Hlavní navigace

Český Internet bez reklamy

Mirek Zeman 10. 10. 2001

Nebojte se, nejde o žádný katastrofický scénář nebo temnou vizi budoucnosti -- společnost Villusion (provozovatel systému I Like Q) spustila v rámci svého magazínu EBIZ projekt "Vypněte si reklamu", který čtenářům za poplatek umožní přístup k článkům bez reklamy. Mohou podobné věci ve větší míře fungovat?

„Bez reklamy od 09.10.2001 14:53:22.00 CEST. ©2001 Villusion a.s.“ je sdělení, které můžete počínaje tímto týdnem nalézt namísto nejrůznějších forem reklamy na internetových stránkách EBIZ. Jeho vydavatelé se totiž rozhodli v rámci projektu Vypněte si reklamu nabídnout svým čtenářům možnost přístupu k magazínu bez reklamních proužků. Jedinou podmínkou je ochota zaplatit denně 300 Q (tj. tři koruny) prostřednictvím „elektronické peněženky“ mikroplatebního systému I Like Q. Jedná se o marketingovou záležitost, neb vydavatel EBIZ a provozovatel I Like Q jsou jedna a tatáž firma, nicméně o možnosti nabídky placeného obsahu bez reklamy zcela vážně uvažuje iDNES (viz pondělní anketa) a řada dalších serverů. Je proto třeba položit si otázku, zda podobné věci mohou ve větší míře fungovat?

Řada lidí si v poslední době stěžuje, že objem internetové reklamy na webových stránkách překročil meze únosnosti: Miloš Čermák, redaktor časopisu Reflex, napsal: „Reklamní bannery se nejen zvětšují, ale začaly se už pohybovat po obrazovce – a obtěžovat i tam, kde od nich byl dříve pokoj.“ Tisková zpráva společnosti Villusion se k situaci staví poněkud decentněji: „Projekt ‚Vypněte si reklamu‘ se snaží reagovat na současné požadavky uživatelů Internetu, kteří požadují rychlost, dostupnost a možnost volby služeb.“ Na první pohled vypadá celá záležitost jako lék na všechny neduhy – uživatelé, kteří se nepřejí být obtěžováni reklamami, již nebudou nuceni instalovat software typu WebWasher a AdSubstract, ale jednoduše si za obsah svého oblíbeného serveru zaplatí.

V internetové konferenci reklama@nawebu.cz včera několikrát padla otázka, zda má implementace systému Vypněte si reklamu smysl, tj. zda uživatelé budou ochotni za obsah internetového média platit. Domnívám se, že nikoli, a mám pro to několik důvodů. Jediné dvě věci, které mohou uživatele motivovat k dobrovolnému zaplacení za článek na serveru, je osobní ekonomický přínos nebo osobní pohodlí. Rozhodně je k tomu nevede „solidárnost“ s daným serverem. Možná jste si sami všimli, že jakmile se na řadě českých webů objevila možnost dobrovolných příspěvků autorům materiálů formou mikroplateb, po nadějné počáteční euforii čtenáři „vystřízlivěli“. Těžko usuzovat na všeobecný pokles kvality – lidé zjistili, že za investované peníze nezískají žádnou hmatatelnou protihodnotu.

MIF16

Ekonomickou protihodnotou projektu Vypněte si reklamu by mohla být reálná úspora nákladů za (ne)stahování bannerů. Stahujete sice „prázdný“ reklamní proužek, jeho velikost však činí pouhých 0,8 KB. Martin Kopta v článku Reklama tvoří 28 % webu dokázal, že: „(…) z každé hodiny v nočním tarifu odevzdá uživatel modemu skoro 5 Kč jen za reklamu.“ To by znamenalo, že chcete-li nazpět svých 300 Q, musí vám EBIZ nabídnout zábavu na necelou jednu hodinu (ve špičce je samozřejmě tento poměr výhodnější) – každá další minuta na jeho stránkách bez reklamy by znamenala „výdělek“. 300 Q je ovšem zanedbatelná částka oproti té, kterou by za ušlé zisky z reklamy požadovaly komerčně úspěšné servery, kde se shlédnutí stránky rovná výdělku několika korun. A budou je uživatelé ochotni platit? Hádám, že nikoli.

„Pohodlnostní“ protihodnotou projektu Vypněte si reklamu by mohla být právě možnost vypnutí si reklamy jako takové, proti které řada uživatelů halasně brojí. Stejné dilema zde však v minulosti již jednou bylo – při premiéře rozhlasu v USA se řešil problém s financováním jeho obsahu. Nejprve se provozovatelé pokoušeli původně zdarma nabízené programy zpoplatnit, což se setkalo s odporem (povšimněte si podobnosti s Internetem). Nakonec byla krize zažehnána pomocí reklamy, proti které sice posluchači reptali, ale obecně jim nevadila natolik, aby sáhli do peněženky a zaplatili příslušný obnos. Aktivita Vypněte si reklamu je mi osobně velmi sympatická, ale domnívám se, že ze strany serverů by se jednalo pouze o vstřícný krok vůči VELMI malé skupině čtenářů.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin