Hlavní navigace

Jaký je současný stav propojovacích center?

 Autor: 29
Michal Krsek 19. 5. 2006

Podíváme-li se na infrastrukturu Internetu, zjistíme, že jde pouze a jenom o propojení mnoha různých sítí na bázi protokolů rodiny TCP/IP. Tyto sítě jsou propojeny jak dvoubodovými spoji, tak prostřednictvím propojovacích bodů. Stejně jako ostatní součásti internetové infrastruktury i propojovací body procházejí vývojem.

Typickým příznakem propojovacího bodu (peeringového bodu, network access pointu – NAP nebo Internet Exchange – IX) je fakt, že daná organizace (či její část) provozuje sdílenou infrastrukturu, ke které je připojeno vícero sítí. Tato infrastruktura je obvykle provozována na bázi ethernetu (tj. organizace provozuje jeden nebo více ethernetových přepínačů, ke kterým připojuje internetové sítě), nicméně existují i propojovací body založené na technologii ATM nebo SRP/DPT (občas nazývané ethernet over SoNET/SDH).

Z hlediska organizačního existují dvě hlavní skupiny propojovacích center. První se vyskytuje především v USA, typické představitele druhé najdeme především v Evropě. Ve Spojených státech je typický propojovací bod provozován za účelem zisku (nemusí jít pouze o zisk přímo z propojovací činnosti, ale třeba i o nalákání telekomunikačních operátorů do kolokačního centra), zatímco typický propojovací uzel v Evropě je provozován neziskově. Neziskovost neznamená, že propojovací uzel žije „z ruky do huby“ – jde o to, že zisk je reinvestován do organizace samé a jejího rozvoje. Dalším zajímavým znakem propojovacích bodů mimo USA je fakt, že jsou provozovány na národním principu, původně byly přirozeně monopolní, a v neposlední řadě jsou často spoutány autoregulací (například nepřipouštějí vstup poskytovatelů obsahu).

Většina propojovacích bodů deklaruje svou neutralitu, ta je ovšem deklarována různě. Může jít o neutrální sdružení členů, ale také pouze o provoz na neutrální půdě (typicky neutrální kolokační centrum) nebo provoz organizací, která se nevměšuje do poskytování služeb na běžném trhu (typicky akademická síť/univerzita).

Opusťme pro další popis stav v USA a zastavme se v Evropě, která je nám poněkud blíž. Ještě na začátku 21. století to vypadalo, že vývoj se bude ubírat evolučně technologickým směrem. Což znamenalo, že půjde především o nákup nových přepínačů od zavedených výrobců (CISCO, Alcatel). Případně o hledání nových modelů zpoplatňování (například londýnský LINX zavedl zpoplatňování podle skutečného vytížení přípojky).

Začátek 21. století je v Evropě charakterizován jednak vstupem nových hráčů na trh, diverzifikací trhu (z hlediska poskytovatelů, geografické spotřeby konektivity i potřeb zákazníků) a prudkým nárůstem potřebné konektivity. To vše přináší technologický vývoj a masivní zavádění širokopásmového přístupu – broadbandu. Zároveň se díky zostřené konkurenci na trhu snaží poskytovatelé minimalizovat náklady, a to včetně propojení.

Spolu se vznikem nových propojovacích bodů to vytváří tlak na efektivnější provoz národních propojovacích bodů, přičemž predikce vývoje nároků na technologii zůstává velmi nejistá. Navíc se zvětšuje různost potřeb telekomunikačních operátorů. Zatímco opravdu malí ISP mají potřebu výměny jednotek až desítek megabitů za sekundu, velcí hráči potřebují řádově jednotky gigabitů (což je o dva až tři řády více). Velcí hráči dávají přednost velkým investicím do infrastruktury, zatímco malí chtějí co nejnižší poplatky. Tento rozpor v potřebách vytváří slapový jev, který může propojovací centrum roztrhnout.

Další rozpor je ukryt přímo v principech propojovacího centra. Nadnárodní (či nově i velcí národní) ISP nevidí v propojovacích bodech pouze příležitost, jak se dostat relativně levně k tranzitní konektivitě, ale také ohrožení, protože je připravují o možnost prodávat konektivitu menším ISP a případně dalším subjektům (například poskytovatelům obsahu).

Další problémy přináší relativní „gumovost“ pravidel pro možnost připojení. V každém propojovacím bodu, který má nějaká omezující pravidla, jež není možné vynutit či ověřit (například nemožnost poskytování tranzitní konektivity nebo „status ISP“), dochází k jejich obcházení. Příklady můžeme vidět i v českém propojovacím bodu NIX.CZ (tranzitní konektivitu si vzájemně poskytovaly již zaniklé společnosti Inway a Euroweb nebo se společnost Globe Internet prohlásila za ISP, přestože její bývalý jednatel nedávno prohlásil, že nikdy tyto ambice neměla). Porušování pravidel nemusí nutně znamenat technologický problém (a v případě NIX.CZ ho ani nepředstavovalo), nicméně vnáší do propojovacího centra nedůvěru vůči partnerům.

Problém představuje také neznalost technologií nových hráčů přicházejících na trh. Zatímco v dřevních dobách byla obsluha kvalifikovaná, roste poslední dobou trh rychleji, než se na něm objevují dostatečně vyškolení lidé. Tlak na snižování nákladů neumožňuje hlavně novým ISP pracovat s dostatečně kvalifikovanými pracovníky.

MIF16

Navíc nárůst potřeby kapacit (cca dvojnásobek za rok) je rychlejší než inovační cyklus výrobců ethernetových přepínačů, což vede k potřebě nalézání alternativních řešení (například AMS-IX a hybridní opticko-paketová infrastruktura). Proti potřebě investovat stojí malý nebo žádný růst příjmů s tím, jak vznikají alternativní propojovací uzly a probíhá konsolidace odvětví. V případě velkých operátorů potom realizace propojení dedikovaným spojem mimo infrastrukturu propojovacích bodů.

Jak je vidět, segment propojovacích center stojí před velkými výzvami. V dalším pokračování se zkusíme podívat, jak by propojovací body mohly těmto výzvám čelit, či je obrátit ve vlastní prospěch.

Anketa

Za jak dlouho dosáhne NIX.CZ datového toku 20 Gbit/s?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy