Hlavní navigace

Česká spořitelna a VISA spouštějí pilotní program bezkontaktních plateb na bázi NFC

Patrick Zandl

VISA spolu s Českou spořitelnou dnes představily pilotní program bezkontaktních platen založený na technologii NFC. Platební karty VISA PayWave jsou vybaveny čipem NFC, který umožní bezkontaktní provedení platby po přiložení k platebnímu terminálu. Platbu do výše 500 Kč není třeba dále autorizovat, stačí kartu přiložit přímo na platební terminál, vyšší platby se autorizují PINem, jako u ostatních typů platebních karet. Pokud není platební terminál vybaven bezkontaktní technologií, lze zaplatit…

VISA spolu s Českou spořitelnou dnes představily pilotní program bezkontaktních platen založený na technologii NFC. Platební karty VISA PayWave jsou vybaveny čipem NFC, který umožní bezkontaktní provedení platby po přiložení k platebnímu terminálu. Platbu do výše 500 Kč není třeba dále autorizovat, stačí kartu přiložit přímo na platební terminál, vyšší platby se autorizují PINem, jako u ostatních typů platebních karet. Pokud není platební terminál vybaven bezkontaktní technologií, lze zaplatit kartou běžným způsobem. 

UX17_snitker

VISA a ČS si od bezkontaktního placení slibují zasažení dalších segmentů trhu, jako je placení za jízdenky nebo parkového, ale také další rozvoj mobilních plateb bez praktické účasti operátorů. Také firmy doufají, že se zvýší podíl placení u obchodníků v případě malých částek, to bude rychlejší a jednodušší, než práce s hotovostí a dnešní autorizace čipové karty. 

Ačkoliv byly bezkontaktní platby dnes oznámeny, první zákazníci dostanou karty na podzim 2011, v průběhu října budou vydávány testovací karty, v průběhu listopadu pak i běžným klientům a do tří let by Spořitelna chtěla technologií pokrýt většinu svých zákazníků.

Našli jste v článku chybu?
8. 3. 2011 15:42

NFC může být kdekoliv. Jde hlavně o to, aby se jí mohla konektnout karta na terminál. A jestli je to karta jako karta, nebo karta jako software s vyplněnými údaji o klientovi v mobilu, je nakonec jedno (uživateli).

9. 3. 2011 8:41
Martin (neregistrovaný)

Nechci se přít, ale tohle je v podstatě RFID, ne? Když jsem naposledy slyšel nějakou prezentaci NFC, jednalo se o využívání SW v mobilu se zabezpečeným úložištěm na SIM kartě. Každopádně mě mírně udivuje, že CSAS jde touto cestou, když vstoupila do MOPETu..