Hlavní navigace

Byl cílem útoku hackerů systém hesel, který Google používá?

Jiří Macich ml.

Útok hackerů na Google a údajně až další tři desítky převážně západních IT firem je bezesporu jednou z těch důležitějších informací a událostí, které první měsíce roku 2010 přinesly. Už třeba jen proto, že Google se v přímé reakci na tento útok rozhodl ukončit cenzuru výsledků vyhledávání pro čínské uživatele Internetu a de facto naznačil, že za útokem mohla stát čínská vláda nebo jí blízké kruhy. Často se uvádí, že jedním z cílů útoku byly e-mailové schránky čínských disidentů. List The New…

Útok hackerů na Google a údajně až další tři desítky převážně západních IT firem je bezesporu jednou z těch důležitějších informací a událostí, které první měsíce roku 2010 přinesly. Už třeba jen proto, že Google se v přímé reakci na tento útok rozhodl ukončit cenzuru výsledků vyhledávání pro čínské uživatele Internetu a de facto naznačil, že za útokem mohla stát čínská vláda nebo jí blízké kruhy. Často se uvádí, že jedním z cílů útoku byly e-mailové schránky čínských disidentů. List The New York Times však přišel s informací, že dosaženým cílem útoků mohlo být něco mnohem důležitějšího.

Útočníkům se dle informací The New York Times mělo podařit odcizit resp. zkopírovat systém hesel, který Google používá pro uživatelské účty své široké uživatelské základny od majitelů schránek v rámci služby Gmail po účty k online kancelářským řešením Google Docs. Samotná hesla údajně odcizena nebyla, ale útočníci by podle bezpečnostních expertů mohli využít odcizeného systému k jeho studiu a hledání slabých míst, kterých by se dalo zneužít při dalších útocích. Google údajně již několik týdnů průběžně pracuje na preventivních protiopatřeních.

Našli jste v článku chybu?
22. 4. 2010 12:02
Sheihk Obama Bin Laden al (neregistrovaný)
Podle Bruce Schneiera (http://en.wikipedia.org/wiki/Bruce_schneier) cílem útoku nebyl "systém hesel", ale rozhraní oficiálně sloužící U.S. vládě ke kontrole, zda uživatelé googlu nejsou teroristé, které je Google povinen dle U.S. legislativy poskytovat: http://www.cnn.com/2010/OPINION/01/23/schneier.google.hacking/index.html?hpt=T2 "The news here isn't that Chinese hackers engage in these activities or that their attempts are technically sophisticated -- we knew that already…
22. 4. 2010 13:20
uživatel si přál zůstat v anonymitě
klasická ukázka velmi společenský přínosného chování "hackerů", jen tak dál - těším se na to, co se dozvíme a tisková prohlášení google ohledně odchodu z číny, HA HA :)))