Hlavní navigace

České online zpravodajství je nudné

Vojtěch Bednář 3. 5. 2004

Internet se pyšní tím, že na něm může publikovat kdokoliv cokoliv. Stovky majitelů blogů tak také činí, ale jak vypadá v doméně .cz "velké" zpravodajství politické a obecně ekonomické na online úrovni? Vesměs velmi nudně a na všech serverech stejně, zpravodajské servery nevyužívají všech možností, které jim Internet přináší. Nevěříte?

Internetové zpravodajství je, i přes teoretizování o multimediálnosti, stále ještě z větší části otázkou dvou platforem – textu a statických obrázků, fotografií. Více než cokoliv jiného se podobá soudobé sazbě novin. Hypertext, tedy možnost odkazování na různá místa téhož dokumentu nebo mezi dokumenty navzájem, se dá připodobnit k odkazům mezi jednotlivými stránkami či články – snad jen s tím rozdílem, že místo čtenáře listuje a hledá počítač.

Za těch několik let, po která se v České republice online zpravodajství vyvíjí, jej do jisté míry ovládla tradiční média. Celostátní deníky, rozhlas a televize. Těm všem stačilo využít to, co už dávno mají, tedy infrastrukturu pro získávání a zpracování zpráv, a přidat novinku – jejich výstup do média, které není omezeno denní periodicitou ani vysílacím schématem – na web. Obecně platí, že redakce takového deníku má k dispozici mnohem více zpráv, než kolik se jí vejde do vydání (vysílání). Některé vypadnou proto, že nejsou dostatečně zajímavé / aktuální / relevantní / krvavé. Jiné však nemohou být zveřejněny z ryze technických důvodů. Mají třeba krátkou životnost, jsou k dispozici v době, kdy je není možné publikovat, protože noviny jsou již v tiskárně nebo zpravodajský pořad hotov, a čekat s nimi do dalšího vydání by již k ničemu nebylo. Právě takové informace by, již z principu, měly končit na Internetu.

Když se podíváte na webové servery velkých dodavatelů informací, tedy iDnes, Lidových novin (Centrum.cz), Práva (Novinky.cz), Českého rozhlasu 1 (izurnal.cz, rozhlas.cz) a dalších a jejich obsah porovnáte, zjistíte ne vždy, ale poměrně často něco velmi zajímavého.

Každé z těchto médií má svou platformu – typ zpráv, které předává. Když opomineme skutečnost, že tyto zprávy velice často pocházejí ze zpravodajského servisu ČTK a můžeme je spolehlivě najít i na dvorním serveru této agentury (www.ceskenovi­ny.cz), nemůžeme si nevšimnout ještě jedné, zásadní analogie.

Touto analogií je monotematičnost. Pokud je v kurzu hokej, pak na většině zpravodajských serverů budeme zavaleni hokejem. Jestliže se právě přou politici, budou stránky těchto serverů ovlivňovat oni. Opinion leadery, tedy těmi, podle kterých se stanovují témata, o nichž se píše, jsou zřetelně ČTK a iDnes. Mnoho dalších serverů se po nich opakuje. Má to dva výsledky.

Prvním, poměrně jasným, je nuda, šeď. Tím druhým zamlžení reality. Jestliže si například na čtyřech zpravodajských serverech (ostatně stejně jako v papírových novinách) máme možnost přečíst o aktuálních obětech nepokojů v Iráku, můžeme nabýt dojmu, že právě tyto nepokoje jsou tím nejdůležitějším, co se momentálně na povrchu naší planety děje.

CIF16

Výše popsanému jevu se nelze divit. Tato média fungují v relativně svazujících košilkách svého tiskového rozsahu a rozložení zpravodajského schématu. Ale proč se monotematičnosti tak často drží i v rámci svých mnohem svobodnějších internetových podob, zůstává záhadou. Stačí se podívat na servery, které jsou, ač částí české mediální scény, na ní z rozličných důvodů zcela nezávislé (BBC), abychom pochopili tento, někdy sotva znatelný, jindy však ohromující rozdíl. Dojem, že jedině ty informace, o nichž je právě psáno, se dějí a jsou relevantní – chcete-li: důležité – pro naše životy, je příliš silný.

Jistě, Internet je jako médium s decentralistickou konstrukcí a relativně vysokou svobodou zdrojem i mnoha jiných informací. Pravdou však je, že i přes technické snahy o jejich zpřístupnění a syndikaci v jednoduchých rozhraních zůstávají stále ještě příliš roztříštěné. Troufám si tvrdit, že průměrný uživatel navštíví jeden či několik nejoblíbenějších (největších) serverů, aby se dozvěděl aktuální zprávy. A pokud na nich najde v zásadě totéž, ztratí zájem o vyšší počet z nich a vybere si jen jediný. V důsledku toho bude žít v dojmu, že ví vše, ačkoliv toho ví jen velice málo. V jakési virtuální realitě uvnitř virtuální reality sítě. Uprostřed zábavné a informující nudy, která je nejen nudná, ale také a především velmi nebezpečná pro svobodu uživatelova rozhodování. Pro svobodu uživatele jako takového.

Anketa

Kolik zpravodajských (netechnických) serverů pravidelně navštěvujete?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?