Hlavní navigace

Burza Bitstamp je mimo provoz, při útoku hackerů přišla o 19 tisíc bitcoinů

Autor: Isifa
David Slížek

Vše řešíme, vklady klientů nejsou v ohrožení a dostanou je v celé výši, ujišťuje bitcoinová směnárna Bitstamp.

  • 20:00 – aktualizováno o informaci o termínu chystaného znovuzprovoznění služby na konci zprávy

Jedna z největších bitcoinových směnáren Bitstamp je od pondělí mimo provoz. Do některých tzv. operačních peněženek totiž podle vyjádření Bitstampu pronikli útočníci, kteří z nich ukradli necelých 19 tisíc bitcoinů. Jejich hodnota se v době krádeže pohybovala kolem 5 milionů USD.

„Dočasně jsme pozastavili provoz Bitstampu. Ujišťujeme klienty, že jejich bitcoiny, které uložili před dočasným odstavením služeb 5. ledna, jsou v bezpečí a budou jim plně vráceny,“ ujišťuje burza na svých stránkách. Ztrátu tak zřejmě uhradí ze svých prostředků.

Útočníci se podle vyjádření dostali jen k malé části prostředků, se kterými Bitstamp operuje – většina bitcoinů má být bezpečně uložena offline v tzv. cold storage. Tým směnárny teď pracuje na převodu záloh svých databází na nové servery a slibuje, že provoz brzy znovu obnoví. 

UX17_pulpitel2

Jak upozornil server Coindesk, výpadek Bitstampu ovlivnil i řadu dalších služeb, které byly na směnárnu napojeny a například využívaly její data – například pro vypočítávání nejlepších kurzů.

Doplněno 20:00: Agentura Reuters cituje slovinskou agenturu STA, podle které by Bitstamp měl obnovit provoz do 24 hodin.

Našli jste v článku chybu?
8. 1. 2015 13:30

A kde jste to prosím žil? Já jsem žil v ČSSR a pamatuji si věci podobné jako vy, ale s podstatnými rozdíly. Barák si postavil kde kdo - často z materiálu nakradeného v práci, protože okrádat socialistický stát bylo správné. Spousta vybavení se nedala vůbec sehnat, pokud člověk neměl ty správné kontakty, někdy to ani s kontakty nešlo, takže kolikrát bylo použito skutečně dementní technické řešení, protože udělat to jinak bylo s nesehnatelnými věcmi nereálné. Navíc taková stavba byla zhusta za hra…

6. 1. 2015 13:28
pas (neregistrovaný)

Takhle se to může jevit člověku, který celou situaci sleduje pouze z mainstreamových medií. Ale věřte, že v pozadí se pořád děje mnohem víc.

Srovnejte jen pád MtGoxu před rokem a současné problémy Bitstampu. Jak MtGox mlžil, uměle manipuloval ceny, potom omezoval výběry dolarů a nakonec i výběry bitcoinů. Bitstamp se zatím choval mnohem seriózněji. A zastavení obchodování při útoku do důvěryhodnosti zcela zapadá.

Pokud takováto viditelná samoregulace toho odvětví funguje z roku na rok, tak mě …