Názory k článku
Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

VfB
VfB (neregistrovaný) 188.122.212.---
9. 3. 2012 7:36 Nový

Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

protože si knihu z iTunes na čtečce stejně nepřečtou, model prodáme vám obsah ale jedině když budete mít jediný námi schválený přehrávač, či námi vyráběné zařízení je cestou do pekel, zákazník nechce být za to že, se rozhodl za obsah platit ještě šikanován tím, že jej prodejce omezuje v tom, jak bude s obsahem nakládat, škoda že toto nechápou ani velcí prodejci knih a zkoušejí to na zákazníky s různými Wooky
jediná schůdná cesta je svobodné nakládání s koupeným obsahem a nemyslím tím, volné šíření ale tím, že knihu si mohu stáhnout jakýmkoliv webovým prohlížečem (až už z počítače nebo čtečky, či tabletu) a přečíst si jen mohu na jakémkoliv zařízení (ať už v počítači nebo mobilu, tak na čtečce nebo tabletu), lidé si nechtějí mít několik různých čteček proto, že každé knižní vydavatelství bude prodávat tu svoji a jejich knihy na ničem jiném přečíst nepůjdou
ideální by mohlo být sociální DRM (digitální ex libris s údaji o majiteli) na několika místech v knize, editovat již vytvořený e-book není zdaleka žádná triviální věc, např. u e-booků vytvořených nejznámějším sw Calibre je to Mission Impossible i pro poměrně zdatného uživatele počítače

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) 78.136.151.---
9. 3. 2012 8:04 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

Prosím, přečtěte si ten kousek článku ještě jednou. Tvrdím, že má být nákup JEDNODUCHÝ jako v iTunes, nikoliv že jediná cesta je v iTunes.

DavidR
DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
9. 3. 2012 9:37 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

Rád bych tu souhlasil s panem Vlčkem, protože v současnosti moc lepších "principů" prodeje elektronických děl není.

VfB
VfB (neregistrovaný) 188.122.212.---
9. 3. 2012 9:52 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

Já také reaguji na "obchodní model" iTunes, který je "přes browser nenakoupíš". Nákup v iTunes možná je jednoduchý ale jedině pokud máte nainstalovaní iTunes, mnohem jednodušší je možnost nákupu přímo z prohlížeče, bez nutnosti instalace otravného software navíc.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 11:18 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

V iTunes ale přece nakupujete přímo do čtečky (iPhonu, iPadu). K tomu žádný software nepotřebujete - k čemu do toho vkládat ještě prohlížeč?

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 12:10 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

Protoze prohlizec mate v mobilu, pdacku, pccku, televizi, ... => jde o univerzalni nastroj.

VfB
VfB (neregistrovaný) 178.77.233.---
9. 3. 2012 20:33 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

v iTunes nejde nakupovat do čteček jen do iPadu, iPhone, iPodu nebo počítače ale vždy k tumu potřebujete přehrávač, který se jmenuje iTunes, jedinný rozdíl mezi iZařízením a ne Mac počítačem je v tom, že u HW od Apple má ty iTunes předinstalovány z výroby nebo si myslíte, že iPhone či iPadu funguje bez Operačního sw a bez apliakcí?
výhoda prohlížeče je v tom, že jej má každý, bez ohledu na to, jaký operační systém používá a v jakém přehrávači přehrává hudbu, nemusíte pak mít dva přehrávače, jeden na nákup a druhý na přehrávání /když vám ITunes nevyhovuje)

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
10. 3. 2012 12:00 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

Včera jsem si updatoval systém přímo v iPadu bez počítače. Pak jsem si do něj stáhnul nový Respekt, taky bez počítače. Stejně tak nové aplikace. iPad ani iPhone jsem s počítačem nepropojil několik měsíců. A je mi jedno, jaký OS mám (shodou okolností OS X, ale to fakt není důležité).
Máte zřejmě zastaralé informace.

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz
10. 3. 2012 17:55 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

Nejde o OS. Problém je, že řadu proprietálních formátů na některých OS prostě nepřečtu a knihy s DRM jsou typicky čitelné pouze na jednom konkrétním zařízení (takže bych s sebou musel vláčet na dovolenou několik čteček - případně + počítač, protože do jedné se všechny e-booky dát nedají). A na počítač bych si musel koupit OS od šmejdosoftu, protože na jiný OS čtečky zvládající legálně DRM prostě nejsou.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 21:32 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

Tady jsme ve vláknu o iTunes. V něm nenajdete žádné proprietární formáty.

VfB
VfB (neregistrovaný) 178.77.233.---
11. 3. 2012 16:10 Nový

Re: Pro majitele čteček je iTunes a represe to samé

celé vlákno

Celé koncept iTunes je jedna celká proprietární sračka.
Když si chci nahrát nějakou hudbu do iPodu, atk musím použít iTunes (myšlen hudební správce a přehrávač) a to nejen pokud chci hudbu z ITunes (myšlen obchod) tak z mp3, které mám někde na disku, u většiny ostatních přehrávačů je normálně nakopíruji stiskem klávesy F5
jakmile chci dostat cokoliv do jakéhokoliv i zařízení (iPod, iPad či iPhone) je v 99% případů iTunes (jako sw) jediná povolená a funkční varianta...

DavidR
DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
9. 3. 2012 7:53 Nový

E-knihy

celé vlákno

Toto téma si opravdu zaslouží svůj prostor k diskusi. Ve světe už několik let zkoušejí různé systémy, s menšími či většími úspěchy. Ale pár věci už je jasné.

1/ Vliv ceny - papírová kniha (obzvláště odborná) je dnes drahá věc, a často se člověk rozmýšlí, jestli koupit nebo ne. Elektronická kniha by mohla být levnější. A MĚLA by být levnější. Ale o kolik? Když vím, že e-knihu nemohu dál prodat (viz obchodní podmínky), tak si nemyslím, že by cena e-knih měla být 10,15,20% nižší, ale klidně o 50. A to mluvím o těch odborných (u červených knihoven ještě víc). Nebo mi jako laikovi vymluvte, proč by se kniha o programování v papíru za 750 měla prodávat za 600,- Kč?

2/ Vliv kvalitiy - náš národní fenomén - viděli jste free naskenované knihy v češtině. Je to děs běs. Chyb jak máku. Žádná kontrola po OCR. Ale vždyť v tom je právě možná síla kvality originálních prací! Vydejte e-knihu v dobré kvalitě, dobře dostupnou a rychleji než papírovou a já si ji koupím a možná i tu papírovou.

3/ Role nakladatele se umenšuje. Ta byla hlavně u tištěných knih, u e-knih je to role pouze organizační (u kolektivních prací) ale jinak nakladatel být nemusí a může to mít velmi pozitivní vliv na cenu. A co si budem povídat, o to tu jde. Nám o cenu a nakladatelům o život.

murk
murk (neregistrovaný) ---.digitalniservis.cz
9. 3. 2012 8:22 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

"Když vím, že e-knihu nemohu dál prodat (viz obchodní podmínky), tak si nemyslím, že by cena e-knih měla být 10,15,20% nižší, ale klidně o 50. A to mluvím o těch odborných (u červených knihoven ještě víc). Nebo mi jako laikovi vymluvte, proč by se kniha o programování v papíru za 750 měla prodávat za 600,- Kč?"

Proč? Protože rozdíl v nákladech mezi papírovou a elektronickou je pouze v tom, že odpadá tisk, který činí asi 15-20 % nákladů, takže formálně by opravdu měla stát těch 600 Kč. A to ani nezmiňuji vyšší DPH!

A co se stane, pokud kniha měla stát polovinu, tj. 375 Kč? Z této částky dostane distributor (typu palmknihy) řekněme 30 %, tj. 112 Kč. DPH je 63 Kč. Něco samozřejmě dostane i původní vydavatel, takže řekněme, že příjem (nikoliv zisk!) z takové knihy pro vydavatele bude 130-150 Kč. Myslíte si, že je to pro vydavatele zajímavé? (S přihlédnutím k tomu, že vydání takové knihy, jak v papírové a elektronické formě ho vyšlo doslova na několik set tisíc?) Já myslím, že vůbec.

Chápu, že jako zákazník chcete e-knihu co nejlevnější, ale takový tlak na cenu znamená jedno – e-knih se vůbec nedočkáte. Vy jste ochoten nakupovat na podmínek A, vydavatel je schopen (schopen! nikoliv ochoten) knihu vydat na podmínek B. Pokud se tyto podmínky neprotnou, trh s eknihami se nikam nedostane.

lojza
lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---
9. 3. 2012 8:38 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

ona se elektronická kniha musí skladovat, převážet do obchodů, řeší se remitenda? Tak nevykládejte, že rozdíl je jen v tisku.
Jako zákazníka mě neschopnost minimalizovat náklady opravdu nezajímá a není pro mě argument. Možná byste měli zkoušet prodávat eknihy na disketách třeba přes alzu a distribuce by vyšla levnějc, místo abyste živili specializované distributory s malými obraty a tedy potřebou vysoké provize, aby se uživili.
Doma mám papírové knihy, které byly jednou koupeny a přečetli je třeba 4 lidi. Vzhledem k tomu, že podmínky eknih podobný přístup zakazují je zde předpoklad většího počtu prodaných kopií v čase (každý z těch 4 si musí koupit vlastní). Pokud nedokážete všechny tyto zákazníky oslovit (při čtvrtinové ceně a prodeji všem čtyřem bysti byly na svém jako při prodeji jedné papírové knihy), je to opět chyba vydavatelů.

KURK
KURK (neregistrovaný) ---.digitalniservis.cz
9. 3. 2012 9:05 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

"Jako zákazníka mě neschopnost minimalizovat náklady opravdu nezajímá a není pro mě argument."

A tvuj zcestny nazor, jak to vlastne s naklady na vydani knihy/eknihy je, nezajima vydavatele. On NAPROSTO LOGICKY nebude vydavat nic, kde nema sanci na vraceni investice.

Jinak receno, mas smulu (vydavatel ne, ten by na tom stejne nevydelal)

lojza
lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---
9. 3. 2012 9:20 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

no, pokud mi vydavatel bude tvrdit, že má někde naskladníno 10000 ebooků a že je musí převážet k distributorovi a neprodané kusy pak bude převážet zpátky, tak mu to vyvracet nebudu, protože to opravdu nemá cenu.

btw, kde berete jistotu, že smůlu budu mít já? Mně je to naprosto ukradený, že nebude vydávat, už teď existuje knih víc než dost, ke kterým se lze legálně dostat tak, aby z nich vydavatel neviděla ni korunu. Ale on si nějak musí vydělat na chleba.

DavidR
DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
9. 3. 2012 9:32 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Nezlobte se, ale právě Váš nepřátelský názor oddaluje nějaký kompromis mezi "autory a vydavately e-knih" a mezi čtenáři.
Je dobré si uvědomit, že trh pracuje na principu, nejprve poptávka a pak nabídka. Ne obráceně. Tedy ne dlouhodobě obráceně.

Dělat výroky typu typu: "vydavatele to nezajímá" a "máš smůlu" opravdu k porozumnění nepovedou.

ivoszz
ivoszz (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 10:02 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Lidi, kteří se neumí poučit z historie jsou odsouzeni k jejímu opakování. Možná byste si měli nastudovat posledních 10 let fonografického a video průmyslu. Tak dlouho nám různí ředitelé tvrdili, že CD a DVD nemohou zlevnit, až se nakonec prodávaly za 40 Kč. Ale už bez nich, jinou cestou a vydělal na tom někdo jiný.
Ano, pokud přistupujete k obchodu s e-knihami jako k obchodu s papírovou knihou, prostor pro zlevnění moc není. ale vsadím se, že s tímhle přístupem za 10 let vy už v tomhle byznyse nebudete a knihy tu polovinu budou stát, respektive i míň. Ano, papírová kniha bude luxus. Ale e-knihy si budou lidi vydávat z velké většiny self publishingem pod nějakou velkou značkou. zbytek bude marginální nebo státem regulovaný (schválené učebnice). A možná to nebude za 10 let, ale dříve. Vzhledem k našemu zpoždění, až se uvolní stavidla, hrkne to sem jako povodeň. A jediné co po tom zbude budou zkrachovalí vydavatelé.
Dalším ukázkovým příkladem je prodej a distribuce mobilního SW.

phi
phi (neregistrovaný) ---.systinet.com
9. 3. 2012 15:42 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

tak tohle uz dela nejakou dobu lulu.com

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 10:58 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Pokud se bavime o tom, kdo ma smulu, tak predevsim vydavatel - je to on kdo chce penize. A bud nabidne neco prodejneho za akceptovatelnou cenu nebo krachne.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
9. 3. 2012 12:13 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

A jeho roli prevezme x. Ten to bude delat zdarma, z cireho altruismu :-)))

admin . aura:23
9. 3. 2012 13:10 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Zase komoušskej názor na svět stylu "Já dělám něco skvělého a vy oškliví mi za to nechcete platit a když to dělat nebudu zajde kultůra na úbytě"

Běžte s tímhle uže někam, na Vaše škváry není každej zvědavej......

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
9. 3. 2012 14:41 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Jo, takhle ... Pan je "pravicovy" az to boli a kdo s nim nesouhlasi, tak ma komousske nazory :-)

Jen dotaz: Jake skvary? Vite vubec, o cem se tady rozpovsechnujete?

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 18:53 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Ne. Ten to bude dělat jinak, takže vydělá, i když bude to samé nabízet za zlomek současné ceny. Stále platí: Neříkej, že to nejde, řekni, že to neumíš, nebo umět nechceš!

phi
phi (neregistrovaný) ---.systinet.com
9. 3. 2012 15:39 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

pokud se minimalizace nakladu povede konkurenci, tak bude smulu hlavne vydavatel :/

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
9. 3. 2012 23:48 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

GOOD! pokud na tom vydavatelé nemají šanci vydělat, pokud to pro ně není zajímavé a nebudou to logicky dělat - nechť prosím přestanou žvanit pindy o tom, jak jim kopírováním e-knih vznikají škody, a řeknou to narovinu: nemáme šanci na tom vydělat a tedy nebudeme e-knihy dělat - dělejte si je kdo chcete a jak chcete, pro nás to není zajímavé.

admin . aura:23
10. 3. 2012 18:24 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

nojo..jenomže to ti nikdo z nich neřekne, spočítaj si svůj vejvar na tištěné monopolizované knize, a zasněj se kolik by vyvařili, kdyby si ti knihu se stejny vejvarem stáhlo 100x více lidí na netu......a začnou berčet

rock
rock (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
9. 3. 2012 8:46 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Jenže s papírovou knihou dostávám možnost s výtiskem do jisté míry disponovat; už jen to, že ho mohu (legálně !) po přečtení prodat dál za klidně >50% původní ceny, definuje sumu, kterou jsem ochoten zaplatit za ebook, se kterým nesmím nakládat vůbec nijak.

DavidR
DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
9. 3. 2012 9:45 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Promiňte,
ale proč by měl distributor dostat za prodej knihy 30% a proč vydavatel 130-150 ze 750?
Nejvíc by měl dostat autor, pak korektor a pak zbytek vydavatel a distributor.
A to tu mluvím o poměru tak 80-85 : 5-10 : 5-10 : 2-5
Autor - za námět, za napsání, za prvotní korekturu
Korektor - úprava
Vydavatel - organizace, komunikace s distributory
Distributor - zveřejnění, prodej

Tímto autorovi žádné peníze neberu. On zkrátka nepřijde. Tady bojujou o život jiní.

MURK
MURK (neregistrovaný) ---.digitalniservis.cz
9. 3. 2012 13:42 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

"Nejvíc by měl dostat autor, pak korektor a pak zbytek vydavatel a distributor. A to tu mluvím o poměru tak 80-85 : 5-10 : 5-10 : 2-5"

Ze ktere dimenze jste prisel? Ne, nesmejte se. To je vazne minena otazka!

Mejte papirovou knihu za 500 Kc. Jeji naklady na vydani jsou rekneme 300 tisic (budu se drzet pri zemi). Vyda se v nakladu 3000 ks a proda vsechno! Autor dostane 400*3000 = 1,2 milionu. Nakladatel ma tech vasich 10 % (za predpokladu, ze distribuce spolkne tech FANTASTICKYCH 2-5 %.)

Skvely byznys jste vymyslel! Nakladatel prodelal 300 tisic (náklady na vydani) a navíc jeste zaplatil statu ze sve kapsy 150 tisic. Vysledkem je, ze kniha se vubec nevyda a autor nedostane vubec nic a umre hlady.

Prosim vas, co vas nuti ze sebe delat naprosteho blbce? Je to tim patkem?

Chcete dat vice penez autorum? Zacnete u sebe a nabidnete vydavatelum distribuci jejich knih za 2 %. Kdyz prodate mesicne knihy za milion, máte z toho hruby prijem 20 tisic mesicne. Skvele! Jste nejlepsi. Neni to pro vas ale moc penez? Penize prece kazi charakter!!

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 15:05 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

A vy tu laskave nemelte z cesty, bavime se primarne o e-booku. Takze zadny naklad 3000ks neexistuje.

-OB-
-OB- (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
9. 3. 2012 16:14 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Hele x, již minule jsem ti psal, abys přetáhl svůj spodní pysk přes svou dutou hlavu a polkl. A dále neotravoval každou diskusi svými plytkými poznámkami.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:00 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Když dojdou argumenty, začnou padat urážky. Jak typické a jak ubohé!

-OB-
-OB- (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
11. 3. 2012 12:48 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

No přece z tvého zadku, kde jej vytratil tvůj 4% kámoš :-))

DavidR
DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
14. 3. 2012 16:49 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Jak prosím mohou vzniknout náklady pro nákladatele při vydaní 5000ks e-booku ve výši 300 tisíc?

Bez urážek, prosím. Vypadáte pak hloupě.

Petr
Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---
14. 3. 2012 17:36 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Jednoduše proto, že ta věta začíná: "Mejte papirovou knihu za 500 Kc. Jeji naklady na vydani jsou rekneme 300 tisic" ....
nejedná se tedy pouze o e-book. Samozřejmě můžete u nás vydat knihu čistě elektronicky, ale vzhledem k tomu, že například palmknihy za loňský rok prodaly 7217 ks všech knih, tak je zjevné, že jen mizivé procento knih se zatím prodává elektronicky a je (zatím a většinou) ekonomický nesmysl zůstat jen u e-booku.

DavidR
DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
15. 3. 2012 7:11 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Jenže o to tu jde. Mi se tu bavíme o e-knihách a on nám tu argumentuje pořád papírovejma. A upozornění (v diskusi jich najdeš několik) nebere v potaz.

My o koze on o voze a ještě uráží.

DavidR
DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
15. 3. 2012 7:13 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

corr. My se tu bavíme...
Omlouvám se

VfB
VfB (neregistrovaný) 188.122.212.---
9. 3. 2012 9:59 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Většina lidí jde cestou nejmenšího odporu a pokud jim warez scéna nabídne nejen lepší kvalitu, tak pohodlnější "nákup" , bezproblémovou konzumaci (narážím na bordel před filmy u originálních DVD) a svobodu ve výběru, kdy, kde a na čem mohu obsah konzumovat, tak zvolím warez. A když budu chtít být morální, tak si dílo pořídím u warez a poté koupím z legálních zdrojů ale konzumovat budu tu warez variantu, protože je to pohodlnější. Otravovat platícího zákazníka protipirátskými výsměch platícím zákazníkům.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 10:20 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

No a co? když si E-knihu nekoupím za rozumný peníz, čili za cenu, která bude odpovídat mým současným, pro většinu občanů minimálním až nulovým možnostem, najdu si ji na netu vždy dříve či později zdarma, i když možná v horší kvalitě, ale zase bez hovadin, jako je DRM a další. A že si vydavatel nevydělá na jachtu a měsíc na Havaji? To není můj problém. Vydavatelé si, stejně jako většina z nás, budou muset utáhnout opasky a přizpůsobit se, když to dokážou, (včera bylo pozdě!) tak někteří přežijí. Když ne, půjdou na pracák.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
9. 3. 2012 12:15 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Prosil bych o konkretni priklad CESKEHO vydavatele, ktery ma jachtu a muze si dovolit travit mesic na Havaji.

Michal Krsek aura:59
9. 3. 2012 13:34 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Pozor, pobyt na Havaji neni zas tak nakladny. Je tam pomerne dost kempu a kdyz se smirite s ponekud jednotvarnou stravou z fast foodu, tak bude porad nejdrazsi letenka.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
9. 3. 2012 14:47 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Byvaly doby, kdy se cesta dala i odpracovat.

Viz Halliburton, Batlicka, autor kniky "Yankee s Kodakem" (jmeno mi uz vypadlo) a mnozi jini

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 18:57 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Mne by zase zajímalo, který je na tom tak špatně, že by s tím raději seknul a šel se živit prodejem buřtů, nebo pinglováním v nádražní nálevně dříve IV. cenové skupiny. To, jak všichni řvou, že pirátění zabíjí hudbu, (filmy, knihy), o čemsi nevábně vonném svědčí.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
12. 3. 2012 8:58 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Hele, krakonos, dokazou pochopit dotaz o cele jedne vete?

Martin Hudec aura:76

Re: E-knihy

celé vlákno

A to si mislite, ze distributorska marze 30% je normalni??? A to jeste u elekronicky distribuovaneho obsahu?

To je asi vtip, ne? To je potom tezke jit s cenou dolu, kdyz by kazdy chtel marzi 30%...

Pavel Koutský - freetimepublishing
Pavel Koutský - freetimepublishing (neregistrovaný) 78.108.106.---
9. 3. 2012 11:18 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

ano mYslíme si, že marže 30% je normální. Všichni distributoři elektronického obsahu mají +- stejnou (Apple - 30%, Amazon 30-70%, atd.)

Osobně si myslím, že by se každý měl držet toho co umí:
Autor - tvorbě příběhu
Redaktor, editor - řemeslné práci na tom příběhu
sazeč - dojmu ze čtení
Grafik - vizuální podobě příběhu
Vydavatel - souhře, úkolování, investování, správě, propagaci a podpoře všech výše zmíněných osob.
Distributor - zajištění můstku mezi hotovým produktem a potenciálním klientem.

Ve chvíli, kdy jeden člověk bude dělat toto všechno, bude výsledný produkt stát za ho*no...
Prostě každý ať dělá co mu náleží a hlavně si myslím, že by za to všichni měli dostat zaplaceno...

Autoři, alespoň ti, co se aktuálně prodávají (neřeším grafomany, kterých je plný internet a diskuse ;), se o žádnou z těch výše uvedených prací starat prostě nechtějí a nebudou, oni chtějí tvořit příběhy a to dá sakra práci...

lojza
lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---
9. 3. 2012 11:35 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

To že má Apple nebo Amazon nějakou marži není argument. Vašim průměrným zákazníkům by zase přišlo normální mít stejnou životní úroveň jako zákazník na které cílí Apple a Amazon. A taky jí nemaj.
BTW podle zprávičky na Lupě byl Apple obviněn z kartelu a umělého navyšování cen u knih.

Krakonoš je vůl
Krakonoš je vůl (neregistrovaný) 178.248.248.---
9. 3. 2012 11:36 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Ano, a taky v Americe bijou černochy!

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
9. 3. 2012 11:45 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

to delaji dobre kdyz neposlouchaji, ale jak to souvisi s knizkama?

admin . aura:23
9. 3. 2012 13:13 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

"Prostě každý ať dělá co mu náleží a hlavně si myslím, že by za to všichni měli dostat zaplaceno..." aha tak to už tady jednou bylo, říkalo se tomu "každý podle svých schopností a každému podle jeho potřeb"...že to nefungovalo ? ...nmo to se nedivte........

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 13:17 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Ne, nefunguje "všichni to dělejte zadarmo, protože já nejsem ochoten platit".

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 15:05 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

On vas nekdo nuti neco delat?

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:05 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Naštěstí funguje, proto se tu s námi pár zoufalců hádá.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 18:59 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Myslet znamená houby vědět. A 30% byla za první republiky lichva a bylo to trestné.

pavel koutský
pavel koutský (neregistrovaný) ---.aim-net.cz
9. 3. 2012 19:25 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

ale my víme, že je to v pořádku... Distributor také musí z něčeho žít...
Co do toho taháte půjčky? 30% marže nemá nic společného s lichvou...
Pokud někdo knihu kterou vydám dostane k maximu čtenářů a potenciálních zákazníků tak si těch 30% prostě zaslouží...

Mě prostě přijde, že se Vám nechce platit, protože vám přijde normální brát plody cizí práce zadarmo. A to pak žádný argument nemá cenu. Ale chtěl bych vás zaměstnávat, pochybuju, že tvoříte fyzické produkty, spíše bude vaše práce stejne abstraktní jako tvorba příběhů, nebo jejich edistribuce a pokud vám nevadí dělat zadarmo, dejte vědět :) práci vám najdu hned...

petrib
petrib (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
10. 3. 2012 8:04 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

držte se toho : ""abychom ji legálně byli schopni nabídnout během tří vteřin a přidat k tomu bonus tak, aby čtenáři neměli potřebu si knihu hledat někde jinde," a jako čtenáře mně bude ukradené jakou budete mít marži
a nevymýšlejte blbou práci za málo peněz nebo zadarmo, těm kteří nepřistoupí na vaši nabídku

Kdosi cosi
Kdosi cosi (neregistrovaný) ---.71.broadband.iol.cz
9. 3. 2012 20:57 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

No již jsem zažil, že při dodržení výše uvedeného, tj. na každý prd byl předražený specialista, staál výsledný produkt rovněž za hovno. Na druhou stranu znám lidi, kteří zvládnou 2-3 z uvedených věcí a jde to. Takže to jaksi moc a hlavně vždy neplatí.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 11:21 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

U procent je vždycky důležité dívat se současně i na základ, ze kterého se počítají. Prodávají-li se u nás jen řádově tisíce ebooků měsíčně (snad jsem to střelil správně), dokážu si představit, že třicet procent pro distributora (internetový obchod) není nijak přehnaných.

lojza
lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---
9. 3. 2012 11:28 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

nojo, jenže pak se není čemu divit, že se prodá jen tisíce kousků měsíčně. Co je příčina a co následek?

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 11:57 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Neexistuje jediná příčina a jediný následek. Kdybych měl ale na něco ukázat, tak bych řekl, že zásadní je zatím malá penetrace čtecích zařízení. Nemyslím si, že kdyby eknihy zlevnily třeba o 10-15 %, že to bude být významný vliv na prodej a na celkové tržby.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 12:11 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Ale nikdo si nebudu porizovat ctecku, kdyz "nejsou" zadne knizky, ne?

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:07 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Naco si pořizovat další kus železa? Mě osobně notebook bohatě postačí, takže nevidím nejmenší důvod, proč bych si měl kupovat ještě čtečku.

VfB
VfB (neregistrovaný) 178.77.233.---
11. 3. 2012 16:15 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

protože číst knihy na notebooku je... ... protože to není tak pohodlné, stejný zážitek
mezi čtením na počítači a na čtečce moc rozdílů není, asi jako mezi sexem s reálným partnerem a masturbací

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
9. 3. 2012 13:33 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Podle Jiřího Vlčka z Palmknih je v ČR 100000 čteček, a na konci roku jich bude jednou tolik (uvidíme, ale nepravděpodobné to není), což není zrovna úplně málo. Sto tisíc už je slušný trh, ale je jasné kam pro čtivo lidé chodí když lze legálně koupit jen cca 3000 titulů ale na xtrance jich je 13000.

-OB-
-OB- (neregistrovaný) ---.customer.poda.cz
9. 3. 2012 16:17 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Distributorská marže jen 30%. Kde? Jdu tam. Dnes si distributoři u knih (nemyslím, že u eknih je to jiné) říkají o 60%. Nejnižší, na kterou jsem za své praxe narazil, byla 40%, ale to je již hudbou minulosti. No a jsou obory, kde jsou marže, 400 a více procent…

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) 178.248.248.---
9. 3. 2012 16:29 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

V papírové distribuci /velkoobchod + maloobchod/ je to 50 % max.
U elektronické distribuce je to výrazně méně - bavíme se tedy o České republice, Amazon za to chce výrazně více.

Michal Breškovec aura:55
9. 3. 2012 11:44 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Měl jsem chuť napsat, že pokud není vydání knihy pro vydavatele za naznačených podmínek zajímavé, tak ať jde třeba taxikařit, jistě se najde někdo jiný, pro koho to zajímavé bude, neb kde je poptávka najde se i nabídka.
Ale já chci říct něco jiného. Pokud se někdo pohybuje kolem vydavatelství knih, tak víte jaké jsou marže. Já mám určité info např. o Computer Press a mohu říct, že jsou obrovské. Pokud prodávají licencovanou zahraniční knihu jsou o něco nižší, ale u českých ta kniha klidně může stát 50% aktuální ceny, a to se bavíme o papírové verzi.

Řekněte mi vážení, pokud pracujete, či podnikáte v jiném oboru lidské činnosti, kdo z vás to má? Když jsem ještě dělal ve firmě zabývající se prodejem a servisem IT, tak standard byl kolem 5%, když se zadařilo 10%, tak to byl kauf.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 11:56 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Logický nedostatek vaší úvahy: Proč se tedy ještě nikdo takový nenašel?

Michal Breškovec aura:55
9. 3. 2012 12:16 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Příliš tu poznámku nechápu, myslíš (rozhodně necítím potřebu aby mi někdo vykal, pokud ty ano, klidně se ozvy), proč ty knihy zatím nenabízejí levněji?

Stejně tak se můžeme zeptat, proč vydavatelé hudby stále prodávají předražená CD, ačkoliv trh už je někde jinde, proč vydavatelé filmů stále dokola inkasují za totéž (jen v o generaci vyšší obrazové a zvukové kvalitě) čím dál vyšší částky, atd. A odpověď je jednoduchá - copyright - oni mají na dané dílo a autora monopol, to znamená že nemají konkurenci. Tento monopol je státem posvěcený a zajištěný a i kdyby neprodali jediný kus, stále budou dostávat peníze od kolektivních správců, kteří nám je vytahají z kapes na poplatcích za média, datová úložiště, tiskárny, kopírky, ale i obyčejný kancelářský papír.
Co tedy nutí monopolistu, aby snížil cenu? V oblasti knižních, hudebních a filmových děl a samozřejmě také software, jsou to piráti, kteří působí jako důležitý regulační faktor. Pokud by nebylo pirátů, ceny všech zmíněných komodit (smím li to tak nazvat) by dnes byly ještě výrazně vyšší.

Ačkoliv nevěřím ve všemocnost neviditelné ruky trhu, tak snahou každého systému je dostat se do rovnováhy, protože to je pro něj nejvýhodnější (nejméně energetický náročný) stav. Pokud na jedné straně vznikla nerovnováha způsobená neadekvátním nastavením copyrightu, je logické, že se vyskytl element, tedy piráti, který tuto nerovnováhu ruší.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 12:26 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Píšete: „Měl jsem chuť napsat, že pokud není vydání knihy pro vydavatele za naznačených podmínek zajímavé, tak ať jde třeba taxikařit, jistě se najde někdo jiný, pro koho to zajímavé bude, neb kde je poptávka najde se i nabídka.“

Ptám se, proč se tedy už někdo takový nenašel? Měl-li by marže výrazně nižší než ostatní nakladatelé a srovnatelné služby, snadno by dokázal přesvědčit autory, aby k němu přešli. A byl by za vodou.

Michal Breškovec aura:55
9. 3. 2012 12:33 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Skutečně snadno? Které, ty etablované, kteří mají dlouholeté smlouvy se stávajícími vydavateli? To asi těžko. Ty neznámé, kterých čekají zástupy na svou příležitost, jistě snadno, ale ty čeká ještě dlouhá cesta k úspěchu, ale právě pro ty jsou možnosti internetu dar z nebes, jen se jich chytit.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 19:00 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Pořád mám stejnou otázku: Proč to tedy už někdo neudělal, když je to tak snadné?

acjuta
acjuta (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 20:00 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Psalo se, ze to mela byt napln Megaboxu, projektu pod Megauploadem, ale predtim ho stacili zrusili svetovladni jenkiove.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:12 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Ono je to jen otázka času. Jenže po tom, jak dopadl Megaupload, který začal autorům nabízet 80% ze zisku z prodejů a následně byl zaříznut, (dokud jen pirátil, byl klídek!), se čeká na výsledek procesu. Další Megaupload je jen otázkou krátkého času, že to jde už se ví. Teď jen zbývá najít stát, kde budou servery v bezpečí a vůbec bych se nedivil, kdyby to byla Čína, nebo dokonce Severní Korea.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 12:18 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Protoze neexistuje konkurencni trh.

Priklad, ano? Vezmemez Viewegha - ma (predpokladam) smlouvu s vydavatelem, ktery je jedinym prodejcem jeho dila => nikdo jiny legalne jeho knizky prodavat nemuze.

Vezmes trebas Batu. Kdokoli si muze dojet do fabriky nakoupit jeho boty a za libovolnou cenu je prodavat.

V prvnim pripade neexistuje tlak konkurence (prave kvuli nesmyslnemu a zastaralemu AZ), jedinou konkurenci jsou prave "pirati". Ale je prece jednodussi brecet jak sou ti pirati zli - tedy dokud vydavatel vydelava (jinak by tu uz nebyl).
Ve druhem pripade sice taky muzete brecet, ze ta svina vedle neprodava s 50% ale jen s 25% marzi, ale kazdy se vam leda tak vysmeje.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) 178.248.248.---
9. 3. 2012 12:21 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Smlouva s nakladatelem je na dobu určitou. Takže nikdo nenutí autora, aby potom nevyměnil nakladatele nebo si to nevydal sám.
Knihy, které jsem vydával pro Mirka Žambocha například, tak už vyšly u Tritonu. Naprosto v pohodě se rozhodl. Kopírovací monopol je blbost, vše drží v rukou autor, jen na OMEZENOU dobu to PROPŮJČÍ nakladateli.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 12:28 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Proč si myslíte, že autor není svéprávný? On si přece sám vybírá, jestli chce fungovat bez nakladatele, jestli půjde k jednomu nebo druhému, na jak dlouho (teď neřešme, jestli ho nakladatel vůbec chce). Vybírá si to, co je pro něj nejlepší.

Proto se ptám, proč to tedy nikdo ještě nedělá způsobem, který se v těchto diskuzích objevuje jako zázračný.

Michal Breškovec aura:55
9. 3. 2012 12:37 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

To nemůžeš myslet vážně. Autor rozhodně není ten, kdo si vybírá, ten je prostě rád za to, že ho někdo vydá a dá mu vydělat. Situace se změní, až i autoři sami pochopí, že to jde jinak, ale to je cesta kterou si musí ujít oni sami, vydavatelé je k tomu jistě tlačit nebudou.

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 13:21 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Autor, o kterého je zájem, si samozřejmě vybírá. Ten, o koho zájem není, si vybírat nemůže. To je stejné, jako když si hledáte babu :)

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
10. 3. 2012 17:23 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

To je stejné jako co bylo dřív, vejce nebo slepice. Jako autorka sama určitě dobře víte, kolik dnes slavných autorů nemohlo po léta najít nakladatele, protože prostě byli noví a "nebyl o ně zájem", jenže pak někoho odvážného našli (většinou malá dravá nakladatelská štika) nebo vydali samonákladem a ono se ukázalo že zájem by tu byl, a najednou se mohli vydavatelé přetrhnout. Takhle ten byznys prostě funguje, vydavatel je podnikatel se všemi ctnostmi a nectnostmi co toto povolání obnáší. Pokud má obchodník moc (protože ovládá důležitý prostředek - distribuční kanál), je to vždy průser. Přihoďte k tomu ještě monopol, a je to megaprůser.

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 23:34 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Jako autorka vím, že tohle jsem většinou romantické legendy, které se šíří potom, co se někdo stane hvězdou. Ve skutečnosti není tak těžké najít nakladatele, pokud nabízíte něco, co má aspoň základní kvality. Nakladatelé neovládají distribuci, naopak, distribuce ovládá nakladatele a malé nakladatelství, nebo autor sám je prostě ve vyjednávání distribuce v nevýhodné postavení. Jako v každém podnikání, jak jste sám řekl, ale to vychází už z podstaty. I na netu je neznámý autor v nevýhodném postavení a prvotiny se dokonce i pirátí méně, než známí autoří, a samozřejmě se taky míň stahují.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 10:50 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Každý se po krátké relaci s googlem (stačí se jen správně zeptat) může přesvědčit, že označení "romantická legenda" je velmi laciná bagatelizace skutečného problému. On je problém najít vydavatele i pro osvědčený titul který by se prokazatelně prodal (např. rozšířené aktualizované vydání odborné knihy pro kterou je prokazatelně odbyt) - vlastní zkušenost.

Souhlasím, že distribuce má na vydavatele velký vliv, ale po rozpadu knižního trhu u nás (úbytek knihkupectví, změny na poli knižních velkoobchodů) už to není tak horké jako to bývalo např. v 90. letech. Ano, je čím dál tím těžší dostat knihu k lidem a prodat ji, ale nikoliv vinou distributorů. Má na to vliv celá řada faktorů, včetně např. rostoucích koncových cen knih.

Na netu je samozřejmě neznámý autor v horší pozici než autor známý, ale má alespoň nějakou šanci. Uvědomte si, že vydavatelé v těchto případech v podstatě určují co je dostatečně hodnotné aby to lidé mohli číst. Vydavatelstvím tato role nepřísluší, to mají posoudit jen čtenáři. Je jasné, že z povahy věci to dříve v podstatě nešlo jinak, ale to už dnes neplatí (rozhodně ne v takové míře).

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 3. 2012 11:07 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Nakladatelství rozhodují, do čeho investují své peníze... těžko říct, že jim nepřísluší rozhodnou o tom, do čeho je dají.
A po pravdě, o úspěchu knihy často nerozhoduje kvalita, ale místo vzniku a případně marketing. Klasický příklad... Eragon je velmi, velmi průměrná fantasy, které by se, pokud by vyšla v čechách, prodalo tak tři sta kusů. Ovšem nevyšla v Čechách, staří Paoliniovi jsou marketingově schopní a prodeje si typnu minimálně kolem milionu.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
12. 3. 2012 10:51 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

A to je právě ten problém. Když o hodnotě kultury a vzdělání rozhodují primárně obchodníci podle toho, co je výhodné pro ně. Pak se mnohdy stane že autor nebo veřejnost tahají za kratší konec. Samozřejmě že se obchodníci rozhodují a chovají naprosto přirozeně dle své role a nikdo soudný jim to nevyčítá. Problém je v systému který tuhle pokřivenou rovnici vytvořil a snaží se ji udržet v chodu i za cenu výrazného omezení práv a svobod lidí, např. práva na soukromí atd. (viz ACTA/SOPA/PIPA).

Petr
Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---
12. 3. 2012 11:16 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Obchodníci prodávají to, co se prodá. To, že vládne trh je právě nejfunkčnější model. Plánované hospodářství se zavedlo a jak dopadlo. Stejně tak byste mohl chtít dát knihu nejdříve dát kritikům a pak ji buďto prodávat nebo zatrhnout. Totalitu ve jménu úrovně kultury, to teda taky nechci. A pokud má fungovat trh, musí mít autoři a nakladatelé možnost vydělat a pokud se strefí do vkusu vydělat hodně. Pokud se netrefí nevydělat. Na tom nevydím nic pokřiveného.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
12. 3. 2012 14:31 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Trh by skutečně vládl, pokud by ve hře nebyl _monopol_. Takhle je to jen pokřivená parodie trhu. Nevěřte že je knižní byznys naprosto regulérní obchod kontrolovaný tržními mechanizmy, to je jen obratná manipulace fakty.

DavidR
DavidR (neregistrovaný) ---.pardubickykraj.cz
9. 3. 2012 12:47 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

A to mi chcete říct, že teď takto pláčou i autoři? Že se jejich knihy nevydávají elektronicky. Zatím jsme tu slyšely pouze vydavatele. A bez urážky, ti kvalitu obsahu knihy ovlivňují nejmíň, zato cenu nejvíc.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 19:03 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Za to, že se dá kniha část, můžete často poděkovat právě nakladateli. Ve vší úctě k autorům. Myšlenka, že nakladatel kvalitu knihy ovlivňuje nejméně, naznačuje, že se v tomto oboru úplně neorientujete.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
9. 3. 2012 20:14 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Kvalitu neovlivňuje nakladatel, ale lidé které zaměstnává - korektoři, editoři atd. Pro spoustu typů slovesných děl autor nepotřebuje tyto služby přímo od vydavatele (je to výhodné pokud je hodně spoluautorů nebo struktura díla složitá, se spoustou obrazového materiálu a spec. typografie apod. kde vydavatel funguje jako "systémový integrátor"), ale postačí mu služby daných profesionálů. Stejně tak jako je někdy výhodné nechat si dělat účetnictví od účetní firmy, a někdy je výhodnější najmout si pouze účetního + daňového poradce pracující jako OSVČ. Takže se nás prosím nesnažte obalamutit že to lze jen jedním způsobem, není to pravda. Že je *typická* praxe zatím taková jak ji líčíte neznamená že se to nedělá i jinak, a že díky internetu a elektronickému samovydavatelství nejsou právě ony alternativy pro některé autory stále více atraktivnější. Protože ony jsou, a celý trh se pomalu mění.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 21:36 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Já nikde netvrdím, že to je jediný způsob. Jen že je to lepší způsob, než když si autor musí všechno zajišťovat sám. V podstatě jediným rozdílem mezi tím, co píšu já a co píšete vy, je jakási osoba mezi autorem a těmito specialisty. Taková, která zajišťuje produkci, která díky velkému objemu dokáže domluvit mnohem lepší ceny. Nakladatel.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 10:59 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Jasně že to budete tvrdit když jste nakladatel :-) Souhlasím že role nakladatele může být velmi pozitivní, třeba právě v těch lepších cenách. Jenže čím větší organizace - tím větší režijní náklady na její fungování, větší setrvačnost a tím větší tlak na stabilní cashflow vedoucí k vyšším cenám (zaměstnance musíte platit i když zrovna nemáte tolik zakázek - musíte vykrýt hluché období). Takže ono to s tou výhodností pro autory není vždy tak horké. Změna směrem k větší diverzifikaci poskytovatelů služeb autorům je jednoznačně posun k lepšímu (z pohledu autora).

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:18 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Dovolím si drze pochybovat o počítačové a leckdy i právní gramotnosti většiny autorů, navíc tu hraje roli i konzervativita většiny těchto lidí, je to stejné, jako s bankami: všichni nadávají na nesmyslné poplatky, ale počet těch, kteří přejdou k nízkonákladové bance je mizivý. Až se autoři naučí, že počítač není jen jakýsi psací stroj, ledy se pohnou. Jenže když nakladate, podpořený prolhaným právníkem, autorovi nakuká, že publikovat jinak, než přes něj, nebo kolegy, je nelegální, není se co divit, že autor se poddá.

petrib
petrib (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
10. 3. 2012 8:17 Nový

nakladatel, podpořený ... zálohou

celé vlákno

nakladatel, podpořený podpořený hlavně zálohou při podpisu smlouvy - i autoři musí platit nájemné, takže je snadné jim poskytnout předem méně a později si vybrat více - tak fungují nakladatelé, hudební vydavatelství, filmová studia, ...

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 8:28 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Realita, kterou vetsina nechce stale pochopit.

Na (papirove) knize se jeji cena sklada ze 3 zakladnich casti po +- 1/3.

"vznik knihy" (tisk, sazba, korektura ... a autor samo)
distribuce (skladovani, remitenda ...)
prodej (marze knihkupce).

U e-booku odpada prodej(naklady na prodej po netu jsou proti kamenakovu o rad, ci spise dva jinde), distribuce a samozrejme tisk.
Tudiz (zcela logicky) ocekavam (a nejen ja) ze e-book (bez jakychkoli omezeni, DRM a dalsich sragor) bude stat +- maximalne tu 1/3 papiru.

MURK
MURK (neregistrovaný) ---.digitalniservis.cz
9. 3. 2012 9:08 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

"Tudiz (zcela logicky) ocekavam (a nejen ja) ze e-book (bez jakychkoli omezeni, DRM a dalsich sragor) bude stat +- maximalne tu 1/3 papiru."

Ocekavat muzes cokoliv. Faktem je, ze vydavatel NEBUDE investovat do veci, ktere si nevydelaji ani na vlastni naklady. Takze si ocekavej si co chces. Klidne konec sveta za tyden.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
9. 3. 2012 9:10 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

jakou investici potrebuje do eknihy kdyz vydava tu samou v papiru? prosim poucte nas.

MURK
MURK (neregistrovaný) ---.digitalniservis.cz
9. 3. 2012 13:15 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Rad vas poucim.

Kdyz vydavatel vyda knihu v papiru, stoji ho to jiste naklady. Ale to neznamena, ze elektronicka verze teto papirove knihy nema zadne naklady. Samozrejme, ze ma - knihu jako takovou musite prelozit, zaplatit prekladateli, zaplatil puvodnimu vydavateli atd. at uz ji vydate v papiru, nebo jako ebook, nebo jako oboji. A pokud si myslite, ze nakladatel automaticky rozpocita naklady na vydani jen do papiru, takze ma ebook jakoze "zadarmo" a muze ho tudiz prodavat za tretinu ceny, pak jste naprosty MIMOŇ a vubec nejste zpusobily pro zivot v realnem svete...

Garfield
Garfield (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 13:49 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Po přečtení tohoto postu už mám celkem jasno, kdo je tady mimoň, nezpůsobilý pro život v reálném světě :-).

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 19:05 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Tak on to nakladatel v současné době nejspíš tak dělá. Jinak by zjistil, že nejlepší věc, co může z hlediska zisku udělat, je vykašlat se na nějaké ebooky.

To ovšem neznamená, že je to správná cesta.

petrib
petrib (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
10. 3. 2012 8:20 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

přečtěte si pozorněji příspěvek, na který reagujete nebo si zopakujte zlomky

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
11. 3. 2012 3:30 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

ok zkusim to jeste jednou
JAKOU DALSI INVESTICI do ebooku musi nakladatel zaplatit kdyz stejnou knihu vydava v papiru.

jellito
jellito (neregistrovaný) ---.166.broadband6.iol.cz
29. 4. 2012 1:34 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

jak i jednoduchý dotaz dokáže být pro některé přispěvatele zavádějící, co?-)

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 10:27 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Fajn, ať se na to všichni vydavatelé třeba ihned vykašlou! Jak dlouho myslíte, že bude trvat, než se autoři naučí, že stačí poslat ,,rukopis" jednou po sobě přečtený v PDF do nějakého E-shopu a pak už jen koukat na počet stažení a inkasovat 70 - 80% ceny za jedno stažení! Bez OSA a dalších parazitů, bez omezování svých práv a bez handrkování s nabubřelými bařtipány, pro které nebude jejich dílo dostatečně finančně zajímavé? Současný model výroby a distribuce knih je totálně zastaralý a je jen otázka času, kdy chcípne na úbytě.

Krakonoš je vůl
Krakonoš je vůl (neregistrovaný) 178.248.248.---
9. 3. 2012 10:38 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Koukám, ty jsi fakt pako. V PDF??? To je formát pro čtečky, mobily naprosto nevhodný. Krakonoši, kup si střelivo nebo lano a jdi se konečně zahrabat.

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz
9. 3. 2012 11:12 Nový

Prakticky:

celé vlákno

Teď dávám do e-formy jeden ze svých starších titulů. Protože to mám v TeXu, tak není problém to zalomit na A4 (= čtení na obrazovce), A6 (= Kindle a spol.) a A8 (= Nokia - některé smartphones zvládnou tu A6). Je to čistě nastavení jednoho parametru v hlavičce souboru a potom proběhnutí a řešení problematicky dělitelných slov, kterých je pár na A6 a pár desítek na A8.
A vyrobit nějaké "sociální DRM" do takto připravovaného PDF je otázka pár minut.

Veterán
Veterán (neregistrovaný) ---.159.broadband6.iol.cz
9. 3. 2012 11:39 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

Tak to bych ani náhodou nebral. Zbavujete se jedné z největší výhody e-knih a to je přizpůsobení velikosti textu možnostem čtenáře. Znám plno lidí, kteří již nebyli schopni normální knihu přečíst, ale čtečka jim to zvětšením textu opět umožnila.
A ještě doporučuji si zjistit, k čemu bylo PDF určeno, a že i Adobe prodává knihy jako e-pub a ne jako PDF.

popo
popo (neregistrovaný) 213.155.225.---
9. 3. 2012 11:44 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

PDF je pro ebooky vážně nevhodný formát, nemůžete kalkulovat s tím, že všichni na kindlu nebo v mobilu mají formát velikosti A6/A8. Každý má nastavené jiné řádkování, odsazení okrajů, velikost písma atd...

A.S.Pergill
A.S.Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz
9. 3. 2012 12:36 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

Řádkování, odsazení okrajů, velikost písma atd. řeším já coby typograf. A vycházím ze známého rozměru displeje na těchto zařízeních.

Petr
Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---
9. 3. 2012 13:11 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

Takže budete nabízet 70 ks PDF podle typu čtečky a podle toho, zda si tam zrovna děda nastavil velká písmena aby na to viděl? PDF pro čtečky opravdu není vhodný formát .

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz
10. 3. 2012 8:30 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

Bohatě stačí 3 - 4 "vzhledy", MMCH papírová kniha nabízí jen jeden. Dá se předpokládat, že poloslepý děda tu knihu na Nokii s A8 displejem číst nebude (aby potřeboval větší písmenka pro tak malou plochu), ale že si spíš soubor určený pro ni natáhne do Kindle, kde už bude mít písmenka jako v čítance pro první třídu. A ty "vzhledy" se z už odladěného textu vygenerují velice snadno. Chce to ovšem určitou míru počítačové gramotnosti.

popo
popo (neregistrovaný) 213.155.225.---
9. 3. 2012 13:17 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

Ano, jako typograf sice dáváte textu 'defaultní' vzhled, ale uživatel si ho na svém zařízení může změnit a jelikož text pdf je prakticky needitovatelný, není volně tekoucí a nezalamuje se podle velikosti rámce (narozdíl od formátu ePub a jiných), dochází k deformaci celé stránky.

admin . aura:23
9. 3. 2012 13:25 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

Což jest blbina...že..mnohem zajímavější by bylo v klidu označit pouze kapitoly a odstavce a zbytek nechat na čtecím zařízení. Slova myslím není potřeba rozdělovat, protože není nutné šetřit papírem.

BTW. Připadám si jak vysvětlovat Buffalo Billovi z Ponny Expresu že v době telegrafu není nutné zprávu vkládat do vodotěsného obalu.

Jas
Jas (neregistrovaný) 217.64.9.---
9. 3. 2012 13:32 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

A máte vůbecnějákou takovou čtečku? Já si totiž myslím, že typograf je pro čtečku v podstatě nepotřebná fukce právě kvůli tomu, že každý si individuálně nastavuje své parametry tak aby mu to vyhovělo. Co je pro E-knihu potřeba udělat opravdu dobře je obsah, odkazování, obrázky a "poznámky pod čarou", protože právě v tom lze spatřit přidanou hodnotu oproti "pirátskému" textu. Nikoli v textu příběhu samotného. Schválně si někdy zkuste vzít text nějáké pirátské kopie knihy převedené do čtečkového formátu a vedle toho napříklat VTM vydané rovnou ve formátu pro čtečku a hned vám bude jasno v čem je přidaná hodnota originálu.

Veterán
Veterán (neregistrovaný) ---.159.broadband6.iol.cz
9. 3. 2012 15:57 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

Plno pirátských knih je v mizerné kvalitě, ale plno je na zcela profesionální úrovni. Na X-trans je dokonce něco jako sekce perfektní knihy pro Kindle a ty mají skutečně výbornou kvalitu. Někde jsem také narazil na pirátskou digitalizaci starých Vernerovek a také jsme byl velmi příjemně překvapen.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
9. 3. 2012 14:05 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

U odborných a obrazových knih s komplexní typografií (tabulky, vzorce, obtékání obrázků apod.) to má význam, ale u beletrie bez obrázků to prostě nechci. Rád si nastavuji řez písma i velikost který vyhovuje mě, ne typografovi.

VfB
VfB (neregistrovaný) 178.77.233.---
9. 3. 2012 20:38 Nový

Re: Prakticky:

celé vlákno

nevím, zda si nějaký kindlista koupí PDF-ko, to není formát pro čtečky

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:03 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

A co má jako být? Na NB to přečtu a pokud autor nebude pako, nic mu nebrání přetransformovat text do něčeho, co zobrazí i mobil, i když louskat ty blechy, co jsou na displeji většiny mobilů, je za trest! Občas v MHD nějaké takovéto zoufalce vidím, já osobně bych literaturu takto konzumovat absolutně nechtěl. Ale když ono je IN čumět na placku, posázenou písmenky, že?

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 13:36 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Spisovatelé s OSA nic společného nemají. Mimochodem, proč myslíte, že byl na debatě Srstka z Dilie? :)
Opravdu by mě zajímalo... radíte taky na webu automechanikům, jak opravovat auta a kolik to má stát? Radíte architektům, jak projektovat? Každá profese vyžaduje určitou odbornost, je těžké se, eh, fundovaně orientovat, když o tom nevíte prakticky nic.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:23 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Auto si umím opravit sám. (A nejen to) a radit architektům, když vidím, jaké skvosty, (např. blob, nebo tančící dům), z nich padají ? Kdyby to aspoň cpali někam do polí za sídliště, ale hnojit tím střed Prahy...

Jojo
Jojo (neregistrovaný) ---.71.broadband.iol.cz
9. 3. 2012 21:09 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

KDÁK KDÁK KDÁÁÁÁÁÁÁÁK!!!!

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
12. 3. 2012 9:07 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Ve fotbale by to bylo minimalne na zlutou.

petrib
petrib (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
10. 3. 2012 8:26 Nový

... radíte

celé vlákno

by jste se divil, kolik lidí se cítí povoláno radit architektům jak mají projektovat. občas mi přijde, že tady rozumí všichni fotbalu a architektuře ;)

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz
10. 3. 2012 8:38 Nový

Re: ... radíte

celé vlákno

Když potom žijete / pracujete v baráku, kde po každém dešti smrdí plesnivina (protože architekt je IN a udělal rovnou střechu, kterou opravdu nikdy nikdo neudělá pořádně) a po několika desítkách metrů místního vodovodního potrubí teče z kohoutku lužovica místo pitné vody atd. atd., tak dospějete k názoru, že architekti nepotřebují jen radit, ale rovnou mlátit.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 11:06 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Pokud umite prehlaskovat tech par slov vyse, tak zjistite, ze vydavatel z tistene knihy nedostane ani o korunu vice, tedy placate naprosto z cesty a mimo realitu. K vydavateli se dostane prave ta 1/3. A z te se musi umorit naklady na vse kolem knihy - tedy jeji tisk, korektura, autor, zisk vydavatele ... e-book se netiskne, tudiz i pri 1/3 cene na tom jsou vsichni lip, nez pri prodeji papiru.

Realita je takova, ze pokud bude knizku prodavat sam autor a na vydavatele se vykasle, tak ma dve varianty - prodavat ji za tu +- 1/3 a dostat od kusu o rad vic nebo jit s cenou jeste niz a byt na tom financne stejne.

MURK
MURK (neregistrovaný) ---.digitalniservis.cz
9. 3. 2012 13:10 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

MEGALOL.

Proberte se, prosim, toto je realny svet. Ne vase vybasnena realita.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 15:10 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Narozdil od vas, ja realitu naprosto vpohode vnimam, proto si knizky stahnu zdarma a vy z toho uvidite kulovy. Vas problem, nikoli muj.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:25 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

Bingo a naprostý souhlas!

Makovec
Makovec (neregistrovaný) ---.150.broadband15.iol.cz
9. 3. 2012 8:45 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

V čem spočívá cena knihy? V hmotnosti papíru a odpisech tiskárenského stroje, nákladech na naftu pro její rozvoz do knihkupectví a nebo poštou?

A nebo v... obsahu?

U knihy o programování: máte (můžete mít pokud je ekniha dobře udělaná) k vlastnimu obsahu i přidanou hodnotu vyhledávání v textu, thoho že vám nezabírá místo v tašce a v tom že nemusíte dvakrát přemýšlet jestli a kterou si ssebou dneska vezmete. Vezmete si všechny. A když nětkterou zapomenete, tak si jí prostě znovu stáhnete a nainstalujete do čtečky.

Ale ani toto není ten úplně správný argument: tím je prostý fakt že jakkoli náklady hrají v kalkulaci ceny svojí roly, cena je nakonec primárně určená tím jakou hodnotu pro zákazníka prodávaná věc či služba má. Proto neexistuje žádný důvod aby některé eknihy nestály polovic co jejich papírové verze, a jiné třeba dvojnásobek. Hledat nějaký vzoreček pro výpočet ceny eknihy z její papírové verze (všimněte si že nepíšu "originálu") nemá valný smysl, protože trh takhle nefunguje.

oh
oh (neregistrovaný) ---.173.broadband5.iol.cz
10. 3. 2012 0:23 Nový

Re: E-knihy

celé vlákno

1) Odborný e-book, doplněný fotografiemi, schématy a grafy levný nebude nikdy. Práce je s tím skoro stejně jako s papírovou knihou, jediný rozdíl je v nákladech vlastního tisku a distribuce. Takže počítejte s tím, že bude opravdu stát těch 600,- a bude to rozumná cena. U beletrie bez ilustrací nebo té červené knihovny ale ne. Požadavek na nemožnost e-knihu (právě jen tu jednu JEDINOU kopii) dál prodat, darovat, převést na jiného vlastníka nebo dědit je další z absurdních právnických konstrukcí. Bude respektována asi stejně jako licence OEM sw. A pro mě znamená, že o takové "zboží" nemám a nebudu mít zájem.
2) Kvalita je důležitá. Ale už mám vlastní černou listinu překladatelů a než koupím papírovou knížku, ověřuji si, zda na něm konkrétní překladatel není. Protože nehodlám platit za "práci" nedouka, co nejenže neumí jazyk originálu, ale neumí ani pořádně česky. Jinak souhlasím, dobrá dostupnost legálních e-knih v dobré kvalitě a bez zbytečných buzerací platícího zákazníka udělá divy.
3) Právě u těch odborných publikací se role nakladatele (nebo někoho, kdo udělá nakladatelskou práci) zase tak moc nezmenšuje. U beletrie sice ano, ale pořád nelze spoléhat na to, že si všichni autoři budou sami svá díla zalamovat, hledat chyby, zajišťovat distribuci,... a u toho všeho ještě taky stihnou psát něco nového. Ale nakladatelům jde skutečně o život. Buď do toho vlaku nastoupí včas, nebo budou trvat na restrikcích a právnických nesmyslech a pak je lokomotiva rozmázne po trati. Mohou si vybrat - zatím...

ondra.kl
ondra.kl (neregistrovaný) ---.vamoz.cz
9. 3. 2012 8:10 Nový

Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

"Jiří Vlček: Připadá mi ale zvláštní, že piráti nabízí výpalné za to, že nebudou šířit nějaké knihy, ačkoliv jim nepatří".

Jenže tak to není. Poté co knihu legálně nabydu tak mi patří - ten konkrétní kus, tak konkrétní kopie. Jiná věc ovšem je že kopírovací monopol omezuje moje vlastnická práva.

Pan Vlček by měl pravdu jen tehdy když bych si nekupoval knihu, ale uzavřeli jsme smlouvu o pronájmu / práva užívání.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) 78.136.151.---
9. 3. 2012 8:17 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

Podle zákona tak tomu (bohužel) u elektronické knihy je. U papírové to je jinak. Navíc ten citát je trochu vytržený z kontextu a ještě k tomu jsem to pomotal už při tom, kdy jsem to říkal.
Chtěl jsem říct: my nemáme právo rozhodovat o právech někoho jiného (autorů, nakladatelů) a omezovat je. Stejně tak piráti nemají právo rozhodovat a omezovat práva někoho jiného. Prostě dohoda dvou, co do toho nemají co kecat :-)
Ale aspoň něco, to je pravda.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 8:36 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

Maly detail, pokud si e-book koupite na placce, tak jej samozrejme vlastnite ... (i podle soucasne legislativy).

Problem vidim prave v tom, ze se tu jista lobby snazi chranit jakysi soubor jednicek a nul jako nesmirne cenny majetek, dokonce mnonem vic, nez je chranen majetek fyzicky (pokud nekomu seberu mobil a flaknu snim o zem, tak mu zacaluju maximalne hodnotu toho mobilu), ale zaroven se snazi omezit nakladani s timto majetkem naprosto zasadnim zpusobem vuci fyzickym vecem. A to proste nikdo nehodla akceptovat.

Nehlede na to, ze autorska prava tady nikdo neporusuje - pravem autora je byt uveden jako autor, rozhodne neni pravem autora rozhodovat o tom, jak nekdo nalozi se souborem jednicek a nul.

Navic mate pomyleny pristup k pravum vubec, protoze kazdy ma jen takova prava, jake mu protistrana prizna. Pokud se budeme bavit ciste hypoteticky v intecich funkcni demokracie, tak autori rozhodne nemaji priznana prava omezovat sireni svych zverejnenych del - jednoduse proto, ze jim to vetsina neprizna.

grc
grc (neregistrovaný) 109.80.21.---
10. 3. 2012 17:52 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

V první řadě nejde o žádnou džentlmenskou dohodu. I když nějaké jednání proběhlo, tak k žádné konečné dohodě NIKDY nedošlo, a doba hájení je jednostranný akt dobré vůle ze strany EBF a správců xtrance. Kdyby to byla dohoda, tak je v tom něco pro obě strany, ale vydavatelé neudělali ani neslíbili VŮBEC NIC, tak jakápak dohoda natožpak výpalné. Pane Vlčku, styďte se, tohle je přešlap jak kráva, a pokud by admini xtrance po tomhle výroku jednostranně vypověděli "dohodu" o hájení produktů palmknih, vůbec bych se jim nedivil. Naštěstí nejsou tak malicherní jako někteří vydavatelé (že, pane Liperte).

Že piráti nemají právo rozhodovat a omezovat práva někoho jiného? Proboha a kdo jsou to ti piráti? Nějaká organizace s direktivním řízením, jako třeba mafiánská rodina? Víte moc dobře že to tak není, piráti jsou nasraná veřejnost kterým vydavatelé akorát kálí na hlavu. Pár jednotlivců kteří mají určitý vliv v ebook komunitě se rozhodlo vám podat pomocnou ruku aby podpořili rozvoj trhu s ebooky u nás, a vy do ní ještě koušete, fuj! Pro dobrotu na žebrotu.

Ano, pirátské ebooky poškozují vydavatelský byznys, a podle současného práva je to špatné. Nechme stranou že to právo je postavené na hlavu a nemá šanci fungovat v digitální době, soustřeďme se jen na to podstatné. Vydavatelský byznys je pomalu v prčicích protože jsou vydavatelé hamižní a nedočkaví lidé (jak jste správně podotkl v panelu, jenže jste jaksi opomněl dodat že to platí nejen na piráty), a než by se přizpůsobili době, tak radši budou předělávat dobu jen aby se nemuseli změnit sami, protože to bolí a ne každý to zvládne. A když se najde někdo, kdo se vám pokusí tu změnu usnadnit i když by vlastně vůbec nemusel protože mu stačí jen nedělat nic a vyhrát kontumačně, tak ho očerníte a ještě do něj kopnete? U Liperta to chápu, to je sebestředný člověk bez nadhledu, ale od vás jsem to nečekal, neb jsem měl o vás lepší mínění.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
10. 3. 2012 18:02 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

Přečtěte si opravenou verzi tady. Nemám důvod podlézat pirátům, nicméně tam jsem to řekl dost blbě.
A opravdu: ani já ani piráti nemáme práva ke knihám. Na čem se můžeme dohadovat? A jak si to představujete? Že nakladatelé řeknou, že jim to vlastně nevadí, že jim po půl roce kopírujete knihy? To asi neprojde :-)
Ten krok jsem chápal od pirátů jako důkaz toho, že jim aspoň trochu záleží na tom, že vycházejí české knihy a že jsou udělány aspoň trochu kvalitně.

grc
grc (neregistrovaný) 109.80.21.---
10. 3. 2012 20:43 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

Podlézat pirátům je k ničemu a nikdo o to ani nestojí (nejmíň ze všeho piráti), je rozumné že to neděláte :)

Že nemáte práva ke knihám které vydáváte je lež jako věž, máte je od autora upsaná nejméně na 5 let (dnešní standard). A na věci nic nemění pokud je máte upsaná na méně nebo jen na e-verzi. Rovněž pochybuji že po danou dobu a formu nemáte exkluzivitu.

Nakladatelé nic říkat nemusí, naopak by mohli na oplátku neříkat vůbec nic :-)

Krok jste pochopil špatně. Pirátům může být šumák jestli vydavatelé dělají eknihy, protože si dělají vlastní a 99% z toho co dělají stejně jako ebook nikdy nevyjde. Jen si pár naivků s "vlivem" myslelo že by neuškodilo pomoct evydavatelům, protože by to pomohlo rozvoji eknih u nás a autorům.

Agent
Agent (neregistrovaný) 89.176.254.---
10. 3. 2012 21:05 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

Jirka Vlček není nakladatel, ale jen majitel e-shopu. On opravdu přímo s autory žádné vztahy nemá.

grc
grc (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 11:05 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

Uf, jasně. Upřímná omluva za nařčení ze lži. Nicméně o to víc nepatřičnější je vyjadřovat se jako knihkupec k "dohodám" mezi vydavateli a piráty.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 3. 2012 11:12 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

Protože jsem byl u toho, když ta dohoda vznikala - nakladatelé v tom v podstatě nefigurovali. Podívejte se na historii vzniku třeba v diskusi na nyxu

grc
grc (neregistrovaný) 109.80.21.---
12. 3. 2012 11:15 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

Vím že jste tam byl pane Vlčku, ale není pravda že vydavatelé v jednání na NIXu (byla to uzavřená místnost pro zvané) v podstatě nefigurovali. Byl tam Brokilon, Leonardo a DZAMLING. Zváni údajně byli další (Argo, Fragment a tuším že ještě Grada) a nevím proč nevyslali zástupce, tohle měl na starosti pan Lipert který nakonec fungoval jako jejich proxy (jak tuto roli splnil se zeptejte jeho). Takže jediný kdo nebyl vydavatel nebo vydavatele nezastupoval jste byl vy.

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
13. 3. 2012 8:42 Nový

Re: Komu co patří a kdo omezuje čí práva

celé vlákno

Brokilon a Leonardo je ovšem jeden člověk, Robert Pilch :) Jeho maminka tam za Leonardo nebyla určitě :)

Michal Breškovec aura:55
9. 3. 2012 8:37 Nový

Pár poznámek...

celé vlákno

Nedomnívám se, že pirátství je produktem digitální revoluce. Digitální revoluce, respektive rozvoj technologií dal pirátství nezbytné prostředky, ale pirátství samotné je produktem nedostupnosti (ať už celkové, nebo cenové) děl, o které lidé mají zájem, čili pirátství vyplnilo mezeru na trhu.

O tom, co se v oblasti elektronických knih bude dít, ze hovoří již řadu let, přesně se hovořilo o tom, že vydavatelé u nás jsou naprosto nepružní, že se snaží jít ve stopách hudebního průmyslu, i když všichni již věděli, že ta cesta je špatná, místo aby se poučili. Tragické na tom všem je, že i přesto se vydavatelé stále diví a nechápou situaci.

Plně souhlasím se závěrem článku (tedy panem Vlčkem a Koutským, Fraus je úplně mimo).

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 8:47 Nový

Re: Pár poznámek...

celé vlákno

Pred 89' se knizky taky kopirovaly, dnes si ti, kteri to povecerech prepisovali na strojich ... rikaji "disidenti".

Stejne tak se kopirovalo na kazety v "preddigitalnim" veku. A samozrejme taky ve velkem, vsak pametniku "burz" snad zije jeste dost. Spousta lidi na tom mela zalozenou slusne prosperujici zivnost.

Co vic, co jineho nez kopie je kazde divadelni predstaveni ...

To takzvane "piratstvi" je lidska prirozenost, je to neco, co tu s nami je miliony let, a je to prave jediny duvod veskereho rozvoje - nekdo neco nekde okopiruje a trebas to lehce vylepsi.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
9. 3. 2012 9:06 Nový

Re: Pár poznámek...

celé vlákno

presne tak. za komaru se prepisovalo, xeroxovalo a vubec kopcilo o 106. ti kdoz to delali byli "hrdinove" a delali to za prachy! ano kopie knizek se musela zplatit, papir a kopiraky neslo jen tak koupit v papirnictvi a shanelo se to pod rukou za prachy. tzv. autori tenkrat byli radi a toto kopirovani podporovali, ovsem dnes kdy to neni treba psat v noci pod perinou aby soused neslysel tukat psaci stroj a kopiruje se zadarmo jsou tito vsichni zlodeji.

Jarda
Jarda (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 9:46 Nový

Re: Pár poznámek...

celé vlákno

Jak ta demokratické vymývaní mozků dokáže lidi zblbnout. Samozřejmě že za bývalého režimu bylo možné koupit kancelářské papíry nebo kopíráky (v několika barvách) v každém papírnictví. Horší to bylo s kopírkami, ty se koupit nedaly, prostě je soukromým osobám nikdo neprodával. Ale firmám ano a tak bez problémů fungovaly kopírovací služby (manželce jsem toho na diplomku nechal hodně překopírovat).

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
11. 3. 2012 4:14 Nový

Re: Pár poznámek...

celé vlákno

jake vymyvani mozku ja v te dobe fungoval vy chytraku.
samozrejme ze vam v papirnictvi neprodala prodavacka 5 baliku papiru pokud jste to nemaskoval jako potreby pro ssm jinak musela hlasit vetsi mnozstvi nadrizenemu. a kopirovat v praci? nevim kde jste delal, ale u nas se na kopirku zapisovalo kdo kdy a kolik ceho a po praci se zamkla kopirka, vyndal zasobnik papiru a zaryglovala cimra. tudiz kopirovat neco po praci? nemozne.
vzhledem k tomu, ze jsem potreboval minimalne 1x za mesic neco nakopcit tak bylo mnohem schudnejsi obejit zensky po kanclech a vysomrovat 10 papiru + 1 kopirak a doma to naklofat na stroji.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
10. 3. 2012 18:18 Nový

Re: Pár poznámek...

celé vlákno

Pirátství neexistuje, existuje jen přirozená potřeba lidí sdílet duševní statky (a profitovat z nich ať už jako jednotlivci nebo jako skupina). Pirátství je jen "cejch hanby" kterým se najednou cejchují lidé co sdílejí, protože právě digitální éra umožnila lidem sdílet ve velkém a bez kontroly vlastníků nebo jiných hlav pomazaných. Dle současné normy jsme piráti tak či onak úplně všichni. Kolektivně se styďme a sypme si popel na hlavu, uvalme na sebe kolektivní daň z lidství a z každého třetího nadechnutí. Plaťte prosím u nejbližšího kolektivního správce vlastníků vědění a kultury, protože všechno co víte přece víte díky někomu jinému, tak mu zaplaťte že vám umožnil být tím, čím jste, má přece nárok na spravedlivou odměnu i dlouho po své smrti. A k čertu s volným trhem, ať žije monopol! Tak je to přece spravedlivé, hodnota věci přece není odvozena od nabídky a poptávky, ale taková jakou určíme my, protože jinak se to dělat nedá (rozuměj museli by jsme se změnit nebo zkrachovat). Ještě že Shakespeare netvořil ve 20. století, protože vám můžeme nabídnout 100 tisíc remaků a variací jeho díla aniž by jsme mu museli něco platit, ale vy nám za tyhle odvozeniny platit budete, a nejlépe za každé kouknutí nebo přebalení, a to už navždycky protože kopírovací monopol si vždy včas prodloužíme.

ge0
ge0 (neregistrovaný) 212.11.119.---
9. 3. 2012 8:40 Nový

Hmm, zase jsem to nevydrzel a podlehl

celé vlákno

Bry den,

z chuti dotoho a pul je hotovo. V dnesni dobe, kdy autor si muze celou knihu napsat poloautomaticky zkontrolovat a vydat s pomoci svobodneho softu mi prijdou nektere nazory (vydavatelu?) velmi vesele.

Jeste pred par lety nam do hlav ze vsech stran znelo, jak je vynucene monopolni postaveni nadnarodnich korporaci spatne. Je snad monopolni kopirovaci monopol najednou prospesny? Mohl by nejaky uceny zastance tohoto tvrzeni podporit sve tvrzeni necim jinym nez jen svym "selskym" pohledem pripadne strilenim do neznama?

Prosim nazyvejme veci pravymi jmeny. Kdyz si na svou flashku stahnu knihu, tak autorovi/vydavateli nic nemizi. Neda se tento cin nazvat kradezi. Naopak, pokud jsem pak postaven pred soud a odsouzen, je mi zabaven (ukraden) nejaky majetek. Jen proto, ze mnoho lidi neko nazve piratem/zlodejem, tak to neznamena, ze dany kona moralne zlou cinnost, naopak, se mi zda, ze je az podezrele jasne, kdo je vlastne "zlodej". Zadny "novodoby pirat" nebrani autorovi/vydavateli sve dilo jakkoli dale prodavat nebo vydavat, jsou to naopak tito, kteri omezuji osobni vlastnictvi nekoho jineho. Aneb Zlodej krici, chytte zlodeje.

Je zajimave, jak je mozne vytvorit iluzi vlastnictvi nekde, kde zadna neni, dochazi pak k zajimavym paradoxum, kdy se napriklad jedna entita da ukrast vice nez jednou...

Petr
Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---
9. 3. 2012 8:55 Nový

Re: Hmm, zase jsem to nevydrzel a podlehl

celé vlákno

Rozporujete pouze (z větší části mediální) zkratku.
Krádež je skutečně něco jiného. Správný název je "porušování autorských práv"

ge0
ge0 (neregistrovaný) 212.11.119.---
9. 3. 2012 8:59 Nový

Re: Hmm, zase jsem to nevydrzel a podlehl

celé vlákno

porusovani aturskych prav na kopirovaci monopol?

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
9. 3. 2012 10:39 Nový

Re: Hmm, zase jsem to nevydrzel a podlehl

celé vlákno

Správně je to "neoprávněné zasahování do práv autora" :)

Celá mediální masáž a kampaně za stovky milionů které mají v hlavách veřejnosti vytvořit rovnítko mezi krádeží a neoprávněným zasahováním do práv autora (resp. do majetkových práv, nikoliv osobnostních) mají jediný cíl. Zvýšit negativní percepci podvědomého vnímání veřejnosti na tento fenomén. Jednoduše, všichni jsme od mládí kondicionováni v tom, že krádež je nejen fuj, ale megafuj (protože jsme se historickým vývojem dopracovali k tomu, že nám jako celku nesvědčí). Na druhou stranu neoprávněné zasahování do majetkových práv autora je takový prapodivný myšlenkový konstrukt na sporných základech z posledních cca 300 let, a spousta lidí to jako zásadní problém nevnímá (pokud to jako problém vůbec vnímá). Protože u kulatého stolu se současný status quo již obhájit nedá, ergo kladívko je nutné zmanipulovat vnímání lidí aby bylo dosaženo kýženého výsledku.

Uvědomme si, že spravedlivou odměnu autorům nikdo upřít nechce, jen by bylo vhodné to konečně dělat na nějakých tržnějších principech (aby byla odměna opravdu spravedlivá), což se pomocí monopolu udělat nedá. Monopol není nástroj volného trhu, právě naopak.

FerryH
FerryH (neregistrovaný) 212.27.206.---
9. 3. 2012 14:56 Nový

Re: Hmm, zase jsem to nevydrzel a podlehl

celé vlákno

Dovolím si doplnit myšlenku:
"Celá mediální masáž a kampaně ... mají jediný cíl. Zvýšit negativní percepci podvědomého vnímání veřejnosti..."

... ovšem účinek na veřejnost a hlavně na mládež je přesně opačný, než bylo kampaní zamýšleno! Stále větší a větší procento veřejnosti chápe nebo podvědomě jedná právě opačně...
A čím déle ta kampaň trvá (připomeňme že už minimálně 10 let!), tím více a větší procento populace považuje tzv. "pirátství" okolo autorských děl za něco naprosto standardního, ba dokonce za něco snad nutného a logického...
Skoro bych řekl že tu pomalu a jistě vzniká nové paradigma!

Vidíme to dnes a denně a to nejen na internetu. A novinkou kolem fenoménu " pirátění ebooku" je jen to, že se k té mladé generaci ve velice masivním měřítku připojila i starší část populace. A až v nebývale velkém měřítku také seniorská generace!!
To by mělo být pro držitele AD velice varovný signál ... zdá se, ze ztrácí i tu poslední oporu v té vrstvě veřejnosti vždy nejkonzervativnější a nejméně podléhající "módním trendům".
To je smutný dopad celé té zrůdné a nesmyslné kampaně a hlavně neschopnosti držitelů autorských práv a těch co s těmito AP obchoduji, se nějak rozumně přizpůsobit - a hlavně v ROZUMNÉM čase - nové situaci ...

Honza
Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz
9. 3. 2012 8:49 Nový

Dobrovolny dar

celé vlákno

Za e-knihy nejlepsi cena je dobrovolny dar autorovi + nejaka ta reklama.

1000ce lidi denne pisou blogy a dalsi texty zdarma vcetne me. Pokud nekdo pise tak dobre ze narozdil od ostatnich a me by tu existovala moralni potreba se mu za toto dilo odmenit, tak dobrovolny dar je idealni cestou.

Stejne to kazdy pise dneska na PC, odpadaji prepisy a dalsi veci, muze jit rovnou na web ke stazeni. Co se tyka korektur a dalsich nakladu, pokud autor neumi gramatiku jako ja, tak holt to dilo neni tak dokonale, aby stalo za to za nej platit.

Nemohu mluvit za vsechny ale je nas dost co budeme mit radeji tistenou knihu. Jinak receno kniha ktera je vazne dobra, tak ji chci mit v knihovne, kniha kterou si jen chci jednou precist, nebo dokonce jen v ni neco vyhledat ma pro me hodnotu knihy pujcene v knihovnach za maly poplatek nebo dokonce od znameho zadarmo. A za tistenou zaplatim rad.

Scannovane knihy maji prisernou kvalitu, ten kdo je cte tak opravdu cini v nouzi, kdy si neni schopny opatrit original(nejcasteji studenti a povina studijni vybava). A verte ze prace se scannovanim je desna a tomu kdo to scannuje ji nikdo nezaplati.

Howg!

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 9:14 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Kolikrát se ještě musí říct a napsat, že autor není jediný, kdo na knize pracuje a že dar autorovi neřeší situaci?

Honza
Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz
9. 3. 2012 9:24 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Kolikrat chcete, mozna se vam splni zazracne prani a stane se to po 1000cem opakovani pravdou. Ja sem autor a nevidim nikoho koho bych jeste potreboval k vytvoreni e-knihy a vystaveni na webu ke stazeni a precteni. Asi vas to zarazi ale zvladnu to sam. :-)

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 9:39 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Tak si tu diskusi poslechněte. Zvlášť u odborných publikací to prostě platit nemůže, pracují na nich velké kolektivy autorů. A můžu se zeptat, kolik lidí si vaši publikaci tak stáhne, když si ji takhle sám uděláte a vyvěsíte na web? A kolik vám za ni zaplatí?

Honza
Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz
9. 3. 2012 9:55 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Jak sem psal, nepovazuju se za autora, ktery pise tak dobre, aby si za to nechal platit. Tudis pro me nema cenu ani investovat do reklamy a moje knizky si tak stahlo celkem 71 unikatnich downloaderu. Uprimne ani neverim ze slo o lidi.
A nesouhlasim s tim ze na odbornych publikacich pracuji spousty lidi. Jedna se o soubor znalosti, jejichz vyzkum je placeny jinde a ktere jsou zdarma publikovany v odbornych casopisech, rozumej bez naroku na honorar autora. Ze je pak nekdo veme a sepise do knihy je chvalihodne, ale je to autor jako kazdy jiny. Pokud jde o atlasy, slovniky ... tak uz z principu obsahu je nebudu prece nabizet v knihovne k zapujceni, ale pouze k prodeji v tistene podobe a ikdyz tam mozna budou nejake straty z kopirovani, tak budou zanedbatelne, udelat kopiji atlasu neni zas tak lehke, ostatne z toho vyplivaji i zvysene naklady.

Petr
Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---
9. 3. 2012 10:56 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

No zrovna podle cestinarske kvality tohohle prispevku ti korektora vrele doporucuji. Knizku s takovouhle frekvenci chyb bych prestal cist po dvou strankach. (Tudis, straty, vyplivaji, kopiji)

Honza
Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz
9. 3. 2012 11:04 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Ano, ja to psal hned jako duvod. :-) Sem si toho vedom. Staci precist prvni komentar co sem napsal.

Petr
Petr (neregistrovaný) 62.209.200.---
9. 3. 2012 11:12 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Ok, pak si ale protirecite - ze nikoho nepotrebujete a zaroven ho potrebujete (alespon, abyste za to mohl dostat zaplaceno). Tudiz nevyvrací argument pí Neomillnerové, že dar autorovi neřeší situaci)

Honza
Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz
9. 3. 2012 11:20 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Naopak, je to moje svobodne rozhodnuti, zatim co Vy mi vnucujete vydelek a nutite me tim nechat vydelat korektorovi.

Kdybych chtel, tak to na korekturu dam a najmu i nejakou PR na reklamu ... ale osobne nehodnotim sva dila natolik zajmava, ze by se mi to vyplatilo, tudiz to nedelam, narozdil od vas, kdy si vynucujete vydelek.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
9. 3. 2012 10:59 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

To je samozřejmě velmi snadno řešitelné.

1. Ne všechny publikace vznikají za těchto podmínek (problém vyřešen subdodavatelsky, autor si místo "účetní firmy" - vydavatele s korektory najme přímo "účetní" - korektora).
2. Vědecké publikace vznikají jako vedlejší produkt výzkumu placeného jinak, tady naopak vydavatelé parazitují jak pijavice protože vlastní "zavedený publikační kanál" a diktují si podmínky jaké se jim zlíbí. Autoři je nepotřebují vůbec, mohou si vytvořit vlastní kanály které budou fungovat za přijatelnějších podmínek.
3. Učebnice (to jediné zaznělo na panelu). Místo papíru bude stát nakupovat přímo obsah. Klidně vyplatí 5-10 milionů vydavateli za dobrou učebnici kterou si pak rozdristribuuje na školy jak je státu libo (zadarmo - platíme daně, nebo třeba v rámci školného, možností je celá řada). Nevidím důvod, proč by měl stát platit za papír když je to pro něj nevýhodné. Vydavatel je podnikatel jako každý jiný, a nese podnikatelské riziko a musí mít správný fungující obchodní záměr a model. Stát není povinen zajistit fungování modelu jaký se podnikateli hodí. Stát má být pouze spravedlivý a poctivý vůči všem občanům.
4. Ostatní odborná literatura - opět je to věc autorů, možností jak realizovat a vydělat je mnoho. A to i bez monopolu trvajícího 100 a více let. Monopol 10 let od vydání? proč ne. I po skončení monopolu může autor na knize vydělávat, v tom mu nikdo nebrání, a nechci slyšet že to nejde - protože jde (a živých důkazů je neurekom).

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz
9. 3. 2012 11:03 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Kolegyně, za odbornou publikaci mám zpravidla velký kulový (po finanční stránce) a je-li to odborná pedagogická publikace, tak se mi (při současném nastavení kritérií) ani nepočítá do publikační aktivity.
Za prvního Conana (psaného po chvilkách asi rok) jsem dostal asi pětinásobek ročního příplatku k platu za CSc., na kterém jsem tvrdě pracoval víc než pět let, takže mi práce na něm vychází při současném honorování vědy minimálně 25x efektivnější než ta věda, alespoň co do peněz.
Takže nemám nejmenší problémy s vystavením svých odborných textů na webu (a taky tam některé jsou), protože z toho mám ten benefit, že mi méně studentů vyletí od zkoušky a já nemusím vypisovat tolik druhých a třetích termínů (jsem placen od studenta, bez ohledu na to, kolikrát zkoušku opakuje).

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 13:29 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Na předmětné diskusi, ze které je záznam, uváděl pan Fraus, že náklady na vytvoření učebnice jsou okolo pěti milionů, vycházím z toho... sama spublikací odborné literatury žádné zkušenosti nemám, moje "populárně naučná" funguje stejně jako beletrie.

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz
10. 3. 2012 8:51 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Kolegyně, bude-li to papírová kniha s mnoha barevnými obrázky, tak ji šíleně prodraží příprava tisku těch obrázků. Bude-li to elektronický soubor, tak maximálně naroste jeho velikost. V některých případech se může platit za autorská práva na ty obrázky, ale to je o něčem trochu jiném.
Rozhodně autorům odborného textu žádné velké honoráře nepřiplavou (a ještě se jim může říct, že to vlastně dělají jako součást svého úvazku a dostanou velký kulový nebo pár stovek na odměnách). Trochu lepší situace je, když třeba na tvorbu učebnice dostanete grant. Z něho můžete externím autorům zaplatit docela slušné honoráře přes smlouvy o dílo apod., u interních je kolem toho složité výkaznictví ve smyslu, že to dělali zcela mimo pracovní dobu a nikoli jako svou odbornost, za niž jsou placeni. Takže je výhodnější vzít ty interní spoluautory jako spoluřešitele (pokud jich není moc) a jejich odměňování zajistit formou odměn pro řešitele grantu, nikoli autorským honorářem.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
11. 3. 2012 4:25 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

ano, onen pan dokonce blabolil cosi o 150 lidech delajicich na te publikaci 2 roky :))) tomu se rika neskutecne mizerna efektivita.
vsadim boty, ze kdyz vemu kolektiv 10 autoru tak mi vystrihnou takovou ucebnici do pul roku a naklady budou maximalne petinove.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
12. 3. 2012 9:13 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Na to se da reagovat pouze Vasim nickem

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
12. 3. 2012 12:52 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

zkuste misto toho trosicku zagooglit a zjistit si co je k vtvoreni ucebnice treba.
napoveda: neni to raketovy vyzkum

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
10. 3. 2012 18:31 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

I tyto případy se dají řešit a velmi snadno, jen chtít, např:

1. Výkupem díla od státu (např. učebnice), stát si to pak zpoplatní jak chce (pokud bude cítit potřebu).
2. Vyhlášením projektu a sběrem peněz dopředu. Velmi bezpečný obchodní model protože se projekt zrealizuje jen když je skutečný zájem (nasbírá se dostatek peněz). Tohle dělá spousta lidí, proč by nemohli nakladatelé odborné literatury? Jasně, dosáhnout stabilního cashflow jení tak snadné, no a co? Naučte se, jiní se také naučili.
3. Spousta odborných děl (práce autorů) je stejně financována jinak, protože autor by se tím neuživil (dá do toho více než je možné získat přímo prodejem), takže tu jde jen o toho vydavatele. Způsobů jak si zajistit financování je dost, stačí jen chtít a netrvat na tom, že musí fungovat to co už zjevně fungovat nemůže protože se Země otočila.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz
10. 3. 2012 21:27 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

ad 2) Jako S. King - The Plant, ze jo?

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 11:13 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Problém s The Plant byl, že nesbíral částku na celou knihu nebo půl a půl, ale po malých kouscích. Po pár takto realizovaných částech lidem prostě došla trpělivost - nikdo nechce číst kapitolu týdně nebo měsíčně _obzvláště_ když se mu dílo líbí. Každopádně King takto skutečně zrealizoval pár částí knihy, což potvrzuje že podobný model v principu funkční je, jen je nutné ho aplikovat správně.

Veterán
Veterán (neregistrovaný) ---.159.broadband6.iol.cz
9. 3. 2012 9:40 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Je dobré, když Váš text přečte někdo cizí. Najde chyby, které Vy sám v textu nevidíte, což je zcela běžná věc.
Nic to ale nemění na faktu, že korektura hladkého textu pak vyjde na cca. 3 000,- Kč a sazba e-knihy obdobně. Již při prodeji tisíce kusů jsou pak tyto náklady šest korun, k tomu přidejme marži webového obchodu a zbytek jde pro autora. Kniha by pak skutečně měla stát kolem stovky a autor (pokud se nejmenuje Paroubek) by dostal mnohem víc, než od dnešních nakladatelství.
A pro případ DPH doporučuji si webovou prodejnu založit třeba v Anglii, kde je na knihy sazba nula a díky EU je nákup bez cla i dodanění DPH.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 10:35 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Autor je ten, kdo vytvořil dílo. Všichni ostatní na jeho díle nějakým způsobem parazitují, takže autor a ne paraziti, by měl mít svaté a nezpochybnitelné právo rozhodnout, jak se svým dílem naloží a kolik ze získané odměny parazitům dá. Jenže současná praxe je přesně opačná. Autor se musí u nakladatelů poníženě doprošovat, aby na jeho dílo ráčili milostivě upřít svůj božský zrak, následně je donucen podepsat vyděračkou smlouvu, která ho zbaví všech možností o svém výtvoru rozhodovat a pak musí jen poníženě čekat, kolik mu Jeho Výsost nakladatel milostivě ucmrndne! Nevím, jak kdo, ale já se divím, že si takovéto otrokářské jednání ještě někteří autoři nechají líbit!

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 11:27 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

No vidíte. A přestože je to tak jednoduché, téměř nikdo z opravdových autorů, jejichž knihy se prodávají, to takhle nedělá. Která varianta je správně?

1. Autoři vědí, jak kniha vzniká, a je jim jasné, že to bez nakladatele moc nejde. Protože jsou autoři, nikoli editoři, korektoři, sazeči, produkční, nedomluví se s tiskárnou, neudělají marketing, nezajistí distribuci (a k tomu všemu to neudělají za tak dobré ceny jako nakladatel).

2. Autoři jsou úplně blbí a Krakonoš je king.

Honza
Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz
9. 3. 2012 12:00 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Souhlasim s bodem 2! Jen misto blby dejte pohodlny.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:30 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

K bodu 2 bych napsal spíš: Soustavně oblbovaní a zastrašovaní. (vážený, když to dáte na internet, tak vám to zlí piráti ukradnou, já Vám to za mírný poplatek zabezpečím, t. j. nalepím na to neúčinné svinstvo typu DRM a když neposlechnete, tak máte nejen u mne, ale i u všech ostatních navěky utrum!)

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 12:21 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

3. Mladsi autori zacinaji prichazet na to, ze zadneho vydavatele nepotrebuji a vydavatele z toho maji prdel v loji, proto vsude vykrikuji, ze bez nich to nejde.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 12:29 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Kteří to jsou? Prosím aspoň pár z těch známějších.

krakonoš
krakonoš (neregistrovaný) ---.idtnet.cz
9. 3. 2012 19:33 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Ti to nejsou. Ale pro ty neznámé je to jediná cesta, jak publikovat a přijít k penězům. A až ti známější časem přijdou na to, že je to reálné a pohodlnější i pro ně, bude to stejný fičák, jako s CD a DVD za 40 Kč v trafice.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 19:41 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Aha, takže to nefunguje. Však to píšu.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
11. 3. 2012 4:31 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

kdyz dostanete priklad tak to setrete ze je to vyjimka tak proc to resit?
s cd/dvd jsme taky poslouchali, ze za 600kc cd/1000kc dvd je minimum, aby neposli vsichni umelci hlady a ejhle najednou si lidi v trafice kupuji k cigarum nebo nocinam placky za 25-89kc jako na bezicim pase a ani spielberg s rodinou nebo cruise se scientologisty hlady neumreli, cim to?

Pavel Koutský - freetimepublishing
Pavel Koutský - freetimepublishing (neregistrovaný) 78.108.106.---
9. 3. 2012 14:16 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Zajímal by mě někdo známější, kdo vydal své knihy bez vydavatele a celé té "postprodukce" ...

Jediný koho znám, kdo si vydával knihy sám byl Kapitán Kid. Ten to dělal, protože se nepohodl s vydavateli před x lety. Bohužel i přesto, že to byl špičkový autor, jeho knih se prodaly maximálně stovky (právě díky totuto způsobu výroby), namísto toho, aby se jich prodaly tisíce, jak by se dalo, při kvalitě těchto knih předpokládat...
A tudíž na tom Kapitán Kid rozhodně nevydělával, živilo ho něco jiného, psal to pouze a jen pro radost...
Ale spisovatelé, kteří se psaním knih chtějí živit, musejí na svých knihách primárně vydělávat a všichni tito autoři si uvědomují, že to skutečně bez vydavatele (soubor prací na knize po odevzdání autorem) to prostě není možné...

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 15:39 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

http://www.blisty.cz/art/61856.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Amanda_Hocking

Ktery z autoru prodal 1,5M knih a vydelal 2M $?

A to vse BEZ vydavatele?
Jste zbytecni.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 19:08 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Zůstaňme prosím na českém trhu. Kvůli jazyku je hodně ohraničený, nemůžeme se srovnávat se anglicky psanými knihami.

Už jsme tady dva položili otázku, kterou můžete skvěle podpořit své argumenty. Tak kde jsou ti čeští autoři knih, kteří publikují samonákladem a dokážou se uživit?

Veterán
Veterán (neregistrovaný) ---.159.broadband6.iol.cz
9. 3. 2012 19:59 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Vzhledem k tomu, že se na knižním trhu zřejmě pohybujete, položím protiotázku.
Kolik autorů se na českém trhu dokáže uživit publikováním u nakladatelů? Já slyšel, že je to jen několik těch nejlepších a ostatní to mají jenom jako přivýdělek.
A jen ještě dodám, že při současném přístupu nakladatelů jistě zanedlouho vzniknou malá studia, která zajistí korekturu a sazbu e-knihy. Pak postačí vstup Amazonu, případně někoho českého, kdo nabídne za přijatelnou marži elektronický prodej a stávajícím nakladatelům zůstanou jen stávající autoři. Ti noví již budou uvažovat jinak.

Devadeva
Devadeva (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 20:29 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Moje rec. A presne tohohle se nakladatele pravem obavaji. Tato 'mala studia' uz existuji rika se tomu 'print-on-demand'. Planuju vydat dalsi knihu u jednoho brnenskeho s nejlepsimi cenami z asi ctyr mnou porovnavanych. Necham si ale knihu jen vytisknout, design udela kamos profik.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 21:40 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Já nejsem úplně z branže, nemám čísla. Ale vím, že nakladatel nezajišťuje pouze produkční věci. Jsou tady i takové jako marketing (ve smyslu nalezení tématu knihy), obchod, propagace. To se samo neudělá a nezaplatí. Jistě, i tohle mohou dělat malá studia, ale potom jim už rovnou můžeme říkat nakladatelé, nemyslíte?

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 11:24 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Ono se to samozřejmě dá dělat různě a mnohdy velmi levně a efektivně. 25 ebook bestsellerů na Amazonu které papír nikdy neviděly rozhodně nemělo billboardy a plakáty v metru. Kolikrát stačí akce (tento týden za 0.99$) a pak se svézt třeba na sociálních sítích a podobnosti. Zrovna tohle umí Amazon moc dobře - dočtete knihu a hned vám nabídne několik jiných které se vám podle analýzy čtenářských preferencí a ratingů všech čtenářů budou na 85% líbit - ukázka na ověření zdarma, pokud opravdu zaujme můžete během 30s mít zbytek za pár šušňů i když jste třeba v čekárně na letišti.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
9. 3. 2012 20:41 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Svatá prostoto! Český trh je úplně stejně malý ať už prodáváte papír nebo digitální soubor. Takže argumentovat *velikostí* českého trhu proti epublikační činnosti je mimo mísu, protože to by vůbec nemohl fungovat ani ten trh papírový. Výhoda prodávání digitálu je v tom že vám nejen odpadnou náklady na papír, tisk, vazbu, dopravu, skladování a provize, ale i v možnosti oslovit po podstatně delší dobu (nikdo vám knihu z eshopu po půl roce nevyhodí jako z pultu knihkupectví) podstatně více lidí (češi jsou i v zahraničí, ti k nám přijedou nakoupit asi těžko). Takže paradoxně digitrh je větší než ten papírový, jak v prostoru, tak v čase, i když vás omezuje menšinový jazyk. Zatím je v ČR "jen" 100 tisíc čteček a pár desítek milionů počítačů a dalších zařízení, takže potencionálních kupců je již dnes zdostatek, a situace bude jenom lepší.

Autoři vydávající samonákladem kteří se tím zcela uživí tady možná zatím nejsou, ale řada se k tomu minimálně přiblížila. Např. nedávno zesnulý Jaroslav Velínský - jeden z nejlepších českých spisovatelů detektivek a scifi - takto vydal více než 15 knih za posledních 12 let, většina ve dvou vydáních a od každé *minimálně* 500 prodaných kusů (a to bez marketingové podpory vydavatelů a bez toho že by jeho knihy byly na pultech knihkupců), bohužel už nestihne výhody digitální distribuce, ale s papírem určitě úspěch měl. Počet takových bude určitě narůstat až si ozkouší že to jde. Zatím tomu většina nevěří, ale stačí jeden známější který to v digitálu prokopne a pak to bude "lavina" (někteří jistě neuspějí, ale mnozí určitě ano).

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 21:43 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

S prvním odstavcem přece nijak nepolemizuji. V tomto tématu se řeší vydávání samonákladem - už je jedno, jestli je to tištěná kniha nebo ebook. Malý český trh je problém pro oboje.

O tom, kolik údajně Kapitán Kid prodával knih, se v této diskuzi už píše. Tím se nikdo neuživí. A jedna výjimka je pořád jenom výjimka.

Takže skončíme s tím, že takhle to asi někdy bude fungovat, ale zatím to nikdo nedělá, protože to nefunguje.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 11:39 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

- Ono to nejde!
- Ale jde, tady je příklad...
- Ale to je jen jeden příklad, takže jako by to nešlo! A stejně se tím nikdo neuživí!
- To víte že jich je víc, další je třeba Simona Monyová, a ta se rozhodně uživila velmi dobře...
- Eeee! Takhle to asi jednou bude fungovat, ale teď to nikdo nedělá protože to nefunguje!
- WTF?

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 3. 2012 12:04 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Monyové dělal nakladatele její manžel, který ji posléze zabil. Tenhle model bych následovala nerada :)

Pavel Císař
Pavel Císař (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 13:05 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Jaká je funkční závislost mezi výběrem partnera a _koncepční_ funkčností obchodního modelu? Ad hominem argumenty neuznávali už staří Řekové, a ti co je používali si mnoho vážnosti na Agoře nevydobyli, ba naopak.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 3. 2012 13:19 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Pavle, taky existuje pravidlo, že výjimka potvrzuje pravidlo. Celý tento řetězec se snaží maximalizovat zisk. Klíč k němu drží autoři. Pokud vycítí, že mohou maximalizovat svůj zisk, tak to udělají. Zatím to nevycítili a tudíž to nedělají - až na malé výjimky typu Monyová. Neznám její historii, nevím, jak se dostala k vydávání manželem. A asi to zjišťovat nebudu.

Pavel Císař
Pavel Císař (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 13:42 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Je milé, že se dostáváme z fáze "nejde to" do fáze "výjimky co potvrzují pravidlo" :-) Ono těch výjimek co potvrzují pravidlo je už tolik, že se z toho pomalu začíná stávat pravidlo. Jasně, v zahraničí jsou v tom dál než u nás, ale to na podstatě věci přece nic nemění. Ten posun už začal před nějakou dobou, teď už je jasně vidět že probíhá, a už blízká budoucnost (3-5 let) bude vypadat o dost jinak než jak to vypadá dnes. Jedno je už teď jisté, spousta lidí co se chopí příležitosti nejspíš zbohatne, a spousta těch co zaspí dobu nejspíš naopak zchudne.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 3. 2012 13:52 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Tak a teď mi ještě prozraď, jak do toho zapadá program knižních pirátů :-)

Pavel Císař
Pavel Císař (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 17:01 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Nevím o tom, že by _knižní_ piráti měli nějaký program. Pokud ovšem nemáš na mysli nějaký OCR program :-)

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
12. 3. 2012 9:19 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Technicka: Knihy J. Velinskeho v nekterych knihkupectvich byly. Osobne jsem nakupoval v Krakatitu

KC
KC (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 15:34 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Mezi české autory knih, kteří publikují samonákladem a dokážou se uživit, patří/patřila např. autorka románů pro ženy Simona Monyová. Fungovala tak dlouhá léta a uživilo ji to naprosto luxusně.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 21:44 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

OK, Monyovou beru. Ta našla díru na trhu a dobře jí využila.

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 3. 2012 17:24 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

To je ovšem jako s každým podnikáním... Musíš mít kapitál. Tam nejde o to, že využila díru na trhu, jiné spisovatelky románů pro ženy vydávají u nakladatelství, ale že se rozhodla to zainvestovat. Není důvod, proč by člověk, který píše, nemohl pověřit někoho z rodiny zajištěním produkce, nebo to dělat sám.... ale musím mít základní kapitál a touhu se něčím takovým zabývat. Většina autorů prostě nechce být nakladateli, není žádná důvod, proč by po tom měli toužit, nebo v tom být dobří. A navíc, MOnyové knihy nejsou ani levnější, než je průměr, ani nebyla průkopnicí ebooků. V čem by to pro čtenáře a piráty byl přínos?

DgBd

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Já jsem měl za to, že vám jde primárně o to, abyste si jako autor vydělala a nemusela skuhrat na to, že vás piráti připravují o miliony. No a přínos pro čtenáře ať posoudí její čtenáři. Třeba že nemusí ta její díla vystavovat v knihovně.

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
12. 3. 2012 0:41 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Jistě, že mi jde o to, abych vydělala :) Proto obchod nechám obchodníkům, pro mě je dost stresující jednou ročně řešit daně. Znovu se vrátit k dph, k produkci, k vysokému finančnímu riziku? To jsou všechno věci, kterým se člověk musí plně věnovat. Nemůžu psát román a u toho ještě řešit, že mi moc utáhli barvy na obálce, zdržela se knihárna a v důsledku toho, že mi nezaplatila distribučka, musím dph cvaknout z vlastní kapsy. Tiskovou produkci jsem dělala jedenáct let... já na rozdíl od většiny diskutérů tady vím, co to obnáší.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
12. 3. 2012 7:30 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

No jasne, chudaci autori, ....

On by truhlar taky radsi sedel doma naprdeli a sem tam rejpnul do dreva ... a nechal ucetnictvi, fakturaci ... na nekom dalsim. On prece chudak taky nemuze pracovat a pritom myslet na dane, odvody, ....

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
12. 3. 2012 9:14 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

No, však i spousta truhlářů jen vyrábí a prodává to přes někoho :)

Flasi
Flasi (neregistrovaný) 86.61.206.---
12. 3. 2012 14:58 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Ale to je zásadní rozdíl mezi truhlářem co dělá pro někoho a truhlářem, co dělá sám na sebe. A tak to vážená paní funguje prakticky ve všech oborech.
Buď jsem zaměstnanec (nebo třeba i OSVČ, ale fakticky dělám jako zaměstnanec), potom nemám žádné starosti kromě svého vlastního řemesla, ale taky je to holé uživení.
Anebo řeším ke svému řemeslu i daně a smlouvy a faktury - pracuji na sebe - a pokud jsem šikovný, tak se mám o dost lépe, než se má zaměstnanec.
Už to tu v diskuzi zaznělo - fullservis je (téměř) vždycky nevýhodně drahý. I pro zaměstnance, i pro hosta v hotelu, i pro spisovatele.

Když je někdo geniální vynálezce, tak musí vynalézat na sebe, aby z toho něco měl. A to je způsob, jak to ve světě funguje. Vynálezci si založili firmu a zbohatli výrobou a prodejem svých vynálezů. Anebo ten vynález vymysleli jako něčí zaměstnanci a umřeli chudí a většinou i neznámí. Ale zase měli fullservis :-)
Myslíte, že kdyby Sergej Brin a Larry Page udělali geniální vyhledávač jako zaměstnanci např. Altavisty, že by za to dostali něco víc, než roční prémie?
Netvařte se, že spisovatel je v principu jiné řemeslo, než je truhlář, lékař, konstruktér, nebo programátor, kteří - pokud chtějí peníze, tak si servis dělají sami, nebo si ho sami najmou, ale práci dělají sami za sebe.
Jestli chce spisovatel servis a nechce/neumí si ho udělat sám, tak ať si ho proboha NAJME - tak jako všichni. A ne, že se nechá najmout tím servisem. Anebo ať si proboha nestěžuje, že je jeho práce sotva k uživení.

thr aura:68
12. 3. 2012 13:42 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Nezlobte se, ale zrovna vaše knihy jsou učebnicovým příkladem oblasti, kde by se pro ebook daly náklady ořezat zásadně. Je to čirý text, kde pro čtečku nemusíte řešit nic jiného než enter na konci odstavce, jinak naopak všichni ocení, když se do formátu nikdo nebude vrtat a nechá čtečku, ať si to zalomí sama podle zvoleného písma. Takže sazbu lze prakticky ignorovat.
Co se týče korektur, tak je to více méně jen o gramatické, kde navíc dvě třetiny práce udělá spellcheck (tu zbývající třetinu ale nezlehčuji, sám se tím občas zabývám a tak vím své).
O nějaké odborné a faktické redakci nemůže být řeči, tedy aspoň nevím, že by existoval specialista na odolnost upírů proti různým zbraním atd. :-))) Asi neuškodí, když tu knihu někdo přečte, aby se podíval na případné nelogičnosti v dějové linii, ale to by se určitě dalo řešit i po linii známých či fanoušků, určitě byste našla pár lidí, kteří by tohle udělali jen pro dobrý pocit.
A kromě toho zbývá už snad jen ilustrace na titulní stránku...

Jasně, nijak neshazuji přínos nakladatele pro prodej atd., ale vůbec nejsem přesvědčen o tom, že by v případě knihy vašeho typu nebyla úspora nákladů při elektronickém selfpublishing tak velká, že by váš výdělek nakonec spíš nenarostl.

Opakuji - píšu u situaci u jistého typu literatury, u odborných věcí či u děl s vyššími nároky na sazbu (hodně ilustrací, grafů, atd.) už to bude jinak, tam náklady, které by se musely vynaložit i u selfpublish, hrají podstatně větší roli a ve výsledku by tady tedy přínos už asi nebyl žádný.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
12. 3. 2012 9:23 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Prominte, ale nejak nechapu, jak by byl autor zabezpecen proti tomu, ze jej "pirati" pripravuji o penize, tim, ze sam zacne delat vydavatele (= vrazi do toho vlastni finance cili kapital)

DgBd

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Myslím, že stačilo, kdybyste napsal první čtyři slova svého příspěvku. Zbytku netřeba. Zvlášť když příspěvek fakticky nebyl o pirátech, ale o cílech autora "vydělat si na chleba".

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
10. 3. 2012 18:50 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

3. varianta: vydavatel je žába sedící na distribučním kanálu mezi autorem a čtenářem, a tudíž v mocenském postavení kdy ovládá obě strany (kdo může zničit/odepřít zdroj má moc nad všemi závislými na zdroji). Protože jedinou motivací téhle žáby je osobní zisk (je to podnikatel), využije maximálně svého dominantního postavení k maximalizaci zisku, obzvláště pokud je vyzbrojena státem zaštítěným monopolem. Jediným kontrolním mechanizmem jsou ostatní žáby se stejnou motivací a praktikami. Tenhle systém je ovšem nabourán digitální technologií a autor se opět dostává do sedla, protože tenhle distribuční kanál žába (zatím) neovládá. Až to autorům dojde nebo jim vyprší současné smlouvy, má většina žab utrum. Zbudou jen ty co se umravní a budou skutečně, ale opravdu skutečně užitečné.

Kopírovací monopol neslouží autorům, je to nástroj regulace konkurenčního boje mezi vydavateli. Jako takový byl ustanoven (už výnosem královny Anny aby se jí neprali papírnící kteří tehdy trh s knihami ovládali), a ani pokus Thomase Jeffersona o transformaci kopírovacího monopolu na nástroj vyvažující zájmy autora a společnosti neměl dlouhého trvání. Zbyla jen chytrá rétorika zákona, ale obsahem a hlavně aplikací jsme zpět v době královny Anny. Jen ta délka monopolu se nám z 5 let od vydání (k. Anna) nafoukla na 70 let po smrti autora s výhledem na věčnost. Co jsme sakra lidi dělali, když nám tohle za zády prováděli? No ale znáte to, podvedeš mě jednou... věřím že tuhle chybu nakonec napravíme a už nedopustíme aby se opakovala.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
10. 3. 2012 18:55 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Co brání autorům nechat si vytisknout knihy, naložit je do auta a objet knihkupce? Nic.
Co jim brání si založit vlastní web a prodávat knihy přes něj? Taky nic.
Jen by mě zajímalo, proč tady máme 100 % úplně pitomých autorů, protože se všichni (no dobře, skoro všichni) nechají vydírat.

Co brání Vám nebo komukoliv jinému z této diskuse spustit eshop a ukázat nám to?

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
10. 3. 2012 20:55 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

Však se mnozí autoři vydírat nenechají, jen jich zatím není většina. Ale to přinde. Že je nevnímáte protože vám (logicky) neťukají na dveře neznamená že neexistují. Jinak na alternativách se pracuje, jen to chce nějaký čas. Uvidíme zda k nám dorazí dřív alternativy nebo Amazon. Každopádně až k tomu donde budou muset palmknihy pořádně máknout aby si udrželi svůj ždibec trhu. Zatím je zdejší etrh velmi mladý, skutečný rozvoj začal teprve loni na podzim, ale jsem si jistý že už letos by už mohlo dojít k "zajímavým" změnám. A když ne letos, tak napřesrok.

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 11:59 Nový

Re: Dobrovolny dar

celé vlákno

No, možná si to nechají líbit proto, že celá situace nevypadá tak, jak popisujete :) Aspoň ne ve všech případech :) Pokud je o vaši práci zájem vybíráte si a stanovujete podmínky, pokud chcete, aby někdo zariskoval a nasypal své peníze to dost možná ztrátového projektu, tak si samozřejmě vybírat nemůžete a vybírá si druhá strana. Prosté a funguje to jako všude jinde.

emik
emik (neregistrovaný) ---.asseco.cz
9. 3. 2012 9:07 Nový

vychova je nanic

celé vlákno

Výchova je na nic. Krom toho, že si lidi zvykli, že je na internetu všechno zadarmo, tak je to prostě nejjednodušší než někde hledat, knížku stáhnout. Kdo má čtečku a čte v autobuse, čekárně, na pláži, tak bude mít raději e-knihu než tištěnou.

Já teda na display čtu nerad. A některé knížky je lepší mít svoje.

Honza
Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz
9. 3. 2012 9:20 Nový

Re: vychova je nanic

celé vlákno

Kdo cte na plazi, v cekarne, v autobuse, tak ma ctecku nebo si knihy pujcuje za pausalni poplatek v knihovne. A cekam ze elektronicka knihovna obslouzi vic ctenaru s mensimy naklady = nizsi cena. Ostatne bych veril i ve funkcnost modelu kdy by to cele zaplatila reklama na tom webu. Ten model nefunguje pouze z duvodu legislativy, kdy nemuzu nabizet jednou koupenou publikaci na webu dal za mnou (provozovatelem) urcenou cenu. Knihovny take neplati autorum, za kazde zapujceni knihy. Ale uznavam ze papirova kniha se neda pujcit v jednom case 1000lidem, proto den dobrovolny dar. Nebo piste knihy za honorar a ne za procenta z prodeje, kdyz nakladatel neni schopny zajistit prodej.

Honza
Honza (neregistrovaný) ---.prodos.cz
9. 3. 2012 9:41 Nový

Re: vychova je nanic

celé vlákno

Napisu tu i jak a ZDARMA. Kdyz si otevru pujcovnu knih(pro tento pripad na webu), tak v ni chci mit lukrativni tituly. Pokud o nekom vim ze pise knihy, ktere lidi radi ctou, tak mu rad zaplatim jednorazovou platbu za napsani knizky, pro moji pujcovnu. Podle zanru a obsahu zobrazim nejakou kontextovou reklamu a na proklikach urcite neprodelam. Pokud bych byl vydavatel nabidnu i prodej papirove varianty knihy. Stejne jako moznost nejakeho daru/spropitneho pro autora jako motivaci aby se snazili vazne psat to co lidi zaujme.

Problem je pouze v tom ze nemohu takto nalozit se soucasnymi tituly, protoze je jiz vlastni nejake nakladatelstvi. Tudiz moje knihovna nema knizky = nikdo neprijde = nejsou penize = nezaplatim autora aby me neco dalsiho napsal. Jediny kdo to tedy muze udelat je vydavatel, pripadne nekdo s kapitalem na odkup prav (myslim ze levnejsi by bylo koupit celeho vydavatele).

rock
rock (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
9. 3. 2012 9:23 Nový

Re: vychova je nanic

celé vlákno

Není displej jako displej. LCD podle mne není vhodný vůbec, ale kindlovskému e-inku se z hlediska čitelnosti a zátěže očí nedá vytknout vůbec nic; navíc co do pohodlí (mobilita, váha, čitelnost textu v blízkosti vazby) je to mnohem lepší než papírová kniha. Jediné negativum (a i to je spíš jen nezvyk) může spočívat v omezené orientaci. Stránka může vypadat pokaždé jinak (první řádek z x-té stránky může být při dalším otevření ebooku přelitý do předchozí stránky jako poslední atp), číslování stránek je jen hrubě orientační - ale to jsou drobnosti, na které se dá zvyknout.
Ale že některé knížky člověk chce mít v papírové formě, o tom polemizovat nehodlám ...

Michal Breškovec aura:55
9. 3. 2012 9:23 Nový

Re: Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

Srstka ve 42. minutě hovoří o tom, že ten "nehmotný" obsah má "nějakou" cenu. Ano, to je pravda, ale jaká je ta cena, kdo ji určuje a co je vlastně ta cena?

Zde vidím ten problém - autoři a vydavatelé si myslí, že oni stanovují cenu, ale právě zde je ta nejzásadnější změna. Pokud kniha byla spojena s tou fyzickou podstatou (papírem), pak to tak skutečně bylo, vydavatel určil ceny a trh ji buď přijal (prodalo se dostatečné množství) nebo ne (a knihy se skartovaly, nebo šly do výprodeje).

Pokud už máme jen tu nehmotnou podobu, pak cenu díla stanovuje čtenář / zákazník, protože jej může (relativně snadno, v závislosti na schopnostech) získat neoficiálně. A cenu té knihy stanovuje z užitku (v ekonomickém smyslu), který mu to dílo přineslo, případně očekává, že mu přinese.

Tento užitek je pochopitelně individuální, čímž se i cena stává individuální a právě to je jádrem sporu. Vydavatelé se bojí ztráty kontroly nad tvorbou cen. Oni nechtějí pochopit, že díky technologiím mohou vlastně vydělat mnohem více než dosud, že se jim otevírají neuvěřitelné možnosti, jaké tu dosud nebyly, ale aby se tak stalo, musí změnit svoje myšlení, musí se zbavit dogmat a stará paradigmata se musí změnit na nová.

Dejte lidem snadný, levný a nerestriktivní přístup k dílům a oni vám dají vydělat. To není žádná utopie, nebo domněnka, takto to prostě už funguje. Ano změna myšlení je často to nejtěžší v životě lidském, bývá to bolestivé, ale nyní nutné, nebo vás prostě kolo dějin převálcuje.

Veterán
Veterán (neregistrovaný) ---.159.broadband6.iol.cz
9. 3. 2012 9:45 Nový

Staré knihy

celé vlákno

Rád bych upozornil, že oni nenávidění piráti také převádějí do el. podoby i knihy třeba ze třicátých let v kvalitě, kterou pomalu nedosahují oficiální vydavatelé u nových knih. Jejich zásluhou tak dochází i opětovnému zájmu o již celkem pozapomenuté autory a zároveň tak umožňují přístup ke knihám, které v papírové podobě již seženete jen zázrakem v antikvariátu, a které jsou najednou dostupné v digitální podobě.

VfB
VfB (neregistrovaný) 188.122.212.---
9. 3. 2012 10:15 Nový

Re: Staré knihy

celé vlákno

nevím zda to, že díky e-book warez možná pár lidí několik lidí nekoupilo papírovou knihu ale namísto toho si stáhli e-book, několikrát nevyváží to, že díky e-book warezu a kindle se spousta lidí vrátila ke čtení, pozoruji na sám na sobě a jelikož jsem čtení opět propadl (nečetl jsem někiolik let, protože jsem neměl čas chodit do knihovny ani do knihkupectví + pořídil jsem si internet domů) a po nákupu kindle jsem přečetl několik desítek knih v elektronické podobě a pár něco málo i v "analogové" protože kniha buď nebyla dostupná jako e-book, či se mi nechtělo čekat (Pražský hřbitov), takže v mém případě knihkupci díky pirátům ode mně dostali více peněz než před nástupem e-booků

Waseihou dot com

Filozofická a právnická otázka

celé vlákno

Mějme server který nabízí následující službu:

1. Server uchovává bloky dat o velikosti 128 kilobajtů a jejich MD5 hashe. Libovolný uživatel může získat libovolný blok dat tak, že zadá do adresy MD5 hash bloku (třeba http://dejmi.to/data/base64/md5/6211d7e768156951c095ab474add9b92) a následně tento blok obdrží.

Při prvním startu serveru je vytvořena množina náhodných bloků pomocí pseudogenerátoru náhodných čísel či dokonce hardwarového generátoru TRNG.

2. Uživatel může na server nahrát blok libovolných dat S o velikosti 128KB, který je zpracován následujícím způsobem:

Jsou náhodně vybrány libovolné dva již uložené bloky X1 a X2 a s těmito je blok dat S zkombinován pomocí operace xor do bloku Z:

Z = S xor X1 xor X2

Blok S je zahozen a blok Z je uložen na server a je pro něj vypočítán hash md5(Z). Blok Z tedy může stáhnout kdokoliv kdo zná md5(Z).
Uživateli je vrácen seznam následujících hodnot:

md5(Z), md5(X1), md5(X2)

Server neukládá datum uložení bloků. Hodnoty jsou seřazeny podle abecedy pomocí běžných knihovních funkcí porovnávajících podle ASCII hodnoty znaků, nelze tedy určit ani pořadí uložení bloků na server tak, že md5 posledního bloku by byla na konci seznamu.

Toto je všechno, co služba dělá, nic víc, nic míň. Může být tato služba nelegální?

lojza
lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---
9. 3. 2012 10:28 Nový

Re: Filozofická a právnická otázka

celé vlákno

můžeme zkusit postoupit ještě o krok dál. Uživatel si stáhne nejdřív X1 a na server nahrává S xor X1. Může být počínání uživatele nelegální?

Keiling
Keiling (neregistrovaný) ---.vslesy.cz
10. 3. 2012 5:43 Nový

Re: Filozofická a právnická otázka

celé vlákno

myslim ze tady ti nekdo neodpovi. zcela jiste ne vydavatel ani autor ani pravnik. ani soudce by se v tom nevyznal. v tom se vyzna leda IT specialista, ten ale nema potrebna pravnicka vzdelani..
bavis se tady nejspis o nejakym stahovani ze serveru pokud ten dotycny zna hash kod souboru.. na podobny princip zacina prechazet i znamy Pirat Bay s torrenty. ty bys jako mel ty soubory ulozeny na serveru nebo bys fungoval jen jakysi vyhledavas pres hashe. Jak ale muzes vedet tohle nema zadny precedenc. odsouzeni pirate bay bylo za to ze ucvhovaval samotny torrent soubory (i kdyz i to by podle me trestne byt jiz nemelo), stejne jako ted soudi toho kluka, co jen embeddoval videa z jinych vdeo filesharingovych serveru. jenze s timhle pristupem by pak museli odsoudit kazdyho v cele se zajkladatelem googlu jakozto nejvetsim poskytovateloi piratskych odkazu na svete. ale na toho si samozrejme nikdo ntreoufne.. takze moje rada je: spis investuj svuj cas do toho, kde bude samotny server umisten - od toho se totiz odviji i jeho zakonna pusobnost daneho statu a pak taky zvoj vhodne spravce nejvyssi domeny, aby ti nemohli zablokovat server jen pouhym vymazem z DNS zaznamu

Michal Breškovec aura:55
9. 3. 2012 10:55 Nový

Srstka je extrémista!

celé vlákno

Pan Srstka hovořil o tom, že nehmotná práva by měla být (byla) postavena na úroveň práv hmotných. Prosím vás, to je nesmysl, to je něco co prostě nelze. Pan Srstka by si měl přečíst knihu Svobodná kultura od Lawrence Lessiga (nebo možná, že ji četl a právě proto tak hovoří), protože přesně toto tvrdil Jack Valenti, šéf MPAA před kongresem USA v roce 1982. Dovolím si Valentiho citovat:
„Bez ohledu na zdlouhavé argumenty, bez ohledu na obvinění a protiobvinění, bez ohledu na rozruch a křik, rozumní muži a ženy se budou stále vracet k podstatě problému, ústřednímu tématu, které celou diskuzi vyvolává: Vlastníkům tvůrčího majetku musí být přiznána stejná práva a ochrana jako všem ostatním vlastníkům v této zemi. To je ten problém. To je ta otázka. To je základ, na kterém se celé toto slyšení a diskuze musí odehrávat.“

Nyní budu citovat komentář Lessiga:
„...historicky vzato je Valentiho tvrzení naprostý nesmysl. A druhým je přesvědčit vás, že by bylo velkou chybou historii zavrhnout. Vždy jsme s právy k tvůrčímu majetku zacházeli jinak než s právy danými všem ostatním vlastníkům. Nikdy nebyla stejná. A ani by nikdy stejná být neměla, protože, jakkoliv nelogické se to může zdát, jejich sjednocení by hluboce omezilo možnosti tvorby pro nové tvůrce. Svobodná tvorba spočívá v neúplné kontrole vlastníků.“

Hovoří se o tom v desáté kapitole - Majetek (od strany 79), doporučuji přečíst, respektive doporučuji si přečíst celou knihu.

ondra.kl
ondra.kl (neregistrovaný) ---.vamoz.cz
9. 3. 2012 11:52 Nový

Re: Srstka je extrémista!

celé vlákno

mno ... jenže ono by to nebylo tak špatné kdyby se rozsah "duševních" práv vrátil k rozsahu z "hmotných" práv. Uvědomte si že u "hmotných" věcí si s nimi můžete dělat co chcete, nikdo vás v ničem neomezuje. Fakticky to pak znamená zrušení kopírovacího monopolu i autorských práv.

Michal Breškovec aura:55
9. 3. 2012 12:02 Nový

Re: Srstka je extrémista!

celé vlákno

Tak ony by se jistě "nevracely" protože historicky tak nikdy nebyla vnímána (ostatně o tom je i můj příspěvek). Ale zkus se na chvilku zamyslet nad důsledky, které by něco takového způsobilo. Domnívám se, že dopady na rozvoj kultury, společnosti, vzdělanosti, vědy a techniky atd. by byly katastrofální. Ostatně doporučuji přečíst odkazovanou Lessigovu knihu, není zase tak dlouhá a dobře se čte.

ondra.kl
ondra.kl (neregistrovaný) ---.vamoz.cz
9. 3. 2012 13:51 Nový

Re: Srstka je extrémista!

celé vlákno

To vracení jsem nemyslel historicky, ale rozsahově. Důsledky jsou podle mne jednoduché: konec autorských práv a kopírovacího monopolu - a to že by mělo katastrofální důsledky na rozvoj kultury, společnosti a vzdělanosti?

Svobodnou kulturu jsem četl.

Michal Breškovec aura:55
9. 3. 2012 13:55 Nový

Re: Srstka je extrémista!

celé vlákno

To právě nejde, pokud by autor měl na dílo nehmotné povahy stejná práva jako na díla hmotné povahy, pak si neumím představit jak by to fungovalo. To jako, že by třeba napsal knihu a tu by prodal spotřebiteli, tedy přenesl by na něj kompletní vlastnická práva, takže jen tento by spotřebitel by byl oprávněn prodat tuto kniho zase dále atd. Nebo jsi to myslel jinak?

ondra.kl
ondra.kl (neregistrovaný) ---.vamoz.cz
9. 3. 2012 15:52 Nový

Re: Srstka je extrémista!

celé vlákno

Fungovalo by to stejně jako třeba u topůrka na sekerky.
- kdo chce ten si ho doma vyrobí
- kdo chce ten si ho koupí nebo nechá na zakázku vyrobit
- kde chce ten ho může vyrábět a prodávat
... a nikdo z nich nemusí vycházet z ničeho a může kdykoli zkopírovat (=vyrobit stejný) jakékoli topůrko, které má nebo které kdy viděl. Omezení bude samozřejmě v technologiích.

Samozřejmě že na tohle mediální průmysl nepřistoupí, takže přestanou prodávat díla a začnou prodávat práva. Oni to už vlastně pomalu začínají dělat. Výhoda oproti současnému stavu je ta, že při podpisu smlouvy na dvou listech A4 si člověk uvědomí že s konkrétním dílem některé věci může a jiné nesmí ... protože se k tomu dobrovolně smluvně zavázal ;)

A aby nevznikla mýlka - já osobně nejsem pro úplné zrušení kopírovacího monopolu, jen ukazuju kam by to došlo kdyby práva na "duševní vlastnictví" byla stejná s právy na "hmotný" majetek.

Waseihou dot com

Zamyšlení o číslech.

celé vlákno

Jakýkoliv soubor, tedy i takový který obsahuje text nějaké knihy lze interpretovat i jinak - jako přirozené číslo. Ale může nějaké přirozené číslo podléhat autorskému zákonu? Předpokládejme na chvíli, že ano, a ukažme si zajímavou situaci:

Číslo 12 je něčí duševní vlastnictví.

Já zveřejním čísla 5,7,10,2,1,11 které ničí duševní vlastnictví nejsou, proto nic neporušuji. Ale 12 = 5+7 = 10+2 = 1+11, nedělá to taky tyto čísla duševním vlastnictvím toho, kdo vlastní 12?

Někdo někde napíše 5+7=12. Tedy tím dílo zpřístupní a poruší zákon. Jsem nyní povinen odstranit 5 a 7? Nikolivěk!

Co když někdo jiný vlastní číslo 17 a rozhodne se, že je volně šiřitelné, proto zveřejní že 10+7=17 a toto tedy učiní legálně. Vlastník čísla 12 nemůže tvrdit, že čísla 10 a 7 porušují jeho duševní vlastnictví, protože kódují číslo 17 které je duševním vlastnictvím někoho jiného. Čísla 7 a 10 tedy nemohou být ničím duševním vlastnictvím, nebo mohou být duševním vlastnictvím obou.

Někdo jiný pak vlastní číslo 8 = 2+6= 3+5 a rozhodne se ho zveřejnit pro volné užití. Proto ani čísla 2 a 5 nejsou ničím duševním vlastnictvím, protože duševní vlastnictví předpokládá pouze jednoho vlastníka. Ale potom ani čísla 2 a 5 neporušují ničí práva, sama o sobě.

A co teprve když samotný text 12=5+7 zakódujeme jako číslo využívajíce třeba tabulky ASCII...

Digitální svět je svět čísel, a duševní vlastnictví v něm je nesmyslné, protože pro jakékoliv číslo lze najít předpis, který ho transformuje na libovolné jiné číslo, a tuto informaci lze rovněž kódovat jako číslo.

Ondra
Ondra (neregistrovaný) ---.jablonka.cz
9. 3. 2012 19:16 Nový

Re: Zamyšlení o číslech.

celé vlákno

Tohle není "zamyšlení", tohle je zoufalý blábol. Už proto, že zjevně nejste schopen rozlišit ani tak základní pojmy, jako jsou data a informace.

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz
9. 3. 2012 12:47 Nový

Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Píšu-li podobný typ práce, tak si já platím jazykového korektora (pakliže neumím psát na klávesnici, tak i písaře / řku, v dobách pacích strojů to bylo docela běžné), neumím-li statistiku, koupím si služby statistika. Atd. Oponenty a komisi zajímá jen to, co dodám (a jestli jsem to někde neopsal).

Takže autor to sepíše, nebude-li si jistý v jazyce, tak si najme korektora, nebude-li si jistý v nějakých odborných věcech, tak si najme příslušného odborného korektora, a posléze to bude buď sám prostřednictvím e-shopu na svém webu, nebo se třeba dá dohromady několik takových autorů a ten web si udělají společně, nebo alespoň své weby provážou odkazy, a může to jít ke čtenáři. Není třeba nakladatele, není třeba vydavatele. Ti chytřejší z nich zjistí, že mohou autorům nabízet výše uvedené služby na komerční bázi a přežijí, ti méně chytří / pružní půjdou za cestou trilobitů a hromoještěrů. A pokud bude autor na výše uvedené služby potřebovat víc peněz než má, tak uzavře buď komerční půjčku, nebo něco, co bude +- odpovídat současné nakladatelské smlouvě. Nebo si sežene sponzora nebo ...

Naivka
Naivka (neregistrovaný) ---.kjm.cz
9. 3. 2012 13:25 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

To je jak házet hrách na stěnu... je opravdu tak těžké pročíst si předchozí diskuzi a případně diskuze jiné, kde každý vycházející autor tvrdí, že vydávat bez redaktora a nakladatele je pitomost? Je opravdu několik let praxe tak zbytečnou věcí, že každý jouda je chytřejší než lidé, kteří se tím živí?

Lidi, prosím vás, čtěte. Bavíme se tu o knížkách, tak mi neříkejte, že číst neumíte. Přece není tak těžké porozumět psanému textu.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 15:43 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Je opravdu tak tezke 10s googlit a najit desitky autoru kteri vydavaji sami, napriklad prave proto, ze se jim kazdy vysmeje?

Z nekterych se behem par mesicu stanou milionari, jini dospeji k tomu, ze se musi zivit necim jinym - naprosto normalni vec.

Lars
Lars (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 3. 2012 19:10 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Nahoře byl dotaz, zůstal bez odpovědi. Napište prosím konkrétně, kteří autoři to jsou? Kdo vydává knihy samonákladem a dokáže se tím uživit? Samozřejmě knihy v češtině nebo na trhu podobné velikosti, nemůžeme se srovnávat třeba s anglickojazyčnými tituly.

Jací známější čeští autoři se obejdou bez nakladatele? Nabízí se vám smeč, využijte ji, pokud můžete.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
11. 3. 2012 4:53 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

on snad nekdo brani nebo je zakonem zakazano vydavat knihy v anglictine? vzdyt je ten trh 10x 30x 100x vetsi nez cz tak proc to nevydavaji? jo aha ona je tam i 10x 30x 100x vetsi tlacenice mezi autory a vychazejicimi ttituly :)))
ale ono je vyhodnejsi jen poukazovat na velikosti trhu a jak je to diky nemu "tam venku" snazsi :)))

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
12. 3. 2012 9:47 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Prominte, Vy mate nejaky problem s chapanim psaneho textu? A pokud ne, proc a z jakeho duvodu neodpovidate na polozenou konkretni otazku?

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
12. 3. 2012 12:57 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

ach boze, uz tu padlo x jmen autoru zivicich se bez nakladatelu je vam to malo?
ja reagoval na larse a jeho blabol "Samozřejmě knihy v češtině nebo na trhu podobné velikosti, nemůžeme se srovnávat třeba s anglickojazyčnými tituly."

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
12. 3. 2012 15:01 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Pokud vim, tak tu padla jmena Velinsky (vydaval v nakladech v radu stovek) a Monyova (ktera si zalozila vlastni vydavatelstvi po vydani ctyr romanu).

A, mimochodem, srovnatelny trh neni blabol, ale naprosto korektni pozadavek. Jinak byste mohl porovnavat cokoli s cimkoli - treba TV Nova a zajmovy casopis pro houbare nebo hrace kulecniku.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
12. 3. 2012 22:15 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

je houbaru a kulecnikaru tolik co casual divaku smrdicich na gauci u tv? obavam se ze ne. knihu muzete napsat anglicky a ejhle muzete se s ni predvest na tom vasem opevovanem anglicky mluvicim trhu.
proc to nedelate kdyz je to tak desne velky trh?
odpoved je jasna, pokud je 70% vydanych knih skvar co nikdo nechce v cr proc by to mel nekdo cist v eng proboha.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
13. 3. 2012 8:04 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Fajn, tak jsme se shodli alespon na tom, ze nema vyznam pomerovat trhy, ktere se lisi v radech ... :-)

Druha vec je kvalita nasi knizni produkce. Na rozdil od Vas ani zdaleka nejsem presvedcen o tom, ze by ceske knihy nejak vyrazne kvalitativne zaostavaly - spis bych to tipoval, ze nas prumer zhruba odpovida celosvetovemu nadprumeru. To ovsem neni nijak objektivne posouditelne ...

Nebo Vy snad mate nejakou objektivni metodu, jak posoudit kvalitu dila? Jestli jo, tak sem s ni! Nakladatele Vam utrhnou ruce :-)

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
13. 3. 2012 10:31 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

jiste ze nejde porovnavat trhy, ale trh s jabkama a trh s hruskama to sou ty vasi houbari.
jenze knizni trh cr/eng je srovnatelny a rozdilny jen poctem coz ale muzete oreci jednoduse kompenzovat napsanim knihy v eng. tak proc to nedelate? nebylo by se na co vymlouvat?

a kvalitu knihy snadno urci lidi, kdyz nekupuji tak je to nejspis nezajima.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
13. 3. 2012 13:29 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Tak znova ...
Na ceskem trhu neni sance se uzivit kuprikladu s casopisem pro hrace kulecniku, na anglickem trhu jich prosperuje hned nekolik. Procento kupujicich je cca stejne - jen zaklad se "ponekud" lisi.

A ze kvalita se urcuje prodejnosti? Prave jste "dokazal", ze harlekynky jsou nejkvalitnejsi produkci na nasem trhu, protoze se nejlepe prodavaji. Blahopreji!

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
14. 3. 2012 3:42 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

co treba argument nez jen vykrik?
proc tedy nevydavaji knihy na eng trhu kdyz je tak velky?

Pavel Císař
Pavel Císař (neregistrovaný) 109.80.21.---
14. 3. 2012 11:10 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Odpověď je jednoduchá - je to moc složité:
1. čeští vydavatelé to buď neumí vůbec (nemají kontakty a zastoupení), nebo tahají za kratší konec u partnerů (hlavně viz 2. a 3.)
2. Zahraniční vydavatelé mají svých autorů dost
3. Preference a specifika čtenářstva (hlavně v US). _Většina_ lidí nechce číst o postavách s divnými východňárskými jmény (pokud to není výjimka na okořenění a pokud možno padouch) nebo sociální dramata z nepochopitelně cizí východní Evropy. Zkrátka se chtějí v knize dobře orientovat, a naprosto cizí prostředí tomu nepomáhá. Navíc u nás nikdo moc neumí psát thrillery, detektivky, horrory a romance o které je největší zájem. Největší šance je u F/SF, ale i tam mají už teď nadprodukci titulů.

Jinak šance dnes samozřejmě je, např. právě u F/SF a horroru - samovydavatelsky přes Amazon. Třeba takový Žamboch (Koniáš, Bakly), Fabián (Mariňáci), Mostecký (horrory) nebo Šlechta (Krvavé pohraničí) by určitě uspět mohli. Základem je ale kvalitní překlad který není levný, takže nic pro začínající autory.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
14. 3. 2012 11:35 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

konecne nekdo, diky za odpoved.
takze to styskani a poukazovani na velky eng trh je jen prachsprosta vymluva a kupodivu nikde nelitej peceny holubi do huby ikdyz ma trh miliardu potencionalnich ctenaru.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
14. 3. 2012 3:47 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

ja jen poznamenal, ze lidi urcuji co chteji cist a jestli to je harlekyn nebo sebrane spisy nemeckych filosofu je naprosto nepodstatne. kvalitni cetbu at chcete nebo ne urcuje ctenar protoze si ji koupi = chce to cist = ma to pro nej kvalitu kterou hleda/chce.

a proc ten cesky casopis o kulecniku nevychazi anglicky kdyz je ten trh o tolik vetsi? proc zivori na cz a nejde vydelavat na anglicky?

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.eurotel.cz
14. 3. 2012 11:54 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Me uz to nebavi. Kupte si skodovku, ta je nejprodavanejsi, a klidne si myslete, ze to je nejkvalitnejsi auto na trhu ...

A cesky casopis o kulecniku nezivori. Proste nevychazi (kdyz nepocitam jeden amatersky obcasnik)

Tim koncim

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
14. 3. 2012 22:10 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

objektivne kvalitni kniha proste neexistuje. subjektivne jiste ano. a at uz se vam to libi nebo ne tak lide co knihy kupuji tu pomyslnou kvalitu neprimo urcuji. muzete si hrat na kvalitu a napsat tu nejkvalitnejsi knihu na svete, ale kdyz ji nebude chtit nikdo cist natoz si ji koupit tak bude kvalitni asi jen pro vas ze?

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
13. 3. 2012 8:54 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Čeští autoři nepíšou v angličtině z jednoduchého důvodu... není to jejich mateřština a v porovnání s rodilými mluvčími by byli, i kdyby se do toho pustili, ve fatální nevýhodě. Intuitivní používání jazyka je jaksi při psaní dost zásadní.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
13. 3. 2012 10:35 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

no vidite a ja vul si do dneska myslel ze existuji lide kteri si rikaji "prekladatele" a ona to byla jen ma iluze ze lidi prekladaji knihy z jednoho jazyka do druheho.

ano jiste namitnete, ze to bude stat plno penez, ale vzdyt stale blekotate ze je ten eng trh tak desne velikej a prodeje tak giganticky a nesrovnatelny tak co je investice nejakych 2-3k euro do prekladu ne?

q
q (neregistrovaný) ---.dfri.se
13. 3. 2012 14:26 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Bojujete marně, oni nechápou ani větší konkurenci na anglickém trhu, ani možnost překladů. No a jako třešničku zmíním pár jmen - Joseph Conrad, Vladimir Nabokov, Milan Kundera. Co je asi tak spojuje...

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
14. 3. 2012 3:48 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

stezovali si na tiskovkach a v diskusich na piraty a ze jim snizuji prodeje :))))

Pavel Koutský - freetimepublishing
Pavel Koutský - freetimepublishing (neregistrovaný) 78.108.106.---
9. 3. 2012 14:20 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

:) to nemyslíte vážně?
Jak by to autor stíhal? Nehledě k tomu, že autoři nic takového zajišťovat nechtějí. Chtějí fullservis, který jim vydavatel poskytuje...
Proč si myslíte, že 90% všech poděkování v zahraničních titulech patří primárně - vydavateli, redaktorovi, agentovi a pak teprve rodině a čtenářům? Autoři/spisovatelé si prostě (na rozdíl od grafomanů, kteří týdně napíšou knihu o které jsou přesvědčeni, že je přelomová - chodí mi jich do emailu denně několik...) moc dobře uvědomují, že bez práce vydavatele by nebyli zdaleka tak úspěšní, jako jsou...
Zeptejte se jich, není nic snažšího, ale už prosím nechte těch předpokladů - kdyby autor... protože se to naprosto odlišuje od reality...

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
9. 3. 2012 15:17 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Jednostranné. Ne všichni autoři dávají přednost vydavatelům před samovydavatelstvím, a jsou mezi nimi i zajímavá jména a tituly. Stačí jen použít google, namátkou třeba hned vyskočí http://www.bookmarket.com/selfpublish.html nebo http://www.simonteakettle.com/famousauthors.htm
Stále více úspěšných autorů také začíná využívat samovydavatelství skrze Amazon, a nemohou si to vesměs vynachválit. Opět stačí použít google.

Ano, většina autorů stále závisí na vydavatelích, ale není to nezbytné, je to zvyk a způsob práce. Lze to dělat i jinak, a jinak se to i dělá. Trend je ústup od klasického vydavatelství. Je sice poměrně nový, takže není tak viditelný, ale je dost velký aby byl patrný a příklady táhnou a strhávají další. Tohle se tak rychle nezastaví - není to totiž móda. Jasně že klasičtí vydavatelé nezmizí, ale jejich role a význam se zmenší, a odrazí se to i na vztahu vydavatel-autor, hlavně ve prospěch autora.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 15:47 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

Privezete mi pizzu? Ocekavam vas nadvore za 10minut.... Aha, vy za to chcete prachy, tak to nemam zajem.

Kdyz neco chci, musim si to zaplatit. Nikdo autorum nebere moznost, ale nemuzou se pak divit, ze je jejich vyrobek neprodejny. Fullservis si jednoduse muze dovolit "hornich 10 000".

90% autoru si tak jako tak svoje prvotiny musi vydat sami, protoze nakladatele a vydavatele se jim leda vysmeji. Zato kdyz ma autor uspech okamzite prikvaci ...

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz
10. 3. 2012 9:02 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

1. Zvládnou to prakticky všichni vysokoškoláci, což je v současné době kolem poloviny populace odpovídajícího věku (mezi 20 a 30).
2. Sám odevzdávám své rukopisy v takovém stavu, že připomínky k textu jsou pouze bagatelní (a mnou zaplacený korektor by pro mě nebyl problém).

A když to zvládnu já, tak to jiní zvládnou taky. A ti, co ne, budou mít holt vyšší vstupní náklady, za ten fullservis (a buď míň vydělají, nebo budou dražší a ve finále taky vydělají míň). A současně poskytovatelé toho fullservisu budou muset jít dolů s cenami (jinak je převálcuje konkurence).

Jarda
Jarda (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 10:04 Nový

Re: Začíná se rýsovat model kniha jako diplomová / bakalářská / disertační práce.

celé vlákno

ad 2) a dále - jen počkejte, až k Vám naplno dorazí to, co produkují současné základní a střední školy, to bude nářez. Viz ten amatérský spisovatel výše, co pořáda psal "sem" místo "jsem". Asi mu to ani nepřišlo.

Roggy
Roggy (neregistrovaný) 80.188.41.---
10. 3. 2012 11:26 Nový

Re: Stephen King

celé vlákno

Doporučuji přečíst si Kingův životopis a zjistit si, co předcházelo tomu, než si mohl dovolit toto. Mám pocit, že jedna z jeho autorských rad pro začínající spisovatele zní, aby si našli redaktora a agenta :-) Takže je mi líto, u Kinga je to trošku vedle ;-)

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz
10. 3. 2012 17:01 Nový

Re: Stephen King

celé vlákno

Patrne jste nepochopil, co jsem chtel rici ...

King se pokusil psat tim zpusobem, ze ctenari vzdy zaplati kapitolu a potom ji King napise. Vysledek: Kniha Plant, pokud dobre vidim, dodnes neni hotova ... Takze minimalne tento zpusob proste nefunguje. Ani u tak svetoznameho a vysoce uznavaneho autora.

Jinak s jeho doporucenimi souhlasi snad kazdy znamejsi autor. Jenze "pravicovi", intelkrtualne impotentni diskuteri tohle nikdy nepochopi. A neustale se budou pokouset radit, jak by to autori vlastne meli delat. Pochopitelne bez toho, aby to sami predvedli.

"pravicovi", intelkrtualne impotentni diskuter
"pravicovi", intelkrtualne impotentni diskuter (neregistrovaný) 86.61.206.---
10. 3. 2012 18:07 Nový

Re: Stephen King

celé vlákno

To, že to jeden slavný spisovatel nějak zkusil a nevyšlo to - to neznamená, že to jinak a u jiného fungovat nemůže.
O knihách mnoho nevím - jsem tu jako velmi občasný čtenář. Ale znám počítačovou hru, kterou autoři (tuším manželský pár) začali prodávat jako betu (tedy nehotový produkt, levněji než finální verzi). A hodně lidí si tu nehotovou hru koupilo (včetně mne) a autoři měli dost peněz, aby hru dodělali (a později udělali i další verzi).
To bych řekl, že je hodně podobné tomu Kingovu přístupu. A tady to zafungovalo - u naprosto neznámých a nezávislých vývojářů (jsem si dost jistý, že to byla jejich prvotina).

Pokud by to někoho zajímalo, tak hra se jmenuje Mount & Blade.

pc
pc (neregistrovaný) 109.80.21.---
10. 3. 2012 19:07 Nový

Re: Stephen King

celé vlákno

Prodávání po kapitolách je pitomost kterou King experimentálně potvrdil :) Lidé prostě nechtějí tak dlouho čekat a číst po malých přískocích i když se jim dílo líbí. Kdyby to udělal třeba půl knihy a půl knihy, nebo první díl, druhý díl (řada knih má v jednom svazku podknihy nebo díly), tak by nejspíš uspěl.

Na druhou stranu řada autorů zapojila čtenáře do tvůrčího procesu, a velmi úspěšně. Třeba Ghlukovskij (Metro 2033) nebo autor Hlídek Lukjaněnko (alternativní konce jedné z Hlubin). Zapojit do toho i peníze je pro autora s aktivními fanoušky už celkem snadné. Např. nemohu se rozhodnout, mám dva-tři různé konce s těmito parametry, přihazujte zde. Napíšu všechny konce kde bude alespoň 500, v knize uvedené podle velikosti vybrané sumy (má vliv na plynulost textu). Možností je samozřejmě celá řada, ale co budu radit, předpokládá se že autor je tvor kreativní :-)

polygon
polygon (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 3. 2012 8:44 Nový

Re: Stephen King

celé vlákno

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Plant

Imho vydelat $0.5M na jedne kapitole je vyborny vysledek.

Ivan Nový
Ivan Nový (neregistrovaný) ---.218.broadband11.iol.cz
9. 3. 2012 14:02 Nový

Motivace k napsání třeba románu nejsou peníze,

navíc vydat román jako e-knihu stojí pár korun. Platit se tedy nebude za psaní knih, ale za doporučení, kterou si přečíst. Jen si vezměte, kolik románů skončí v koši a zůstanou nevydány. Autor z nich nemá vůbec nic. Nakladatelství bude autorům prodávat svou značku. Autoři budou platit nakladatelství a ne naopak.

Protonic
Protonic (neregistrovaný) 85.93.103.---
9. 3. 2012 14:52 Nový

situace...

Vydávání e-knih u nás je zatím v plenkách, na tom se myslím shodneme všichni. A většina nakladatelů se zatím obává této cesty distribuce. Asi před rokem jsem četl článek, který myslím vystihuje tuto situaci docela dobře i nyní. Velký trh jako USA paradoxně může být daleko pomalejší v penetraci (legálních) e-knih v porovnáním třeba s ČR. Když se v USA dělají desetitisícové náklady, pak není moc velký tlak jak čtenářů tak nakladatelů na tom něco měnit. Zatímco ČR jsou náklady o jeden (možná dva) řády menší a pod jistou mez nemá smysl knihu ani tisknout (ikdyž už jsou i služby, co vám klidně vytisknou i jeden paperback). Takže když vydáme e-knihu a tu si koupí deset nebo sto lidí v nákladech se to nijak neprojeví. (Pokud teď nebudu počítat práci grafika, ilustrátora). A tedy s rozumnou cenou roste i určitá ochota lidí legálně koupit. S tím, že by měly legální knihy v sobě zaručit určitou kvalitu (ať už třeba překladu, sazby, korektury). Nemám sice osobně vyzkoušeno, ale údajně je kvalita je cca na podobné, ne-li stejné úrovni jako u "pirátských" kopií.
Co v našem právním systému hraje proti e-knihám je:
a) nemožnost darovat
b) nemožnost půjčit (pokud tím nemyslím včetně čtečky; údajně některé veřejné knihovny za nějaký paušál čtečku vypůjčí, ale bez obsahu)
c) prozatím nevyladěný (jednotný) systém mikroplateb

Filip aura:95
9. 3. 2012 16:46 Nový

Chabá nabídka

celé vlákno

To co mě na legálních e-knihách trápí je chabá nabídka a roztříštěnost trhu. Tedy máme tu několk větších prodejců a eknih a každý prodává pomalu něco jiného. Navíc množství titulů taky nic moc. Tedy pak si člověk ani tu knihu koupit nemůže.

A co se týká zde zmiňovaného selfpublishingu, tak o tom mám jisté pochybnosti. A to ohledně kvality titulu. Trochu normální vydavatel si pohlídá aby to nebyl úplný škvár. A nevydává všechno. Ono napsat hodně dlouhý text aby to mělo hlavu a patu a dalo se to číst není jen tak.

x
x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----
9. 3. 2012 19:04 Nový

Re: Chabá nabídka

celé vlákno

Otazka nabidky vs poptavky, v cem je problem? Vydanych skvaru jsou miliony ... jestli par milionu pribude diky technologii, jaky je v tom rozdil? Vydate svoje dilko a trebas neprodate ani kus, ale to prece neni nic spatneho, riziko kazdeho podnikani ... trebas budete psat pro par pratel a pro zabavu, no a co? A mozna postupne ziskate deistky tisic ctenaru a zjistite, ze muzete dat vypoved v praci a zivit se tim.

b380538 aura:41

200,- za e-knihu je moc (pokud papírovou verzi koupíte za 300,-)

celé vlákno

Poznámka pro NAKLADATELE/VY­DAVATELE k té licitaci o cenách, tedy o kolik má být e-kniha levnějsí než klasická:

Tady se totiž vůbec nemluví o tom, že pořízení té čtečky je také nějaký náklad. Čtenář, který koupí čtečku za 3600,- který za rok přečte 12 e-knih a čtečka mu vydrží 3 roky, tak má náklad na přečtení jedné knihy 100,- (+ cena za elektřinu za dobíjení). Pokud se kniha prodává za 300,- a e-kniha za 200,- tak je potom pro tohoto čtenáře nákup knihy a e-knihy cenově rovnocenný. Taková cena uživatele k legální koupi e-knihy moc nenaláká...

protonic
protonic (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz
9. 3. 2012 22:17 Nový

Re: 200,- za e-knihu je moc (pokud papírovou verzi koupíte za 300,-)

celé vlákno

Zajímavá myšlenka, ale asi nakladatele moc nezajímá kolik jste utratil svícením, či kolik kávy čaje jste vypil doma, kolik v (drahé/levné) kavárně, nebo kolik hodin z toho jste seděl v parku na lavičce...ale mělo by se to projevit v ceně, o tom žádná...

Jiří
Jiří (neregistrovaný) ---.e-brno.net
10. 3. 2012 0:32 Nový

Re: Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

celé vlákno

Fascinuje mě, jak se zástupci knižního průmyslu rozhořčeně staví proti pirátům a rozdělují si procenta s tím, jak jsou nutní korektoři, distributoři a marketing. A jak chtějí zavádět DRM v zájmu svých práv a brutálně tím omezit má práva.

Ale co jste pro mě, jako pro čtenáře, udělali? Lobujete u politiků, ať dořeší právní otázky elektronických knih v nějaké rozumné formě? Ne! Kde je nabídka knih, které bych si mohl koupit? Nikde.

A ten možná největší problém - Jaká je kvalita prodávaných e-booků? Mizerná! Koupil jsem si u Kosmase knihu Tahle země není pro starý. Tedy nevím, zda to není nějaký důmyslný "zlepšovák" autora, ale kniha je naprosto bez uvozovek, které by vyznačovaly přímou řeč (a že je ji tam požehnaně) a oddělovaly věty postav v dialogu. Nedá se to skoro číst!

Další případ (tentokrát u palmknih myslím) je u knihy Kvantová teorie nikoho nezabije. Notoricky známá Einsteinova rovnice vyjadřující vztah mezi energií a hmotou je vysázena takto: "E=mc2". Jistě, téměř každý ví, že tam má být "c2", ale co až bude nutné psát o Planckově konstantě a redukované hodnotě Planckovy konstanty? To obě označíme jako "h". Místo π budeme vídat v textu "pi"? A co rozdíl mezi operátorem součinu a kartézského součinu? Taky jedno?

Všichni chtějí jenom dělit zisky a omezovat práva čtenářů, ale přitom na čtenáře (tedy zdroj peněz) zvysoka kálí. Dostali k dispozici technologii zadarmo. Neziskovky a dobrovolníci z celého světa vytvořili specifikace, formát a nástroje. Samotní piráti často odvedou mnohem lepší práci a zadarmo. Vydavatelé toho nejsou schopni ani za peníze.

Takže nejdříve, vydavatelé, něco udělejte, peníze a důvěru si zaslužte. Ale obávám se, že restrikcemi si, tedy alespoň mou, důvěru a mé peníze nezasloužíte.

U Palmknih a Kosmase zůstanu a budu je podporovat nákupy (i když kvalita je často horší), protože uznávám jejich snahu jít proti starým strukturám a bariéry odstraňovat. Ale v případě jména Fraus (a několika dalších) si dělám uzel na kapesníku a moje peníze jen tak neuvidí, pokud nezmění své názory.

petrib
petrib (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
10. 3. 2012 9:38 Nový

stejné je to u kameníků

celé vlákno

vydávají čím dál tím víc poku.vená CD a nejraději by za to kasírovali pořád stejně nebo víc
my se bez jejich produkce zhusta obejdeme, ale oni bez peněz čtenářů, posluchačů nebo diváků nikoliv - už by si to mohli uvědomit

Pavel Koutsky
Pavel Koutsky (neregistrovaný) ---.aim-net.cz
11. 3. 2012 22:58 Nový

Re: Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

celé vlákno

Jedna jedina poznamka - autor knihy Tahle země není pro staržý je magor - sice možná geniální, ale je :) a tudíž záměrně uvozovky u přímé řeči nepoužívá... dodnes nechápu, co na té knize lidí vidí :)))

Jiří
Jiří (neregistrovaný) 212.96.160.---
12. 3. 2012 22:36 Nový

Re: Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

celé vlákno

Taky jsem si říkal, že přeci není možné, aby někdo přehlédl, že se ztratily uvozovky a tak trochu jsem si říkal, že to bude nejspíš nějaký zvrhlý záměr (nakonec jsem to i napsal). Pak je tedy ze strany Kosmase vše v pořádku.

BTW: mně se hlavně líbil film od bratří Coenů podle té knihy, takže jsem si řekl, že ani kniha nemusí být špatná. Ale autor je fakt magor. Dočetl jsem to, ale jen s velkým sebezapřením a ten texaský slang přeložený do českého "slangu" je taky chuťovka :-)

Marek Turnovec aura:88
10. 3. 2012 1:21 Nový

Sci-fi nebo fantasy?

celé vlákno

Proč je v tomto článku Petra Neomillnerová uvedena jako autorka sci-fi knih a v předchozím rozhovoru s ní jako autorka fantasy? Autor si to snad plete?

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz
10. 3. 2012 9:08 Nový

Re: Sci-fi nebo fantasy?

celé vlákno

Cony SF a F bývají většinou společné. To je jako "Cyril nebo Metoděj, to je fuk, stejně mají svátek jeden a ten samý den."

Miloslav Lešetický aura:99

Re: Sci-fi nebo fantasy?

celé vlákno

To je pravda, cony bývají na jedné hromadě. Přesto ale hraniční čára mezi pravověrnými scifisty a příznivci fantasy existuje :)

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz
10. 3. 2012 17:05 Nový

Re: Sci-fi nebo fantasy?

celé vlákno

Ciste technicka: Kam patri kuprikladu "Carodejem proti sve vuli"? :-)

A.S. Pergill
A.S. Pergill (neregistrovaný) ---.114.broadband9.iol.cz
10. 3. 2012 17:48 Nový

Re: Sci-fi nebo fantasy?

celé vlákno

Spíš SF, vše je tam vysvětleno "technicky" (čarodějnický mech), bez toho "vysvětlení" by to byla spíš fantasy.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz
10. 3. 2012 21:25 Nový

Re: Sci-fi nebo fantasy?

celé vlákno

No, nevim, IMHO kdyz se misto carodej nebo carodejnice zacne rikat esper, tak to moc nevysvetluje :0-) (Ostatne to v jedne z knih toho cyklu bylo take ...)

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 3. 2012 12:31 Nový

Re: Sci-fi nebo fantasy?

celé vlákno

Píšu fantasy a paranormální detektivky, sci-fi takřka vůbec, kromě dvou parodických povídek.

Tomas
Tomas (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 3. 2012 14:55 Nový

Bože kdy už to těm nakladatelum dojde

celé vlákno

Nebudou vydavatelé vydělávat 200Kč na knize ani 50 Kč ani 10 Kč budou vydělávat třeba jen max. 5 Korun , ale koupí si to tím pádem daleko víc lidí a nebude se to tisknout ani jinak skladovat a distribuovat výdělek pro nakladatele a autora bude stejný jako u papírové knihy jen holt knihkupci půjdou dělat něco jiného ( třeba budou dělat on line poradce na serveru i knih zase na náký drobáčky od nakladatelů a autorů ) . Další věc je že obsah budou muset skladovat vydavatel na svém serveru a budou za něj ručit . To je model nové digitální doby . Komu se to nelíbí ať de třeba do do pralesa nebo se nechá vystřelit do vesmíru , aby přestal překážet pokroku . ( vydavatelé papírových knih a nahrávací studia ) .

Jiří
Jiří (neregistrovaný) ---.e-brno.net
10. 3. 2012 16:04 Nový

Re: Bože kdy už to těm nakladatelum dojde

celé vlákno

Papírové knihy musí zůstat jako relativně spolehlivý fallback. Ale nutit nás tahat se s nimi, i když to není potřeba, je kruté a podlé.

petr
petr (neregistrovaný) ---.74.broadband13.iol.cz
10. 3. 2012 18:03 Nový

Re: Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

celé vlákno

Pokud nebude e-knížka stát méně než 50,-kč a autor z toho nedostane aspoň 45,- kč není očem diskutovat.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
10. 3. 2012 18:05 Nový

Re: Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

celé vlákno

A DPH bude platit kdo? :-))

oh
oh (neregistrovaný) ---.173.broadband5.iol.cz
11. 3. 2012 4:16 Nový

Re: Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

celé vlákno

Kalousek, Nečas, John a Sobotka. Za všechny ostatní občany a hezky předem.

polygon
polygon (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 3. 2012 8:51 Nový

Re: Budoucnost e-knih: iTunes nebo represe

celé vlákno

To jste trefil. Marze obchodniku v desitkach procent je nekrestanska, ale dan ve stejnem radu je ok :))
Aspon je videt jak moc stat dusi ekonomiku.

Zen
Zen (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz
10. 3. 2012 21:32 Nový

Vyzva

celé vlákno

Vyzyvam vsechny genialni navrhovatele, aby v realu predvedli zivotaschopnost svych navrhu!

5% z vysledneho zisku pro ne, zbytek pro autory - to je kulantni navrh, ne?

A ty, kteri se budou vymlouvat, ze se zivi necim jinym ci podobne pindy, bych si dovolil poprosit, aby laskave drzeli pysk, kdyz sami svym blabolum neveri.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
10. 3. 2012 22:23 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Vyzývám všechny geniální knihkupce a nakladatele, kteří vymýšlejí proč co nejde, aby nám prostému lidu vysvětlili jednu prostou věc:
Od pádu doby temna zde musí existovat desetitisíce, možná statisíce knižních titulů, které mají soubor následujících vlastností:
a) vyšly digitálním tiskem - existují tedy v PDF nebo ve formátu převoditelném do PDF na pár klikanců myšim - náklady na korektury a redakci nula
b) papírová verze knihy se již neprodává běžně, případně vůbec ne - už se poflakují jen po remitendách, bazarech, antikvariátech a u maivalda, sem-tam v nějakém zastrčeném knihkupectví které nemá katalog na internetu
c) dotisk se neplánuje
d) lze předpokládat, že občas pár lidí tu knihu chce
PROČ proboha s nástupem prvních čteček a e-knih, tady není a nebyl server či servery, nabízející za pětikorunu (ideálně splatnou premium-SMS, paypal apod přívětivými mikroplatebními systémy) tyto desetitisíce a statisíce knih????? Aby si lidi zvykli tam chodit a tam je hledat - aby si odvykli že když nějaká kniha neni xehnání tak že jí někdo nascanuje a hodí někam na web? Proč je v e-knihách pár knih, a tuhle službu provozují piráti a zadarmo? Stahují-li se z warezu miliony knih - nebylo by hezké, mít N pětikorunek? Ve světě žijí miliony lidí s českými kořeny a/nebo národností, kteří nikdy nepřijedou do kotliny, aby tady sháněl nějakou knihu - ale sakra by si pár knížek stáhnul, kdyby byly legálně k mání a nestály víc než pivo - ti všichni jsou potenciálními klienty. Proč jejich peníze nikdo nechce?

A když už teda výzva, tak ještě jeden dotaz - kterého ekonomického guru napadlo, že kdo si knihu stáhne v e-formátu, už si jí nepůjde koupit? Kohopak mohlo napadnout, že uživatel zvyklý mít všechno dostupné na pár klikanců myši a IHNED - bude čekat půl roku po vydání nějakého lukrativního titulu, než se vydavateli milostivě uráčí fláknout to na web - když na warezu je to druhý den? To fakt ještě nikoho nenapadlo, že ten kdo je ochoten zaplatit za e-knihu, je někdo jiný než ten který stojí frontu před knihkupectvím?
Osobně vlastním několik tisíc (papírových) knih, a plynule dokupuji další. Přitom se nepamatuji ani na jedinou, kterou bych koupil, aniž bych jí předtím viděl a četl - někde v knihovně, půjčenou, alespoň prolistoval v obchodě, v posledních deseti letech na warezu, . . . . . a ty které se mi líbily, ty jsem pak chtěl vlastnit jako papírový artefakt. Možná jsem magor, a možná jsem archetyp budoucího čtenáře.
Co třeba vydat knihu jen jako e-book, a teprve když si jí lidi (za tu pětikorunu) stáhnou a projeví zájem jí vlastnit i v papírové podobě, tak PAK teprve jí vydat tiskem? Jo, asi by to uživilo o pár tisíc lidí méně než dnes, ale s perspektivou.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
10. 3. 2012 23:48 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Protože k těm knihám nemají práva nakladatelé, ale autoři hergot!!!
Nic nebrání autorům či jejich dědicům, aby to udělali. Ale nakladatelé ta práva nemají. Pro jistotu ještě jednou: NEMAJÍ! Dostali je na maximálně pět let a tím to hasne. Pak si s PDF, které mají ve skříni, můžou tak hrát tetris. A pokud ty knihy chtějí vydat, tak musí jít a ta práva znovu zaplatit. Kapišto?

admin . aura:23
11. 3. 2012 3:54 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Takže u těchto "prošlých" knih zcela jasně stávající legislativa fakticky brání šíření díla. Vydavatel má elektronickou formu, ale je mu k ničemu protože nesmí prodávat, autor má práva, ale nemá dgitální kopii takže nemá co prodávat. Jedinej kdo může knihu zpřístupnit je pirát.....a když je někdo jedinej.........

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 3. 2012 10:20 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Autor obvykle digitální kopii má, protože na ní dělá korektury. Vzít mu práva na dílo = znárodnění. Je to jeho majetek.

Pavel Císař
Pavel Císař (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 11:56 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Ono je to dokonce ještě horší protože existují i tzv. "osiřelá díla" - díla která dle ochrany 70 let po smrti stále mají vlastníka (byť třeba dědice), ale toho již nelze nijak dohledat. Jen u českých (nikoliv překlady!) slovesných děl jde o cca 100 tísíc(!) titulů. Při současné praxi prodlužovat kopírovací monopol do nekonečna se tato díla už nikdy znovu neobjeví mezi lidmi (legálně, a kdo je pustí nelegálně může jít bručet až na 8 let) - tedy jako by nikdy neexistovala. A bude to jen a jen horší.

Sice se uvažuje o jejich prolicencování např. skrze Dilia jako kolektivního správce, ale to by byl jen další tunel ve prospěch pár autorů zastupovaných Dilia.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 3. 2012 13:20 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Ne, ta osiřelá díla spravuje Dilia proto, aby, jakmile se dohledají dědicové, tak ti dostali honorář. Pro nakladatele to znamená, že mohou vydávat knihy, které dosud vydat nešlo, protože překladatel nebo ilustrátor nemají dědice, kteří jsou snadno dohledatelní.

Pavel Císař
Pavel Císař (neregistrovaný) 109.80.21.---
11. 3. 2012 13:48 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Ono je jedno jak to zaobalíte, pořád to zavání "tunelem" i kdyby to Dilia držela na účtě až se dědic _náhodou_ najde, a připočítávala i úroky (o čemž dost pochybuji že by to zrovna takhle probíhalo). I v takovém ideálním případě by to byl akorát asset na jehož základě si "někdo" může půjčit peníze od banky a vydělat.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
11. 3. 2012 22:15 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Ne nekapišto.
Proč by museli nakladatelé znovu platit za práva k něčemu, co nikdo už tiskem nevydá? Jakou mají ta "práva" asi tak cenu??????
Takže.
1) Autoři mají práva ke knize, která nedokážou využít - nicht wahr? Reedici na deset výtisků nikdo neudělá, a dvěstě knih se jich fyzicky nerozdistribuuje tam kam je potřeba (ad re obyvatelé malých měst a svět apod).
2) Nakladatelé bezmocně čumí na desetisíce PDF ve skříních, hrají tetris, a žehrají na piráty. Je tak???
Že by se třeba mezi sebou domluvili, je vyloučeno, že?
Že by třeba nakladatelé, kteří mají poměrně exaktní informace o tom co existuje v digitální podobě, a o tom co se jak prodává, ba možná i o tom co by se prodávalo a už neni - že by to třeba (hergot) iniciovali? Co?

Že by třeba nakladatelé řekli autorům - hele volové, máte práva a z nich prd, tu knihu už nikdy nikdo nevydá - pojďme z nich vydat e-booky.
My zasponzorujeme server a platební systém, vy zasponzorujete již bezcenná práva - fláknem to na web za 5 korun, zkusíme to, a o příjem se budeme dělit napůl - - - a HLAVNĚ - zvyknem lidi, že legální nabídka je dostatečná, uživatelsky přívětivá, cenově dostupná. Až si zvyknou,l vydáme vaši další knihu jako e-book za 6 korun, budete tady mít podchycenou klientelu X-tisíc uživatelů, kterým vaše příští dílko nabídneme přednostně ba aktivně.
Kapišto?

(mimochodem - napsal jsem několik knih a vydal je nákladem vlastním, ve trojciferném nákladu a s vlastní redakcí)

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 3. 2012 22:24 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

No vida, netušil jsem, že se shodneme :-)
Tohle ale funguje - podívej se například na produkci freetim(e)publishng.
A už přicházejí i jiní nakladatelé - viz třeba JFK, který u nás vychází znovu

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
11. 3. 2012 22:29 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

:-) good! a ted ještě kráte tech sto tisíc knih . . . . . přeju lidem kteří u toho myslí, aby se jim povedlo prorazit.

Dr. Rejsnil
Dr. Rejsnil (neregistrovaný) ---.jar.gin.cz
12. 3. 2012 14:55 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Nerozumím tomu, jak je to s autorskými právy např. u Alexandra Dumase, který zemřel v 19. století. Brání něco tomu, aby byl vydáván volně? Pokud ano, posouvá se to dál do minulosti, takže v současné době někomu patří autorská práva třeba na Kosmovu kroniku nebo spisky Jana Husa?

A. S. Pergill
A. S. Pergill (neregistrovaný) ---.med.muni.cz
12. 3. 2012 15:25 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Protože existují práva i na český překlad, a ten může být novějšího data (ale existují free e-booky, kde jsou dnes již silně archaické překlady z počátku minulého století).

Pavel Císař
Pavel Císař (neregistrovaný) 109.80.21.---
12. 3. 2012 15:25 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

Autorská práva se neposouvají do minulosti, ale zůstávají stát na místě. Při současné legislativě 70 let po smrti autora to znamená, že pokud autor přežil rok 1942 (i když třeba jeho konkrétní dílo je třeba z roku 1895), není dílo volné a někomu patří. A tak už to dle současné praxe prodlužování kopírovacího monopolu zůstane už navždycky a takto navěky bloknutých děl bude jen přibývat. V současnosti si můžete být na 95% jistý, že pokud dílo vzniklo v 20. století, není volné (těch 5% jsou autoři co buď nepřežili II. světovou válku nebo dílo explicitně uvolnili k volnému použití).

Vzhledem k tomu, že od počátku 20. století vzniklo více děl než za celou předchozí historii lidstva, máme tu situaci globální privatizace kultury a vědění která nemá v historii obdoby. Kdo na tom vydělává a kdo tratí nechť si každý přebere sám.

lol
lol (neregistrovaný) ---.170.broadband6.iol.cz
12. 3. 2012 22:17 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

pekny komentar diky

_pepak
_pepak (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 3. 2012 8:15 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

a) vyšly digitálním tiskem - existují tedy v PDF nebo ve formátu převoditelném do PDF na pár klikanců myšim - náklady na korektury a redakci nula

Po tomhle není třeba příspěvek dál číst, protože je evidentní, že o problematice nevíte nic. Sorry, ale co slovo, to nesmysl.

VfB
VfB (neregistrovaný) 178.77.233.---
11. 3. 2012 16:19 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

možná je trošku problém v tom, že knížku v PDF si nikdo, kdo má čtečku nekoupí, protože PDF není formát vhodný pro čtečky

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
11. 3. 2012 22:25 Nový

Re: Vyzva

celé vlákno

zase vymejšlíte kravinia jak by to nešlo.
no tak to existuje v JINÉM formátu jedniček a nul, který se dá na pár klikanců převést do JINÉHO_než_pdf_f­ormátu jedniček a nul - - - případně by e-kniha existovala v dostatečném počtu verzí jedniček a nul pro všechny, kdo si prostě chcou koupit knížku v NĚJAKÉM digitálním formátu a pak si jí NĚKDE přečíst, možná na noutbuku v PDF, možná ve formátu epub, a možná v nějakém wooky na pánvi wook.
ostatně když si někdo koupí práva k tomu aby si něco přečet, tak jaxi předpokládám, že formát ho nebude svazovat pro nějaké zařízení nebo formát - ale nakladatel ocení jeho snahu utratit peníze maximální flexibilitou jaxi to co si koupil může přečíst.
pokud se na tzv "internet" mohou koukat majitelé nejméně tří operačních systémů desítek znakových sad a provozující nejméně šest majoritních prohlížečů - udělat univerzálně zobrazitelný row-text je proti tomu sranda.

nikdo
nikdo (neregistrovaný) ---.145.broadband5.iol.cz
11. 3. 2012 6:09 Nový

přiměřený zisk

celé vlákno

Až autor a nakladatel vydělá přiměřený zisk, dílo se stává freeware.
To je budoucnost.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 3. 2012 10:17 Nový

Re: přiměřený zisk

celé vlákno

A o výši přiměřeného zisku rozhodne Strana.

nikdo
nikdo (neregistrovaný) ---.145.broadband5.iol.cz
11. 3. 2012 22:18 Nový

Re: přiměřený zisk

celé vlákno

Ne Strana, ale autor a nakladatel a cenová mapa nebo nějaký limit.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 3. 2012 22:24 Nový

Re: přiměřený zisk

celé vlákno

Kdo určí ten přiměřený zisk? Pro nakladatele ani autora není, budou chtít co nejvíc. Takže musí někdo zvenku, regulátor. To je ta strana a vláda, ještě si to pamatuju, jak to fungovalo.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
11. 3. 2012 22:37 Nový

Re: přiměřený zisk

celé vlákno

já si dovedu představit model, kdy autor prodá práva nafurt za fixní cenu, tím dosáhne "přiměřeného zisku" hned první den, a zbytek ekonomiky nemusí řešit. nějakej jirka paroubek takhle prodal desítky tisíc výtisků a koupil si za to barák v portugalsku.
a/nebo zadarmo za podíl na zisku nafurt - tím autor maximalizuje zisk donekonečna, aniž by to nakladetele zatížilo rizikem "nepřiměřeného honoráře autorovi". contingency-fee neni v euroatlantickém právu žádná exotika, už třeba mladej pan mozart taky dostával chechtáky jen podílem z tržeb.

Jirka Vlček (Palmknihy)
Jirka Vlček (Palmknihy) (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz
11. 3. 2012 22:50 Nový

Re: přiměřený zisk

celé vlákno

Zase se shodneme. :-)
Přesně toto už u nás funguje.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
12. 3. 2012 1:33 Nový

Re: přiměřený zisk

celé vlákno

funguje?
pak mi teda neni jasný, proč:
1) skučíte že autorská práva nemáte, že jen na pět let a šmytec
2) e-kniha která vyšla i papírem stojí 4/5 papírové a ne 5 korun

Petra Neomi
Petra Neomi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
12. 3. 2012 9:11 Nový

Re: přiměřený zisk

celé vlákno

Proč by měl mít distributor vůbec nějaká autorská práva, proboha?

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
12. 3. 2012 11:20 Nový

Re: přiměřený zisk

celé vlákno

no já myslel že si je kupuje/pronajímá od autora, aby to mohl vydat. nebo ne?