Hlavní navigace

Česká Televize vysílá po Internetu

Petr Sršeň

Před několika málo dny spustila Česká Televize vysílání po Internetu. Zatím se vysílá pouze program ČT1 na adrese www.ct1.cz, nejde ovšem o celodenní vysílání, jako tomu bylo u TV NOVA, ale vysílají se pouze zpravodajské relace Události a Události Plus. Podrobně se tomuto vysílání věnuje ve svém článku Petr Sršeň.

Před několika málo dny spustila Česká Televize ve vysílání po Internetu. Zatím se vysílá pouze program ČT1 na adrese www.ct1.cz, nejde však o celedenní vysílání, jako tomu bylo u TV NOVA, ale vysílají se pouze zpravodajské relace Události a Události Plus. Podrobně se tomuto vysílání věnuje ve svém článku Petr Sršeň.

Příjemný je zejména archiv obou zpravodajských relací, kde byste měli najít všechny „díly“ měsíc nazpět. ČT navíc uvádí, že hodlá vysílat po Internetu i některé své původní pořady, možná i filmy či seriály, první vlaštovkou je udílení cen české hudební akademie (lze nalézt v archivu). Momentálně se v žádném případě nepočítá s dvacetičtyř­hodinovým vysíláním, protože podstatnou část programu ČT1 zabírají cizí filmy, dokumenty, seriály, etc., na které nemá ČT práva pro vysílaní mezinárodně. A je jasné, že vysílání po Internetu je de facto to samé, jako kdyby se vysílalo pomocí satelitu… Ze stejného důvodu koneckonců musela konkurenční TV NOVA nedávno přerušit celodenní vysílání. Divím se, že to vůbec Nově tak dlouho procházelo a že si to vůbec dovolila realizovat, když jde o evidentní porušení licenčních podmínek k jednotlivým zahraničním pořadům.

Osobně si však myslím, že vysílání zpravodajských relací je to nejdůležitější, neboť Internetové vysílání uvítají nejvíce čeští krajané žijící na celém světě. Nyní je tedy možné sledovat či poslouchat po celém světě všechna nejvýznamější česká masmédia (Česká Televize, TV NOVA, Český Rozhlas, Evropa2 a mnoho regionálních rádií). Seznam všech českých radií, která vysílají po Internetu, naleznete na stránkách společnost TV VISUAL, kde jsou také mimo jiné desítky dalších video zajímavostí (hudební klipy, přenosy z různých akcí, …).

Pojďme se ještě stručně podívat na technické řešení vysílání ČT1. Použita je technologie firmy RealNetworks, která umožňuje dosáhnout nejvyšší dostupné kvality v závislosti na lokálních podmínkách připojení automaticky bez nutnosti zásahu diváka. Přenos je k dispozici v několika kvalitativních úrovních; přehrávač RealPlayer automaticky vybere nejkvalitnější úroveň pro danou lokalitu. Vysílání lze pohodlně sledovat i přes dial-up připojení, je k dispozici v datových tocích od 12 Kb/s do 80 Kb/s. Podotýkám ale, že přes dial-up si vysílání moc nevychutnáte, zvuk je slyšet perfektně a bez zadrhávání, s obrazem je to horší, ale s tím nic nenaděláte. Distribuci vysílání má na starosti CESNET, takže by neměl být problém s rychlostí ani pokud se bude potenciální divák připojovat ze zahraničí. V současnosti může vysílání sledovat až 1000 diváků najednou.

Malá perlička na závěr. Když jsem přemýšlel o tom, komu bude služba užitečná, napadli mně hlavně krajané v zahraničí, uplatnění v ČR je minimální, maximálně budou zprávy sledovat studenti, kteří jsou připojeni vysokorychlostně k Internetu na koleji a nemají tam televizní přijímač. Kdo ale platí koncesionářské poplatky? Samozřejmě my, občané ČR. A z čeho je Internetový provoz ČT1 hrazen? Správně, z těchto poplatků. To ale jen tak na okraj, ne že bych krajánkům Internetové vysílání nepřál. :-)

Petr Sršeň

Našli jste v článku chybu?

12. 2. 2010 17:23

Barbora (neregistrovaný)
me se tedy ze zahranici divat nejde, hlasi to ze prenos je mozny jen na uzemi cz

23. 3. 2000 11:39

Hynek Med (neregistrovaný)
No, vzdyt tak jsem to myslel. Proste stream navic pro rychlejsi klienty..
Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU