Hlavní navigace

Čeká internetové mapy další cenzura kvůli bezpečnosti?

Jiří Macich ml.

Internetové mapy jsou obvyklým terčem útoků některých politiků kritizujících kombinaci snadné dostupnosti a detailního zobrazení objektů, které může být zneužito třeba při plánování teroristických útoků. Již bylo zaznamenáno několik případů, kdy teroristé skutečně (podle zpráv vyšetřovatelů) měli využít služby typu Virtual Earth či Google Earth při spřádání svých plánů. Kalifornský republikánský zákonodárce Joel Anderson si tedy nyní získal nemalou mediální pozornost – chce legislativně vymezit…

Internetové mapy jsou obvyklým terčem útoků některých politiků kritizujících kombinaci snadné dostupnosti a detailního zobrazení objektů, které může být zneužito třeba při plánování teroristických útoků. Již bylo zaznamenáno několik případů, kdy teroristé skutečně (podle zpráv vyšetřovatelů) měli využít služby typu Virtual Earth či Google Earth při spřádání svých plánů. Kalifornský republikánský zákonodárce Joel Anderson si tedy nyní získal nemalou mediální pozornost – chce legislativně vymezit citlivé objekty, jejichž snímky třeba na Google Earth nebo Virtual Earth mají být např. rozostřeny.

Tip Content Kortanová

Mohlo by jít třeba o školy. Uživatelé by tedy nadále mohli hledanou školu na mapě najít, ovšem nebyl by k dispozici třeba detailní letecký snímek areálu. Google se nechal slyšet, že kritice zprostředkovávaných informací pečlivě naslouchá. Ostatně dostupnost řadu údajů na svých mapách omezuje již nyní. Microsoft se nechtěl k tématu vyjadřovat.

Kritici říkají, že podobné informace lze dohledat i jinde než na Internetu, takže podobné úpravy by pocítili spíše řadoví uživatelé, než někdo, kdo chce explicitně spáchat zločin. Navíc je tu širší kontext, protože již teď někteří Američané mají pocit, že se kvůli hrozbě terorismu po 11. září 2001 vzdali některých svých svobod a samozřejmě pokračování v tomto trendu se nemusí každému líbit. (ZDNet Government, Fox News)

Našli jste v článku chybu?
6. 3. 2009 16:10
hexx (neregistrovaný)
No a dneska je to na Lupe. Mozna to zitra bude zase nekde jinde. A pozitri take. A tak dale.
6. 3. 2009 17:43
Ale to už tu přece bylo! Vy to nepamatujete? Za komunistické totality byly všechny mapy upravené. Třeba turistické mapy měly lehce posunuté železnice, silnice a jiné orientační body a strategické objekty na nich chyběly úplně s tím, že okolní krajina byla vhodným způsobem upravena, aby tam nebylo prázdné místo. Orientovat se pouze podle turistické mapy v krajině bylo poměrně rizikové, protože zobrazení neodpovídalo realitě! Kdo měl tzv. "vojenskou mapu", která byla přesná a kterou v…