Hlavní navigace

Česká Televize vysílá po Internetu

Petr Sršeň 22. 3. 2000

Před několika málo dny spustila Česká Televize vysílání po Internetu. Zatím se vysílá pouze program ČT1 na adrese www.ct1.cz, nejde ovšem o celodenní vysílání, jako tomu bylo u TV NOVA, ale vysílají se pouze zpravodajské relace Události a Události Plus. Podrobně se tomuto vysílání věnuje ve svém článku Petr Sršeň.

Před několika málo dny spustila Česká Televize ve vysílání po Internetu. Zatím se vysílá pouze program ČT1 na adrese www.ct1.cz, nejde však o celedenní vysílání, jako tomu bylo u TV NOVA, ale vysílají se pouze zpravodajské relace Události a Události Plus. Podrobně se tomuto vysílání věnuje ve svém článku Petr Sršeň.

Příjemný je zejména archiv obou zpravodajských relací, kde byste měli najít všechny „díly“ měsíc nazpět. ČT navíc uvádí, že hodlá vysílat po Internetu i některé své původní pořady, možná i filmy či seriály, první vlaštovkou je udílení cen české hudební akademie (lze nalézt v archivu). Momentálně se v žádném případě nepočítá s dvacetičtyř­hodinovým vysíláním, protože podstatnou část programu ČT1 zabírají cizí filmy, dokumenty, seriály, etc., na které nemá ČT práva pro vysílaní mezinárodně. A je jasné, že vysílání po Internetu je de facto to samé, jako kdyby se vysílalo pomocí satelitu… Ze stejného důvodu koneckonců musela konkurenční TV NOVA nedávno přerušit celodenní vysílání. Divím se, že to vůbec Nově tak dlouho procházelo a že si to vůbec dovolila realizovat, když jde o evidentní porušení licenčních podmínek k jednotlivým zahraničním pořadům.

Osobně si však myslím, že vysílání zpravodajských relací je to nejdůležitější, neboť Internetové vysílání uvítají nejvíce čeští krajané žijící na celém světě. Nyní je tedy možné sledovat či poslouchat po celém světě všechna nejvýznamější česká masmédia (Česká Televize, TV NOVA, Český Rozhlas, Evropa2 a mnoho regionálních rádií). Seznam všech českých radií, která vysílají po Internetu, naleznete na stránkách společnost TV VISUAL, kde jsou také mimo jiné desítky dalších video zajímavostí (hudební klipy, přenosy z různých akcí, …).

Pojďme se ještě stručně podívat na technické řešení vysílání ČT1. Použita je technologie firmy RealNetworks, která umožňuje dosáhnout nejvyšší dostupné kvality v závislosti na lokálních podmínkách připojení automaticky bez nutnosti zásahu diváka. Přenos je k dispozici v několika kvalitativních úrovních; přehrávač RealPlayer automaticky vybere nejkvalitnější úroveň pro danou lokalitu. Vysílání lze pohodlně sledovat i přes dial-up připojení, je k dispozici v datových tocích od 12 Kb/s do 80 Kb/s. Podotýkám ale, že přes dial-up si vysílání moc nevychutnáte, zvuk je slyšet perfektně a bez zadrhávání, s obrazem je to horší, ale s tím nic nenaděláte. Distribuci vysílání má na starosti CESNET, takže by neměl být problém s rychlostí ani pokud se bude potenciální divák připojovat ze zahraničí. V současnosti může vysílání sledovat až 1000 diváků najednou.

MIF16

Malá perlička na závěr. Když jsem přemýšlel o tom, komu bude služba užitečná, napadli mně hlavně krajané v zahraničí, uplatnění v ČR je minimální, maximálně budou zprávy sledovat studenti, kteří jsou připojeni vysokorychlostně k Internetu na koleji a nemají tam televizní přijímač. Kdo ale platí koncesionářské poplatky? Samozřejmě my, občané ČR. A z čeho je Internetový provoz ČT1 hrazen? Správně, z těchto poplatků. To ale jen tak na okraj, ne že bych krajánkům Internetové vysílání nepřál. :-)

Petr Sršeň

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz