Hlavní navigace

Češi nasadili nerozluštitelnou Vernamovu šifru na přenos souborů

 Autor: Safety4Data
Jan Sedlák 13. 11. 2015

Mělnická firma CNS za pomoci grantu od ministerstva vnitra do praxe nasazuje neprolomitelnou Vernamovu šifru pro přenos souborů. Skrze Safety4Data se prosazuje v USA.

Ministerstvo vnitra není v současné době u IT komunity kvůli akci dotací na internet a ovládnutí státních zakázek příliš oblíbené, ovšem jeden projekt, na kterém se částečně podílelo, stojí za povšimnutí. Vnitro před několika lety vypsalo grant na začlenění takzvané Vernamovy šifry do reálného produktu. Implementace se blíží do zdárného konce.

Vernamova šifra, anglicky one-time pad, za kterou už v roce 1919 získal patent Gilbert Vernam, je nejenom pro matematiky známá věc. Jde z principu o nerozluštitelnou šifru pracující s posunem každého znaku o náhodný počet míst.

Ovšem reálné nasazení v oblasti počítačů a komunikací zase tak běžnou záležitostí není. Vernamovu šifru například pro některé hovory používá Bílý dům či Kreml a je pravděpodobné, že s dalšími technologiemi pracují různé státní složky. „Nám se vše podařilo dotáhnout do fáze, kdy to budeme schopni nabídnout komerčně,“ říká pro Lupu předseda představenstva společnosti CNS Luboš Hajn.

Rok a půl teorie

Právě jeho společnost dostala projekt překlopení Vernamovy šifry do praxe na starost. Na výzkumné fázi projektu pracovalo průběžně asi 15 lidí a s posudky a podobně se připojilo také Vysoké učení technické v Brně. Dosavadní vývoj stál řádově desítky milionů korun, kolem šedesátí procent pak hradilo ministerstvo vnitra. To přitom nevlastní žádný podíl. Cílem grantu bylo podpoření podnikání.

„Na současné fázi jsme dělali asi tři roky. Polovinu z tohoto období jsme jenom teoretizovali a realizovali přípravu,“ popisuje Hajn. Šedesátičlenná firma z Mělníka, která se věnuje především vývoji a implementací softwaru a IT systémů pro laboratoře a zdravotnictví, má aktuálně k dispozici funkční vzorek, který chce překlopit do komerčního produktu. Technologie nazvaná NOTEZA by měla být běžně k dispozici někdy ve třetím kvartálu příštího roku.

CNS konkrétně bude produkt na základě Vernamovy šifry nabízet skrze vlastní oddělený podnik nazvaný Safety4Data. Tato technologie vznikla vyčleněním z laboratorně-zdravotnických systémů společnosti a je určená pro bezpečný přenos dat. Safety4Data aktuálně nabízí šifrování a klíče HTTPS (s PFS) a PKI, prostředníkem pro přenos je pak cloud Azure. Novou variantou pak má být právě implementace NOTEZA.

Safety4Data se snaží působit primárně ve Spojených státech. CNS v minulosti byla součástí české státní delegace do Ameriky a nakonec se rozhodla, že to na tamním trhu zkusí. Safety4Data do jisté míry slouží jako seznámení se s trhem a prostředím s tím, že by pak z Evropy šel přenést i prozatím hlavní byznys CNS.

Druhý grant

Firma ve Státech sídlí v Pittsburghu. Mimo jiné proto, že po pádu těžkého průmyslu vstal z popela a začal investovat do informačních technologií, do velké míry kolem zdravotnictví. Snahám o podporu moderních technologií odpovídá i daňový přístup státu Pensylvánie a pomoc od univerzity.

Firemní spin-off už na severoamerickém trhu začíná fungovat a generují tržby v nespecifikované výši. Safety4Data si účtuje za počty přenesených souborů a smyslem je, aby to nebyl drahý produkt a dostal se tak k většímu množství zájemců. Verze s Vernamovou šifrou pak nejspíše vyjde dráž.

Zájemcem o český produkt a bezpečný přenos souborů může být kdokoliv, kdo potřebuje svá data mít v bezpečí. „Jsou to právnické a účetní firmy, vlády, zdravotnické organizace a tak dále,“ popisuje Hajn. V Česku tuto technologii například používá Škoda Auto pro přenos faktur.

WT100

Potenciál na americkém trhu může být značný, byznysu pomáhají i obavy z NSA. „Američané mají pocit, že velký bratr tam někde skutečně je, takže se jim náš produkt líbí,“ říká Hajn. „Až za námi přijdou z NSA, máme pro ně špatnou zprávu – u nás neexistují zadní vrátka.“

Přenos Vernamovy šifry do komerční verze Safety4Data každopádně ještě pár měsíců potrvá. Firma si zároveň u vnitra požádala o další grant. „Druhá fáze bude stát podobně, jako ta dosavadní, tedy desítky milionů korun. Pokud peníze nedostaneme, produkt doděláme i tak,“ zakončuje Hajn. Zároveň dodává, že je v budoucnu připraven firmu prodat.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET