Hlavní navigace

CDMA: (po)zastaveno?

Jiří Peterka 27. 4. 2004

Eurotel nepotřebuje pro své CDMA novou licenci, ale nové povolení k provozování vysílacích rádiových stanic. To nemá, a podle Euro OnLine má šanci jej získat někdy v červnu. Podle stejného zdroje nyní Eurotel svůj projekt zastavil. Stále ale probíhá duel Český Telecom vs. Eurotel a problémy s absentujícím povolením nejspíše sehrají svou roli.

Včerejší den přinesl další nový vývoj kolem plánovaného spuštění CDMA služeb. Opět nejlépe informované se zdá být Euro, jehož online verze včera přinesla hned dva články – nejprve v dopoledních hodinách jeden o širším pohledu na celý spor mezi Eurotelem a Českým Telecomem (Český Telecom drží Eurotelu nůž pod krkem), a kolem poledne další, již specificky zaměřený na CDMA, s výmluvným titulkem Eurotel pozastavil spuštění Internetu přes CDMA.

Začnu ale ještě jinou informací. Z Českého telekomunikačního úřadu mi včera odpověděli na to, zda Eurotel potřebuje ke spuštění CDMA služeb nějaké explicitní povolení či nikoli. Odpověď je kladná, tj. Eurotel explicitní povolení skutečně potřebuje a nevystačí pouze se samotnou „technologicky neutrální“ licencí:

Technické podmínky využití kmitočtových úseků v pásmu 450 MHz, které má Eurotel uvedeny v licenci, jsou, tak jako u jiných držitelů licencí na telekomunikační síť, stanoveny v povolení k provozování vysílacích rádiových stanic. Skutečnost, že každá z technologií má jiné provozní podmínky (výkon, zabraná šířka pásma apod.), je důvodem pro změnu dosud platných povolení udělených firmě Eurotel pro systém NMT.

Nejde tedy o samotnou licenci na použití příslušných kmitočtů (451,310–455,730 / 461,310–465,730 MHz), kterou Eurotel již dávno vlastní. Jde o to, že u tohoto pásma, stejně jako např. u pásem používaných pro GSM, musí být ještě samostatně povolen provoz jak základnových stanic, tak i mobilních terminálů coby rádiových vysílačů. V případě terminálů (mobilů) se to řeší generální licencí (pro NMT síť Eurotelu jde o GL – 13/R/2000 [PDF, 83 kB]), ale pro základnové stanice musí být vydána individuální „povolení k provozování vysílacích rádiových zařízení“ (podle dikce par. 58 telekomuni­kačního zákona). Právě tato povolení (hlavně asi u základnových stanic) již jsou nutně technologicky závislá a musí tedy být změněna, resp. vydána nově. A právě tato povolení jsou zřejmě tím, co Eurotel dosud nemá a co mu brání spustit nové služby na bázi technologie CDMA 2000.

Kdy?

V předchozím článku zde na Lupě (CDMA: půjde Valeski od válu?) jsem se zamýšlel nad tím, zda Český telekomunikační úřad vůbec může povolit provoz zcela veřejné a pouze datové sítě v pásmu, o kterém CEPT nedávno rozhodl, že by mělo být používáno pro systémy PMR a PAMR, které nejsou zcela veřejné. Jak se ale zdá, takto nyní otázka nestojí. Možná i proto, že druh sítě specifikuje licence, kterou už Eurotel má (a to na veřejnou síť), zatímco individuální „povolení k provozování“ se týkají už jen technologických aspektů – a rozhodnutí CEPT přitom explicitně připouští použití technologie CDMA jako takové.

Takže nyní zřejmě jde o čistě technické aspekty a o vydání nezbytných „povolení k provozování“ pro základnové stanice. Možná jde i o vydání nové generální licence pro koncové terminály – stávající GL 13/R/2000 [PDF, 83kB] je sice hodně obecná a zdá se být technologicky nezávislá, ale hovoří explicitně o síti NMT.

Na místě je jistě otázka na termín, kdy by nová povolení mohla být vydána. K tomu se vyjadřuje opět jen Euro:

Podle informací Euro OnLine se se získáním licence počítá během června letošního roku. To znamená, že společný projekt Českého Telecomu a Eurotelu by se měl spustit v první polovině července…

Povšimněte si zmínky o „společném projektu Českého Telecomu a Eurotelu“, nikoli o „projektu Eurotelu“. Euro dále pokračuje informací o tom, že šéf Eurotelu Valeski již v neděli realizaci projektu pozastavil:

Podle informací Euro OnLine informoval během neděle generální ředitel Terrence Valeski dozorčí radu Eurotelu, že projekt CDMA nelze spustit vzhledem k tomu, že Český telekomunikační úřad doposud neposkytl licenci.

Snad ještě nejde o definitivní ukončení (když „projekt CDMA nelze spustit“), ale jen o dočasné pozastavení do vydání nezbytných povolení regulátorem.

O co tady jde?

Ze všech dostupných zpráv a různých signálů začínám mít dojem, že dění kolem CDMA je v celém sporu mezi Českým Telecomem a Eurotelem skutečně jen jakousi „dílčí epizodou“, resp. „dílčí bitvou“ v celé rozsáhlejší válce. Dokonce možná i (relativně) nejsnáze řešitelnou, protože obě strany se prý již dokázaly dohodnout na obchodní podobě nových služeb a na vzájemné vazbě (a „nekonkurování“) mezi CDMA a ADSL. Naznačuje to ostatně i výše uvedený citát z článku v Euru, který hovoří již o společném projektu.

To hlavní, oč se bojuje, je vyřešení vztahů mezi mateřským Českým Telecomem a plně vlastněným Eurotelem, a významnou roli zde nutně sehrávají i osobní vztahy, různé styly managementu a rozdílnosti v celkové firemní kultuře, a samozřejmě také perspektiva budoucí privatizace. Ve hře může být hodně, a tak se vytahují všelijaké argumenty – nyní (podle Eura) dokonce už i způsob, jakým Eurotel sponzoruje fotbalovou Spartu.

Osobně mi zůstává rozum stát třeba nad následujícím výrokem (opět podle Euro OnLine):

MIF16

‚(…) postup managementu Eurotelu po bezprecedentní kampani v médiích proti mateřské společnosti, jejíž primárním cílem bylo znevážení společnosti jako celku, je v příkrém rozporu s povinnostmi, které management Eurotelu má při správě společnosti,‘ napsal Berdár.

Asi jsem nedával dostatečný pozor, ale „bezprecedentní kampaň v médiích proti mateřské společnosti“, s primárním cílem znevážit ji jako celek, jsem nějak nezaznamenal. Spíše narážím na zvýšenou mediální aktivitu vedení Českého Telecomu, které nyní Eurotelu vyčítá to či ono – od studie privatizace až po nynější sponzoring Sparty – zatímco vedení Eurotelu si vzalo bobříka mlčení a k ničemu se veřejně nevyjadřuje.

Ale tuto oblast raději přenechám povolanějším, na můj vkus to jsou již příliš kalné vody. Další vývoj lze očekávat ve středu 28. dubna, kdy znovu zasedne (na svém řádném zasedání) dozorčí rada Českého Telecomu a zřejmě bude rozhodovat o odvolání jednatelů Eurotelu. Uvidíme, jak rozhodne.

Anketa

Kdy se u nás podaří spustit CDMA služby?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...