Hlavní navigace

Česká republika podle Indexu digitální evoluce ztratila tah na branku

Daniel Dočekal 20. 2. 2015

Digital Evolution Index (DEI) ukazuje, jakým způsobem se ekonomiky jednotlivých zemí vyrovnávají s nástupem a potřebami digitálních technologií.

Pohled na grafické znázornění umístění 50 zemí z celého světa v rámci Indexu digitální evoluce je zajímavý hlavně tím, že konečně máme nějaký výzkum, kde zmiňují Českou republiku. 

Jediným zásadním problémem – kromě jisté povrchnosti použité metodiky – je, že Česko najdete v části „stall out“, tedy mezi zeměmi, které ztratily tah na branku. Zeměmi, kde se podařilo získat vysokou úroveň digitální evoluce, ale aktuálně ztrácejí tempo a je zde velké riziko pádu.

Digital Evolution Index (DEI) je odvozen z řady faktorů a jak název napovídá, týká se hlavně toho, jak daleko se určitá země nachází v digitální evoluci. Roli hrají poptávka a nabídka, inovativnost a přístup institucí. Co hlavně, není až tak důležité, jaký je momentální stav, ale zda se situace zlepšuje. Právě změny mezi roky 2008 až 2013 jsou základem výše uvedeného grafického znázornění.

V něm jsou jednotlivé země rozdělené do čtyř zón. „Stand out“ jsou takové, které v minulosti vykazovaly vysokou míru růstu a daří se jim růst držet. „Stall out“ se dostaly na vysokou úroveň evoluce, ale ztrácejí síly a je zde riziko pádu. „Break out“ mají potenciál růstu a také šanci dostat se do „stand out“. A konečně „Watch out“, kde najdete země s řadou možností a překážek v cestě, majících nízká skóre jak u aktuálního stavu, tak vývoje. Některé z nich dokáží problémy překonat, ale některé zůstanou stát na místě.

Česko najdete v „Stall out“ části a nelze si nepovšimnout, že mezi zeměmi v této skupině je na poměrně vyšší úrovni sestupu, než většina ostatních (až na Nizozemí, které je na tom paradoxně hůře, ale má vyšší aktuální index). A také to, že aktuální výše indexu je poměrně nízká. Česko je v absolutní pozici na 31. příčce (Slovensko na 36. pozici) z padesáti zemí.

Těsně pod průměrem

V konkrétnějším hodnocení Česka zmiňují, že skoro polovina populace v roce 2012 něco online nakoupila, a banky, které rozšiřují digitální služby, aby bojovaly s nízkým počtem internetových finančních transakcí. Zmíněn je také „CzechAccelerator“ coby projekt dávající internetovým, mobilním a bezdrátovým společnostem přístup k expertům pro strategii a marketing. 

Což, tak trochu, ukazuje na úskalí podobných projektů, tedy velmi povrchní hodnocení a odtrženost od reality. O metodice se na webu projektu nedozvíte o moc víc, než že vycházela z analýzy dat sebraných z veřejných i soukormých zdrojů. V potaz je třeba brát také značné zpoždění – údaje za rok 2012 přeci jenom vypovídají o době před třemi lety.

Přesto mohou být podobné věci inspirující a prospěšné – Česko je v oblasti poptávky poměrně těsně pod průměrem, v oblasti dodávky naopak výrazně nad průměrem. Stav institucí je mírně podprůměrný. Výrazně podprůměrný je ale stav inovací – tam s 27,35 body proti 49,25 průměru opravdu výrazně zaostáváme.  

Našli jste v článku chybu?

20. 2. 2015 14:39

Ondra (neregistrovaný)

Ty už vidíš EU úplně všude, co? Beztak v noci nespíš, protože se bojíš, že číhá pod postelí, aby ti ve spánku vysála krev...

21. 2. 2015 23:29

Petr (neregistrovaný)

Pokud byl někdo v poslední době mimo Evropu, tak musí dát takovému výzkumu v podstatě za pravdu (ať už byl sestaven jakkoliv) ... Evropa se propadá a to hodně výrazně díky byrokracii - kolem mě lidé prostě končí s podnikáním (oblast IT, softwaru a vývoje) a přesunují se na úřad práce, protože prostě už není plnit všechna nesmyslná nařízení ... krásným příkladem je MOSS (EUVAT), který totálně zdevastoval evropský trh elektronických mikroslužeb.

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte