Hlavní navigace

Centrální Mozek pro vyhledavače

Martin Kopta 8. 6. 2004

Mozek, otevřená encyklopedie, již spravují sami uživatelé. Jaké jsou klady a zápory živelně vytvářeného výkladového slovníku? Má Mozek předpoklady konkurovat existujícím českým encyklopediím zavedených instituciálních nakladatelů? Má Mozek šanci přežít vedle Wikipedie? A co může Jyxo s Mozkem dokázat?

Od minulého úterý funguje na doméně mozek.cz nový projekt, jehož cílem vytvořit komunitní znalostní databázi, neboli encyklopedii, jejímiž autory budou její uživatelé. Počin by měl fungovat na principu podobném publikačnímu systému wiki-wiki či přímo jako encyklopedie s otevřeným obsahem (podobně jako open-source), Wikipedia.

Za první týden uživatelská komunita doplnila do Mozku asi pět set nových závitů-položek. Pokud by se stejný přírůstek podařilo udržet každý týden, za rok bychom v Mozku měli 25.000 hesel. Na pořádnou encyklopedii je to poměrně málo, ale pro nejčastější hledaná slova by to stačit mohlo.

Výhodou otevřenosti encyklopedie je, že kdokoli může přispět k jejímu rozkvětu. Encyklopedie se tak může rychle rozrůstat v těch oborech, které jsou právě aktuální, a chyby mohou být rychle opravovány. Laický přístup k tvorbě předznamenává nejen udržování aktuálnosti, ale i jistou živelnost a nevyrovnanost zpracování některých témat. Například tu najdete za týden již 14. verzi hesla balogová, na druhé straně tu třeba nenajdete běžné pojmy jako plankton, sonet nebo doména.

Webová encyklopedie jako služba má smysl i sama o sobě. Publikační systém zaručující snadnou úpravu a zakládání hesel a licence bezplatně zpřístupňující obsah předurčuje Mozek k úspěchu. Webová encyklopedie ale může být i dobrým podnikatelským artiklem. A tady bychom si měli povšimnout, kdo za projektem stojí.

Mozek uvedla do života firma Jyxo, která se zabývá především vývojem vyhledavače. Vyhledavač Jyxa vyhledává na webu. Samotný vyhledavač může narážet na dva problémy: nedostatek obsahu aktuální povahy (nějakou dobu trvá, než stránky vzniknou a než je robot najde a zaindexuje) a obecně také nedostatek stránek definujících význam slov.

Pokud uživatel nehledá webovou stránku, ale informaci, český vyhledavač ho pravděpodobně neuspokojí. Například pokud hledáte slovo sonet na Morfeu, první odkaz s definicí najdete až na samém konci seznamu, a to je ještě strojový překlad z Wikipedie. Samotné Jyxo na první stránce vysvětlení termínu sonet nenabídne vůbec (pokud právě nehledáte synchronní optické sítě). Zahraniční vyhledavače obvykle poskytují odkaz na výkladový slovník (například Google odkazuje slovem „define“ na definici slova sonnet v Dictionary.com).

Jestliže vyhledavač nechce zklamat uživatele, kteří hledají definice termínů, má dvě možnosti. Buď se může pokusit extrahovat definici přímo z webu (define:sonnet na Google), nebo musí dojít k symbióze s výkladovým slovníkem.

Vyhledavače jsou primárně určeny pro portály a portály nerady posílají své uživatele pryč. Takže prostá symbióza, kdy vyhledavač najde výraz v encyklopedii, kam posléze odešle uživatele pro definici, pro ně nepřipadá v úvahu. Portály stojí o to, aby mohly definici výrazu přímo zobrazit. Jenže české výkladové slovníky nereagují právě pružně na aktuální poptávku. Další problém tkví v tom, že tvorba encyklopedií je finančně náročná, a proto se bezplatnému zpřístupnění definic brání. Ceny za poskytnutí vlastního obsahu do výsledků vyhledávání portálům není právě zanedbatelná. To jsou všechno argumenty pro otevřené pojetí výkladového slovníku.

Možná si pokládáte otázku, proč Jyxo zakládá novou encyklopedii, když by mohlo využívat Wikipedii. Ovšem česká sekce Wikipedie není příliš silná – nabízí necelých 1900 výrazů. Krom toho takto získává Jyxo nejen přímý přístup k datům, ale také možnost stanovovat licenční podmínky.

Pokud se podíváte na současnou licenci k Mozku, zjistíte, že využití ve výsledcích vyhledávání na portálu je tu předpokládáno:

Autorská práva k příspěvkům zůstávají autorovi příspěvku. Autor odesláním příspěvku na server uděluje provozovateli Mozku nevýhradní práva k jeho zveřejnění, zařazení do databáze Mozku, užívání, rozmnožování a vytváření odvozených děl.

(vyznačil autor)

Jyxo uvažuje o změně licence pro Mozek tak, aby byla ještě volnější. Zvažuje se GNU FDL, Creative Commons nebo podobná. Volnější licence by umožnila replikaci obsahu i portálům, které nepoužívají technologii Jyxa. Ovšem pak by nebyl mezi těmito službami rozdíl a snižovala by se konkurence.

Druhá česká otevřená encyklopedie nejspíš nevznikne. Konkurentům Jyxa tedy pravděpodobně nezbude, než se obrátit na komerční nakladatele. Takové řešení bude stát více peněz, ale zároveň přinese větší kvalitu, vyváženost, strukturovanost, a také (alespoň z počátku) vyšší počet hesel. Potíž zůstane právě jen s aktuálními tématy – ta by mohly portály doplnit vlastními silami.

CIF16

Živelnost a amatérismus otevřené encyklopedii, jako je Wikipedia a Mozek, znesnadňují cestu na portál. Ve výsledcích vyhledávání by měla být vidět stručná a výstižná definice nalezeného termínu, teprve pak by měl následovat odkaz na podrobnější popis. To ovšem vyžaduje od encyklopedistů disciplínu, kterou otevřená, volná komunita postrádá. Pro lepší použitelnost by asi měla být zpřísněna pravidla editace a nejspíš by měl systém podporovat komunitní nástroje pro vzájemnou kontrolu zpracovaných hesel.

Každopádně je Mozek zajímavým počinem, který může výrazně pomoci zkvalitnit česky psaný obsah webu, ať už najde využití v symbióze s vyhledavači na portálech či nikoli.

Anketa

Myslíte, že Mozek bude mít úspěch?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome