Hlavní navigace

Český Internet čeká na své tři syny

David Litvák 16. 3. 2001

Technické podmínky a prognózy obchodního úspěchu Internetu zadarmo pod hlavničkou portálu Centrum jste si mohli přečíst ve včerejším komentáři Marka Antoše. Zkusme se ale na módu poslední doby - duplikování již existujících a zavedených služeb - podívat z poněkud většího nadhledu. Z tzv. globálního hlediska.

O Internetu zdarma, kterým se své návštěvníky stávající i budoucí rozhodlo oblažit Centrum, jste si již podrobně mohli počíst ve včerejším komentáři Marka Antoše. Ten, věrný podstatě a zaměření tohoto zpravodajského serveru, celou akci rozebral patřične detailně pod drobnohledem, pod Lupou. Mne ovšem „centrální“ tisková zpráva inspirovala k pohledu spíše opačnému, k pohledu jakoby obráceným dalekohledem; prostě k o něco většímu nadhledu a bezostyšnému zobecňování.

Úvahy, komentáře a zpravodajství o podnikání na českém Internetu připomínají úvahy, komentáře a zpravodajství z týlu válčící země. Tam někde daleko (USA) zuří konflikt a my se jen dohadujeme a odhadujeme, zda a s jakou silou dorazí i k nám. A samozřejmě se ponejvíce snažíme vyhledávat co nejvíce indicií podporujících tezi, že nám tady v našem teplíčku reálné nebezpečí nehrozí. Jsou u nás přece jiné hospodářské podmínky, díky kterým se ohnisko sporu nejeví být tak žhavým, jako tam v dáli na frontě. Když se v Americe vzedmula ohromná vlna investic do internetové ekonomiky, všichni se jen třásli na okamžik, až zbytky této tsunami dorazí i k nám. Dnes se chlácholíme tím, že přeskočivše tento nečekaný finanční vzestup, mohli bychom se obejít i bez o poznání méně vítaných pádů do propasti.

Pravděpodobně ale zapomínáme na fakt, že není třeba být na kopci, aby člověk zahučel do rokle. Tím chce básník říci, že se nám sice vyhnula internetová zlatá horečka, což ale neznamená, že jsme byli schopni poučit se ze zámořských chyb.

Takže konečně zpátky na začátek tohoto duševního pochodu, k Centru zadarmo. Ponechám stranou skutečnost, že jeho cestu od portálu k providerování považuji za smysluplnější a perspektivnější, nežli spustit Internet zdarma a následně k němu vyrábět portál. Podstatné pro tuto myšlenkovou konstrukci je, že celá akce je opět výsledkem přístupu výstižně charakterizovaného mottem Brouka Pytlíka „A já sám, a já sám, všechno nejlíp udělám“. V důsledku podobného myšlení jsme obklopeni zaměnitelnými portály, bujícími sice ne jako houby po dešti, ale určitě více, nežli je zdrávo. QuickBox a Red si ještě nestačili všechno pěkně venku na sněhu vyříkat a už tu máme i dnes i včera i zítra Flik a na apríla navíc Bonbon. Co s nimi budeme dělat? Kdo to má stihnout, na každý z nich se aspoň jednou denně podívat, aby jim to nebylo líto?

Stejně, jako válečné útočné i obranné technologie (podobně jako kosmické) v důsledku přinášejí pokrok pro celé lidstvo, včetně pacifistů, i nouzový stav na Wall Streetu donutil americké dot-comy naučit se nové kousky, evidentně prospěšné a užitečné kdekoli na celém globalizovaném světě. A tak tu máme nejenom AOL-Warnera, ale třeba i Lycos-HotBot-Fast. A jednoho dne si skočíte na Yahoo! něco vyhledat a nestačíte se divit – hele, vždyť on je to Google!

U nás se však konvergentní tendence zatím stále spíše nenosí. Těžko říct, jestli za to může neochota, ješitnost, bezdůvodná nedůvěra nebo dokonce nedůvěra oprávněná. Ještě nějaký čas se tedy asi bude každý probíjet na vlastní pěst, přesně do té doby, než se všichni ocitnou na okraji oné bájné rokle – a někteří i za ním.

Zvláštní jenom je, že tohle poučení z amerického krizového vývoje nepadlo na úrodnou půdu zrovna u nás. V zemi, kde je už na národní škole třeba umět vlastními slovy převyprávět ponaučení z příběhu o třech Svatoplukových vysokorychlostních kabelech.

Anketa

Vy a vaši tři přátelé vyrážíte na tajný závod s hodnotnou první cenou.

Našli jste v článku chybu?

17. 3. 2001 19:12

Martin Kopta (neregistrovaný)
Já sice horizontální portály nenavštěvuju, ale věřím, že mají své místo na síti.

Také se přikláním k názoru, že by ISP udělli lépe, kdyby místo stavění vlastních horizontálních portálů uzavřely smlouvu s již existujícími. Typo rtály obvykle totiž stojí za houby a člověk stejně musí projít několik, aby dostal, co chce (pokud nechce jen to, co je na každém portálu).

Je to stejný postup, jaký užívají ICP. Nežli si otvírat vlastní obchod, raději si vyhlédneme funkční a budeme inkasovat jen pr…



Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií