Hlavní navigace

Čeká Mobil server zeštíhlení?

Marek Antoš 8. 8. 2000

Český Internet zažil za dobu své existence řadu bombastických prohlášení o vzniku nových serverů, které posléze nenápadně zašly na úbytě - o tom se ale většinou tiskové zprávy nepíší. Mobil server minulý týden vystoupil z řady a zrušení jednoho ze svých projektů oficiálně oznámil. Co můžeme očekávát dále?

Přestože serverů a stránek je v českém Internetu doslova hromada, klíčových tvůrců obsahu není více než deset. Většina z nich přitom začínala s jedním serverem, který stále zůstává jejich vlajkovou lodí, a mimo něj se snaží pronikat i do dalších oblastí a vytvářet nové servery či nové služby. To je také případ Mobil serveru (ve smyslu společnosti), který začínal se stejnojmenným zpravodajským serverem a postupně do svého impéria přidával další. Zpočátku to byly především různé on-line služby, jako je Gate, Pandora či Jarmark, později se těžiště zájmu přesunulo ke zpravodajským serverům – samotný Mobil se pustil do vydávání iPortu a WAPserveru, k velmi úzké spolupráci získal také BonusWeb a AudioNet. Kdesi na pomezí stál kdysi také Technet, dnes již v podstatě polomrtvý pokus o technický portálek s odkazy na články různých technicky orientovaných serverů.

Minulý týden však Mobil server vydal tiskovou zprávu, ve které oznamuje ukončení iPortu, který byl orientovaný především na politické komentáře a příspívaly do něj i poměrně známé osobnosti, například Jan Rejžek a dříve též Jaroslav Veis. Oficiálním důvodem, kvůli kterému iPort po dvou letech vydávání k 1. srpnu končí, je nízký nárůst návštěvnosti. Podle zprávy navíc koncepčně nezapadá do strategie společnosti Mobil server, která se chce do budoucna zaměřit zejména na techničtěji orientované čtenáře.

Pokud jde o nízký růst návštěvnosti, nejsou bohužel dostupná žádná konkrétnější čísla. Hlavním důvodem je skutečnost, že Mobil server iPort ani nezařazoval do auditu DCCI, nyní TNSI – pokud jsem něco nepřehlédl, mihnul se zde pouze jednou v únoru letošního roku. Starší i novější výsledky však bohužel chybí, takže nelze říci, o jak nízký nárůst se jednalo. Skutečností však zůstává, že návštěvnost iPortu byla velmi slabá – podle únorových výsledků konrétně 919 unikátních hostů a 5.937 shlédnutých stránek za den. V porovnání s dalšími zpravodajskými servery tedy nic moc, pokud navíc vezmeme v úvahu marketingovou podporu kmenového Mobil serveru, jde zřejmě o vyložený neúspěch.

Na iPortu, který se kdysi v českém Internetu objevil poměrně nenápadně, rozhodně nenápadněji než nyní odchází, se ostatně podepsaly také okolnosti jeho vzniku a dalšího vývoje. U kolebky tohoto serveru, který měl podtitul „Portské českého Internetu“, totiž stály dvě sudičky – vedle Mobil serveru se na něm podílel také Computer Press. Obě společnosti v té době poměrně úzce spolupracovaly na několika projektech a iPort byl jedním z nich. Později však došlo k poměrně široce medializovanému rozkmotření, které způsobilo především angažmá Computer Pressu v síti výměnné reklamy Mr.Lin(x), kde nahradil právě Mobil server.

MIF16

iPort však není jediným projektem Mobil serveru, který v současné době končí. Již několik týdnů nefungují také Uzdroje, které před rokem prošly svou reinkarnací a měly se stát portálem ze stáje Mobil serveru. V ostré konkurenci Seznamu, Atlasu a Centra však neměly mnoho šancí – a před nedávnem zmizely ze světa nadobro. K určitému rozvolnění vzájemných pout zřejmě dochází také v případě AudioNetu, který měl podle původních předpokladů zcela přejít pod Mobil server, což se zřejmě nakonec nestane.

Před všemi dnešními hráči na internetovém písečku stojí v podstatě dvě varianty další expanze: do šířky, anebo do hloubky. Mobil server, stejně jako například již zmiňovaný Computer Press, v minulosti zvolil především první variantu. Nyní se však zdá, že od této cesty upouští a do budoucna bude rozvíjet především ty oblasti, ve kterých je jedničkou. Mobil server je nepochybně úspěšná společnost (loňský obrat zhruba 9 milionů korun, v současné době podle informací od Patricka Zandla kolem 25 zaměstnanců), ale není žádný tajemstvím, že drtivá většina jejích příjmů pochází z vlajkového Mobilu. Pokud se i do budoucna bude věnovat zejména technicky orientovaným čtenářům, pravěpodobně neprohloupí.

Anketa

Bude Vám iPort chybět?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Je mince pravá? Zkuste do ní kousnout

Je mince pravá? Zkuste do ní kousnout

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita