Hlavní navigace

Čeká Mobil server zeštíhlení?

Marek Antoš

Český Internet zažil za dobu své existence řadu bombastických prohlášení o vzniku nových serverů, které posléze nenápadně zašly na úbytě - o tom se ale většinou tiskové zprávy nepíší. Mobil server minulý týden vystoupil z řady a zrušení jednoho ze svých projektů oficiálně oznámil. Co můžeme očekávát dále?

Přestože serverů a stránek je v českém Internetu doslova hromada, klíčových tvůrců obsahu není více než deset. Většina z nich přitom začínala s jedním serverem, který stále zůstává jejich vlajkovou lodí, a mimo něj se snaží pronikat i do dalších oblastí a vytvářet nové servery či nové služby. To je také případ Mobil serveru (ve smyslu společnosti), který začínal se stejnojmenným zpravodajským serverem a postupně do svého impéria přidával další. Zpočátku to byly především různé on-line služby, jako je Gate, Pandora či Jarmark, později se těžiště zájmu přesunulo ke zpravodajským serverům – samotný Mobil se pustil do vydávání iPortu a WAPserveru, k velmi úzké spolupráci získal také BonusWeb a AudioNet. Kdesi na pomezí stál kdysi také Technet, dnes již v podstatě polomrtvý pokus o technický portálek s odkazy na články různých technicky orientovaných serverů.

Minulý týden však Mobil server vydal tiskovou zprávu, ve které oznamuje ukončení iPortu, který byl orientovaný především na politické komentáře a příspívaly do něj i poměrně známé osobnosti, například Jan Rejžek a dříve též Jaroslav Veis. Oficiálním důvodem, kvůli kterému iPort po dvou letech vydávání k 1. srpnu končí, je nízký nárůst návštěvnosti. Podle zprávy navíc koncepčně nezapadá do strategie společnosti Mobil server, která se chce do budoucna zaměřit zejména na techničtěji orientované čtenáře.

Pokud jde o nízký růst návštěvnosti, nejsou bohužel dostupná žádná konkrétnější čísla. Hlavním důvodem je skutečnost, že Mobil server iPort ani nezařazoval do auditu DCCI, nyní TNSI – pokud jsem něco nepřehlédl, mihnul se zde pouze jednou v únoru letošního roku. Starší i novější výsledky však bohužel chybí, takže nelze říci, o jak nízký nárůst se jednalo. Skutečností však zůstává, že návštěvnost iPortu byla velmi slabá – podle únorových výsledků konrétně 919 unikátních hostů a 5.937 shlédnutých stránek za den. V porovnání s dalšími zpravodajskými servery tedy nic moc, pokud navíc vezmeme v úvahu marketingovou podporu kmenového Mobil serveru, jde zřejmě o vyložený neúspěch.

Na iPortu, který se kdysi v českém Internetu objevil poměrně nenápadně, rozhodně nenápadněji než nyní odchází, se ostatně podepsaly také okolnosti jeho vzniku a dalšího vývoje. U kolebky tohoto serveru, který měl podtitul „Portské českého Internetu“, totiž stály dvě sudičky – vedle Mobil serveru se na něm podílel také Computer Press. Obě společnosti v té době poměrně úzce spolupracovaly na několika projektech a iPort byl jedním z nich. Později však došlo k poměrně široce medializovanému rozkmotření, které způsobilo především angažmá Computer Pressu v síti výměnné reklamy Mr.Lin(x), kde nahradil právě Mobil server.

iPort však není jediným projektem Mobil serveru, který v současné době končí. Již několik týdnů nefungují také Uzdroje, které před rokem prošly svou reinkarnací a měly se stát portálem ze stáje Mobil serveru. V ostré konkurenci Seznamu, Atlasu a Centra však neměly mnoho šancí – a před nedávnem zmizely ze světa nadobro. K určitému rozvolnění vzájemných pout zřejmě dochází také v případě AudioNetu, který měl podle původních předpokladů zcela přejít pod Mobil server, což se zřejmě nakonec nestane.

Před všemi dnešními hráči na internetovém písečku stojí v podstatě dvě varianty další expanze: do šířky, anebo do hloubky. Mobil server, stejně jako například již zmiňovaný Computer Press, v minulosti zvolil především první variantu. Nyní se však zdá, že od této cesty upouští a do budoucna bude rozvíjet především ty oblasti, ve kterých je jedničkou. Mobil server je nepochybně úspěšná společnost (loňský obrat zhruba 9 milionů korun, v současné době podle informací od Patricka Zandla kolem 25 zaměstnanců), ale není žádný tajemstvím, že drtivá většina jejích příjmů pochází z vlajkového Mobilu. Pokud se i do budoucna bude věnovat zejména technicky orientovaným čtenářům, pravěpodobně neprohloupí.

Anketa

Bude Vám iPort chybět?

Našli jste v článku chybu?

19. 8. 2000 1:22

Jiri Kodera (neregistrovaný)
ja jsem tam v zivote nebyl a chybet mi nebude ani iPort a ani mistr Rejzek !

10. 8. 2000 12:01

Lukáš Brožek (neregistrovaný)
K oddělení serveru AudioNet.cz vedly jak důvody Mobil serveru, s.r.o. (o některých by se dalo polemizovat), tak i důvody naše, protože máme s projektem plány, které se ne zcela shodovaly s vidinou dalšího rozvoje ze strany Mobil serveru. Každopádně náš rozchod proběhl v míru a nadále zůstáváme spřátelenými servery. Serveru AudioNet.cz se tato skutečnost nijak nedotkne a bude i nadále vycházet jako doposud.
Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem