Hlavní navigace

Centrum: urobmito.sk

Martin Kopta 27. 6. 2002

Centrum se rozhodlo dostát slibu www.jasevratim.cz danému v průběhu reklamní kampaně před dvěma lety a máme zde další porci. I když výraz "zde" není příliš na místě, protože terčem nových marketingových aktivit je tentokráte Slovenská republika. Jak se asi prosadí slogan www urob mi to bodka sk?

Společnost NetCentrum zahajuje v těchto dnech reklamní kampaň na podporu svého podnikání na Slovensku. Pro zásah cílové skupiny byly zvoleny dva distribuční kanály: televize (STV 1) a tisk (Trend). Kampaň nebude podpořena billboardy, jako tomu bylo v České republice. Scénář spotu i slogan tiskové inzerce navazují na českou kampaň (všichnitammu­síme.cz, jasevrátím.cz atp.). Televizní spot vyrobila reklamní agentura Leo Burnett v roce 2000 (režie Petr Zelenka); pro použití na Slovensku byl předabován.

PR manažerka NetCentra Heda Horová návaznost kampaní vysvětluje tím, že i slovenští uživatelé Internetu českou kampaň registrovali, a je proto výhodné navázat na povědomí o značce.

656


www ty potvurka bodka sk.
www urob mi to bodka sk.
(Snímek z televizního spotu Centrum.sk)

Přestože lascivní text replik evokuje cosi jako sex po telefonu, Horová tvrdí: „Není cílem vyvolat skandál. Chceme zvýšit povědomost o Internetu a samozřejmě také o značce centrum.sk. Naším záměrem je ukázat, že Internet je místo, kde člověk najde zábavu.“ Přesto se spoty na televizní obrazovce vysílají až po 21. hodině.

Situace na slovenském Internetu
Situace na slovenském internetovém trhu je poněkud odlišná oproti českému prostředí. Počet uživatelů sice podle výkonného ředitele slovenského Atlasu Milana Bedloviče dosahuje až 20 procent populace, avšak TNS iDot jich zatím na sledovaných serverech naměří pouze 335.613. Od toho počtu se odvíjí i podnikání slovenských serverů. Z výsledků iDotu také vyplývá, že nejnavštěvovanější nemusí být právě portály. Přestože na prvním místě nacházíme Zoznam.sk, další místa obsazují zpravodajské nebo poštovní servery.

Server UV/květen 2002
1. Zoznam.sk 271.435
2. Markýza.sk 160.753
7. Atlas.sk 107.611
8. OrangePortal.sk 102.884
10. Centrum.sk 83.645

(Pořadí serverů a počet uživatelů podle TNS iDot.)

Jinak se také chovají uživatelé Internetu. Ti podle TNS iDot během měsíce stráví na Síti jen 2.40 hodiny, přičemž délka jedné session nepřesahuje 15 minut. Předpokládaný průměrný uživatel se tedy na Internet připojí zhruba každý třetí den. Slovenskému Internetu by tedy spíše svědčila kampaň zaměřená na získávání nových uživatelů a intenzivnější (delší a častější) využívání jeho služeb.

Čemu kampaň pomůže
Slovenská televize odvysílá v kampani, která končí v polovině července, pouze jeden spot, žádné další pokračování NetCentrum zatím neplánuje. Bedlovič se o dvacetitisícový náskok Atlasu neobává a říká: „Myslím si, že to bude výstřel na prázdno. Nejsem přesvědčen, že kampaň Centrum.sk bude efektivní.“

Podle zahraničních studií je nejčastějším médiem, které uživatelé Internetu vnímají synchronně, když jsou připojení, rozhlas. I proto je rozhlasová reklama považována za místo vhodné k propagaci webu, jelikož posluchač sedící u počítače může okamžitě navštívit inzerovaný server. Sledování televize u počítače je naproti tomu v domácnostech, které vlastní pouze jeden počítač, vzácností. Televizní kampaň bez výrazné podpory v rozhlase nebo přímo na webu může přijít vniveč.

KL_HLASOVANI

Ačkoli Horová očekává, že kampaň zaseje sémě zájmu o Internet u dospělé generace, ve spotu se nedozvíme nic o tom, jaké služby vlastně ten Internet přináší. Pro vzbuzení obliby u té části populace, která ještě přístup na Internet nemá, by bylo pravděpodobně vhodnější zvolit kampaň edukativní. Pro přetahování uživatelů z konkurenčních serverů zase chybí informace o tom, co nabízí Centrum lepšího.

I přes uvedené výtky musím uznat, že na základě podobné kampaně (i s obdobně zdrženlivým hodnocením) se Centru již podařilo prorazit na českém Internetu, kde byla konkurence ekonomicky silnější a mohla si dovolit i masivnější reklamu (Quick, Redbox). Můžeme se k ní opět vrátit na podzim a zhodnotit, jak se odrazila v návštěvnosti Centra, potažmo celého slovenského webu.

Anketa

Myslíte, že kampaň Centra bude účinná?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání