Hlavní navigace

Čeká nás první velká internetová loupež?

David Litvák 6. 4. 2001

Tuto znepokojivou otázku položila před celosvětovou internetovou komunitu analytická společnost Gartner, která se ve svých studiích zabývá mimo jiné i analýzami perspektiv a budoucnosti bezpečnosti na síti. Podle jedné z jejích posledních zpráv nás, tedy internetové uživatele celého světa, čeká v závěru příštího roku "masivní kyberzločinný útok".

A nepůjde o nic menšího než o peníze. Teď už tedy nebude řeč o hackerech s vyššími ideály, kteří celému lidstvu globálně hacknou tapetu ve Windows. Tihle páni zločinci zaútočí na naše virtuální kasičky a bude asi celkem jedno, jestli jejich konkrétní oběti budou nebo nebudou své úspory ovládat prostřednictvím Internet bankingu nebo některé jiné metody elektronického bankovnictví. Dá se dokonce předpokládat, že by vám nemusela pomoci ani stoprocentní internetová abstinence – vždyť která banka nebude koncem roku 2002 online? Všichni už jsme prostě dávno v palebné zóně, jen je třeba se s tím naučit žít…

Nejmazanější na celém superzločinu bude jeho princip, podobný fintě, na jejímž základě kuchařský pomocník Abraham Abdallah před nedávnem okradl celebrity amerického společenského života, aniž by si toho stačily všimnout. Základem je střídmost, vedoucí k dokonalosti, hraničící s možnou absolutní nenápadností. Když někomu ukradnete jeho celoživotní úspory, nevšimne si toho pravděpodobně jen v pokročilém stádiu BSE. Oberte ho ale o částku, za kterou si nekoupí ani oběd v závodce, a jen stěží ho tak vyvedete z rovnováhy (řeč je samozřejmě o těch, kteří nějaké konto v bance vůbec mají :-). Udělejte tohle naráz v celosvětovém měřítku – a je z vás Ted Turner, akorát o tom nesmíte na potkání vyprávět.

MIF16

Zpráva Garnerů navíc předpokládá nejenom to, že celý superzločin může proběhnout zcela nepozorovaně. Velice pravděpodobné podle nich je také to, že se novodobé doktory No říznuté Goldfingerem nikdy nepodaří identifikovat. I když se celé mezinárodní společenství semkne, jeho vyšetřovatelé prý nikdy nebudou mít dost prostředků a sil na to, aby podobné zločinecké spiknutí rozkryli. A bude ještě hůře – do roku 2004 by údajně finanční škody způsobené kyberzločinností měly stoupnout o 1.000 (!) až 10.000 procent (!!). To bude způsobeno nejen neschopností vlád učinit podobným nekalotám přítrž, ale také nezadržitelným technologickým vývojem. Ten si jako vždy dokáží dříve než četníci ochočit zloději. Nahrávat jim navíc bude i snadná „exportovatelnost“ jejich počínání aneb proč vykrádat Komerční banku, když se můžu stejně snadno a s menším rizikem obohatit v První kuala-lumpurské?

Způsoby obrany přitom zůstávají stále stejné. Pořídit si firewall na každý počítač připojený k Internetu. Nepoužívat peer-to-peer sítě. Dávat si bacha na prvky ActiveX, cookies, na Javu, na pohyby na bankovním účtu, platit jen z kont s omezenou velikostí výběru… Dost, to stačí, víc činností, na které všichni kašlou a kašlat budou, už tu snad vypočítávat nemusím. Možná nakonec nezbude, nežli se s novou kvalitativní úrovní mezinárodního kyberzločinu smířit a pár dolarů měsíčně brát jako jakousi daň svého druhu… Koneckonců, vlády jsou se svými daněmi skutečnými vůči našim virtuálním prasátkům daleko nesmiřitelnější. Možná si těch pár kaček ukradených pro změnu nelegálně v tom množství jiných srážek a poplatků vážně ani nevšimneme.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti