Hlavní navigace

České Radiokomunikace spouští druhý velký cloud, běží na OpenStacku

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Druhý cloud Českých Radiokomunikací využívá OpenStack a kompletně běží na flash discích. Už teď je poměrně výkonný a má se nadále rozšiřovat. Datacentra také.

České Radiokomunikace (ČRa) se do byznysu kolem datových center, cloudů a informačních technologií poměrně opřely. Postupně rozšiřovaný cloud nazvaný Business Cloud v současné době disponuje výpočetní silou 2 THz a úložným prostorem 2,5 PB. K tomu nyní přibývá cloud druhý. Oficiálně se jmenuje Media Cloud a běží na stále populárnějším OpenStacku.

„OpenStack cloud máme připravený. Proběhl interní pilotní provoz a v lednu půjde do komerčního nasazení s tím, že ho rovnou začne využívat první zákazník,“ říká pro Lupu obchodní ředitel ČRa Petr Sichrovský. Na projektu se pracovalo téměř dva roky, z toho necelý půlrok probíhalo samotné nasazení.

Media Cloud ze začátku dostane výpočetní sílu 500 GHz a 2 TB operační paměti. Datové úložiště je velké přes 30 TB a kompletně běží na rychlých flash discích. „Je to jen začátek, počítáme s dalším navyšováním,“ navazuje produktový manažer Radiokomunikací Marek Erneker. Rozšiřovat se bude i distribuovaný chod. OpenStack v první fázi poběží v datacentru Tower na Žižkově a později také na Strahově.

Specifické aplikace

Cílovou skupinou Media Cloudu už podle názvu mohou být různé mediální domy, možnosti využití jsou ve skutečnosti větší. „Míříme směrem do oblastí, které jsou hůře předvídatelné,“ popisuje Sichrovský.

První cloud ČRa běží na tradičních technologiích od Cisca (hardware) a VMwaru (virtualizační a další nástroje). To je sestava, kterou zákazníci využívají zejména pro chod tradičních interních byznysových aplikací a systémů, typicky třeba ERP, CRM a tak dále. OpenStack má naopak sloužit pro potřeby jiných typů „workloadů“ a pro škálovatelné aplikace.

Současná a potenciální datová centra Českých Radiokomunikací.
Autor: České Radiokomunikace

Současná a potenciální datová centra Českých Radiokomunikací.

„OpenStack se hodí pro provozování zátěže v reálném čase a chod systémů, které jsou kriticky náročné na zpoždění,“ vysvětluje Erneker. Typicky může jít o kódování, zpracování a streamování videa či třeba distribuované aplikace. „Dnes bez problémů zvládáme 4K rozlišení,“ říká Erneker. Radiokomunikace chtějí nový cloud využít i pro zákazníky z oblasti OTT aplikací, DVB-T a podobně.

ČRa vedle toho chystají na OpenStacku provozovat také vlastní služby, prozatím nekomentují jaké. Počítá se nicméně s provozem platformy pro zpracování dat z internetu věcí. Pro něj firma na technologii LoRa staví vlastní síť. Tu aktuálně testuje v pilotním provozu s RWE.

Další datacentra

Pro šiřitele tuzemského televizního signálu je OpenStack také rozšíření mimo tradiční enterprise cloudové funkce tak, aby například nebylo nutné specifické aplikace nasazovat do prostředí VMwaru. „Nemusíme za každou cenu zákazníka ohýbat,“ říká Sichrovský. Pro různé typy aplikací navíc OpenStack může vyjít levněji.

Vzhledem k jinému charakteru OpenStacku si ČRa pro jeho chod zvolily i jiný hardware než dosavadní Cisco. Servery jsou od Hewlett Packard Enterprise, disková pole od jeho dodavatelů a síťová stránka běží na Juniper Networks.

Samotný OpenStack nebyl vybrán v rámci žádné z připravených distribucí, ale jde o čistý „Vanilla OpenStack“ s interními úpravami ČRa, například v oblasti virtualizace. Pro sítě se používá část Neutron. Radiokomunikace si ale v rámci svých laboratoří hrají také s dalšími možnostmi, například OpenContrailem. „Používáme stabilní verze OpenStacku, abychom mohli nabídnout spolehlivý chod,“ říká Erneker. Do budoucna se mají také v rámci cloudů sjednotit nástroje pro jednotnou správu.

ČRa vedle toho pokračují v postupném rozšiřování datových center. Žižkov může ve výsledku pojmout až 600 racků, teď je k dispozici zhruba polovina. Připravený je projekt na Cukráku, kde se čeká na případnou validaci se zákazníky. Myšlenka regionálních datových center v objektech uvolněných po přechodu na digitální vysílání žije i nadále.

Kolem OpenStacku začíná být v Česku poměrně živo. Vlastní distribuci a cloud provozují Ultimum, TCP Cloud staví cloudy na základně rovněž vlastního balíčku, chystá se spuštění projektu SnackHost a OpenStack nově nabízí také Master Internet.

Reportáž: jak to vypadá v datacentru Českých radiokomunikací na pražském Žižkově

Našli jste v článku chybu?

14. 12. 2015 9:37

nn (neregistrovaný)

Výpočetní výkon se neměří pomocí jednotky Hz, ale například pomocí FLOPS.

10. 12. 2015 22:40

Petr (neregistrovaný)

Jeste je otazka kolik tam dotahnou zakazniku. Je toho na trhu nejak moc posledni dobou. V regionech novy datacentra z EU penez dokonce :-)
Virtualizovat umi dneska xx poskytovatelu, ale nabidnout tam sluzby jako Amazon nebo Azure to je jeste hudba budoucnosti (to vlastne nikdy nemuzou dohnat).
Tak jsem zvedav koho "ukecaj", ze tam bude neco provozovat.
P.




DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy