Hlavní navigace

České Radiokomunikace spouští druhý velký cloud, běží na OpenStacku

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 10. 12. 2015

Druhý cloud Českých Radiokomunikací využívá OpenStack a kompletně běží na flash discích. Už teď je poměrně výkonný a má se nadále rozšiřovat. Datacentra také.

České Radiokomunikace (ČRa) se do byznysu kolem datových center, cloudů a informačních technologií poměrně opřely. Postupně rozšiřovaný cloud nazvaný Business Cloud v současné době disponuje výpočetní silou 2 THz a úložným prostorem 2,5 PB. K tomu nyní přibývá cloud druhý. Oficiálně se jmenuje Media Cloud a běží na stále populárnějším OpenStacku.

„OpenStack cloud máme připravený. Proběhl interní pilotní provoz a v lednu půjde do komerčního nasazení s tím, že ho rovnou začne využívat první zákazník,“ říká pro Lupu obchodní ředitel ČRa Petr Sichrovský. Na projektu se pracovalo téměř dva roky, z toho necelý půlrok probíhalo samotné nasazení.

Media Cloud ze začátku dostane výpočetní sílu 500 GHz a 2 TB operační paměti. Datové úložiště je velké přes 30 TB a kompletně běží na rychlých flash discích. „Je to jen začátek, počítáme s dalším navyšováním,“ navazuje produktový manažer Radiokomunikací Marek Erneker. Rozšiřovat se bude i distribuovaný chod. OpenStack v první fázi poběží v datacentru Tower na Žižkově a později také na Strahově.

Specifické aplikace

Cílovou skupinou Media Cloudu už podle názvu mohou být různé mediální domy, možnosti využití jsou ve skutečnosti větší. „Míříme směrem do oblastí, které jsou hůře předvídatelné,“ popisuje Sichrovský.

První cloud ČRa běží na tradičních technologiích od Cisca (hardware) a VMwaru (virtualizační a další nástroje). To je sestava, kterou zákazníci využívají zejména pro chod tradičních interních byznysových aplikací a systémů, typicky třeba ERP, CRM a tak dále. OpenStack má naopak sloužit pro potřeby jiných typů „workloadů“ a pro škálovatelné aplikace.

Současná a potenciální datová centra Českých Radiokomunikací.
Autor: České Radiokomunikace

Současná a potenciální datová centra Českých Radiokomunikací.

„OpenStack se hodí pro provozování zátěže v reálném čase a chod systémů, které jsou kriticky náročné na zpoždění,“ vysvětluje Erneker. Typicky může jít o kódování, zpracování a streamování videa či třeba distribuované aplikace. „Dnes bez problémů zvládáme 4K rozlišení,“ říká Erneker. Radiokomunikace chtějí nový cloud využít i pro zákazníky z oblasti OTT aplikací, DVB-T a podobně.

ČRa vedle toho chystají na OpenStacku provozovat také vlastní služby, prozatím nekomentují jaké. Počítá se nicméně s provozem platformy pro zpracování dat z internetu věcí. Pro něj firma na technologii LoRa staví vlastní síť. Tu aktuálně testuje v pilotním provozu s RWE.

Další datacentra

Pro šiřitele tuzemského televizního signálu je OpenStack také rozšíření mimo tradiční enterprise cloudové funkce tak, aby například nebylo nutné specifické aplikace nasazovat do prostředí VMwaru. „Nemusíme za každou cenu zákazníka ohýbat,“ říká Sichrovský. Pro různé typy aplikací navíc OpenStack může vyjít levněji.

Vzhledem k jinému charakteru OpenStacku si ČRa pro jeho chod zvolily i jiný hardware než dosavadní Cisco. Servery jsou od Hewlett Packard Enterprise, disková pole od jeho dodavatelů a síťová stránka běží na Juniper Networks.

Samotný OpenStack nebyl vybrán v rámci žádné z připravených distribucí, ale jde o čistý „Vanilla OpenStack“ s interními úpravami ČRa, například v oblasti virtualizace. Pro sítě se používá část Neutron. Radiokomunikace si ale v rámci svých laboratoří hrají také s dalšími možnostmi, například OpenContrailem. „Používáme stabilní verze OpenStacku, abychom mohli nabídnout spolehlivý chod,“ říká Erneker. Do budoucna se mají také v rámci cloudů sjednotit nástroje pro jednotnou správu.

ČRa vedle toho pokračují v postupném rozšiřování datových center. Žižkov může ve výsledku pojmout až 600 racků, teď je k dispozici zhruba polovina. Připravený je projekt na Cukráku, kde se čeká na případnou validaci se zákazníky. Myšlenka regionálních datových center v objektech uvolněných po přechodu na digitální vysílání žije i nadále.

WT100

Kolem OpenStacku začíná být v Česku poměrně živo. Vlastní distribuci a cloud provozují Ultimum, TCP Cloud staví cloudy na základně rovněž vlastního balíčku, chystá se spuštění projektu SnackHost a OpenStack nově nabízí také Master Internet.

Reportáž: jak to vypadá v datacentru Českých radiokomunikací na pražském Žižkově

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Slovensko: startuje sportovní TV 213

Slovensko: startuje sportovní TV 213

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu