Hlavní navigace

Česká spořitelna ovládla Mobito, do ztrátové firmy investuje dalších 40 milionů

 Autor: Mopet CZ
Martin Vyleťal 27. 12. 2013

Česká spořitelna se stala majoritním akcionářem firmy, která platební systém provozuje. Mobito bylo jen za rok 2012 ve ztrátě přes 57 milionů Kč.

Za systémem pro mobilní platby Mobito původně stáli tři mobilní operátoři a čtyři velké tuzemské banky. Projekt, který měl vytvořit standard pro mobilní platby v Česku, se mezi uživateli moc nechytil. Už když jsme se v září, při příležitosti prvního výročí spuštění systému, zamýšleli nad tím, proč se Mobitu podařilo za rok získat pouze jednotky tisíc aktivních uživatelů, prosakovaly do médií informace, že se ve společnosti MOPET CZ, která Mobito provozuje, schyluje ke změně vlastnické struktury.

Jeden z akcionářů firmy MOPET CZ se totiž rozhodl získat v provozovateli Mobita majoritní podíl. Česká spořitelna nabídla ostatním akcionářům, že od nich odkoupí jejich podíly. Šest z původních osmi akcionářů nabídku akceptovalo a na valné hromadě společnosti, která se konala 24. října 2013, odsouhlasili převod svých akcií na Českou spořitelnu.

Česká spořitelna majoritním vlastníkem Mobita

To, že už transakce úspěšně proběhla, potvrzuje zápis z mimořádné valné hromady společnosti z 3. prosince 2013. Ten totiž uvádí, že se valné hromady účastnili zástupci všech tří z celkových tří akcionářů společnosti, kteří dohromady drží akcie v celkové nominální hodnotě 104 milionů Kč, tedy hodnotě základního kapitálu společnosti.

Vzhledem k tomu, že MOPET CZ je akciovou společností s akciemi na jméno, není zřejmé, jak velký podíl Česká spořitelna ve firmě získala. Pravděpodobné ale je, že jí nepodařilo přesvědčit Unicredit Bank, která už dříve avizovala, že si akcie MOPET CZ chce i nadále ponechat. Pokud Česká spořitelna skoupila podíly všech ostatních akcionářů vyjma Unicredit Bank, drží teď zřejmě akcie MOPET CZ odpovídající podílu ve výši 84,9 %.

Banka napumpuje do ztrátového podniku dalších 40 milionů Kč

Tento podíl se přitom v dohledné době ještě zvýší. Mimořádná prosincová valná hromada totiž rozhodla o navýšení základního kapitálu o 40 milionů Kč na 144 milionů Kč. Základní kapitál bude zvýšen upsáním 40 tisíc kusů nových akcií, jejichž emisní kurs bude splacen pouze peněžitým vkladem, s nabídkou upisování akcií určitému zájemci. Tím nebude nikdo jiný než Česká spořitelna. Unicredit Bank se totiž na navyšování základního kapitálu podílet nechce. Pokud má nyní Česká spořitelna ve firmě MOPET CZ podíl 84,9 %, po upsání nových akcií tento podíl stoupne na 89,1 %.

Současní akcionáři konstatovali, že důvodem pro zvýšení základního kapitálu společnosti je řešení aktuální finanční situace společnosti a poskytnutí dodatečných finančních prostředků na provoz společnosti.

Napumpování dalších finančních zdrojů do společnosti se dalo čekat. Od svého vzniku v listopadu 2010 do konce roku 2011 vygenerovala firma ztrátu 23,438 milionů Kč. Za loňský rok skončilo hospodaření MOPET CZ ztrátou 57,435 milionů Kč. Loni akcionáři poslali do firmy 49 milionů Kč ve formě příplatku mimo základní kapitál. Firma podle všeho skončí ve ztrátě i letos.

Změny v představenstvu i v dozorčí radě

Nový majoritní akcionář už stihl vyměnit některé členy představenstva a dozorčí rady. Koncem listopadu odešel dosavadní místopředseda představenstva Pavel Franěk. Novými členy představestva se naopak stali Pavel MarekJiří Maňas, který se v České spořitelně věnuje oblasti IT. V dozorčí radě se zase objevil David Lorenc, šéf přímého bankovnictví České spořitelny.

WT100

Další velkou personální změnou je odchod dosavadního předsedy představenstva a zároveň výkonného ředitele MOPET CZ Filipa Zemana. Ten z představenstva společnosti odejde koncem letošního roku.

Jaké má banka s Mobitem plány do budoucna? To zatím zástupci České spořitelny neprozradili. Dá se ale předpokládat, že bude usilovat o jeho užší propojení se svými službami. Zajímavé bude také sledovat, zda bude Mobito v budoucnu nějakým způsobem zvýhodňovat klienty České spořitelny. Pochopitelně se také nabízí otázka, jak se budou k Mobitu stavět další tuzemské banky poté, co ho v podstatě ovládl jeden bankovní subjekt. Klienti Mobita ale mohou zatím zůstat klidní. Banka se totiž podle našich informací zavázala systém provozovat minimálně následující tři roky.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada