Hlavní navigace

Centrum oznámilo koupi Xchatu, pochybnosti zůstávají

Marek Antoš 31. 8. 2000

Již před několika měsíci jsme na Lupě informovali o tom, že zřejmě nějvětší český zábavní server Xchat posílí portfolio společnosti NetCentrum. Včera byla tato akvizice oficiálně oznámena, i nadále však zůstávají pochybnosti, které se týkají především vzájemného vztahu Centra a původních majitelů Xchatu.

Zatímco v dáli byla slyšet ozvěna mediální přestřelky mezi Seznamem a Atlasem o tom, kdo je podle iAuditu jednička v návštěvnosti (komentář přineseme zítra), Centrum se včera odpoledne smálo – a mělo důvod. Konečně totiž došlo k oficiálnímu oznámení toho, o čem se už v českém Internetu dlouho polohlasně hovořilo: odkoupení Xchatu.

Tisková zpráva Centra hýřila optimismem a ve stejném duchu se vedla i odpolední tisková konference, která byla uspořádána zcela stylově – po chatu. Není se ostatně čemu divit: podle zástupců Centra má Xchat v současné době 180 tisíc aktivních uživatelů (rozumí se těch, kteří se přihlásili alespoň jednou v posledních 4 měsících), kteří mohou významně posílit uživatelskou obec samotného Centra. Pokud jde o shlédnuté stránky a unikátní hosty, přesná čísla nejsou k dispozici, protože ačkoliv byl Xchat v minulých měsících auditován TNSM, výsledky nebyly zveřejněny. Podle neoficiálních informací však Xchat v počtu stránek dokonce převyšuje výsledky Centra, což není vzhledem k charakteru této služby nijak překvapující.

Získání Xchatu je pro Centrum zcela nepochybně krokem, který mu výrazně pomůže. Je zřejmé, že v tomto případě nejde o reklamní prostor jako takový, protože chatovací servery zpravidla nejsou z tohoto pohledu právě nejatraktivnější. Hlavním přínosem bude uživatelská obec, která bude mít možnost využívat i ostatní služby Centra. V nejbližší době bychom se ostatně měli dočkat postupné integrace Xchatu do samotného portálu. Zajímavou informací je také to, že Centrum má podle slov Oldřicha Bajera zájem o to, aby byly výsledky Xchatu v rámci iAuditu započítány pod Centrum.cz, tedy nikoliv jen do nějakého Centrum packu, jak je tomu zvykem u konkurenčních portálů. Z hlediska věrohodnosti výsledků celého iAuditu se mi to nezdá příliš vhodné, ale pokud by k něčemu takovém TNSM svolilo, jistě by to výrazně vylepšilo pozici Centra oproti jeho konkurentům.

V lesku včerejšího oznámení jsou však patrné i stinné stránky. Hlavním otazníkem, který se nad celou akvizicí vznáší, je vztah NetCentra a původních vlastníků Xchatu. Při podobných příležitostech je zvykem, že obě strany pronášejí vzletná slova radosti nad tím, že se podařilo obchod uzavřít. O to podivněji proto působí skutečnost, že v celé tiskové zprávě nezaznělo řádné prohlášení zastupců druhé strany, kteří ani nebyli přítomni na odpolední tiskové konferenci. Samozřejmě jsem se snažil získat také jejich vyjádření, ale odmítli mi cokoliv sdělit s odkazem na absolutní příkaz mlčenlivosti, který jim předepisuje smlouva. Ani jedna ze stran se také nechtěla vyjádřit k zaplacené ceně, známo je pouze to, že ji původní majitelé dostali v hotovosti a nebudou mít žádný podíl v NetCentru. Podle neoficiálních zpráv, které již dříve proběhly českým Internetem, jde však o překvapivě nízkou částku.

Určité nesrovnalosti se týkají také smlouvy: podle Oldřicha Bajera z NetCentra byla smlouva uzavřena před několika dny, podle výpisu z RIPE však byla doména xchat.cz převedena na NetCentrum již v dubnu, tedy před čtyřmi měsíci. Na můj dotaz, zda tedy existovala ještě nějaká dřívější smlouva, Bajer odmítl odpovědět, je to však velmi pravděpodobné: k převodu domény by jistě nedošlo bezdůvodně a bez určitých záruk pro obě strany.

Bez zajímavosti také není informace o tom, co přesně je obsahem akvizice. Podle Bajera šlo především o značku Xchatu a jeho uživatelskou základnu. Autorská práva na původní systém, hardwarové vybavení a podobně však i nadále zůstává majetkem původních majitelů. Smlouva jim navíc podle Bajera nezakazuje do budoucna spustit svůj chat pod jiným názvem, k čemuž už dokonce nedávno došlo na serveru Xtalk.cz – v současné době je tam ovšem sdělení informující o tom, že provoz serveru byl pozastaven.

Xchat bude pro Centrum nepochybně vítaným přírůstkem a jeho představitelé znovu prokázali, že jim nechybí správny čich. Pokud by se však potvrdily spekulace o tom, že vztah obou stran není zdaleka bezproblémový a komunikace mezi nimi probíhá především prostřednictvím právních zástupců, byla by to pro Centrum nemilá šmouha na jeho dosud neposkvrněném ští­tu.

Anketa

Který z českých portálů používáte nejčastěji?

Našli jste v článku chybu?

26. 9. 2006 20:46

uživatel si přál zůstat v anonymitě
zbyl ....

26. 9. 2006 0:04

Zvedavec (neregistrovaný)
A jak ze to tenkrat vlastne bylo? Opravdu by to zajimalo dost lidi, tady se pise http://ilblog.sblog.cz/2005/03/30/86 ze to nebylo moc ciste.
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček