Hlavní navigace

České Radiokomunikace spouští druhý velký cloud, běží na OpenStacku

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 10. 12. 2015

Druhý cloud Českých Radiokomunikací využívá OpenStack a kompletně běží na flash discích. Už teď je poměrně výkonný a má se nadále rozšiřovat. Datacentra také.

České Radiokomunikace (ČRa) se do byznysu kolem datových center, cloudů a informačních technologií poměrně opřely. Postupně rozšiřovaný cloud nazvaný Business Cloud v současné době disponuje výpočetní silou 2 THz a úložným prostorem 2,5 PB. K tomu nyní přibývá cloud druhý. Oficiálně se jmenuje Media Cloud a běží na stále populárnějším OpenStacku.

„OpenStack cloud máme připravený. Proběhl interní pilotní provoz a v lednu půjde do komerčního nasazení s tím, že ho rovnou začne využívat první zákazník,“ říká pro Lupu obchodní ředitel ČRa Petr Sichrovský. Na projektu se pracovalo téměř dva roky, z toho necelý půlrok probíhalo samotné nasazení.

Media Cloud ze začátku dostane výpočetní sílu 500 GHz a 2 TB operační paměti. Datové úložiště je velké přes 30 TB a kompletně běží na rychlých flash discích. „Je to jen začátek, počítáme s dalším navyšováním,“ navazuje produktový manažer Radiokomunikací Marek Erneker. Rozšiřovat se bude i distribuovaný chod. OpenStack v první fázi poběží v datacentru Tower na Žižkově a později také na Strahově.

Specifické aplikace

Cílovou skupinou Media Cloudu už podle názvu mohou být různé mediální domy, možnosti využití jsou ve skutečnosti větší. „Míříme směrem do oblastí, které jsou hůře předvídatelné,“ popisuje Sichrovský.

První cloud ČRa běží na tradičních technologiích od Cisca (hardware) a VMwaru (virtualizační a další nástroje). To je sestava, kterou zákazníci využívají zejména pro chod tradičních interních byznysových aplikací a systémů, typicky třeba ERP, CRM a tak dále. OpenStack má naopak sloužit pro potřeby jiných typů „workloadů“ a pro škálovatelné aplikace.

Současná a potenciální datová centra Českých Radiokomunikací.
Autor: České Radiokomunikace

Současná a potenciální datová centra Českých Radiokomunikací.

„OpenStack se hodí pro provozování zátěže v reálném čase a chod systémů, které jsou kriticky náročné na zpoždění,“ vysvětluje Erneker. Typicky může jít o kódování, zpracování a streamování videa či třeba distribuované aplikace. „Dnes bez problémů zvládáme 4K rozlišení,“ říká Erneker. Radiokomunikace chtějí nový cloud využít i pro zákazníky z oblasti OTT aplikací, DVB-T a podobně.

ČRa vedle toho chystají na OpenStacku provozovat také vlastní služby, prozatím nekomentují jaké. Počítá se nicméně s provozem platformy pro zpracování dat z internetu věcí. Pro něj firma na technologii LoRa staví vlastní síť. Tu aktuálně testuje v pilotním provozu s RWE.

Další datacentra

Pro šiřitele tuzemského televizního signálu je OpenStack také rozšíření mimo tradiční enterprise cloudové funkce tak, aby například nebylo nutné specifické aplikace nasazovat do prostředí VMwaru. „Nemusíme za každou cenu zákazníka ohýbat,“ říká Sichrovský. Pro různé typy aplikací navíc OpenStack může vyjít levněji.

Vzhledem k jinému charakteru OpenStacku si ČRa pro jeho chod zvolily i jiný hardware než dosavadní Cisco. Servery jsou od Hewlett Packard Enterprise, disková pole od jeho dodavatelů a síťová stránka běží na Juniper Networks.

Samotný OpenStack nebyl vybrán v rámci žádné z připravených distribucí, ale jde o čistý „Vanilla OpenStack“ s interními úpravami ČRa, například v oblasti virtualizace. Pro sítě se používá část Neutron. Radiokomunikace si ale v rámci svých laboratoří hrají také s dalšími možnostmi, například OpenContrailem. „Používáme stabilní verze OpenStacku, abychom mohli nabídnout spolehlivý chod,“ říká Erneker. Do budoucna se mají také v rámci cloudů sjednotit nástroje pro jednotnou správu.

ČRa vedle toho pokračují v postupném rozšiřování datových center. Žižkov může ve výsledku pojmout až 600 racků, teď je k dispozici zhruba polovina. Připravený je projekt na Cukráku, kde se čeká na případnou validaci se zákazníky. Myšlenka regionálních datových center v objektech uvolněných po přechodu na digitální vysílání žije i nadále.

MIF16

Kolem OpenStacku začíná být v Česku poměrně živo. Vlastní distribuci a cloud provozují Ultimum, TCP Cloud staví cloudy na základně rovněž vlastního balíčku, chystá se spuštění projektu SnackHost a OpenStack nově nabízí také Master Internet.

Reportáž: jak to vypadá v datacentru Českých radiokomunikací na pražském Žižkově

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Chytrý terminál: vše v jednom „železe“

Chytrý terminál: vše v jednom „železe“

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Je mince pravá? Zkuste do ní kousnout

Je mince pravá? Zkuste do ní kousnout

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz