Hlavní navigace

Černý čtvrtek českého Internetu

Karel Chvalovský 11. 2. 2000

Za dlouhou dobu nejtěžší výpad včera postihl český Internet. Kvůli doslova překopnutému kabelu společnosti MERO, jejíž služeb využívá pražský uzel Ebone, bylo totiž po řadu hodin přerušeno připojení do zahraničí u většiny poskytovatelů, kteří služeb Ebone využívají. Podrobnosti uvádí Karel Chvalovský.

Na Lupě se několikrát psalo o nutnosti zálohování a zdvihali jsme varovný prst, že bez funkční zálohy může dojít k problémům. Po otevření nové linky Ebone do Prahy jsem si myslel, že se už nic vážnějšího stát nemůže, největší poskytovatel zahraniční konektivity má záložní linku. Tenkrát mne ovšem nenapadlo, že nejde o dvě nezávislé linky, nýbrž že obě tyto linky využívají optiku od MERA, tedy podél ropovodu.

To také znamená, že když nejde MERO, nejde Ebone – a právě to se stalo včera. MERO ČR, a.s., je jediným dovozcem ropy do České republiky (odtud také název – MEzinárodní ROpovody). Kromě dovozu a skladování ropy se ale společnost od roku 1997 zabývá také telekomunikacemi, ropovod je ideální pro kladení kabelů. MERO má nataženy optické kabely podél ropovodů IKL (Ingolstadt – Kralupy nad Vltavou – Litvínov) a Družba (zde jsou kabely položeny nově, umožní propojení např. i s Ruskem), připojena jsou také některá velká města. Optické trasy používají SDH od Lucent Technologies a protokol STM-16, který umožňuje 2,48Gb/s. MERO poskytuje připojení do Německa, to je ukončeno ve Vohburgu an der Donau u Ingolstadtu, které bude dějištěm našeho příběhu. Ve Vohburgu je možné napojení na VIAG INTERKOM A. G. a DEUTSCHE TELECOM A. G., přes které je možné se připojit do celého světa. Uzel ve Vohburgu a ostatní uzly v Německu zajišťuje dceřiná společnost MERO Pipeline, GmbH.

Protože MERO začalo nabízet výhodné podmínky, připojila se přes jeho síť celá plejáda zákazníků. Velkou část tvoří poskytovatelé, jako Ebone, DANTE, CESNET a InWay. Někteří jsou na MERO životně závislí, což se ukázalo právě včera. Přibližně v 9:46 přestala fungovat linka do Vohburgu. Poblíž Vohburgu totiž došlo k přetržení optického kabelu, které se povedlo jedné prestižní německé firmě, a to v délce půl kilometru. K opravě závady bylo nutné položit druhý kabel, protože však nešlo o nikterak krátké přemostění, vyžádala si oprava značný čas. Poměrně brzy se ustálily prognózy na čase 18:00, vše se podařilo o něco urychlit, takže spojení začalo fungovat už nedlouho před šestou. Kdo všechno byl závadou postižen?

Ebone: Ten se stal asi největším smolařem… Má sice linky do Frankfurtu a Mnichova, bohužel obě vedou po kabelech MERA. Vzhledem k značnému počtu zákazníků se „mu“ tak podařilo odříznout dost dalších poskytovatelů od Internetu.

TEN-155 CZ: Počtem uživatelů určitě největší „odříznutá“ síť. TEN-155 CZ sice disponuje dokonce třemi linkami, přesto mu to nebylo nic platné, všechny vedou přes MERO(jedna k Ebone a dvě do Frankfurtu, z nichž jedna dále do USA). Tímto zůstala od okolního Internetu odříznutá celá akademická komunita.

CESNET: Jako zákazník Ebone zůstal zcela odříznut od Internetu, nepočítáme-li připojení používané pro Net2phone, přes které však standardní provoz nejde.

GTS: Přišlo o svou hlavní linku, tedy 34Mb k Ebone, přesto spojení fungovalo přes 1Mb linku ke Global One, která ovšem byla zcela ucpaná a téměř se nedala používat.

GIN: Přišel o podstatnou část připojení k Internetu, tedy o připojení k Ebone, má ale ještě linku k EUnetu a Global One.

InWay: Ten přišel o svůj spoj k UUNET, ale spojení bylo nahrazeno spojením přes NIX k LUKO, se kterým má pro tyto případy dohodu.

CZCOM: Také přišel o spoj k Ebone, měla by fungovat druhá linka na NACAMAR.

Bohemia.Net: Kromě linky k Ebone má také linku ke Global One, podle mého názoru nemělo dojít k výrazným problémům s konektivitou.

IPNet: Přišel o konektivitu zcela, má jedinou linku k Ebone.

Zde bych poprosil o případné opravení či doplnění, nejsem si stavem zcela jist. Já jsem byl totiž na jedné ze sítí, které byly výpadkem postiženy zcela. Dostal jsem se pouze na stroj připojený u GTS, ale moc jsem si tím nepomohl, spojení se stejně nedalo používat…

Doufám, že se z této nepříjemné události, která se údajně stává maximálně jednou za deset let (doufám, že tímto výrokem nechtěl ředitel MERO napodobit Doc. Chocholouška…) všichni zúčastnění poučí. Zní to možná paradoxně, ale za vzniklou situaci bych nejméně vinil MERO. To sice může za nefunkčnost veškerého spojení, ale jeho zákazníci podle mého názoru musí s podobnou možností počítat a mít dostatečně kvalitní záložní spoj. Druhou možností je domluva s jiným poskytovatelem, jako má InWay a Czech.Net.

MIF16

Nepoučitelnost je však jednou ze základních lidských vlastností – a proto se i já obávám, že většina postižených poskytovatelů přes tuto zkušenost odpovídající kroky směrem k zálohování jejich připojení nepodnikne.

Karel Chvalovský

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

Vitalia.cz: Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Jak se hlásí 4 krevní nemoci

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Nový ředitel nových médií na Nově

Nový ředitel nových médií na Nově

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení