Hlavní navigace

Čekají nás adresy Jan.Žižka@trocnov.cz?

 Autor: 29
Pavel Satrapa 26. 4. 2007

Po internacionalizaci doménových jmen IETF uvažuje o zavedení národních abeced také do adres pro elektronickou poštu. Jsem asi málo obrozenec, ale nenacházím pro tyto snahy přílišné nadšení.

Příslušné specifikace připravuje pracovní skupina Email Address Internationali­zation (EAI) a zdá se, že DNS bylo proti poště procházkou růžovým sadem. Stručně připomenu, že internacionali­zovaná doménová jména (IDN) jsou realizována tak, aby jádro DNS zůstalo beze změny. Inteligence je pouze na koncích, kdy DNS klient převede doménu obsahující znaky národní abecedy na standardizovaný tvar využívající jen ASCII a ten pak použije k řešení dotazu. Díky tomu není nutné měnit servery ani protokoly. Změna se týká jen DNS klientů, čili poměrně malé (a jednoduché) části celého systému.

Podobný přístup použilo kdysi MIME k obohacení obsahu elektronické pošty – je implementováno v poštovních klientech, kteří dopisy zakódují/rozkódují do standardní podoby, takže celý přepravní systém pošty mohl zůstat beze změn. O to překvapivější je, že internacionalizace adres elektronické pošty nejde touto cestou, ale směřuje k přímému zavedení kódování UTF-8 do hlaviček a přepravních mechanismů. To má ovšem celou řadu dopadů a vynutí si úpravy na několika místech:

  • rozšíření SMTP pro přenos dopisů, které umožní používání UTF-8 v jejich obálkách (je označováno jako UTF8SMTP)
  • použití UTF-8 v hlavičkách elektronických dopisů
  • odpovídající rozšíření protokolů pro vzdálený přístup ke schránce (IMAP, POP)
  • metody pro „downgrade“ dopisu, pokud je třeba jej doručit systému nepodporujícímu potřebná rozšíření
  • změny v provozních mechanismech, jako jsou zprávy o doručení, chybové zprávy a podobně

Nemohu se ubránit pocitu, že se jedná o příliš mnoho změn vyvolaných celkem malichernou příčinou. Autoři návrhu sami uznávají, že již současný formát adresy umožňuje do ní vložit ledacos, včetně jména v národním jazyce. Třeba adresa

=?ISO-8859-2?Q?Brouk_Pytl=EDk?= <brouk.pytlik@kdes.cz>

zařídí, že v poštovním programu se bude dotyčný zobrazovat jako „Brouk Pytlík“, ovšem pošta se doručí na jeho skutečnou adresu, v tomto případě brouk.pytlik@kdes­.cz. Autorům vadí, že skutečné jméno zde má roli komentáře a formálně vlastně není součástí adresy. A že prý v jazycích, jejichž zápis nevychází z latinky, působí nepřirozeně. Připadá mi to jako fundamentalismus.

U spousty dopisů jejich odesilatelé adresu příjemce ani neuvidí – většina korespondence vzniká jako odpovědi na cizí dopisy nebo píšeme ustáleným komunikačním partnerům, jejichž adresy máme v adresáři. Také když kliknete na poštovní odkaz na WWW stránce (schéma mailto:), nemusíte koncovou adresu nijak řešit. Budete s ní konfrontováni jen v případech, kdy ji lovíte z paměti nebo opisujete z propagačního materiálu, vizitky či jiného nepočítačového zdroje.

V takovém případě ovšem s jejím zápisem v UTF-8 budou mít fatální problém všichni uživatelé Internetu mimo daný jazykový okruh, čili většina. Špatně si představuji, jak bych psal do hlavičky dopisu adresu v čínštině či arabštině. Takže buď odesilatel poskytne i alternativní ASCII adresu, nebo mu řada uživatelů prostě nebude schopna napsat. Přitom právě babylon v adresách přispěl k neúspěchu „báječného“ poštovního standardu X.400 (tam se jednalo o několik různých formátů).

Můžete namítnout, že v současném stavu mají podobné problémy Číňané, Arabové a další se zápisem adres v latince. To je sice pravda, ale existuje několik podstatných rozdílů:

  • Latinka je jednoduchá. Člověk si při zápisu adresy vystačí s 26 písmeny, 10 číslicemi, tečkou, pomlčkou a zavináčem.
  • ASCII zápis představuje jednotnou platformu, pro všechny společnou. Při zavedení národních abeced budeme potenciálně zkoumat N různých jazyků.
  • Latinka do cizojazyčných prostředí tak jako tak proniká a z celé řady důvodů ji zdejší uživatelé na počítači potřebují a dovedou jí psát. Viz třeba stránku uživatelské podpory japonského Canonu, kde si člověk neznalý japonštiny moc nepočte, ale názvy modelů jsou latinkou.

A když se od pragmatických otázek vrátíme k podstatě věci, je třeba konstatovat, že adresa pro elektronickou poštu není vlastní jméno, ale identifikátor pro přenosový systém. Identifikátory mívají technická omezení a pokud vadí, obcházejí se technickými prostředky na jejich ukládání, vyhledávání a používání (adresáře apod.). Nevidím důvod, proč zrovna po tomto identifikátoru chtít, aby se skutečnému jménu co nejvíce blížil. Paradoxně existuje jiný proud, který razí pravý opak. Prohlašuje, že univerzálním člověčím identifikátorem do budoucna bude telefonní číslo a že všechny kontaktní informace o dotyčném získáme z DNS prostřednictvím E­NUM.

Sečteno a podtrženo: jsem přesvědčen, že případné zavedení UTF-8 do adres elektronické pošty bude změnou spíše k horšímu a nadělá víc škody než užitku. Vůbec mě nebude mrzet, když se plán skupiny EAI – vypracovat experimentální specifikace, ověřit jejich použitelnost na vzorových implementacích a v případě úspěchu pokračovat vzhůru k internetovým standardům – nepodaří naplnit.

Anketa

Chtěli byste adresu s diakritikou?

Našli jste v článku chybu?

20. 8. 2008 23:07

Kecal (neregistrovaný)
Ten Žižka není doména. Doména je až to za zavináčem.

20. 8. 2008 22:51

Kecal (neregistrovaný)
Ne vždy, třeba Word 2000 má problém otevřít soubor, který má název v cyrilici (označení azbuka používají malé děti), přestože ve Win exploreru se zobtazí správně. Ale to je chyba software - správný program by tak fungovat neměl. Počítače se musí přizpůsobit lidem, nenaopak; pokud to některý software neumí, je špatný.

Mimochodem, pokud jde o hebrejštinu - Internet explorer správně převrací pořadí, ale třeba Word ne. Specifický problém pravolevých písem.

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu