6 a pár desítek na A8.
  A vyrobit nějaké "sociální DRM" do takto připravovaného PDF je otázka pár minut.

 • 9. 3. 2012 11:12

  Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---

  Ok, pak si ale protirecite - ze nikoho nepotrebujete a zaroven ho potrebujete (alespon, abyste za to mohl dostat zaplaceno). Tudiz nevyvrací argument pí Neomillnerové, že dar autorovi neřeší situaci)

 • 9. 3. 2012 11:18

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  V iTunes ale přece nakupujete přímo do čtečky (iPhonu, iPadu). K tomu žádný software nepotřebujete - k čemu do toho vkládat ještě prohlížeč?

 • 9. 3. 2012 11:21

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  U procent je vždycky důležité dívat se současně i na základ, ze kterého se počítají. Prodávají-li se u nás jen řádově tisíce ebooků měsíčně (snad jsem to střelil správně), dokážu si představit, že třicet procent pro distributora (internetový obchod) není nijak přehnaných.

 • 9. 3. 2012 11:44

  popo (neregistrovaný) 213.155.225.---

  PDF je pro ebooky vážně nevhodný formát, nemůžete kalkulovat s tím, že všichni na kindlu nebo v mobilu mají formát velikosti A6/A8. Každý má nastavené jiné řádkování, odsazení okrajů, velikost písma atd...

 • 9. 3. 2012 11:57

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Neexistuje jediná příčina a jediný následek. Kdybych měl ale na něco ukázat, tak bych řekl, že zásadní je zatím malá penetrace čtecích zařízení. Nemyslím si, že kdyby eknihy zlevnily třeba o 10-15 %, že to bude být významný vliv na prodej a na celkové tržby.

 • 9. 3. 2012 11:59

  Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  No, možná si to nechají líbit proto, že celá situace nevypadá tak, jak popisujete :) Aspoň ne ve všech případech :) Pokud je o vaši práci zájem vybíráte si a stanovujete podmínky, pokud chcete, aby někdo zariskoval a nasypal své peníze to dost možná ztrátového projektu, tak si samozřejmě vybírat nemůžete a vybírá si druhá strana. Prosté a funguje to jako všude jinde.

 • 9. 3. 2012 12:00

  Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz

  Souhlasim s bodem 2! Jen misto blby dejte pohodlny.

 • 9. 3. 2012 12:26

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Píšete: „Měl jsem chuť napsat, že pokud není vydání knihy pro vydavatele za naznačených podmínek zajímavé, tak ať jde třeba taxikařit, jistě se najde někdo jiný, pro koho to zajímavé bude, neb kde je poptávka najde se i nabídka.“

  Ptám se, proč se tedy už někdo takový nenašel? Měl-li by marže výrazně nižší než ostatní nakladatelé a srovnatelné služby, snadno by dokázal přesvědčit autory, aby k němu přešli. A byl by za vodou.

 • 9. 3. 2012 12:36

  A.S.Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  Řádkování, odsazení okrajů, velikost písma atd. řeším já coby typograf. A vycházím ze známého rozměru displeje na těchto zařízeních.

 • 9. 3. 2012 12:47

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz

  Píšu-li podobný typ práce, tak si já platím jazykového korektora (pakliže neumím psát na klávesnici, tak i písaře / řku, v dobách pacích strojů to bylo docela běžné), neumím-li statistiku, koupím si služby statistika. Atd. Oponenty a komisi zajímá jen to, co dodám (a jestli jsem to někde neopsal).

  Takže autor to sepíše, nebude-li si jistý v jazyce, tak si najme korektora, nebude-li si jistý v nějakých odborných věcech, tak si najme příslušného odborného korektora, a posléze to bude buď sám prostřednictvím e-shopu na svém webu, nebo se třeba dá dohromady několik takových autorů a ten web si udělají společně, nebo alespoň své weby provážou odkazy, a může to jít ke čtenáři. Není třeba nakladatele, není třeba vydavatele. Ti chytřejší z nich zjistí, že mohou autorům nabízet výše uvedené služby na komerční bázi a přežijí, ti méně chytří / pružní půjdou za cestou trilobitů a hromoještěrů. A pokud bude autor na výše uvedené služby potřebovat víc peněz než má, tak uzavře buď komerční půjčku, nebo něco, co bude +- odpovídat současné nakladatelské smlouvě. Nebo si sežene sponzora nebo ...

 • 9. 3. 2012 12:47

  DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz

  A to mi chcete říct, že teď takto pláčou i autoři? Že se jejich knihy nevydávají elektronicky. Zatím jsme tu slyšely pouze vydavatele. A bez urážky, ti kvalitu obsahu knihy ovlivňují nejmíň, zato cenu nejvíc.

 • 9. 3. 2012 13:11

  Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---

  Takže budete nabízet 70 ks PDF podle typu čtečky a podle toho, zda si tam zrovna děda nastavil velká písmena aby na to viděl? PDF pro čtečky opravdu není vhodný formát .

 • 9. 3. 2012 13:29

  Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Na předmětné diskusi, ze které je záznam, uváděl pan Fraus, že náklady na vytvoření učebnice jsou okolo pěti milionů, vycházím z toho... sama spublikací odborné literatury žádné zkušenosti nemám, moje "populárně naučná" funguje stejně jako beletrie.

 • 9. 3. 2012 13:33

  pc (neregistrovaný) 109.80.21.---

  Podle Jiřího Vlčka z Palmknih je v ČR 100000 čteček, a na konci roku jich bude jednou tolik (uvidíme, ale nepravděpodobné to není), což není zrovna úplně málo. Sto tisíc už je slušný trh, ale je jasné kam pro čtivo lidé chodí když lze legálně koupit jen cca 3000 titulů ale na xtrance jich je 13000.

 • 9. 3. 2012 13:36

  Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Spisovatelé s OSA nic společného nemají. Mimochodem, proč myslíte, že byl na debatě Srstka z Dilie? :)
  Opravdu by mě zajímalo... radíte taky na webu automechanikům, jak opravovat auta a kolik to má stát? Radíte architektům, jak projektovat? Každá profese vyžaduje určitou odbornost, je těžké se, eh, fundovaně orientovat, když o tom nevíte prakticky nic.

 • 9. 3. 2012 13:51

  ondra.kl (neregistrovaný) ---.vamoz.cz

  To vracení jsem nemyslel historicky, ale rozsahově. Důsledky jsou podle mne jednoduché: konec autorských práv a kopírovacího monopolu - a to že by mělo katastrofální důsledky na rozvoj kultury, společnosti a vzdělanosti?

  Svobodnou kulturu jsem četl.

 • 9. 3. 2012 14:02

  Ivan Nový (neregistrovaný) ---.218.broadband11.iol.cz

  navíc vydat román jako e-knihu stojí pár korun. Platit se tedy nebude za psaní knih, ale za doporučení, kterou si přečíst. Jen si vezměte, kolik románů skončí v koši a zůstanou nevydány. Autor z nich nemá vůbec nic. Nakladatelství bude autorům prodávat svou značku. Autoři budou platit nakladatelství a ne naopak.

 • 9. 3. 2012 15:47

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Privezete mi pizzu? Ocekavam vas nadvore za 10minut.... Aha, vy za to chcete prachy, tak to nemam zajem.

  Kdyz neco chci, musim si to zaplatit. Nikdo autorum nebere moznost, ale nemuzou se pak divit, ze je jejich vyrobek neprodejny. Fullservis si jednoduse muze dovolit "hornich 10 000".

  90% autoru si tak jako tak svoje prvotiny musi vydat sami, protoze nakladatele a vydavatele se jim leda vysmeji. Zato kdyz ma autor uspech okamzite prikvaci ...

 • 9. 3. 2012 16:17

  -OB- (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz

  Distributorská marže jen 30%. Kde? Jdu tam. Dnes si distributoři u knih (nemyslím, že u eknih je to jiné) říkají o 60%. Nejnižší, na kterou jsem za své praxe narazil, byla 40%, ale to je již hudbou minulosti. No a jsou obory, kde jsou marže, 400 a více procent…

 • 9. 3. 2012 16:46

  Filias

  To co mě na legálních e-knihách trápí je chabá nabídka a roztříštěnost trhu. Tedy máme tu několk větších prodejců a eknih a každý prodává pomalu něco jiného. Navíc množství titulů taky nic moc. Tedy pak si člověk ani tu knihu koupit nemůže.

  A co se týká zde zmiňovaného selfpublishingu, tak o tom mám jisté pochybnosti. A to ohledně kvality titulu. Trochu normální vydavatel si pohlídá aby to nebyl úplný škvár. A nevydává všechno. Ono napsat hodně dlouhý text aby to mělo hlavu a patu a dalo se to číst není jen tak.

 • 9. 3. 2012 17:21

  bez přezdívky

  Poznámka pro NAKLADATELE/VY­DAVATELE k té licitaci o cenách, tedy o kolik má být e-kniha levnějsí než klasická:

  Tady se totiž vůbec nemluví o tom, že pořízení té čtečky je také nějaký náklad. Čtenář, který koupí čtečku za 3600,- který za rok přečte 12 e-knih a čtečka mu vydrží 3 roky, tak má náklad na přečtení jedné knihy 100,- (+ cena za elektřinu za dobíjení). Pokud se kniha prodává za 300,- a e-kniha za 200,- tak je potom pro tohoto čtenáře nákup knihy a e-knihy cenově rovnocenný. Taková cena uživatele k legální koupi e-knihy moc nenaláká...

 • 9. 3. 2012 19:05

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tak on to nakladatel v současné době nejspíš tak dělá. Jinak by zjistil, že nejlepší věc, co může z hlediska zisku udělat, je vykašlat se na nějaké ebooky.

  To ovšem neznamená, že je to správná cesta.

 • 9. 3. 2012 19:08

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Zůstaňme prosím na českém trhu. Kvůli jazyku je hodně ohraničený, nemůžeme se srovnávat se anglicky psanými knihami.

  Už jsme tady dva položili otázku, kterou můžete skvěle podpořit své argumenty. Tak kde jsou ti čeští autoři knih, kteří publikují samonákladem a dokážou se uživit?

 • 9. 3. 2012 20:38

  VfB (neregistrovaný) 178.77.233.---

  nevím, zda si nějaký kindlista koupí PDF-ko, to není formát pro čtečky

 • 9. 3. 2012 22:17

  protonic (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Zajímavá myšlenka, ale asi nakladatele moc nezajímá kolik jste utratil svícením, či kolik kávy čaje jste vypil doma, kolik v (drahé/levné) kavárně, nebo kolik hodin z toho jste seděl v parku na lavičce...ale mělo by se to projevit v ceně, o tom žádná...

 • 10. 3. 2012 1:21

  MaT

  Proč je v tomto článku Petra Neomillnerová uvedena jako autorka sci-fi knih a v předchozím rozhovoru s ní jako autorka fantasy? Autor si to snad plete?

 • 10. 3. 2012 5:43

  Keiling (neregistrovaný) ---.vslesy.cz

  myslim ze tady ti nekdo neodpovi. zcela jiste ne vydavatel ani autor ani pravnik. ani soudce by se v tom nevyznal. v tom se vyzna leda IT specialista, ten ale nema potrebna pravnicka vzdelani..
  bavis se tady nejspis o nejakym stahovani ze serveru pokud ten dotycny zna hash kod souboru.. na podobny princip zacina prechazet i znamy Pirat Bay s torrenty. ty bys jako mel ty soubory ulozeny na serveru nebo bys fungoval jen jakysi vyhledavas pres hashe. Jak ale muzes vedet tohle nema zadny precedenc. odsouzeni pirate bay bylo za to ze ucvhovaval samotny torrent soubory (i kdyz i to by podle me trestne byt jiz nemelo), stejne jako ted soudi toho kluka, co jen embeddoval videa z jinych vdeo filesharingovych serveru. jenze s timhle pristupem by pak museli odsoudit kazdyho v cele se zajkladatelem googlu jakozto nejvetsim poskytovateloi piratskych odkazu na svete. ale na toho si samozrejme nikdo ntreoufne.. takze moje rada je: spis investuj svuj cas do toho, kde bude samotny server umisten - od toho se totiz odviji i jeho zakonna pusobnost daneho statu a pak taky zvoj vhodne spravce nejvyssi domeny, aby ti nemohli zablokovat server jen pouhym vymazem z DNS zaznamu

 • 10. 3. 2012 8:17

  petrib (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  nakladatel, podpořený podpořený hlavně zálohou při podpisu smlouvy - i autoři musí platit nájemné, takže je snadné jim poskytnout předem méně a později si vybrat více - tak fungují nakladatelé, hudební vydavatelství, filmová studia, ...

 • 10. 3. 2012 8:38

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz

  Když potom žijete / pracujete v baráku, kde po každém dešti smrdí plesnivina (protože architekt je IN a udělal rovnou střechu, kterou opravdu nikdy nikdo neudělá pořádně) a po několika desítkách metrů místního vodovodního potrubí teče z kohoutku lužovica místo pitné vody atd. atd., tak dospějete k názoru, že architekti nepotřebují jen radit, ale rovnou mlátit.

 • 10. 3. 2012 9:08

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz

  Cony SF a F bývají většinou společné. To je jako "Cyril nebo Metoděj, to je fuk, stejně mají svátek jeden a ten samý den."

 • 10. 3. 2012 9:16

  bez přezdívky

  To je pravda, cony bývají na jedné hromadě. Přesto ale hraniční čára mezi pravověrnými scifisty a příznivci fantasy existuje :)

 • 10. 3. 2012 9:46

  Jarda (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jak ta demokratické vymývaní mozků dokáže lidi zblbnout. Samozřejmě že za bývalého režimu bylo možné koupit kancelářské papíry nebo kopíráky (v několika barvách) v každém papírnictví. Horší to bylo s kopírkami, ty se koupit nedaly, prostě je soukromým osobám nikdo neprodával. Ale firmám ano a tak bez problémů fungovaly kopírovací služby (manželce jsem toho na diplomku nechal hodně překopírovat).

 • 10. 3. 2012 11:26

  Roggy (neregistrovaný) 80.188.41.---

  Doporučuji přečíst si Kingův životopis a zjistit si, co předcházelo tomu, než si mohl dovolit toto. Mám pocit, že jedna z jeho autorských rad pro začínající spisovatele zní, aby si našli redaktora a agenta :-) Takže je mi líto, u Kinga je to trošku vedle ;-)

 • 10. 3. 2012 14:55

  Tomas (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nebudou vydavatelé vydělávat 200Kč na knize ani 50 Kč ani 10 Kč budou vydělávat třeba jen max. 5 Korun , ale koupí si to tím pádem daleko víc lidí a nebude se to tisknout ani jinak skladovat a distribuovat výdělek pro nakladatele a autora bude stejný jako u papírové knihy jen holt knihkupci půjdou dělat něco jiného ( třeba budou dělat on line poradce na serveru i knih zase na náký drobáčky od nakladatelů a autorů ) . Další věc je že obsah budou muset skladovat vydavatel na svém serveru a budou za něj ručit . To je model nové digitální doby . Komu se to nelíbí ať de třeba do do pralesa nebo se nechá vystřelit do vesmíru , aby přestal překážet pokroku . ( vydavatelé papírových knih a nahrávací studia ) .

 • 10. 3. 2012 16:04

  Jiří (neregistrovaný) ---.e-brno.net

  Papírové knihy musí zůstat jako relativně spolehlivý fallback. Ale nutit nás tahat se s nimi, i když to není potřeba, je kruté a podlé.

 • 10. 3. 2012 17:01

  Zen (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Patrne jste nepochopil, co jsem chtel rici ...

  King se pokusil psat tim zpusobem, ze ctenari vzdy zaplati kapitolu a potom ji King napise. Vysledek: Kniha Plant, pokud dobre vidim, dodnes neni hotova ... Takze minimalne tento zpusob proste nefunguje. Ani u tak svetoznameho a vysoce uznavaneho autora.

  Jinak s jeho doporucenimi souhlasi snad kazdy znamejsi autor. Jenze "pravicovi", intelkrtualne impotentni diskuteri tohle nikdy nepochopi. A neustale se budou pokouset radit, jak by to autori vlastne meli delat. Pochopitelne bez toho, aby to sami predvedli.

 • 10. 3. 2012 17:05

  Zen (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Ciste technicka: Kam patri kuprikladu "Carodejem proti sve vuli"? :-)

 • 10. 3. 2012 17:23

  pc (neregistrovaný) 109.80.21.---

  To je stejné jako co bylo dřív, vejce nebo slepice. Jako autorka sama určitě dobře víte, kolik dnes slavných autorů nemohlo po léta najít nakladatele, protože prostě byli noví a "nebyl o ně zájem", jenže pak někoho odvážného našli (většinou malá dravá nakladatelská štika) nebo vydali samonákladem a ono se ukázalo že zájem by tu byl, a najednou se mohli vydavatelé přetrhnout. Takhle ten byznys prostě funguje, vydavatel je podnikatel se všemi ctnostmi a nectnostmi co toto povolání obnáší. Pokud má obchodník moc (protože ovládá důležitý prostředek - distribuční kanál), je to vždy průser. Přihoďte k tomu ještě monopol, a je to megaprůser.

 • 10. 3. 2012 17:48

  A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz

  Spíš SF, vše je tam vysvětleno "technicky" (čarodějnický mech), bez toho "vysvětlení" by to byla spíš fantasy.

 • 10. 3. 2012 18:02

  Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz

  Přečtěte si opravenou verzi tady. Nemám důvod podlézat pirátům, nicméně tam jsem to řekl dost blbě.
  A opravdu: ani já ani piráti nemáme práva ke knihám. Na čem se můžeme dohadovat? A jak si to představujete? Že nakladatelé řeknou, že jim to vlastně nevadí, že jim po půl roce kopírujete knihy? To asi neprojde :-)
  Ten krok jsem chápal od pirátů jako důkaz toho, že jim aspoň trochu záleží na tom, že vycházejí české knihy a že jsou udělány aspoň trochu kvalitně.

 • 10. 3. 2012 18:03

  petr (neregistrovaný) ---.74.broadband13.iol.cz

  Pokud nebude e-knížka stát méně než 50,-kč a autor z toho nedostane aspoň 45,- kč není očem diskutovat.

 • 10. 3. 2012 18:07

  "pravicovi", intelkrtualne impotentni diskuter (neregistrovaný) 86.61.206.---

  To, že to jeden slavný spisovatel nějak zkusil a nevyšlo to - to neznamená, že to jinak a u jiného fungovat nemůže.
  O knihách mnoho nevím - jsem tu jako velmi občasný čtenář. Ale znám počítačovou hru, kterou autoři (tuším manželský pár) začali prodávat jako betu (tedy nehotový produkt, levněji než finální verzi). A hodně lidí si tu nehotovou hru koupilo (včetně mne) a autoři měli dost peněz, aby hru dodělali (a později udělali i další verzi).
  To bych řekl, že je hodně podobné tomu Kingovu přístupu. A tady to zafungovalo - u naprosto neznámých a nezávislých vývojářů (jsem si dost jistý, že to byla jejich prvotina).

  Pokud by to někoho zajímalo, tak hra se jmenuje Mount & Blade.

 • 10. 3. 2012 19:07

  pc (neregistrovaný) 109.80.21.---

  Prodávání po kapitolách je pitomost kterou King experimentálně potvrdil :) Lidé prostě nechtějí tak dlouho čekat a číst po malých přískocích i když se jim dílo líbí. Kdyby to udělal třeba půl knihy a půl knihy, nebo první díl, druhý díl (řada knih má v jednom svazku podknihy nebo díly), tak by nejspíš uspěl.

  Na druhou stranu řada autorů zapojila čtenáře do tvůrčího procesu, a velmi úspěšně. Třeba Ghlukovskij (Metro 2033) nebo autor Hlídek Lukjaněnko (alternativní konce jedné z Hlubin). Zapojit do toho i peníze je pro autora s aktivními fanoušky už celkem snadné. Např. nemohu se rozhodnout, mám dva-tři různé konce s těmito parametry, přihazujte zde. Napíšu všechny konce kde bude alespoň 500, v knize uvedené podle velikosti vybrané sumy (má vliv na plynulost textu). Možností je samozřejmě celá řada, ale co budu radit, předpokládá se že autor je tvor kreativní :-)

 • 10. 3. 2012 21:05

  Agent (neregistrovaný) 89.176.254.---

  Jirka Vlček není nakladatel, ale jen majitel e-shopu. On opravdu přímo s autory žádné vztahy nemá.

 • 10. 3. 2012 21:25

  Zen (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  No, nevim, IMHO kdyz se misto carodej nebo carodejnice zacne rikat esper, tak to moc nevysvetluje :0-) (Ostatne to v jedne z knih toho cyklu bylo take ...)

 • 10. 3. 2012 21:32

  Zen (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Vyzyvam vsechny genialni navrhovatele, aby v realu predvedli zivotaschopnost svych navrhu!

  5% z vysledneho zisku pro ne, zbytek pro autory - to je kulantni navrh, ne?

  A ty, kteri se budou vymlouvat, ze se zivi necim jinym ci podobne pindy, bych si dovolil poprosit, aby laskave drzeli pysk, kdyz sami svym blabolum neveri.

 • 10. 3. 2012 21:36

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Já nikde netvrdím, že to je jediný způsob. Jen že je to lepší způsob, než když si autor musí všechno zajišťovat sám. V podstatě jediným rozdílem mezi tím, co píšu já a co píšete vy, je jakási osoba mezi autorem a těmito specialisty. Taková, která zajišťuje produkci, která díky velkému objemu dokáže domluvit mnohem lepší ceny. Nakladatel.

 • 10. 3. 2012 21:40

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Já nejsem úplně z branže, nemám čísla. Ale vím, že nakladatel nezajišťuje pouze produkční věci. Jsou tady i takové jako marketing (ve smyslu nalezení tématu knihy), obchod, propagace. To se samo neudělá a nezaplatí. Jistě, i tohle mohou dělat malá studia, ale potom jim už rovnou můžeme říkat nakladatelé, nemyslíte?

 • 10. 3. 2012 21:43

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  S prvním odstavcem přece nijak nepolemizuji. V tomto tématu se řeší vydávání samonákladem - už je jedno, jestli je to tištěná kniha nebo ebook. Malý český trh je problém pro oboje.

  O tom, kolik údajně Kapitán Kid prodával knih, se v této diskuzi už píše. Tím se nikdo neuživí. A jedna výjimka je pořád jenom výjimka.

  Takže skončíme s tím, že takhle to asi někdy bude fungovat, ale zatím to nikdo nedělá, protože to nefunguje.

 • 10. 3. 2012 21:44

  Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  OK, Monyovou beru. Ta našla díru na trhu a dobře jí využila.

 • 10. 3. 2012 23:34

  Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Jako autorka vím, že tohle jsem většinou romantické legendy, které se šíří potom, co se někdo stane hvězdou. Ve skutečnosti není tak těžké najít nakladatele, pokud nabízíte něco, co má aspoň základní kvality. Nakladatelé neovládají distribuci, naopak, distribuce ovládá nakladatele a malé nakladatelství, nebo autor sám je prostě ve vyjednávání distribuce v nevýhodné postavení. Jako v každém podnikání, jak jste sám řekl, ale to vychází už z podstaty. I na netu je neznámý autor v nevýhodném postavení a prvotiny se dokonce i pirátí méně, než známí autoří, a samozřejmě se taky míň stahují.

 • 11. 3. 2012 4:31

  lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz

  kdyz dostanete priklad tak to setrete ze je to vyjimka tak proc to resit?
  s cd/dvd jsme taky poslouchali, ze za 600kc cd/1000kc dvd je minimum, aby neposli vsichni umelci hlady a ejhle najednou si lidi v trafice kupuji k cigarum nebo nocinam placky za 25-89kc jako na bezicim pase a ani spielberg s rodinou nebo cruise se scientologisty hlady neumreli, cim to?

 • 11. 3. 2012 8:44

  polygon (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Plant

  Imho vydelat $0.5M na jedne kapitole je vyborny vysledek.

 • 11. 3. 2012 8:51

  polygon (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To jste trefil. Marze obchodniku v desitkach procent je nekrestanska, ale dan ve stejnem radu je ok :))
  Aspon je videt jak moc stat dusi ekonomiku.

 • 11. 3. 2012 11:12

  Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz

  Protože jsem byl u toho, když ta dohoda vznikala - nakladatelé v tom v podstatě nefigurovali. Podívejte se na historii vzniku třeba v diskusi na nyxu

 • 11. 3. 2012 11:13

  pc (neregistrovaný) 109.80.21.---

  Problém s The Plant byl, že nesbíral částku na celou knihu nebo půl a půl, ale po malých kouscích. Po pár takto realizovaných částech lidem prostě došla trpělivost - nikdo nechce číst kapitolu týdně nebo měsíčně _obzvláště_ když se mu dílo líbí. Každopádně King takto skutečně zrealizoval pár částí knihy, což potvrzuje že podobný model v principu funkční je, jen je nutné ho aplikovat správně.

 • 11. 3. 2012 11:24

  pc (neregistrovaný) 109.80.21.---

  Ono se to samozřejmě dá dělat různě a mnohdy velmi levně a efektivně. 25 ebook bestsellerů na Amazonu které papír nikdy neviděly rozhodně nemělo billboardy a plakáty v metru. Kolikrát stačí akce (tento týden za 0.99$) a pak se svézt třeba na sociálních sítích a podobnosti. Zrovna tohle umí Amazon moc dobře - dočtete knihu a hned vám nabídne několik jiných které se vám podle analýzy čtenářských preferencí a ratingů všech čtenářů budou na 85% líbit - ukázka na ověření zdarma, pokud opravdu zaujme můžete během 30s mít zbytek za pár šušňů i když jste třeba v čekárně na letišti.