Hlavní navigace

Česká televize zkouší #mojo. K natáčení reportáží testuje iPhony

Jan Beránek 30. 10. 2015

Kameraman už nebude bezpodmínečně nutný. Reportéři veřejnoprávního média se učí natáčet reportáže přímo svým mobilním telefonem.

Sám si točí, sám si stříhá. Televizní reportér budoucnosti už se nebude jen vozit s kameramanem a zvukařem v autě. Naopak. Se stativem na rameni a taškou s technikou bude moci vyrážet do terénu sám. 

Veřejnoprávní médium pořídilo v rámci experimentu čtyři sady pro mobilní reportéry. Základem je iPhone 6 Plus ve verzi se 128 GB paměti nebo iPad Mini, držák na stativ, stativ, sluchátka a mikrofon. 

Reportéři, kteří jsou zapojeni do projektu #mojo, prošli kameramanským a střihačským školením. „Ve srovnání s klasickým natáčením je to samozřejmě náročnější. Musím během natáčení řešit mnohem víc věcí. Na druhou stranu ale nejsem závislý na tom, zda je k dispozici kompletní štáb,“ popisuje reportér Pavel Cyprich, který jako jeden z prvních novinku testuje.

Podle Cyprichova kolegy Oldřicha Borůvky ale kameramani z televize nezmizí. "Mobily a tablety nejsou profesionální technika, která by snad jednou měla nahradit profesionální kamery. Technologické parametry jsou samozřejmě nesrovnatelné,“ tvrdí Borůvka. 

Jak taková reportáž vzniká? Podívejte se sami:

Rychle a operativně

Rozhodující je rychlost, se kterou může reportér dostat záběry do redakce. „Díky naší aplikaci se záznamy přenesou přes internet ihned, což s běžnou technikou není možné,“ tvrdí Borůvka. Pro odesílání materiálu přímo na střižnu na Kavčích horách má televize speciální aplikaci, stejně jako pro případné streamování videa při živých vstupech. 


Autor: Ondřej Urbaník

Tereza Stárková testovala #mojo během víkendového derby. Reportáž stihla natočit během průvodu fanoušků Bohemians a odeslat ji nastříhanou ještě před začátkem zápasu.

„Samozřejmě, že by šlo ustříhat celou reportáž přímo v mobilu, ale pokud to nehoří, tak to využíváme spíš pro předstříhání záběrů, které můžeme poslat rovnou na televizní střižny,“ popisuje Cyprich s tím, že podle jeho zkušeností zatím tuzemské LTE umožňuje rychlosti uploadu minimálně 3 MB/s.

Pro natáčení a následnou úpravu používají televizní mobilní reportéři běžné aplikace z App Store. „Používáme Filmic Pro a klasické Pinnacle Studio pro střih,“ vysvětluje Cyprich s tím, že Pinnacle je klíčové proto, aby mohli pracovat s obrazem rozlišení 1080p/50 fps.

iPhone totiž točí video ve Full HD. S tím ale zatím mobilní reportéři naráží na televizní střižny. Záběry, které mobil natočí ve vysokém rozlišení, se po zpracování na Kavčích horách mění, na stále ještě použitelných, 540p.  

Divácká videa ve vysílání?

Mobilní žurnalistika je trend navazující na boom občanské novinařiny a významného vylepšení mobilních fotoaparátů. Novinku už postupně nasazují i velké zahraniční stanice, jako je třeba například britská BBC, irská veřejnoprávní televize RTÉ či arabská Al-Jazeera. 

Česká televize mobilní příspěvky postupně zařazuje do denního kontinuálního vysílání a výhledově chce pro #mojo reportáže zřídit i vlastní pořad. 

"Výhledově tak vznikne na programu ČT24 samostatná rubrika zaměřená na výstupy natáčené právě na telefony a tablety. Časem by do ní mohli být zapojeni i samotní diváci,“ představuje novinku ve vysílání ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal s tím, že první vlaštovka by se měla objevit během listopadu.

Batohy se SIMkou už fungují běžně

Mobilní technologie do televizního vysílání pronikly už před lety, kdy všechny tuzemské celoplošné stanice začaly používat ve zpravodajství speciální přenosové batohy. A exploze živých vstupů mohla začít.

WT100

Přenos prostřednictvím mobilní sítě jistí devět SIM karet od všech tří operátorů. Karty do mobilů tak v některých případech mohou nahradit výjezd přenosového vozu, batoh ale klade větší nároky na reportéra. 

3G přenos obrazu a zvuku mívá zpoždění, což způsobuje delší pauzy před odpověďmi na otázky moderátora ze studia. Se zpožděním se ale pak slyší i samotný reportér, který to často řeší vytržením sluchátka z ucha. S nástupem LTE se už ale situace zlepšuje a podle kameramanů se i zlepšila kvalita obrazu. 

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily