Hlavní navigace

Časové znamení ohlásí... aneb seřiďte si svůj počítač

Zdeněk Šindelář 13. 9. 2001

Že ve svých útrobách mají počítače obyčejné digitálky, o tom ví jen málokdo. Stejně jako u digitálních hodinek, i chonograf v počítači se buď předchází nebo opožďuje. V případě, že jste připojeni k Internetu, může pro vás špatně nastavený lokální čas znamenat problém. Přitom existuje způsob, jak si přesný čas udržet i bez osobního nasazení.

To, že každý osobní počítač má své vlastní hodiny zalohované nezávislým zdrojem, bereme jako samozřejmost. Pamětníci si možná ještě vzpomenou na počítače třídy XT, které tuto vymoženost neměly a čas a datum se musely nastavovat ručně po každém zapnutí. Od dob AT počítačů se o toto už starat nemusíme — téměř.

U samostatných počítačů byl správně nastavený datum a čas spíš záležitostí pohodlí uživatele. S nástupem Internetu však význam značně narostl. Časové údaje se vkládají do emailů, serverových logů, databází, webových stránek a spousty dalších věcí. A zde se ukazuje, že samotné hodiny reálného času v počítačích nejsou tak přesné, jak by bylo potřeba. Kromě toho, že se v některých případech zpožďují či předcházejí (jako koneckonců téměř každé hodiny), mohou nastat problémy s přechody na letní čas a zpět, anebo může dojít prostě k pouhému nesprávnému nastavení. Takový email s datem odeslání o pár minut či hodin dříve nebo později, než odpovídá skutečnosti, ještě zpravidla není takový problém, ovšem pro fungování serverů už může být nepřesnost horší.

Pokud vám na přesném čase na vašem počítači skutečně záleží, existuje několik možností. Buď si k němu pripojit zdroj přesného času — třeba atomové hodiny na bázi césia (velmi praktické do obýváku) — nebo jiné, levnější řešení, nebo použít služeb protokolu NTP. Network Time Protocol (NTP) slouží k synchronizaci času podle tzv. časových serverů. Časové servery jsou stroje, které mají k sobě připojen některý z těchto zdrojů přesného času a jsou ochotny podělit se o informace o přesném čase s ostatními. Služba je postavena na UDP (User Datagram Protocol); momentálně existuje už čtvrtá verze tohoto protokolu (NTP v4) a umí synchronizovat čas s přesností na nanosekundy.

Jaké zdroje přesného času (referenční zdroje) se v praxi používají? Kromě atomových hodin to mohou být přijímače GPS (Global Positioning System) — družice tohoto systému mají na své palubě přesné atomové hodiny a kromě základní funkce (určování polohy) mohou poskytovat i informace o čase. Další možností jsou vysílače časových signálů, které vysílají speciální signál na dlouhých vlnách, které je možné příjímat až tisíc kilometrů daleko. Narozdíl od GPS (a atomových hodin :-) jsou levnější a nevyžadují anténu namířenou na oblohu. V Evropě je tato služba známá jako DCF77.

Servery, které jsou připojeny k referenčnímu zdroji, se označují jako Stratum 1. Obvykle nejsou určeny ke zcela libovolnému použití, a už vůbec ne k synchronizaci jednotlivých počítačů — obvykle slouží k synchronizaci sekundárních NTP serverů (Stratum 2) — tato hierachie může pokračovat až do úrovně Stratum 15.

MIF16

Co je tedy potřeba k synchronizaci času na vašem počítači? Za prvé NTP klient, pro UNIX například populární balík xntp, pro Windows například freewarový Automachron nebo sharewarový @NetClock.Pak ještě nejaký NTP server, ideálně co nejblíže k vám, či – lépe řečeno – s co nejmenší odezvou. Některé programy už obsahují seznamy použitelných NTP serverů, NTP servery obvykle provozují i provideři, takže se můžete zeptat toho svého na nějaký vhodný. Popřípadě si můžete vybrat ze seznamu veřejných NTP serverů, je však nutné respektovat podmínky jejich používání, pokud je nějak omezeno.

A to je vše — od této chvíle si můžete přestat řídit hodinky podle pípání v rádiu a začít je seřizovat podle svého počítače.

Anketa

Čas na svém počítači

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť