Hlavní navigace

Česká Ataccama čistí velká data, roste a hledá nové lidi

 Autor: Ataccama
Jan Sedlák 21. 10. 2015

Česká firma vytváří nástroje pro práci s daty. Soupeří s giganty jako Oracle či IBM a ve své oblasti patří k nejlepším na světě.

Ataccama nepatří mezi veřejně nejznámější česká jména mezi mladými technologickými firmami. Vykazuje ovšem čísla, která ji rozhodně řadí mezi zajímavější projekty. Firma meziročně roste o 30 procent a za poslední fiskální rok vykázala tržby 15 milionů dolarů. „Chceme růst rychleji,“ říká k dalším plánům výkonný šéf Ataccamy Michal Klaus.

V tom, co dělá, patří Ataccama mezi absolutní světovou špičku, někdy je dokonce úplně nejlepší. Česká firma vyvíjí softwarové nástroje pro analýzu, čištění a remasterování dat. V současné době má řadu velkých klientů jako jsou American Airlines, GE Capital, dceřinka Lufthansy AirPlus, Lloyds Bank, další velké americké banky či největší tuzemští hráči z oblasti telekomunikací, bankovnictví (ČSOB, KB a další) a zdravotnictví.

Český podnik v mnohém konkuruje zavedeným obrům typu Oracle, IBM, SAS či Informatica. V soubojích dokáže často uspět i díky rychlosti. „Deal s GE jsme kompletně dotáhli asi za čtyři měsíce,“ nastiňuje Klaus. „Když někomu máme možnost naší technologii předvést, většinou už si nás koupí.“ Ataccama se zároveň stala vizionářem v tradičním Magic Quadrantu od Gartneru a mezi její partnery patří třeba Teradata.

Růst o desítky lidí

V pobočkách v Praze, Kanadě, Spojených státech, Londýně, Německu a Rusku firma zaměstnává kolem 65 lidí a aktuálně se snaží sehnat další. „Původně jsme v aktuální vlně chtěli získat asi patnáct lidí, nakonec to ale bude víc,“ navazuje Klaus. „Trhu se daří a chceme být agresivnější.“

Centrála v pražském Karlíně tak počítá s dvacítkou nových zaměstnanců, pobočka v Torontu pak s desítkou. Kromě lidí do vývoje se hledají také chytré mozky do pre-sales, konzultanti a technická podpora. Zájem přitom není pouze o seniorní lidi, asi 50 procent nově zaměstnaných lidí jsou absolventi, které si pak firma vychovává.

Ataccama je v současné době v určitém přelomovém období. Firma vznikla v roce 2007 jako podnik vyčleněný z big data společnosti Adastra, konkrétně na základě vyvíjených interních nástrojů pro práci s daty, ve kterých vedení našlo potenciál. Nový podnik tak tyto aplikace začal rozvíjet s tím, že s expanzí byznysu pomáhala i síť samotné Adastry. Tak to ostatně funguje dodnes a Ataccama je součást Adastra Group.

Ataccama
Autor: Ataccama

Ataccama

Nyní je Ataccama ve fázi, kdy své nástroje převádí do cloudu jako službu (SaaS). Doposud je prodávala pouze jako tradiční licence (cena na základě různých modulů) s tím, že tomuto modelu bylo podřízeno také uvádění nových verzí, upgradů a podobně. Roční inovační cyklus se nyní s přechodem na cloud výrazně zkrátí a Ataccama tak buduje vývoj postavený na DevOps.

„Do cloudu nejdříve převedeme jeden modul, konkrétně pro Reference Data Management. Postupně ale portujeme všechny části, trvat by nám to mělo asi osmnáct měsíců,“ počítá Klaus.

Po třech letech v profitu

Důvodů, proč přejít na cloud, je více. Je to moderní, to zaprvé. Požadují to také partneři, které software Ataccamy prodávají, konkrétně například Infor. „O modelu SaaS asi budeme zákazníky hodně přesvědčovat, otevře to ale nový segment trhu. Ale hlavně všichni chtějí vědět, jestli tímto směrem jdeme. Chceme být připraveni, až jednou i ty velké banky ke cloudu dospějí. Chceme dělat produkty i pro trhy, které se teprve tvoří,“ navazuje Klaus.

Asi 65 procent tržeb Ataccamy pochází ze severoamerického trhu. Celkově má společnost přes 250 zákazníků z různých zemí. Hodně úspěšná je historicky v Rusku, tam ovšem vzhledem k posledním událostem situace trochu chřadne (z původních patnácti lidí tam zbyla třetina). Do Asie se Češi prozatím nechystají, není to součástí strategie a z této oblasti rovněž chybí zkušenosti.

Do prvotního rozvoje Ataccamy vložila peníze mateřská Adastra a veškerý další rozvoj se financoval z rozběhnutého byznysu. „Po třech letech se Ataccama stala profitabilní. Vše je to organický růst,“ doplňuje prezident Adastra Group Jan Mrázek.

Ataccama se v loňském roce v Praze přestěhovala do nových kanceláří v karlínském Futurama Business Parku. Tam mimo jiné pořádá setkání Hadoop User Group (HUG). Hadoop je technologie, kterou firma sama velice aktivně využívá. Platforma Ataccamy je od začátku čistá Java a s Hadoopem si dobře rozumí. Své cloudové produkty chce společnost provozovat na Amazon Web Services.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET